تصاویر و مشخصات AMD Ryzen Threadripper 1950X و 1920X

بالاخره از اولین AMD Ryzen Threadripper های مبتنی بر معماری AMD Zen رونمایی شد و دو مدل AMD Ryzen Threadripper 1950X و ۱۹۲۰X را میتوانیم اولین نمونه های این سری پردازنده ها بدانیم که در این بررسی تصویری به آنها میپردازیم. همانطور که در مطلب «بررسی مشخصات پردازنده های AMD Threadripper» اشره کردیم، پردازنده های AMD Ryzen Threadripper از دو ماژول جداگانه ۸ هسته ای تشکیل شدند که توسط فناوری Infinity Fabric به هم متصل شده اند و از ۴ کنترلر حافظه استفاده میکنند که روی Infinity Fabric قرار گرفته است.

دو پردازنده AMD Ryzen Threadripper 1950X به عنوان قویترین پردازنده خانواده AMD Ryzen Threadripper از ۱۶ هسته فیزیکی و ۳۲ رشته «Thread» استفاده میکند و با توجه به اینکه XFR این پردازنده در مقدار ۲۰۰ مگاهرتزی فعالیت میکند، در پردازش هایی که به رشته های محاسباتی کمتری نیاز دارد، به جای فرکانس افزایشی ۴ گیگاهرتزی از فرکانس ۴.۲ گیگاهرتزی استفاده میکند که همین مورد برای اورکلاکرها نیز به معما بدل شده است. اما AMD Ryzen Threadripper 1920X دومین پردازنده این خانواده است که با ۱۲ هسته و ۲۴ رشته «Thread» و با قیمت ۷۹۹ دلار (نزدیک به ۳ میلیون تومان) روانه بازار شده است.

بررسی مشخصات پردازنده های AMD Threadripper

Threadripper 1920X نیز همچون برادر بزرگترش از فرکانس افزایشی ۴ گیگاهرتزی و ۳.۵ گیگاهرتزی پایه استفاده میکند که از نظر فرکانس پایه به مقدار ۱ گیگاهرتز بیشتر از Threadripper 1920X است و با توجه به اینکه XFR این پردازنده نیز همانند بردار بزرگترش در مقدار ۲۰۰ مگاهرتزی فعالیت میکند، از پردازش هایی که به رشته «Thread» کمتری نیاز دارند نیز پشتیبانی میکند. پردازنده ۱۰ هسته ای Intel Core i9-7900X را میتوانیم نزدیک ترین رقیب Threadripper 1950X محسوب کنیم که از نظر قیمتی بسیار مشابه مدل AMD است و از نظر عملکرد ضعیف تر از Threadripper 1950X عمل میکند.

AMD Ryzen Threadripper در مقایسه با مدل های فعلی AMD Ryzen بسیار بهینه تر شده و از نظر فاکتور کارایی به مصرف با ۲۹ درصد پیشرفت مواجه ایم که نتیجه تغییرات مناسب در این پردازنده ها است. اطلاعات موجود حاکی است که عملکرد کلی پردازنده های AMD Ryzen Threadripper در دو رزولوشن ۱۹۲۰x۱۰۸۰ و ۲۵۶۰x۱۴۴۰بسیار مشابه پردازنده های Core-i9 اینتل است که در مقاله «بررسی اجمالی پردازنده های Intel Core i9» در مورد نوشتیم. شرکت AMD برای طراحی و بسته بندی پردازنده های AMD Ryzen Threadripper از طراحی جدیدی استفاده کرده که در ادامه میتوانید ببینید.

تصاویر و مشخصات AMD Ryzen Threadripper 1950X و 1920X

هر پردازنده AMD Ryzen Threadripper در یک بسته بنید بزرگ و بدون خنک کننده عرضه میشود و قرار شده کولر خنک کننده این پردازنده ها به صورت جداگانه توسط Asetek و کولر مستر عرضه شود. به همین دلیل از کیتی مخصوصی برای هماهنگی بیشتر پردازنده و کولرهای معرفی شده استفاده شده است. یکی از دلایل انتخاب این روش توسط AMD اهمیت به خریدارانش بوده تا بتوانند به جای کولرهای مخصوص از هر مدل خنک کننده با هر ابعادی که دوست دارند استفاده کنند. با این حال؛ AMD بهترین خنک کنننده برای پردازنده های AMD Ryzen Threadripper را خنک کننده مایع میداند و توصیه کرده حتی الامکان از خنک کننده مایع به جای خنک کننده بادی استفاده شود.

تصاویر و مشخصات AMD Ryzen Threadripper 1950X و 1920X

پردازنده AMD Ryzen Threadripper در یک نگه دارنده نارنجی رنگ قرار گرفته و که برای محافظت از آن طراحی شده اس. برای نصب پردازنده روی مادربرد نیز میتوانید نگه دارنده نارنجی رنگ پردازنده را جدا کنید و سپس پردازنده را بر روی مادربرد نصب کنید.

تصاویر و مشخصات AMD Ryzen Threadripper 1950X و 1920X

از سمت راست؛ سومین تصویر به خوبی نشان میدهد که چه طور خمیر حرارتی پس از گذشت چند روز در آزمایش های مختلف و با نصب کولر مایع بر روی سطح پردازنده گسترش پیدا کرده است. از میزان حرارت پردازنده در منبع اطلاعاتی مشخص نبود و باید تا زمان منتشر شدن بنچمارک های رسمی این پردازنده صبر کنیم. بسته بندی جدید AMD برای پردازنده های AMD Ryzen Threadripper را میتوانیم عجیب و غریب ترین بسته بندی چند سال اخیر معرفی کنیم! این بسته بندی اولین بار توسط  خانم Lisa Su مدیر عامل AMD از طریق شبکه توییتر منتشر شد و حاوی نمونه های اولیه ای بود که برای وب سایت های مختلف فرستاده میشد.

لازم به ذکر است که پردازنده های خانواده AMD Ryzen Threadripper در سه مدل ۱۹۵۰X، ۱۹۲۰X و ۱۹۰۰X معرفی و عرضه میشوند که به ترتیب دارای ۱۶، ۱۲ و ۸ هسته میباشند. برای استفاده از این پردازنده های باید به سراغ مادربردهایی با سوکت TR4 بروید که از چیپست X399 استفاده میکنند و هنوز به صورت رسمی و در تعداد زیاد وارد بازار کشورمان نشده اند. اطلاعات موجود در وب که البته هنوز به تایید رسمی از سوی AMD نرسیده است نشان میدهد که چیپست X399 ز پیکربندی RAID در حافظه های SSD NVME پشتیبانی نمی کند.

AMD Ryzen Threadripper ها به طور کلی از دو پردازنده به هم چسبیده از خانواده Summit Ridge تشکیل شده اند که با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری به تولید انبوه میرسند و به واسطه بهینه سازی های انجام شده بر روی آنها میتوانند از ۶۴ مسیر PCI-Express Gen 3.0 پشتیبانی کنند. این بدین معناست که کاربران مختلف با خرید این پردازند ها میتوانند به طور همزمان از دو کارت گرافیک با پهنای باند X16 بهره مند شوند که همین مورد در گذشته ای نه چندان دور برای بسیاری از کاربران حرفه ای آرزویی بیش نبود. AMD هنوز در مورد عدم پشتیبانی از ویژگی بوت NVME در حالت RAID صحبتی نکرده است. مشخصات پردازنده های اصلی AMD Ryzen را میتوانید در جدول زیر بینید.

مدل های AMD Ryzen SKUs

رشته/هستهتوربو/پایهXFRL3DRAM 1DPCPCIe TDPقیمت
TR 1950X۱۶/۳۲۳.۴/۴.۰؟۳۲ مگابایت۴x2666 ۶۰۱۸۰ وات۹۹۹ دلار
TR 1920X۱۲/۲۴۳.۵/۴.۰؟۳۲ مگابایت۴x2666 ۶۰۱۸۰ وات۷۹۹ دلار
TR 1900X۸/۱۶۳.۸/۴.۰۲۰۰؟۴-Ch۶۰؟۵۴۲ دلار
Ryzen 7 1800X۸/۱۶۳.۶/۴.۰+۱۰۰۱۶ مگابایت۲x2666۱۶ ۹۵ وات۴۹۹ دلار
Ryzen 7 1700X۸/۱۶۳.۴/۳.۸+۱۰۰۱۶ مگابایت۲x2666۱۶ ۹۵ وات۳۹۹ دلار
Ryzen 7 1700۸/۱۶۳.۰/۳.۷+۵۰۱۶ مگابایت۲x2666۱۶ ۶۵ وات۳۲۹ دلار
Ryzen 5 1600X۶/۱۲۳.۶/۴.۰+۱۰۰۱۶ مگابایت۲x2666۱۶ ۹۵ وات۲۴۹ دلار
Ryzen 5 1600۶/۱۲۳.۲/۳.۶+۱۰۰۱۶ مگابایت۲x2666۱۶ ۶۵ وات۲۱۹ دلار
Ryzen 5 1500X۴/۸۳.۵/۳.۷+۲۰۰۱۶ مگابایت۲x2666۱۶ ۶۵ وات۱۸۹ دلار
Ryzen 5 1400۴/۸۳.۲/۳.۴+۵۰۸ مگابایت۲x2666۱۶ ۶۵ وات۱۶۹ دلار
Ryzen 3 1300X۴/۴۳.۵/۳.۷+۲۰۰۸ مگابایت۲x2666۱۶ ۶۵ وات۱۲۹ دلار
Ryzen 3 1200۴/۴۳.۱/۳.۴+۵۰۸ مگابایت۲x2666۱۶ ۶۵ وات۱۰۹ دلار
منبع anandtech
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
AMD-Logo

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است