• عملکرد عالی به ازای هر هزار تومان
 • بهبود فاکتور بهره وری قدرت
 • 8 گیگابایت حافظه ویدئویی
 • بهبود نرم افزار کنترلر ولتاژ
 • پشتیبانی از HDMI 2.0b
 • پشتیبانی از DisplayPort 1.4
 • پر سر و صدا
 • کارت با قدرت بالا و دمای محدودی اجرا میشود که نتیجه آن کاهش کلاک هسته است
 • پتانسیل اورکلاک هسته گرافیکی کم است
 • مصرف برق اسلات PCI-Express بیش از اندازه است (قرار است با بروز رسانی درایور حل شود)
 • در حالت بیکاری (idle) فن همچنان کار میکند
 • حرارت تولید کارت بسیار بالاست
 • مصرف برق در حالت استفاده از چند مانیتور و یا پخش بلوری به طور وحشتناکی بالاست
 • کانکتور DVI برای همیشه حذف شده است
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

8.9

خوب

قیمت: 239 دلار 8 گیگ (836.500 تومان)

سازنده: AMD

گارانتی: ندارد

عرضه کننده: ندارد

سایت/تلفن: ندارد

مشاهده پروفایل نویسنده

بررسی کامل کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 8 GB

بررسی کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 را میتوانیم یکی از سخت ترین بررسی های اخیر بنامیم! چرا؟! اول؛ ما دین خودمان را به AMD Radeon RX 480 ادا کردیم و مقالات متعددی در موردش نوشتیم که دو مطلب «بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon RX 480» و «نگاهی اجمالی به کارت های سری Radeon RX 400» تنها نمونه ای از آن است! دوم؛ AMD با تولید این کارت قدم های بسیار ضعیفی در مقابل رقیبش برداشته و رمق نوشتن را از ما گرفته! نه از آن جهت که با کارت قدرتمندی مواجه ایم و نه از آن جهت که با کارتی مناسب مواجه ایم نیستیم؛ تنها از آن جهت که این از این کارت انتظارات بسیاری میرفت!

شاید وقت وداع با AMD است و شاید این کمپانی محبوب آنقدر مشکلات مالی دارد که باید فروخته شود تا از این وضع خلاص شود! کارت جدید AMD قرار بود با کارت های رده بالای «High-End» انویدیا رقابت کند که اینطور نشد و اصلاً اینطور نیست و نخواهد بود! یعنی حتی به گردپای GTX 1080 هم نخواهد رسید! در دو مقاله فوق نوشتیم که در ادبیات سخت افزاری AMD ما سه دسته بندی کارت گرافیک رده بالا «High-End»؛ کارت گرافیک میان رده «Mid-range» و کارت گرافیک رده پایین «Entry-level» داریم که اگر بر این مبنا به AMD Radeon RX 480 نگاه کنیم، باید آن را در رده بندی کارت های رده بالا «High-End» قرار دهیم!

اما کارت رده بالا «High-End» انویدیا میشود GTX 1080 و کارت رده بالا «High-End» کمپانی AMD هم میشود دردسر بزرگی به نام AMD Radeon RX 480! این تعاریف با تعریف کارت گرافیک «پرچمدار نسل» متفاوت است و کارت پرچمدار در تعاریف لغوی هر دو کمپانی یک رده بالاتر از کارت های رده بالا «High-End» قرار میگرد و معمولاً هم با یک پسوند اضافی (مثل X) مشخص میشود. چندین سال است رسم شده هر دو کمپانی انویدیا و AMD، اولین محصول خودشان را از طبقه بندی کارت های رده بالا «High-End» معرفی میکنند و سپس سراغ کارت های میان رده و رده پایین میروند.

بخش مهمی از این توضیحات به ظاهر غیر مهم را در دو مطلب «بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon RX 480» و «نگاهی اجمالی به کارت های سری Radeon RX 400» نوشتیم که پیشنهاد میکنیم بخوانید تا با روند معرفی محصولات گرافیکی هر دو کمپانی آشنا شوید! حالا خیلی هم مهم نیست! مهم تر از آن بحثی است که قرار است در مورد کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 داشته باشیم! بحثی که نوشتنش هم حوصله میخواهد! حوصله که هست! ولی زمان کم و افتضاح AMD رمقش را گرفته! بگذریم …!

مقدمه ای بر AMD Radeon RX 480

AMD Radeon RX 480 را میتوان مهمترین محصول نسل جدید AMD دانست که علاوه بر بازار مصرف کننده نهایی، میتواند برای در نسل بعدی کنسول های بازی هم مورد استفاده قرار بگیرد. پس از تجدید نظر در ساختار گرافیکی شرکت AMD و تلفیق بخش های مختلف این کمپانی به سرپرستی آقای راجا کودوری «Raja Koduri»؛ سری RX 4xxx را میتوان جزو اولین تراشه های گرافیکی این کمپانی دانست که اولین محصولش با نام AMD Radeon RX 480 معرفی شده است.

این کارت مبتنی بر معماری پولاریس «Polaris» بوده و اولین تراشه ۱۴ نانومتری گرافیکی FinFET این کمپانی محسوب میشود که توسط شرکت GlobalFoundries ساخته شده است. تا قبل از این شرکت؛ تمامی تراشه های تولیدی AMD توسط شرکت تایوانی TSMC به تولید انبوه میرسید که نمونه های آن را در کارت های مختلف نسل قبل دیده ایم. ولی به خاطر بد قولی هایی که رخ داده، AMD با رقیب این شرکت ارتباط بر قرار کرده و من بعد هم تمامی تراشه های گرافیکی AMD توسط GlobalFoundries تولید میشود.

بررسی کامل کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 8 GB

در واقع روند جدید میتواند عامل مهمی برای افزایش فاکتور عملکرد به ازای هر وات به نسبت معماری های قبلی شود و همین مورد میتواند موجب میشود تا AMD از تعداد ترانزیستورهای بیشتری برای تولید تراشه های سریعتر استفاده کند. به طور معمول انتظار میرفت AMD کارت های جدیدش را با  همان معماری استفاده شده در کارت گرافیک R9 290X یعنی (GCN 1.1) و یا ریز معماری (GCN 1.2) استفاده شده R9 285 روانه بازار کند که در مورد AMD Radeon RX 480 این اتفاق نیفتاد.

AMD با عرضه کارت ۱۹۹ دلاری RX 480 خودش به طور ویژه بازار روزولشن ۱۰۸۰p را هدف گرفته و اصلاً این کارت را برای رقابت با غولی همچون GTX 1080 آماده نکرده است. AMD Radeon RX 480 بر پایه فاکتور مهم قیمت به عملکرد عرضه شده و دارای دو مدل ۴ و ۸ گیگابایتی است که هر کسی بنا به نیازش میتواند آن را خریداری کند. AMD مدعی است Radeon RX 480 از نظر فاکتور قیمت به عملکرد بهترین کارت گرافیک در مقابل کارت های بسیار محبوب و پر فروشی همچون GeForce GTX 970 است و عملکردی بهتر از این کارت را با قیمتی کمتر برای کاربر فراهم میکند.

کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 با قیمت ۱۹۰ دلاری خودش از حداکثر مصرف برقی معادل ۱۵۰ وات بر ساعت برخوردار است و برای تغذیه برق این کارت از کانکتور ۶ پین PCIe استفاده شده که اندکی قابلیت اورکلاک را برایش به همراه دارد. به طور کلی برای بازار ۱۰۸۰p عرضه تنها یک محصول با معماری کاملاً جدید قمار بزرگی است که میتواند نسل جدیدی از فناوری های جدید را برای این محصول به همراه داشته باشد و این مورد دقیقاً همان چیزی است که انویدیا در کارت های جدیدی مثل GTX 1080 و GTX 1070 ندارد.

بررسی کامل کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 8 GB

انویدیا معماری پاسکال «Pascal» را با عرضه دو کارت GTX 1070 و GTX 1080 تکمیل کرد که اولی با دو قیمت ۳۷۹-۴۴۹ و دومی هم با دو قیمت ۵۹۹-۶۹۹ در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. تنها با ۱۹۹ دلار (نزدیک ۷۰۰ هزار تومان)؛ مصرف کنندگان میتوانند از کارت گرافیکی با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری استفاده کنند که علاوه بر پیشرفت بسیار خوب در فاکتور بهره وری انرژی، از آخرین خروجی های ویدئویی هم پشتیبانی میکند. چیزی که برای بدست آوردنش در کارت های انویدیا باید دست کم (۱.۵۰۰.۰۰۰ میلیون تومان) خالی شوید تا به همین دو مورد دست پیدا کنید!

با قیمت تهاجمی که انویدیا برای کارت هایش انتخاب کرده؛ بدیهی است که AMD باید با کاهش قیمت و عرضه زیاد محصولاتش، بازار و خریداران کارت هایش را حمایت کند تا بتواند به موفقیت مطلوبی برسد. در دست دیگر؛ همین مورد میتواند خریداران را کنجکاو کند که کارت گرافیک جدید AMD به اندازه ای سریع هست که بتواند نیازهایشان را بر طرف کند یا خیر!؟ یا یانکه باید به فکر خرید محصول دیگری باشند!؟

پولاریس یا ستاره قطبی «Polaris» قفط یک اسم فانتزی برای چهارمین نسل ریز معماری AMD GCN است. همانطور که قبلاً در مقاله «بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon RX 480» توضیح دادیم؛ سیلیکون پولاریسی که در AMD Radeon RX 480 به کار رفته از اسم رمز «Ellesmere» استفاده میکند که در رده بندی های AMD در رده موسوم به Polaris 10 قرار میگیرد. میتوان گفت با این شرایط؛ تراشه گرافیکی «GPU» به کار رفته در Radeon RX 480 تفاوت چندانی با سیلیکون های تونگا «Tonga» مبتنی بر ریز معماری GCN 1.2 ای که در کارت گرافیک R9 285 مورد استفاده قرار گرفتند نخواهند داشت.

بررسی تخصصی معماری GCN کمپانی AMD

خلاصه بگوییم؛ تغییرات به وجود آمده در معماری پولاریس یا ستاره قطبی «Polaris» به نسبت ریز معماری VLIW به GCN (معماری هایی که در سری HD 6000 و HD 7000 استفاده شدند) بسیار کم است. به هر حال؛ هر جزئیات و پیشرفت جدیدی که در کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 حاصل شده را در صفحات بعدی بررسی مکینیم. در این بررسی به طور کامل به بررسی کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 میپردازیم. کارت دو اسلاته ای که تنها با یک فن خنک کننده و بای ک ورودی برق ۶ پینی عرضه شده است.

نسخه ۸ گیگابایتی این کارت با قیمت ۲۳۹ دلار و نسخه ۴ گیگابایتی این کارت هم با قیمت ۱۹۹ دلار عرضه شده که مشخصاتش را در جدول زیر میتوانید ببینید. سیستم تست و نتایج بنچمارک  کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 را در صفحات بعدی ببینید:

جدول مشخصات کارت گرافیک AMD Radeon RX 480

Radeon RX 480Radeon R9 390XRadeon R9 FuryGeForce GTX 970
هسته های سایه زن
(Shader Units)
۲۳۰۴۲۸۱۶۳۵۸۴۱۶۶۴
واحدهای ROPs۳۲۶۴۶۴۵۶
نا م رمز تراشه گرافیکی Ellesmere (یا پولاریس ۱۰)هاوایی (Hawaii)فیجی (Fiji)GM204
تعداد ترانزیستورها۵۷۰۰ میلیون۶۲۰۰ میلیون۸۹۰۰ میلیون۵۲۰۰
اندازه حافظه۸ گیگابایت۸ گیگابایت۴ گیگابایت۴ گیگابایت
رابط حافظه۲۵۶ بیت۵۱۲ بیت۴۰۹۶ بیت۲۵۶ بیت
کلاک هسته۱۱۲۰-۱۲۶۶ مگاهرتز۱۰۵۰ مگاهرتز۱۰۰۰ مگاهرتز۱۰۵۱ مگاهرتز
کلاک حافظه۲۰۰۰ مگاهرتز۱۵۰۰ مگاهرتز۵۰۰ مگاهرتز۱۷۵۰ مگاهرتز
قیمت۲۳۹ دلار۳۱۰ دلار۵۳۰ دلار۲۶۵ دلار
بررسی در سایتدارددارددارددارد

صفحه بندی

صفحه اول: اتفاقات بازار AMD Radeon RX 480

صفحه دوم: بررسی معماری کارت گرافیک AMD Radeon RX 480

صفحه سوم: بررسی کارت گرافیک AMD Radeon RX 480

صفحه چهارم: بنچمارک کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 در بازی

صفحه پنجم: عملکرد کارت گرافیک درمصرف برق؛ نویز و حرارت

صفحه ششم: تحلیل نهایی و راهنمای خرید کارت گرافیک AMD Radeon RX 480

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

مشخصات فنی
بررسی کامل کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 8 GB
Overview
Card Status
عرضه شده
Manufacturer
AMD
Release Date
خرداد 1395
Launch Price
239 دلار (8 گیگ)
Board Model
AMD D009
GPU
GPU Model
14nm Polaris 10 XT
Cores:TMUs:ROPs
2304 : 144 : 32
Clocks
Base Clock
1120 MHz
Boost Clock
1266 MHz
Memory Clock
2000 (8000) MHz
Memory
Memory Size
8192 MB GDDR5
Mem Bus Width
256 بیت
Mem Bandwidth
256 GB/s
Physical
Interface
PCI-Express 3.0 x16
TDP
150 W
Graphics Features
DirectX
12.0
OpenGL
4.5
OpenCL
2.2
Shader Model
5.0
آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
AMD-Radeon
شاخه: AMD/ATI,شایعات

بنچمارک های AMD R3XX منتشر شد

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است