کنتراست-تصویر

یکی از روش های مورد علاقه سازندگان تلویزیون و مانیتور برای فروش بیشتر محصولاتشان بازی با اعداد و ارقام است. نسبت کنتراست یا کنتراست تصویر (Contrast Ratio) نام درخشانی است که همه ما با آن آشناییم. اعداد و ارقامی که برای این پارامتر اعلام میشود در طول سالیان مختلف همواره رو به افزایش بوده و ما نیز قصد داریم علاوه بر تشریح کنتراست تصویر این واقعیت را بررسی کنیم که آیا این اعداد ارزشی دارند یا خیر؟!

امروزه مشاهده نسبت کنتراست تصویر ۳.۰۰۰.۰۰۰:۱ روی تلویزیون های LED و پلاسما به امری عادی بدل شده است. LCD هایی که مبتنی بر نور پشتی CCFL اند مدعی پشتیبانی از کنتراست تصویری معادل ۱۵۰.۰۰۰:۱ هستند، در حالی که پروژکتورهای سیمای خانگی این رقم را بیش از ۶۰.۰۰۰:۱ اعلام میکنند! طبیعی است مصرف کننده لوازم خانگی علاقه عجیبی به این موارد نشان میدهد! مواردی که واقعی نیستند و نوعی تبلیغ محصول به شمار میروند. اولین افزایش حقیقی نسبت کنتراست تصویر تلویزیون های LED در سال ۲۰۰۴ انجام شد.

در این سال بود که تلویزیون هایی با نسبت کنتراست تصویر بی سابقه ۴۰۰۰:۱ معرفی شدند. سه سال بعد، یعنی سال ۲۰۰۷ این مقدار تا ۱۵۰۰۰:۱ افزایش یافت و درست یک سال بعد به مرز ۱.۰۰۰.۰۰۰:۱ رسید. کنتراست به معنای نسبت مابین تاریک ترین بخش های سیاه و روشن ترین بخش های سفید یک تصویر است. نسبت کنتراست ۳۰۰.۱ به این معناست که سطح روشنایی یا درخشش نواحی سفید در یک تصویر ۳۰۰ برابر بیشتر از نواحی سیاه آن است. البته در تلویزیون ها و مانیتورهای جدید از نسبت کنتراست جدیدی به نام G2G استفاده میشود که درباره آن صحبت خواهیم کرد.

در واقع هر چه قدر نسبت کنتراست تصویر بیشتر باشد، تفاوت بین نواحی سفید و تریه ترین نواحی سیاه قابل تولید توسط نمایشگر بیشتر خواهد بود. این معیار یکی از نکات مهم انتخاب مانیتور است و هر چه قدر تفاوت این دو میزان بیشتر باشد با تصاویر با کیفیت تر و رنگ های دلپذیر تر و زنده تری مواجه خواهیم شد.

کنتراست داینامیک و استاتیک چیست؟!

کنتراست داینامیک همانطور که از اسمش پیداست متغییر است و معیار درستی برای قضاوت کیفیت تصویر مانیتور نیست. یکی از شیوه های اندازه گیری نسبت کنتراست داینامیک، آزمایش Full On/Full Off است که نسبت خروجی نور یک تصویر کاملا سفید (Full On) را به خروجی نور یک تصویر کاملا سیاه (Full Off) مورد سنجش قرار میدهد. البته در برخی مواقع هم از خروجی نور یک ناحیه سیاه در تصویر دیگری برای اندازه گیری نسبت کنتراست داینامیک یک نمایشگر استفاده میشود که نتایج دقیقی ندارد.

اما نسبت کنتراست استاتیک همانطور که از نامش پیداست ثابت است و مهمترین از نسبت کنتراست داینامیک به شمار میرود. این عدد نمیتواند تبلیغاتی باشد و معمولا نشان دهنده کیفیت واقعی نمایشگر است. در این روش از استاندارد (ANSI) برای اندازه گیری نسبت کنتراست استاتیک استفاده میشود. در این حالت یک الگوی شطرنجی متشکل از ۱۶ مستطیل سیاه و سفید روی صفحه نمایشگر به نمایش در می آید تا نسبت کنتراست دقیق و واقعی، از حاصل تقسیم خروجی نورمستطیل های سفید بر متوسط خروجی نور مستطیل های سیاه بدست آید.

کنتراست

آزمایش های داینامیک همیشه نتایج بالاتری به نسبت آزمایش های دقیق ANSI ارائه میکنند و جالب اینجاست که تولیدکنندگان نیز برای فریب مشتریان عام خود روی نسبت کنتراست داینامیک مانور میدهند و آن را دلیل بر بهتر بودن محصول خود به نسبت محصول رقیب میدانند. بنابراین یادتان باشد معیار انتخاب نمایشگر خود را کنتراست داینامیک نگذارید و حتما به کنتراست استاتیک نمایشگر توجه کنید. اما چشم انسان شرایط ویژه ای برای تشخیص کنتراست صفحه دارد.

چشم انسان در هر لحظه میتواند نسبت کنتراستی با دامنه ۴۰۰:۱ تا ۱۰.۰۰۰:۱ را درک کند و رقمی بیش از این مقدار برای چشم قابل تشخیص نیست و حالتی تبلیغاتی دارد. با این حال عنبیه چشم انسان کاملا داینامیک است. بدین معنا که اگر بیش از ۳۰ دقیقه در شرایط نوری پایدار باقی بماند میتواند کنتراست های بالاتر از مقدار فوق را هم تشخیص دهد. این مقدار در منابع مختلف رقمی بین ۱.۰۰۰.۰۰۰:۱ (یک میلیون به یک) و ۱۰.۰۰۰.۰۰۰:۱ (ده میلیون به یک) هم اعلام شده است.

این موارد بدین مفهوم است که چشم ما میتواند به عنوان یک حسگر بسیار پیشرفته انطباقی عمل کند. اما شرایط پایداری نور اصلا ثابت نیست. سن شخص بیننده و نوع تصویر قابل مشاهده تاثیر بسیار زیادی در این شرایط دارد. چشم قادر است در تصاویر ثابت، نسبت کنتراست بالاتری در مقایسه با تصاویر متحرک دریافت کند. اما دو عامل مهم دیگر هم وجود دارد که تونایی چشم در مشاهده کنتراست های بالاتر از ۱.۰۰۰.۰۰۰:۱ (یک میلیون به یک) را تحت تاثیر قرار میدهد. این دو عامل شامل شرایط محیط نوری و فرکانس فضایی است.

کنتراست

شرایط محیط نوری: در این حالت حتی مقادیر کوچک نور محیطی (یک لوکس معادل یک شعله شمع) به طور قابل ملاحظه ای توانایی ابزارهای نمایشگر برای تولید نسبت کنتراست بالاتر را کاهش میدهد. یک ناحیه سیاه فقط میتواند به اندازه نور ناخواسته ای که از آن منعکس میشود، سیاه باشد. بدین معنا که نمیشود رنگ سیاه را تاباند! بنابراین افت حساسیت چشم به کنتراست در سطوح بالاتر نور محیطی این مشکل را دو چندان میکند.

فرکانس فضایی: این مقدار پارامتری است که چشم انسان به آن حساس است. این پارامتر یک عامل مرتبط با فاصله میان عناصر دارای کنتراست تصویر نبست هر درجه از میدان دید است. به عبارتی ساده تر، با این پارامتر میشود فرکانس را به صورت تعداد نوارهای عمودی یک در میان سیاه و سفید در امتداد یک منحنی یک درجه ای در نظر گرفت که چشم بیننده در مرکزش قرار دارد. افزایش تعداد نوارهای عمودی به رقمی فراتر از یک سطح معین، توانایی چشم برای تشخیص و دریافت نسبت کنتراست را کاهش میدهد، حتی با وجود آنکه کنتراست واقعی بین نوارهای سیاه و سفید کاهش میابد.

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,تلویزیون/مانیتور

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کنسول Xbox One
شاخه: پیشنهاد سردبیر,تحلیل فنی

بررسی فنی | افزایش قدرت CPU و بهبود حافظه در Xbox One

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است