بررسی-و-معرفی-پردازنده-های-AMD-Ryzen

سخن پایانی؛ AMD Ryzen یک شروع قدرتمند

از ابتدای سال ۲۰۱۷ که پردازنده های AMD Ryzen رونمایی شدند، طوفانی شروع شده که میتواند به قیمت از دست دادن سهم بازار پردازنده های رده بالا به ضرر اینتل شود. طبق روال معمول AMD، پردازنده های AMD AM4 با قیمت کمتر و بهره وری بیشتر (حداقل در پردازش های چند رشته ای) به بازار عرضه شدند و قطعاً خرید مدل های بیشتر از ۴ هسته ای AMD Ryzen به کاربران توصیه میشود. AMD پردازنده های رده بالای خودش را به طور مستقیم برای رقابت با Core i5-7640K و Core i7-7740K عرضه کرده و هدفش کسب سهم بیشتر از اینتل در بازار پردازنده های رده بالاست.

مقایسه پردازنده های AMD Ryzen و Intel Skylake

 AMD RyzenAMD FX 8370Intel Core i7 6700K Intel Core i7 6950X
لیتوگرافی۱۴ نانومتری FinFET۳۲ نانومتری۱۴ نانومتری Tri-Gate۱۴ نانومتری Tri-Gate
معماریAMD ZenAMD PiledriverIntel SkylakeIntel Broadwell-E
سوکتAMD AM4AMD AM3+Intel LGA 1151Intel LGA 2011 v3
توان حرارتی۹۵ وات۱۲۵ وات۹۱ وات۱۴۰ وات
هسته (Core)۸۸۴۸
رشته (Threads)۱۶۸۸۱۶
کلاک پایه۳.۴ گیگاهرتز۴ گیگاهرتز۴ گیگاهرتز۳ گیگاهرتز
کلاک توربو۴ گیگاهرتز۴.۳ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز۴ گیگاهرتز
حاظفه کَش۲۰MB L2+L3۸MB L3۸MB L3۲۵MB L3
قیمتنامشخص۱۹۵ دلار۳۵۰ دلار۱۶۵۰ دلار

در حال حاضر Core i7-7700K قویترین پردازنده کلاس دسکتاپ خانواده کبی لیک «Kaby Lake-S» محسوب میشود که اینتل واکنش خاصی در مقابل رقبای جدید اعلام نکرده، در حالی که انتظار میرفت قیمت این پردازنده ها کاهش پیدا کنند.  هر دو پردازنده اینتل با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شدند و قدرتمندترین پردازنده های نسل هفتمی اینتل را تشکیل میدهند. این پردازنده ها از توان حرارتی ۱۰۰ وات بر ساعت برخوردارند و از ۴ هسته فیزیکی و ۸ رشته پردازشی استفاده میکنند. نکته قابل اشاره این است که پردازنده Intel Core i5-7640K عملاً مشابه Intel Core i5-7600K است و تنها تفاوتش پشتیبانی از فناوری Hyper-Threading است!

استفاده از Hyper-Threading موجب شده مقدار رشته های پردازشی از ۴ به ۸ رشته افزایش پیدا کند که در بازی های استراتژیک و عناوینی که هوش مصنوعی در آنها حرف اول را میزند، بسیار مهم است. این سری از پردازنده های خانواده اینتل از تراشه گرافیک مجتمع HD630 با ۲۴ واحد اجرایی «Execution units» استفاده میکنند و در مقابل پردازنده های AMD Ryzen میتوانند یک قیمت رقابتی را ارائه کنند. AMD پردازنده های رده بالای خودش را در سری SR7 معرفی کرده که در جدول بالا مشخص کردیم.

این پردازنده ها دارای ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی هستند. پردازنده های ۶ هسته ای در دسته بندی SR5 و ۴ هسته ای ها نیز در دسته بندی SR3 جای گرفته اند. نکته قابل توجه اینجاست که پردازنده های دسته SR5 دارای ۶ هسته و ۱۲ رشته پردازشی هستند که تا کنون در بین پردازنده های AMD سابقه نداشته است. همچنین قابل ذکر است پردازنده های دسته بندی SR7 و SR5 از فناوری جدیدی به نام Active SMT استفاده میکنند و از نظر توان حرارتی میتوانند پردازنده هایی همچون Core i7-6900K را چالش بکشند.

 پردازنده های AMD Naples

در بخش سرور با پردازنده های AMD Naples  طرفیم و هدف از عرضه آنها رقابت مستقیم با Xeon های اینتل است. اطلاعات موجود حاکی است که این پردازنده ها دارای ۳۲ هسته و ۶۴ رشته پردازشی خواهند و از قدرت فوق العاده وحشتناکی در پردازش چند رشته ای برخوردارند. اما در مقابل برترین پردازنده های سرور اینتل که رقیب Naples ها خواهند بود، دارای ۲۴ هسته هستند که به عنوان مثال می توان به پردازنده E7-8890 v4 اشاره کرد. لازم به ذکر است که اکثر پردازنده های Naples به صورت Dual Socket عرضه میشوند که شامل دو پردازنده پرچمدار و در مجموع ۶۴ هسته و ۱۲۸ رشته پردازشی میشوند.

این مقدار قدرت پردازشی برای AMD قدم بزرگی است که میتواند طوفان وحشتناکی به پا کند، هر چند هنوز از میزان قدرت پردازشی خام آنها اطلاعاتی در دست نیست، اما میتوانند برای بسیاری از شرکت های بزرگ وسوسه انگیز باشند. این پردازنده ها از یک خنک کننده Passive استفاده میکنند و شامل ۴ فن آلومینیومی پر قدرت برای کاهش دمای پردازنده هستند.

نمونه پرچمدار این پردازنده ها دارای ۳۲ هسته و ۶۴ رشته پردازشی هستند که به واسطه طراحی جدید، دستور العمل های کش سطح اول «L1 Instruction Cache» به ۸ بخش ۳۲ کیلوبایتی و داده های کَش سطح اول «L1 Data Cache» به ۸ بخش ۶۴ کیلوبایتی تقسیم بندی شده اند. در کَش سطح دوم نیز ۸ بلوک ۵۱۲ کیلوبابتی و برای کَش سطح سوم هم از ۱۶ مگابایت حافظه نهان پر سرعت استفاده شده که میتوانند بهره وری پردازنده را به طرز وحشتناکی افزایش دهند.

تراشه گرافیکی مجتمع با خانواده Raven Ridge

فرکانس پایه ی این پردازنده به ۱.۴ گیگاهرتز می رسد که در حالت بوست یا کمکی به ۲.۸ گیگاهرتز هم قابل افزایش است. این پردازنده های قدرتمند که با اسم رمز Summit Ridge معرفی شدند از حافظه های ذخیره سازی مبتنی بر PCIe/NVME و رابط هایی همچون USB-C برای ارائه بالاترین پهنای باند ممکن استفاده میکنند. در زمینه APU یا پردازنده هایی با تراشه گرافیکی مجتمع با خانواده Raven Ridge طرفیم که در کنسول PS4 Pro سونی هم مورد استفاده قرار گرفته است.

این تراشه های مجتمع در سال ۲۰۱۷ روانه بازار خواهند شد و مهمترین تفاوت آنها با دیگر پردازنده های نسل جدید در سوکت آنها است، به طوری که SOC مورد استفاده در کنسول PS4 Pro از سوکت FP5 و نسخه دیگر از سوکت AM4 استفاده می کند. در بخش پردازنده شاهد استفاده از مدل های ۴ هسته ای با ۸ رشته پردازشی هستیم و از نظر توان حرارتی باید بگوییم که مدل های FP5 به توان مصرفی/حرارتی حداکثر ۳۵ وات مجهز بوده و مدل های AM4 نیز از حداکثر توان ۹۵ وات بر ساعت برخوردارند.

گفته شده معماری تراشه گرافیکی این مدل ها معماری وِگا «Vega» است که در مقاله  «بررسی معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است» به طور مفصل در موردش نوشتیم. این APU ها از ۱۰۲۴ هسته وگا استفاده میکنند و با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری از نوع FinFET عرضه میشوند. نسخه FP5 از حافظه DDR4 استفاده میکند و مدل AM4 هم میتواند از حافظه های DDR4 و HBM2 استفاده کند. هر دو مدل این APU های در سال ۲۰۱۷ میلادی به بازار عرضه میشوند.

معماری پردازنده AMD Ryzen

به گفته AMD، پردازنده های شامل تراشه گرافیکی مجتمع این کمپانی برای رقابت مستقیم با i-GPU های اینتل معرفی و عرضه میشوند و تمایم APU های این کمپانی تا سال ۲۰۱۹ با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری FinFET عرضه خواهند شد. البته این تنها AMD نیست که از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری برای چند نسل استفاده می کند؛ اینتل نیز اقدامی مشابه را در ۳ نسل گذشته خود انجام داده است، با این تفاوت که در سال ۲۰۱۸ و یا پایان ۲۰۱۷ شاهد پردازنده های ۱۰ نانومتری این شرکت خواهیم بود.

APU های AMD که قرار است در سال ۲۰۱۷ عرضه شوند شامل اسامی رمزی همچون Gray Hawk، Banded Kestrel، Horned Owl و Snowy Owl میشوند. Snowy Owl ها اولین دسته اند که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ روانه بازار خواهند شد و از معماری ۱۴ نانومتری بهره می برند. این محصولات از سوکت AM4 استفاده می کنند و در دسته بندی سرور قرار گرفته اند.  دومین دسته APU های Horned Owl هستند که ضمن استفاده از معماری ۱۴ نانومتری، در دسته بندی سیستم های دسکتاپ یا Mainstream قرار می گیرند.

آنها در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ روانه بازار خواهند شد و از هسته های ZEN در قسمت CPU استفاده می کنند. علاوه بر آن Horned Owl ها از سوکت های FP5 BGA/AM4 بهره می برند. آنها آخرین سری از APU هایی هستند که در سال ۲۰۱۷ وارد بازار می شوند. پردازنده های مجتمع دیگر با نام Banded Kestrel شناخته می شوند که در تاریخ نیمه اول سال ۲۰۱۸ روانه بازار می شوند. این محصولات نیز از هسته های ZEN در ساختار خود بهره می برند و در دسته بندی دسکتاپ یا Mainstream قرار می گیرند.

APU های AMD

این محصولات از سوکت FP5 BGA استفاده می کنند. ظاهرا پردازنده های Banded Kestrel جزو آخرین محصولاتی هستند که از معماری ۱۴ نانومتری بهره می برند. در نهایت سال ۲۰۱۹ را با پردازنده های مجتمع Gray Hawk به پایان می رسانیم. این محصولات از معماری ۷ نانومتری بهره می برند و هسته های پردازشی آنها نیز بر خلاف دیگر مدل ها، از نوع ZEN + است. سوکت آنها نیز با دیگر مدل ها متفاوت بوده و AM4 + نام دارد. آنها بسیار کم مصرف هستند به طوری در یکی از مشخصات، شاهد توان حرارتی ۱۰ وات برای ۴ هسته بوده ایم.

Gray Hawk ها عموما برای کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ ها عرضه می شود و در حال حاضر سخنی از سرورها به میان نیامده است. همچنین لازم به ذکر است که در امر تولید و ریخته گری این پردازنده ها، دو کمپانی SAMSUNG و GlobalFoundries در کنار AMD خواهند بود. اما همانطور که در صفحات قبلی توضیح دادیم، AMD برای پردازنده های جدیدش از سوکت جدید AMD AM4 که دارای ۱۳۳۱ پایه است و تعداد پین های آن به نسبت گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به عنوان مثال سوکت AM3+ از ۹۴۲ عدد پین بهره می برد و این رقم در معماری AMD Zen با ۳۸۹ عدد پین بیشتر وارد چرخه رقابتی شده است. از لحاظ مکانیزم، AM4 مشابه سوکت در حال انقراض AM3+ است و برای آن کولرهای جدید و قدرتمندی معرفی شده تا بتوانند دمای پردازنده را در سطح مناسبی قرار دهند. در نهایت، باید بگوییم AMD Ryzen شروع یک طوفان مهیب است که اگر درست هدایت شود میتواند سهم زیادی را در بازار پردازنده های رده بالا بدست آورد. ما همچنان مقالات دیگری در مورد پردازنده های AMD Ryzen و معماری AMD Zen در دست تهیه داریم که پیشنهاد میکنیم آنها را از دست ندهید.

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده,پیشنهاد سردبیر

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
DX-12

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است