بررسی-و-معرفی-پردازنده-های-AMD-Ryzen

AMD Ryzen چه چیزی دارد!؟ بررسی کوتاه AMD Ryzen

AMD Ryzen به فناوری جدیدی به نام XFR مجهز شده که برای افزایش فرکانس در یک لحظه طراحی شده و عملکردی مشابه فناوری Intel Turbo Boost کمپانی اینتل را به همراه دارد. مهندسین AMD برای کنترل هسته ها و فرکانس کاری هر هسته از فناوری جدیدی به نام AMD Pure Power استفاده کردند تا با کاهش خودکار توان پردازنده، توان حرارتی «TDP» پردازنده نیز کاهش یابد. این فناوری در صورت موفقیت، میتواند موفقیت بسیار خوبی را در طراحی یک معماری کم مصرف برای AMD به همراه داشته باشد.

eXtended Frequency Range یا به اختصار XFR بخشی از زیر مجموعه AMD SenseMI Technology است که برای کنترل هوشمند فرکانس پردازنده طراحی شده است. این ویژگی با توجه به پارامترهایی همچون توان حرارتی «TDP» و میانگین دمای پردازنده به طور خودکار اقدام به اورکلاک هسته مرکزی میکند و میتواند مقدار افزایش فرکانس را با توجه به خنک کننده سیستم، به گونه ای تنظیم کند که عملکرد سیستم دچار مشکل نشود. بنابراین در تئوری؛ XFR میتواند فرکانس پردازنده را ۱۰۰ درصد افزایش دهد که نتیجه آن پتانسیل اورکلاک وحشتناک پردازنده های رده بالایی است که از چیپست X370 استفاده میکنند.

البته تمام این تئوری به خنک کننده Wraith وابسته است! خنک کننده نه چندان مطرحی که سال پیش توسط AMD معرفی شد و تنها به خاطر سابقه بد AMD در زمینه توان حرارتی «TDP» پردازنده ها و تراشه های گرافیکی، نمیتوانیم فعلاً نظری در موردش بدهیم! به هر حال AMD اعلام کرده خنک کننده Wraith میتواند محدوده توان حرارتی ۱۰۰ تا ۱۳۰ وات را به راحتی دفع کند. چیزی که مشخص است، توان دفع حرارت پایین این خنک کننده برای توان حرارتی بیشتر از این مقدار است که در اورکلاک خودنمایی میکند. بنابراین از منظر اورکلاک پردازنده باید منتظر خنک کننده های سفارشی شرکای AMD باشیم و از قید Wraith بگذریم!

بررسی-و-معرفی-پردازنده-های-AMD-Ryzen

لازم به اشاره است که پسوند «X» پردازنده های AMD Ryzen به معنای پشتیبانی پردازنده از فناوری کنترل فرکانس XFR برای اورکلاک بهتر پردازنده است. پردازنده هایی با این پسوند از قیمت بالاتر و بیش از ۲۰ وات توان حرارتی بیشتری به نسبت مدل معمولی برخوردارند و در واقع ببرای جلب توجه عاشقان اورکلاکینگ و بازیبازان حرفه ای طراحی شده است.

اولین پردازنده سری AMD Ryzen یک پردازنده ۸ هسته ای با ۹۵ وات توان حرارتی «TDP» حرارتی است که این مقدار فقط ۴ وات بیشتر از پردازنده Core i7-7700K اینتل است و البته عملکرد بهتری هم به همراه دارد. Core i7-7700K به عنوان پرچمدار پردازنده های کبی لیک «Kaby Lake» با ۴ هسته فیزیکی و ۸ رشته پردازشی «Thread» و فرکانس پایه ۴ گیگاهرتز و فرکانس توربو ۴.۵ گیگاهرتزی حدود ۹۱ وات توان حرارتی دارد که رقم قابل توجهی است.

نکته قابل توجه اینجاست که از نظر فاکتور عملکرد به ازای هر سیکل «Performance Per MHz» پردازنده های سری کبی لیک «Kaby Lake» تغییر مهمی به نسبت سری اسکای لیک «Skylake» ندارند و این سری از پردازنده های اینتل را میتوانیم در رده جدید قانون تیک تاک «Tick Tock» یعنی مرحله «Optimizations» یا همان بهینه سازی قرار دهیم که با سری کبی لیک «Kaby Lake» معرفی شدند! مرحله «Optimizations» بهترین زمان برای هنر نمایی و کسب سهیمه بشتر برای پردازنده های سری AMD Ryzen است.

بررسی-و-معرفی-پردازنده-های-AMD-Ryzen

پردازنده سری AMD Ryzen شامل مدل های ۶ و ۴ و ۸ هسته ای میشوند که مهمترین تفاوت این دو مدل دو برابر بودن حافظه نهان سطح سوم است که در اولی این ۸ مگابایت و دومی ۱۶ مگابایت است. فرکانس پردازنده دو مدل نیز در محدوه ۲.۸ تا ۳.۲ گیگاهرتز تنظیم شده و با توجه به معماری قدرتمند و بهنیه AMD Ryzen، در حالت بیکاری «Idle» با توان حرارتی بسیار کمی در حدود ۲.۵ تا ۵ وات طرفیم که برای پردازنده های AMD پیشرفت خوبی است. AMD برای اینکه احاطه خودش را افزایش دهد، برای سرور و سیستم ایستگاه کاری «Work Station» هم از سری AMD SP3 رونمایی کرده که از ۲۸ و ۳۲ هسته پردازشی فیزیکی استفاده میکنند.

این پردازنده ها صرفاً برای رقابت با پردازنده های Xeon اینتل معرفی شدند و از توان حرارتی معادل ۱۵۰ تا ۱۸۰ وات بر ساعت بهره میبرند. برگردیم به بحث پردازنده های دسکتاپ! اطلاعات موجود نشان میدهد AMD Ryzen 7 1800 (احتمالاً یک نسخه X هم از این پردازنده معرفی میشود) به عنوان پرچمدار پردازنده های سری AMD Ryzen با ۵۱۲ کیلوبایت کش سطح دوم رقیب قدری برای پردازنده های اسکای لیک «Skylake-S» و کبی لیک «Kaby Lake-S» خواهد بود و شاید اینتل با توجه به قدرت پردازنده های AMD Ryzen در قیمت گذاری پردازنده هایش تجدید نظر کند! حصول این اتفاق میتواند به نفع مصرف کننده تمام شود!

اما یکی از نکات قابل توجهی که در معرفی AMD Ryzen به چشم میخورد، Multi-Threading است! به جرات میتوانیم بگوییم که در تاریخ تولید پردازنده های AMD، این اولین باری است که از این ویژگی به صورت کامل در معماری پردازنده های AMD استفاده میشود. مهندسین AMD برای استفاده بهینه از ویژگی های مبتنی بر Multi-Threading از حافظه های کَش بلوک بندی شده جدیدی استفاده کردند که میتواند بهره وری AMD Ryzen را به شدت افزایش دهد.

بررسی-و-معرفی-پردازنده-های-AMD-Ryzen

در طراحی جدید، دستور العمل های کش سطح اول «L1 Instruction Cache» به ۸ بخش ۳۲ کیلوبایتی و داده های کَش سطح اول «L1 Data Cache» به ۸ بخش ۶۴ کیلوبایتی تقسیم بندی شده اند. در کَش سطح دوم نیز ۸ بلوک ۵۱۲ کیلوبابتی و برای کَش سطح سوم هم از ۱۶ مگابایت حافظه نهان پر سرعت استفاده شده که میتوانند بهره وری پردازنده را به طرز وحشتناکی افزایش دهند. اما باتوجه به استفاده از ۱۶ مگابایت حافظه نهان پر سرعت احتمال استفاده از پیکربندی آدرس پذیری و ذخیره آدرس های مجازی در AMD Ryzen دور از ذهن نیست. در این صورت منابع مهمی همچون حافظه های رم و کش ها به طور بهینه تری استفاده میشوند.

پردازنده AMD Ryzen از حافظه های DDR4 پشتیبانی میکند؟!

بله پشتیبانی میکند، اما عملکرد پردازنده های Ryzen در بخش حافظه DDR4 و پشتیبانی از فرکانس های بالا به نسبت مدل های اینتل کمی نا‌ امید کننده است و AMD هم با سکوت خودش بر این شایعات صحه بیشتری میگذارد. در حال حاضر و در جبهه رقیب، اغلب مادربردهای مبتنی بر چیپ ست های Z170 و Z270 اینتل میتوانند از کیت حافظه DDR4 با فرکانس حداقل ۳۴۶۶ مگاهرتز پشتیبانی کنند. این رقم در برخی مادربردهای حرفه ای تر به ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ مگاهرتز هم می رسد، اما به نظر می رسد با AMD Ryzen چنین نیست و در این بخش دارای مشکلات عجیبی است!

موضوع فرکانس حافظه DDR4 قابل پشتیبانی توسط پلتفرم AM4 زمانی بیشتر جلب توجه میکند که با پشتیبانی قدرتمند اینتل از این حافظه ها مقایسه شود! در نمایشگاه CES 2017 نیز برخی رسانه ها از قول افراد پشت پرده! اعلام کرده بودند که حداکثر فرکانس حافظه قابل پشتیبانی توسط اغلب مادربردهای مبتنی بر سوکت AM4 حدود ۲۴۰۰ مگاهرتز است. البته به طور قطعی نمیشود در مورد این ادعا صحبت کرد، چون مشخص نشده این محدودیت ناشی از بایوس است یا بهص ورت سخت افزاری توسط پردازنده پشتیبانی نمیشود.

پردازنده AMD Ryzen

لازم به ذکر است سوکت AM4 و پردازنده های مبتنی بر این سوکت از حافظه های DDR4 به صورت دو کاناله (۴ ماژول) پشتیبانی میکنند، اما همانطور که گفتیم، حداثکر فرکانس قابل پشتیبانی از حافظه ۲۴۰۰ مگاهرتز اعلام شده که مشابه برخی پردازنده های Broadwell-E و KabyLake است. البته در پردازنده های اینتل، به لطف پروفایل XMP میتوانید فرکانس پردازنده را با اورکلاک به بیش از ۴۰۰۰ مگاهرتز هم برسانید که البته در حالت عادی کاربرد چندانی ندارد.

AMD در مقابل XMP، پروفایل جدیدی تحت نام AMP معرفی کرده که میتواند توسط اورکلاکرها مورد استفاده قرار بگیرد. در حالت، حداکثر فرکانس پردازنده های AMD Ryzen به کمی بیش از ۳۶۰۰ مگاهرتز میل میکند که با زهم کمتر از پتانسیل ۴۰۰۰ مگاهرتزی پردازنده های اینتل است.

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده,پیشنهاد سردبیر

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
AMD-Hawaii-GPU

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است