بررسی بهبود 5 درصدی AMD RX Vega به نسبت GTX 1080

ما پیش از این بنچمارک؛ در بررسی های متفاوتی همچون «بررسی نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹»؛ «بررسی معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است» و «بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega» و آخرین آنها یعنی «بررسی کوتاه اولین بنچمارک رسمی AMD Vega» به تجزیه و تحلیل حواشی پیرامون AMD RX Vega پرداختیم و آنها را بررسی کردیم. طبق اطلاعاتی که قبلاً منتشر شده بود، سری کارت گرافیک های گیمینگ Radeon RX Vega با ۸ گیگابایت حافظه ویدئویی HBM2 و پهنای باند گذرگاه حافظه ۴۸۴ گیگابایتی عرضه میشوند.

برخلاف شایعات ابتدایی که تصور میشد AMD RX Vega با فرکانس پایه ۱۲۰۰ مگاهرتزی عرضه میشود، گزارشات فعلی نشان میدهند که احتمالاً این سری کارت ها با فرکانس پایه ۱۶۳۰ مگاهرتزی عرضه شوند، بدین معنا که با ۳۵ درصد افزایش کلاک حافظه مواجه ایم که میتواند اختلاف عملکرد قابل توجهی را به نسبت اطلاعات پیشین ایجاد کند. این مقدار تنها شامل حال فرکانس هسته نیست و فرکانس حافظه ویدئویی HBM2 نیز از ۷۰۰ به ۹۴۵ مگاهرتز افزایش یافته که بازهم اختلاف ۳۵ درصدس را نمایش میدهد.

این موضوع در حالی است که پیش از این اعلام شده بود این حافظه ها خیلی قابل اورکلاک نیستند و افزایش ضریب فرکانس آنها محدود است. حتی گزارشات نشان میداد محدودیت های نامبرده عامل اصلی تاخیرهای بیش از حد عرضه کارت های گرافیک AMD RX Vega است. اما بنچمارک هایی که اخیراً منتشر شده کارایی بسیار بالا و البته مورد انتظاری را نشان میدهد که میتواند خوش آیند طرفداران این سری باشد. ۱۵ درصد افزایش عملکرد به نسبت کارت گرافیک GTX 1080 نشان از تغییراتی میدهد که هنوز به صورت رسمی به تایید نرسیده است.

بررسی بهبود 5 درصدی AMD RX Vega به نسبت GTX 1080

نتایج غیر رسمی نشان میدهد که کارت گرافیک AMD RX Vega (مدل و سری کارت تست شده مشخص نیست) در بنچمارک ۳DMark 11 توانسته ۳۱۸۷۳ امتیاز کسب کند که این رقم حدود ۴۰۰۰ امتیاز بیشتر از چیزی است که GTX 1080 نشان میدهد. این افزایش امتیاز هنوز فاصله زیادی با گل سر سبد GTX 1080 Ti دارد و حدود ۸۰۰۰ امتیاز بیشتر از چیزی است که میان رده خوش ساخت GTX 1070 ثبت کرده است. این موضوع نشان میدهد که احتمالاً مدل تست شده یک پرچمدار از سری AMD RX Vega خواهد بود و برای رقابت با GTX 1080 Ti عرضه نشده است.

کارت GTX 1080 با حافظه ۱۱ گیگابایتی خودش عملکرد فوق العاده مثبتی دارد، با این حال در مقابل AMD RX Vega فعلاً ۱۵ درصد ضعیف تر است و البته نکته قابل ذکر اینجاست که نمایشگرهای مجهز به فناوری FreeSync به طور قابل توجهی به نسبت نمایشگرهایی که از فناوری G-Sync انودیا استفاده میکنند ارزان تر هستند. این مورد خودش میتواند عملکرد فریم ریت کارت گرافیک را در عناوین مختلف آنلاین بهبود ببخشد. جزئیات فعلی نشان میدهد کارت گرافیک AMD RX Vega به مقدار ۳۵ درصد سریعتر از GTX 1070 و تنها ۱۵ درصد سریعتر از GTX 1080 است.

این بدین معناست که در کارت های AMD RX Vega فاکتور عملکرد به نسبت قیمت تمام شده ارزش بیشتری پیدا کرده و کاربر با صرف هزینه کمتر میتواند کارت به مرابت بهتر و مشابه با کارت های قدرتمند انویدیا را تهیه کند و از همان عملکرد مشابه نیز برخوردار شود. حتی سریعترین کارت های گرافیک AMD RX Vega نیز مصرفی کمتر از RX 480 و RX 580 دارند و این موضوع در حالی اتفاق می افتد که با وجود مصرف کمتر، فریم ریت بیشتری تولید میکنند. اما گفته میشود پرچمدران AMD RX Vega تا ۳۰ درصد پر مصرف تر از RX 480 و RX 580 هستند و میتوانند قدرتی حدود ۲ برابر این دو کارت را ارائه کنند.

بررسی بهبود 5 درصدی AMD RX Vega به نسبت GTX 1080

در واقع انتظار میرود در سری وگا به نسبت سری پولاریس به ازای هر فریمی که استخراج میشود، مصرف کمتری را تجربه کنیم. یعنی در برابر ۳۰ درصد افزایش قدرت احتمالی میتوانیم تا ۱۰۰ درصد افزایش فریم را تجربه کنیم. نکته حایز اهمیت، این است که قیمت های پایین و عملکرد بسیار مناسب کارت های AMD RX Vega میتواند به عنوان نقطه قوتی برای از دست رفتن بازار کارت های انویدیا مطرح شود. به عنوان مثال برای بدست آوردن عملکردی به اندازه کارت هایی همچون TITAN Xp و Radeon Pro Vega Frontier Edition باید تا ۲۰۰۰ دلار پرداخت کنیم که این مقدار برای کاربران خانگی رقم بسیار گزافی است.

AMD همیشه از این قیمت های گزاف انتقاد کرده و معتقد است کاربران خانگی برای استفاده از چنین کارت هایی مجبورند سیستمی در کلاس Workstation، اما با یک کارت میان رده خریداری کنند تا بعداً بتوانند کارت گرافیک میان رده آن را با کارت گرافیک سریعتری عوض کنند. بنابراین میتوانیم علت حضور کارت های AMD RX Vega را تغییر این بازار معرفی کنیم و البته نباید فراموش کنیم که هدف از تولید AMD RX Vega تسخیر بازار میان رده ها است و به نظر میرسد AMD تمایلی برای رقابت با پرچمدارانی همچون GTX 1080 Ti را ندارد.

GTX 1080 Ti به عنوان آخرین پرچمدار انویدیا در بازی Sniper Elite 4  و در حالت DX12 بیش از ۴۰ درصد سریعتر از کارتی همچون RX 580 است و این اختلاف فریم در عنوان دیگری همچون Battlefield 1 به حدود ۳۸ درصد میرسد. بهتر است به اصل مطلب برگردیم و به این نکته اشاره کنیم که اولین امتیازات مربوط به AMD RX Vega برای دو تست TimeSpy و FireStrike بوده و نتایج فعلی را میتوانیم اولین نتیجه ۳DMark 11 مربوط به کارت AMD RX Vega بدانیم. اما اصولاً نمیتوانیم روی نتایج ۳DMark 11 به صورت دقیق متمرکز شویم، چون عموم بنچمارک های مربوط به ۳DMark 11 قدیمی و بسیار متمرکز بر پردازنده است و به همین دلیل استفاده از این تست برای سنجش عملکرد تراشه گرافیکی AMD RX Vega نتیجه خیلی درستی ندارد.

بررسی بهبود 5 درصدی AMD RX Vega به نسبت GTX 1080

نتیجه فعلی که منتشر شده نشان میدهد فرکانس کارت گرافیک AMD RX Vega تا ۳۰ مگاهرتز اورکلاک شده و از طرفی بنچمارک فوق مربوط به کارت گرافیک ناشنانسی است که از کد مشخصه ۶۸۷F:C1 بهره میبرد. بنباراین صرف اختلاف ۱۵ درصدی نمیتواند نتیجه نهایی عملکرد AMD RX Vega را تشریح کند. به طور کلی؛ نمودارهایی که از AMD RX Vega منتشر شده بهبود چشمگیری را در طول ماه های گذشته نمایش میدهد که به نسبت اولین امتیاز چند ماه قبل حدود ۱۵ درصد تفاوت را شاهدیم.

این میانگین برای هر ماه حدود ۵ درصد بهبود عملکرد را نشان میدهد که برای این کارت بسیار مناسب است و البته ذکر این نکته لازم است که حضور AMD RX Vega در بازار از نظر معماری تفاوت های قابل توجهی را ایجاد میکند که به واسطه HBC یا (High Bandwidth Cache به معنای پهنای باند کَش بسیار بالا) و HBCC یا (High Bandwidth Cache Controller به معنای پهنای پاند کَش کنترلر بالا) حاصل میشود. این تفاوت معماری به طور طبیعی نشان میدهد که برای استفاده از پتانسیل کامل و استفاده بالقوه از معماری AMD RX Vega به توسعه بیش از پیش درایورهای گرافیکی حس میشود.

پتاسنیل بسیار مهم و حساسی که ممکن است تا زمان عرضه اولین کارت های مبتنی بر این معماری به نتیجه نهایی خودش نرسد. این بدین  معناست که در طول چند سال آینده میتوانیم به بالاترین حد از پتانسیل معماری کارت های گرافیک مبتنی بر معماری AMD RX Vega برسیم و هیچ تضمینی برای استفاده کامل از پتانسیل معماری AMD RX Vega در زمان عرضه این کارت ها وجود ندارد. AMD امیدوار است با افزایش پهنیا باند AMD RX Vega به ۵۱۲ گیگابایت در ثانیه سربار پردازشی تراشه گرافیکی را کاهش دهد تا به واسطه کَش های آدرس دهی مجازی نیاز به پُشته های بیشتر حافظه را از بین ببرد.

بررسی بهبود 5 درصدی AMD RX Vega به نسبت GTX 1080 بررسی بهبود 5 درصدی AMD RX Vega به نسبت GTX 1080

به همین دلیل است که از دو فناوری HBC و HBCC برای گرافیک مبتنی بر معماری AMD RX Vega استفاده شده است. پیش از این نیز از فناوری HBCC در کارت پرچمدار Radeon R9 Fury X استفاده شده بود که در حجم بالای HBM1 به مشکلات متعددی برخورد میکرد. قرار است کارت های سری Radeon RX Vega در ابتدا با دو سیلیکون Vega 11 و Vega 10 عرضه شود و هر دو سیلیکون بر مبنای لیتوگرافی ۱۴nm GFX9 ساخته و روانه بازار گرافیکی میشوند. جدول کارت های مبتنی بر دو سیلیکون Vega 11 و Vega 10 را در زیر میتوانید مشاهده کنید.

مقایسه پرچمداران AMD با کارت های گرافیک AMD RX Vega

R9 Fury XRadeon RX 480Radeon RX 580AMD RX VegaAMD RX Vega
تراشه گرافیکیFiji XTPolaris 10Polaris 20Vega 11Vega 10
لیتوگرافی۲۸ نانومتر۱۴ نانومتر۱۴ نانومتر۱۴ نانومتر۱۴ نانومتر
پردازنده های جریانی۴۰۹۶۲۳۰۴۲۳۰۴نامشخص۴۰۹۶
توان عملیاتی۸.۶ ترافلاپ۵.۸ ترافلاپ۶.۱ ترافلاپنامشخص۱۲.۵ ترافلاپ
حافظه ویدئویی۴ گیگابایت HBM۸ گیگابایت GDDR5۸ گیگابایت GDDR5نامشخص۸ گیگابایت HBM
گذرگاه حافظه۴۰۹۶ بیت۲۵۶ بیت۲۵۶ بیتنامشخص۲۰۴۸ بیت
پهنای باند ۵۱۲ گیکابایت۲۵۶ گیکابایت۲۵۶ گیکابایتنامشخص۵۱۲ گیکابایت
توان حرارتی۲۷۵ وات۱۵۰ وات۱۵۰ واتنامشخص۲۵۰ وات
تاریخ عرضه۲۰۱۵ میلادی۲۰۱۶ میلادی۲۰۱۷ میلادینامشخص۲۰۱۷ میلادی
داردداردداردنداردندارد
منبع techpowerup
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
شاخه: AMD/ATI,اخبار نرم افزار

فناوری TressFX 2.0 توسط AMD معرفی شد

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است