بررسی مشخصات پردازنده های AMD Threadripper

تغییرات شگرفی در بازار پردازنده های سطح دسکتاپ در حال رخ دادن است که تا اواخر تابستان امسال ظاهر میشوند! قرار است AMD با پردازنده های ۱۶ هسته ای تردریپر «Threadripper» برای اولین بار از اینتل سبقت بگیرد و سریعترین پردازنده جهان را عرضه کند! این پردازنده قطعاً بسیار سریعتر از ۱۰ هسته ای Core i7-6950X اینتل خواهد بود که در حال حاضر پسوند قویترین پردازنده جهان را با خودش یدک میکشد! با این حال؛ طبق رویه معمولی که وجود دارد، اطلاعات چندانی از پروژه دسکتاپ تردریپر «Threadripper» منتشر نشده و فعلاً AMD برای زجر کش کردن هوادارنش به اطلاعات قطره ای بسنده کرده است!

این پردازنده های بسیار قدرتمند در ادامه AMD Ryzen هایی است که در مقاله مفصل «طوفان AMD؛ بررسی و معرفی پردازنده های AMD Ryzen» در موردش نوشتیم و گفتیم از بهره وری بسیار بالاتر و IPC قابل توجهی به نسبت معماری های پیشین AMD برخوردار بود، تا جایی که در این معماری برای اولین بار از گونه جدیدی از SMT ها ساتفاده شده بود که به پردازنده مرکزی این اجازه را میداد تا هر هسته در یک لحظه بتواند بیش از دو رشته مجازی «Threads» را به طور همزمان اجرا کند. این تکنیک در سوپر اسکالرهایی «Superscalar CPUs» با چند رشته سخت افزاری مورد استفاده قرار میگیرد و بذری بوده که نتیجه اش را شاید در پردازنده های تردریپر «Threadripper» ببینیم!

تردریپرها «Threadripper» در هیچ یک از دسته بندی های AMD Ryzen قار نمیگیرند و یک محصول کاملاً متمایز با AMD Ryzen ها محسوب میشوند. این در حالی است که طی شایعاتی گفته میشد این پردازنده ها در رده AMD Ryzen 9 قرار میگیرند که به زودی روانه بازار میشوند که البته اینگونه نیست. تردریپرها «Threadripper» ها از اتصال دو سیلیکون ۸ هسته ای Summit Ridge تشکیل شده اند و از طرحی موسوم به MCM بهره میبرند که نتیجه نهایی آن یک سیلیکون واحد است. Summit Ridge نیز همان AMD Ryzen است و به همین دلیل شایعاتی مبنی بر یکی بودن این پردازنده با AMD Ryzen منتشر شده بود که درست نیست.

بررسی مشخصات پردازنده های AMD Threadripper

ما فقط میدانیم غول ۱۶ هسته ای AMD قرار است در تابستان سال جاری عرضه شود و صد البته تفاوت عمده با AMD Ryzen ها دارد! اگر این تفاوت را فقط در افزایش تعداد هسته ها و سرعت کلاک بیشتر پردازنده بدانیم، میتوانیم یک عملکرد خوب را پیش بینی کنیم! اما اگر از کنترلرهای حافظه ۴ کاناله جدید و افزایش پهنای باند پردازنده های تردریپرها «Threadripper» حرف بزنیم باید انتظار چیزی را داشته باشیم که شاید تا به حال ندیدیم! ۱۵۵ وات توان مصرفی در کنار ۴۴ (یا ۶۴) مسیر اختصاصی PCI Express (این مقدار در میان رده های اینتل معادل ۲۴ مسیر است) و پشتیبانی از چیپست های X390 و X399 اطلاعاتی است که در شایعات دیده میشوند که هنوز تایید نشده اند.

از طرفی گفته میشود برای نصب این پردازنده روی مادربرد به سوکت جدیدی به SP3r2 نیاز است که با ۴۰۹۴ پین (پایه سوزنی شکل) برای خالی کردن جیب هوادران AMD عرضه میشود! لازم به ذکر است که این سوکت بر خلاف AM4 از نوع LGA است، بدین معنا که پین ها در سمت سوکت تعبیه شدند.  اما همانطور که گفتیم؛ مهمترین رقیب ۱۶ هسته ای AMD را میتوانیم Core i7-6950X اینتل بدانیم که رخت بسته از قدرت و مِحنت در جایی آرامیده است! این پردازنده نسل پنجمی که مبتنی بر معماری برادوول «Broadwell» است با ۱۰ هسته منطقی قویترین پردازنده کلاس دسکتاپ اینتل محسوب میشود.

اما مهمترین ترکش های تردریپر «Threadripper» را همین چند روز پیش در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۷ دیدیم! جاییا AMD با قویترین محصول خودش در صدد جذب خریدار بازار پردازنده های رومیزی بود و اتفاقاً به واسطه مخلوق جدیدش خوش درخشید. البته این غول چند هسته ای پیش از این هم در رویداد مالی Financial Analyst Day به نمایش درآمده بود و حضورش در کامپیوتکس ۲۰۱۷ مهر تاییدی بود بر شایعات بی جهتی که آن را یک AMD Ryzen جدید میدانستند! در جریان کامپیوتکس ۲۰۱۷ اعلام شد که پردازنده ۱۶ هسته ای تردریپر «Threadripper» از ۳۲ رشته مجازی برخوردار است و به دلایلی نامعلوم بخشی از پردازنده های سرور Epyc‌ را تشکیل میدهند!

بررسی مشخصات پردازنده های AMD Threadripper

بنابراین تراشه MCM دو پیوندی AMD به واسطه ۴ گذرگاه حافظه DDR4 و ۶۴ مسیر اختصاصی PCI Express استفاده میکند که تمام این مسیرها در پردازنده های تردریپر «Threadripper» فعال است. گفته شده از این تعداد مسیر، ۶۰ تای آن برای برای تغذیه اسلات های PCI Express و M.2 در نظر گرفته شده اند که به صورت مستقیم با پردازنده در ارتباط هستند و ۴ مسیر دیگر نیز با چیپست در ارتباط خواهند بود تا بتوانند از پورت های خروجی و ورودی و دیگر ویژگی های احتمالی و البته نامشخص پشتیبانی کنند! نکته ای بیش از همه چیز جلب توجه میکند، تعداد مسیرهای قابل پشتیبانی در پردازنده های تردریپر «Threadripper» است که بیش از رقم قابل پشتیبانی در Intel Core i9 های اینتل خواهد بود.

در واقع پردازنده های جدید Intel Core i9 در بهترین حالت از ۴۴ مسیر PCI Express پشتیبانی میکنند و نکته اصلی اینجاست که این مقدار مسیر در هیچ یک از پردازنده های زیر ۱۰۰۰ دلار اینتل به صورت کامل در دسترس نیست! به طور کلی اینتل تابستان بسیار سختی را پیش روی خودش میبینید. تقارن عرضه مدل هایی از AMD Ryzen در کنار پردازنده های رده بالای دسکتاپ تردریپر «Threadripper» میتواند موجب افول محبوبیت Intel Core i9 هایی شود که از نظر ویزگی های بارزی که تا به حال داشته اند کمتر از تردریپر «Threadripper» ظاهر شدند.

تردریپر ها مشخصاً برای بازار سیستم های HEDT (دسکتاپ بالارده) در نظر گرفته شده اند و ممکن است هر کسی توانایی خریدن این پردازنده ها را نداشته باشد، مخصوصاً در کشورمان که خیلی از کاربرانش هنوز با سیستم های قدیمی پادشاهی میکنند! این پلتفرم رده بالا از چیپست قدرتمند X399 استفاده میکند و طبق گزارش های موجود حدود ۸۴۹ دلار قیمت خواهد داشت که البته تنها یکی از مدل های مبتنی بر تردریپر «Threadripper» است. با این حال قیمت کمترش به نسبت مدل های گران قیمت اینتل جلب توجه میکند و انتظار میرود ماردبردهای مبتنی بر آن از قیمت به مراتب کمتری به نسبت مادربردهای مبتنی بر چیپست X370 برخوردار شوند.

بررسی مشخصات پردازنده های AMD Threadripper

ارزان ترین مدل تردریپر «Threadripper» پردازنده Threadripper 1998 است که طبق اطلاعات فعلی از ارزانترین پردازنده ۱۰ هسته ای اینتل نیز ارزان تر است! این یعنی Threadripper 1998 با قیمتی معادل ۸۴۹ دلار از ۱۰ هسته ای Intel Core i9 7900X که با قیمت ۹۹۹ دلار معرفی شده به صرفه تر است و با توجه به ۶ هسته پردازشی و همچنین ۱۲ رشته «Thread» بیشتر و با ۱۵۰ دلار کمتر میتواند یک بسته شگفت انگیز برای کاربران مختلف محسوب شود. گفته میشود پردازنده Threadripper 1998 از فرکانس هسته ۳.۲۰ گیگاهرتز استفاده میکند که در حال بوست یا افزایشی به رقم ۳.۶ گیگاهرتز میرسد.

این مقدار کلاک در کنار توان حرارتی ۱۵۵ واتی این پردازنده میتواند یک بازار شگفت انگیز و پر پول را برای AMD رقم بزند. این موضوع در حالی است که تعداد مسیرهای PCI Express موجود در پردازنده های گران قیمت اینتل در تعداد بالا محدود شده به مدل های گران قیمت و در مدل های AMD این مسیرها در بیشترین مقدار در تمامی پردازنده های تردریپر «Threadripper» در دسترس کاربر است و هیچگونه قفلی روی آنها اعمال نشده است. این ویژگی مهم در کنار قیمت ارزانتر و ویژگی های جذاب دیگری که اشاره کردیم میتواند بازار پردازنده های اینتل را با خطر جدی مواجه کند و سهم زیادی از اینتل بگیرد.

البته در مقابل نیز اینتل نیز بیکار ننشسته و پردازنده های Intel Core i9 را در دستور کار خودش قرار داده که در مقاله «بررسی اجمالی پردازنده های Intel Core i9» به صورت اجمالی به معرفی آن پرداختیم. اما در تردریپر «Threadripper» کنترلر حافظه نیز دستخوش تغییرات زیادی شده، به نحوی که AMD تایید کرده تمامی پردازنده های این سری از کنترلر حافظه ۴ کاناله استفاده میکنند که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم. برای مقایسه بد نیست بدانید که دو پردازنده Core i5-7640X و Core i7-7740X  از کنترل حافظه ۲ کاناله استفاده میکنند.

بررسی مشخصات پردازنده های AMD Threadripper

ضمن اینکه تمامی پردازنده های تردریپر «Threadripper» از ۱۶ مگابایت حافظه کش سطح سوم استفاده میکنند که بین تمامی هسته ها به صورت یکسان به اشتراک گذاشته شده است. شایعاتی وجو دارد که نشان میدهد هیولاهای جدید AMD درست ۱ ماه پس از معرفی Intel Core X ها عرضه میشوند. به همین دلیل انتظار میرود در ابتدای کار حداقل چهار مدل پردازنده تردریپر «Threadripper» در دو مدل ۱۲ هسته ای و دو مدل ۱۶ هسته ای معرفی و عرضه شود. پردازنده هایی که به سوکت TR4 (SP3r2) مبتنی بر چیپست AMD X399 نیاز دارند و ما نیز تعداد زیادی از آنها را در کامپیوتکس ۲۰۱۷ دیدیم.

مجموع این پردازنده ها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی روانه بازار میشوند و ما در این دو سال شاهد عرضه انبوهی از پردازنده های نسل جدید اینتل و AMD خواهیم بود که میتواند به نفع بازار مصرف کننده باشد.  ضمن اینکه خبرهای جدید حاکی از آن است که AMD برای سال ۲۰۱۹ میلادی دستور کار عرضه پردازنده های مبتنی بر تراشه گرافیک مجتمع «APU» را پیش گرفته و قرار است در ابتدا محصولاتی مبتنی بر معماری Zen Plus و سپس گری هاوک «Grey Hawk» معرفی و روانه بازار شوند. نکته مهم و موثر در این خبر؛ تراشه های گرافیک مجتمع گری هاوک «Grey Hawk» است که با لیتوگرافی ۷ نانومتری FinFET تولید میشوند.

گفته شده این APU ها از ۴ هسته منطقی و هشت رشته پردازشی «Thread» استفاده میکنند و برای بخش گرافیکی آنها از واحدهای گرافیکی مبتنی بر معماری ناوی «Navi» استفاده شده و توان مصرفی آنها به نسبت مدل های پیشین تا ۱۰ وات هم کاهش یافته است.  این APU ها پس از تراشه های گرافیک مجتمع Raven Ridge عرضه میشوند که قرار است امسال عرضه شوند. به طور کلی AMD Ryzen Threadripper ها یه رده پایین تر از پردازنده های قدرتمند سرور قرار میگیرند و Ryzen Threadripper 1998X به عنوان پرچمدار این سری قرار است برای رقابت با پردازنده های Intel Skylake-X و KabyLake-X راهی بازار شود.

بنابراین با نسل جدیدی از پردازنده ها طرفیم که میتواند بهره وری بسیار بالایی را برای کاربران به همراه داشته باشد. نسلی جدیدی که هر دو کمپانی شروع کرده اند و برنده نهایی آن مصرف کننده است.

منبع pcworld techspot
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بررسی اجمالی کارت های گرافیک AMD RX 500

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است