با پردازنده های AMD Ryzen PRO آشنا شوید

AMD Zen فعلاً همچون دیوار نوشته سفید جذابی است که هر از چند گاهی میتوانیم نوشته های زیبایی را بر رویش مشاهده کنیم. از پلتفرم AMD Ryzen گرفته تا پردازنده های AMD Ryzen PRO را میتوان در یک سطر نوشت! جایی که AMD همچنان در حال درخشش است و به هر دری میزند تا سهم خودش از بازار سخت افزارهای خانگی را افزایش دهد. آخرین گزارش مالی AMD نشان میدهد که با وجود ضرر خالص ۱۶ میلیون دلاری، این کمپانی عملکرد بهتری در مقایسه با پیش‌بینی‌ها داشته است. اطلاعات ارائه نشان میدهند که AMD در بهار سال جاری موقف شده درآمدی ۱.۲۲ میلیارد دلاری کسب کند که این رقم بالاتر از پیش بینی ۱.۵ میلیاردی کارشناسان مالی و درآمد ۱.۳ میلیارد دلاری مشابه سال قبل بوده است.

با وجود افزایش درآمد؛ این کمپانی در سال جاری میلادی ۱۶ میلون دلار ضرر کسب کرده که در کنار سود عملیاتی ۲۵ میلیون دلاری امسال و ضرر عملیاتی ۲۹ میلیون دلاری سال گذشته رشد مناسبی را برای این کمپانی نشان میدهد. امسال فصل شلوغی برای AMD بود. معرفی پردازنده های AMD Threadripper و AMD Ryzen را میتوانیم در این راستا ارزیابی کنیم که برخی از آنها به بازار عرضه شدند و برخی دیگر در حال آماده سازی نهایی برای ورود به بازار مصرفی هستند. علاوه بر اینها؛ نقشه راه جدید AMD برای آینده تراشه های گرافیکی این شرکت نیز موجب افزایش سود و بالا رفتن ارزش سهام آنها در تالار بورس شده است.

اما درآمد بخش پردازش و گرافیک کمپانی AMD در سه‌ ماهه‌ دوم سال ۲۰۱۷ به بیش از ۶۵۹ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۵ درصد افزایش را نشان میدهد. دیگر بخش ها نیز افزایش و رشد مناسبی داشته اند که به مدد عملکرد مناسب این شرکت در زمینه های مختلف بوده است. موفقیت AMD در سال جاری شد تا این شرکت از پردازنده های جدیدی به نام AMD Ryzen PRO رونمایی کند که به طور ویژه ای برای سیستم های خانگی و تجاری در انواع AMD Ryzen 5، AMD Ryzen 3 و AMD Ryzen 7 معرفی شده است.

مشخصات پردازنده های AMD Ryzen PRO

هسته/رشتهفرکانس (پایه/افزایشی)کَش (سطح ۲ و سطح ۳)توان حرارتی (TDP)
Ryzen 7 PRO 1700X۱۶/۸۳.۵ مگاهرتز/ ۳.۷ افزایشی۴ مگابایت و ۱۶ مگابایت۹۵ وات
Ryzen 7 PRO 1700۱۶/۸۳ مگاهرتز/ ۳.۷ افزایشی۴ مگابایت و ۱۶ مگابایت۶۵ وات
Ryzen 5 PRO 1600۱۲/۶۳.۲ مگاهرتز/ ۳.۶ افزایشی۴۳ مگابایت و ۱۶ مگابایت۶۵ وات
Ryzen 5 PRO 1500۸/۴۳.۵ مگاهرتز/ ۳.۷ افزایشی۲ مگابایت و ۱۶ مگابایت۶۵ وات
Ryzen 3 PRO 1300۴/۴۳.۵ مگاهرتز/ ۳.۷ افزایشی۲ مگابایت و ۸ مگابایت۶۵ وات
Ryzen 3 PRO 1200۴/۴۳.۱ مگاهرتز/ ۳.۴ افزایشی۲ مگابایت و ۸ مگابایت۶۵ وات

پردازنده های فوق در مدل های ۴، ۶ و ۸ هسته ای معرفی شدند و بیشتر جزئیات تکنیکی آنها دقیقاً مشابه همان چیزی است که در مطلب «طوفان AMD؛ بررسی و معرفی پردازنده های AMD Ryzen» به آنها اشاره کردیم. این پردازنده ها عمدتاً بازار هدف متفاوتی را به نسبت AMD Ryzen ها دنبال میکنند و شاید ۸ هسته ای AMD Ryzen PRO به طور بالقوه برای استفاده در سیستم های ایستگاه های کاری طراحی شده باشد. سری موفقی که با پشتیبانی از پردازش چندرشته‌ ای همزمان «SMT» میتواند عملکرد بسیار متفاوتی را همراه داشته باشد.

از طرفی مدل های ۴ و ۶ هسته ای هم میتوانند با پشتیبانی از پردازش چندرشته‌ ای همزمان «SMT» در سیستم های خانگی یا همان دسکتاپ و حتی برای امور اداری و کافی نت ها خوش بدرخشند. در این بین یک پردازنده کاملاً جدید هم دیده میشود که AMD Ryzen 3 معرفی شده و از فرکانس کاری ۳.۱ تا ۳.۵ گیگاهرتز در کنار ۲+۸ مگابایت حافظه‌ کَش استفاده میکند. این پردازنده و این خانواده از پردازش چندرشته‌ ای همزمان «SMT» پشتیبانی نمیکنند. اما تمام مدل های ذکر شده از فناوری ECC پشتیبانی می‌کنند.

نکته قابل ذکر اینجاست که پردازنده های AMD Ryzen PRO نیز همچون AMD Ryzen ها با کنترلر حافظه محدود معرفی شدند که احتمالاً به دلیل معماری AMD Zen موجود در آنها است. بدین معنا که کنترلر فوق در این پردازنده ها مربوط به معماری آنها است و قابل تغییر نیست. به عبارتی دیگر برای استفاده از ماژول های حافظه رم باید از استاندارندهایی همچون DDR4-2400 استفاده کنیم که طبیعتاً از لحاظ عملکرد نباید تفاوت چندانی با حافظه های گران قیمت و رده بالا داشته باشد. موضوع مهمی که در دو مطلب «راهنمای خرید حافظه رم: DDR3 یا DDR4؟!» و «آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen» به آن پرداختیم و به شما هم پیشنهاد میکنیم آنها را از دست ندهید.

با پردازنده های AMD Ryzen PRO آشنا شوید

ویژگی های زیادی در هر دو خانواده AMD Ryzen PRO و AMD Ryzen وجود دارد که هر دوی آنها از این ویژگی ها پشتیبانی میکنند. ویژگی هایی همچون AMD SenseMi، ویژگی Precision Boost، گسترش محدوده فرکانس «Extended Frequency Range»، و پیش بینی شبکه های عصبی «Neural Net Prediction» را میتوانیم از جمله این موارد مهم و البته مشترک بدانیم. در خطوط تولید AMD میتوانیم به AMD Ryzen 7 PRO 1700X اشاره کنیم با ۹۵ وات توان حرارتی، اولین مدلی است که با چنین سطحی از مصرف انرژی معرفی میشود.

شرکت AMD با معرفی و عرضه AMD Ryzen PRO قصد دارد اولین پردازنده های تجاری رده دسکتاپ خودش را عرضه کند. APU های AMD A-Pro با تراشه های گرافیک مجتمع و توان حرارتی ۳۵ تا ۶۵ وات عرضه شده بودند که البته به موفقیت خیلی زیادی نرسیدند. حالا با معرفی AMD Ryzen PRO؛ سطح عملکرد توان حرارتی پردازنده های جدید به بازه ۶۵ تا ۹۵ وات بر ساعت افزایش یافته و حالا شاید بشود گفت که AMD Ryzen PRO ها در رده اولین پلتفرم دسکتاپ سازمانی و تجاری میتوانند جای پردازنده های Core I3 کمپانی اینتل را بگیرند!

اینتل نیز برای پر کردن خلاء موجود در سازمان های مختلف از پلتفرم V-pro استفاده میکند که البته به پای AMD Ryzen PRO نمیرسد و از امکانات و ویژگی های به مراتب کمتری برخوردار است. از این جهت؛ حتی پردازنده AMD Ryzen 7 PRO 1700X نیز به گفته AMD رقیب مستقمی در جبهه اینتل ندارد و به همین دلیل میتوانیم پردازنده AMD Ryzen 7 PRO 1700X را فاتح نبرد بدانیم. کمی پایین تر به AMD Ryzen 2000 میرسیم که باز هم به گفته AMD در مقابل Core I3 های اینتل یک سر و گردن بالاتر است و میتواند عملکرد به مراتب بهتری ارائه کند.

با پردازنده های AMD Ryzen PRO آشنا شوید

اما در پردازنده های رده بالایی همچون سری Core-i5 و Core-i7؛ رقبای جدی و قدری از طرفی AMD نمیشناسیم که بتواند رقابت نفس گیری را با مدل های مشابه رقیب آغاز کند! در AMD Ryzen PRO از فناوری های امنیتی زیادی همچون بوت امن «Secure Boot»، حافظت محتوا «Content Protection»، امنیت پیش از اجرای برنامه «Per-Application Security»، قابلیت fTPM 2.0 و پشتیبانی از Microsoft Device Guard در نظر گفته شده که همگی آنها در APU های نسل قبلی AMD دیده میشد. AMD Ryzen PRO نیز علاوه بر اینها به ویژگی های دیگری همچون اثر نگشت امنیتی «Fingerprint Security»، حافظت از داده ها «Data Protection» و رمز نگاری امنیتی حافظه «Transparent Secure Memory Encryption» یا به اختصار TSME مجهز شده است.

TSME پیشرفته ترین فناوری رمزنگاری حافظه در معماری AMD Zen است که خودش به دو بخش رمزنگاری امن حافظه «Secure Memory Encryption» یا (SME) و مجازی سازی رمزگذاری شده امن «Secure Encrypted Virtualization» یا (SEV) تقسیم میشود که هدفش محافظت از داده های موجود در حافظه DRAM به واسطه موتور AES-128 است. از این روش برای جلوگیری از جاسوسی اطلاعات توسط نرم‌افزارهای مخرب یا ادمین‌ها (در محیط های سرور) استفاده شده و پیش از ذخیره شدن اطلاعات در دستگاه های ذخیره سازی رمزگذاری میشوند.

داده های مختلف معمولاً پس از ذخیره سازی در هارد دیسک و یا فضاهای ذخیره سازی رمزگذاری میشوند و سپس در زمان بارگذاری موقت روی حافظه و یا پردازش توسط پردازنده رمزگشایی میشوند تا خوانده شوند که همین موضوع احتمال سرقت اطلاعات را افزایش میدهد. به همین دلیل در روش جدیدی که در پردازنده های AMD Ryzen PRO دیده میشود، محتوا و داده های DRAM رمزگذاری میشوند تا از هرگونه خرابکاری جلوگیری شود. این ویژگی برای NVDIMM ها بسیار حائز اهمیت است، چون پس از جدا شدن از دستگاه همچنان داده ها مختلف را درون خودشان نگه میدارند.

با پردازنده های AMD Ryzen PRO آشنا شوید

در بخش دیگر؛ موتور AES-128 از کلیدهای خاصی استفاده میکند که به صورت پیش فرض توسط قسمت های مختلف سخت افزاری تولید میشوند که عموماً موجب افزایش تاخیر و دسترسی به حافظه میشود. این حال بیشتر برای بخش رمزنگاری امن حافظه یا AMD Ryzen PRO SeriesSME مورد استفاده قرار میگیرد و داده های مختلف هنگام نوشته شدن در حافظه رمزگنگاری شده و رمزگشایی آنها در زمان خوانده شدن از حافظه رخ میدهد. AMD مدعی است تاثیر منفی و تاخیر فوق قابل چشم پوشی است. البته تا زمان تست و بررسی دقیق پردازنده های AMD Ryzen PRO نمیتوانیم نظر قطعی در اینم مورد بدهیم.

به گفته AMD از روش AMD Ryzen PRO SeriesSME برای ایستگاه های کاری استفاده میشود و این روش از هر دو حالت رمزنگاری کامل و جزئی پشتیبانی میکند و به دلیل راحتی کار در اکثر نرم افزارهای قدیمی دیده میشود. اطلاعات موجود نشان میدهد که برای فعال کردن قابلیت رمزنگاری امن حافظه «Secure Memory Encryption» روی حافظه DRAM باید از طریق بایوس ماردبرد اقدام کنید. این روش در پردازنده های AMD EPYC تمامی روش ها و حالت های رمزنگاری SME را در بر میگیرد،  در حالی که پردازنده های AMD Ryzen PRO فقط از حالت Transparent SME پشتیبانی میکنند.

با پردازنده های AMD Ryzen PRO آشنا شوید

مجازی سازی رمزگذاری شده امن «Secure Encrypted Virtualization» یا (SEV) مدل دیگری از الگوریتم رمزنگاری پردازنده های AMD Ryzen PRO است که بسیار شبیه رمزنگاری امن حافظه «Secure Memory Encryption» یا (SME) است، با این تفاوت که در حالت اول، افرادی که پردازنده های فوق را خریداری کردند میتوانند ماشین های مجازی را رمزنگاری کنند، آنها را از هم جدا کنند و روی هر ماشین مجازی نظارت کنند. SEV تنها یک افزونه ویژه امنیتی است که ساختاری مشابه SME دارد و به واسطه حذف برخی رسیک های امنیتی توسط کلیدهای AES-128 میتواند در ماشین های مجازی موجود در دیتاسنترهای بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد.

اما از آنجایی که SEV از کلیدهای متفاوتی برای ماشین های مجازی استفاده میکند، هیچگونه سازگاری با TSME ندارد و البته در پردازنده های AMD EPYC به طور کامل پشتیبانی میشود. در حال حاضر میتوان گفت که تمایم دارندگان پردازنده های AMD Ryzen PRO میتوانند در آخر سال جاری از مزایای TSME استفاده کنند و همین موضوع میتواند پلتفرم جدید AMD را به انتخاب بهتری به نسبت پردازنده های Core-I اینتل بدل کند. اما برای استفاده از دو روش SEV و SME باید احتمالاً تا چند سال دیگر صبر کنیم و منتظر جا افتادن آنها بین اهالی فن باشیم تا شاید همه گیر شود!

با پردازنده های AMD Ryzen PRO آشنا شوید

پردازنده های AMD Ryzen PRO را میتوانیم در رده مدل های قدرتمند تجاری و دسکتاپ معرفی کنیم که عموماً برای بهبود عملکرد در مدل های مختلف راهی بازار شدند و به گفته AMD بین ۱۲ تا ۳۶ ماه گارانتی خواهند داشت. بدین معنا که از زمان خرید آنها به مدت ۱۲ تا ۳۶ ماه، خریدار میتواند مطمئن باشد که تغییرات نرم افزاری در این پلتفرم ایجاد نمیشود و سازمان های بزرگ نیز میتوانند به خوبی و با یک ثبات و امنیت خاطر مناسب از این پردازنده ها استفاده کنند. در سری جدید از پروتکل مدیریتی DASH نیز استفاده شده که تقریباً همان پروتکل مدیریتی است که قبلاً در سری AMD Pro شاهدش بودیم.

جزئیات و اطلاعنت فنی مدل های مختلف پردازنده های AMD Ryzen PRO و همینطور قیمت حدودی آنها منتشر نشده، اما انتظار میرود این پردازنده ها در پاییز امسال به صرت رسمی معرفی و یکی دو ماه پس از آن راهی بازار شوند.

منبع anandtech
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پردازنده

آنالیز عملکرد حافظه در پردازنده های AMD Ryzen

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است