بررسی-کارت-گرافیک-1500-دلاری-AMD-Radeon-Pro-Duo

واقعیت مجازی «VR» یکی از بحث های جدی روزهای اخیر است که هر شرکتی برای خودش در تلاش برای کسب سهمی از این بازار جدید و رو به رشد است و کمپانی AMD هم به نوبه خودش اولین کارت گرافیک دو هسته ای منطبق با واقعیت مجازی «VR» را معرفی کرده است. AMD Radeon Pro Duo را میتوان قویترین کارت گرافیک دو هسته ای حال حاضر جهان دانست که در مقاله «بررسی ابتدایی کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo» گریزی به قابلیت هایش زدیم و در موردش صحبت کردیم.

اطلاعات تایید شده جدید نشان میدهد کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo در رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ و ۴K در مقابل Radeon Fury X به ترتیب ۵۰ و ۶۰ درصد قویتر است و این حالت در مقایسه با GeForce GTX 980 Ti در رزولوشن ۴K به ۶۰ درصد میرسد که باتوجه به دو هسته ای بودن Radeon Pro Duo امر دور از ذهنی نیست. ولی نکته قابل توجه در این مقایسه این است که تفاوت این دو کارت در روزولشن full HD فقط ۳۰ است که اختلاف قابل توجهی است.

Radeon Pro Duo مستقیما با هدف تصاحب بازار گیمینگ معرفی نشده و هدف از عرضه این کارت پشتیبانی از بازار نرم افزارهای حرفه ای و رندرینگ تصاویر گرافیکی بسیار سنگین است، ولی هر کسی میتواند برای بازی هم از این کارت استفاده کند که طبیعتاً به توانایی مالیش بستگی دارد! از طرفی این کارت در هر دو زمینه میواند کارت پیشتازی باشد و تی با حمایت مستقیم AMD میتواند در زمینه واقعیت مجازی «VR» هم یکی از پیشتازان بازار واقعیت مجازی شود.

بررسی کارت گرافیک AMD R9 Fury X

خنک-کننده-و-پمپ-نگاهی-به-کارت-گرافیک-1500-دلاری-AMD-Radeon-Pro-Duo

Radeon Pro Duo به عنوان اولین کارت گرافیک پلتفرم کامپیوتر و برای پشتیبانی از محتوای واقعیت مجازی «VR» به بازار عرضه میشود و میتواند مقدمه ای بر عرضه دیگر کارت ها در این حوزه باشد. وجود دو هسته Radeon Pro Duo را میتوان یک مزیت مهم برای این کار برشمرد و همین امر موجب میشود تا از یک هسته برای کارهای پردازشی مربوط به واقعیت مجازی «VR» استفاده شود و هسته دیگر هم برای پردازش کارهای گرافیکی مورد استفاده قرار بگیرد که میتواند تجریه بهتری برای کاربر فراهم کند.

پشتیبانی از بازی را میتوان امری قطعی شده برای Radeon Pro Duo در نظر گرفت و من بعد هم باید منتظر این باشیم تا AMD همچون سری کارت های رندرینگ FirePro درایورهای مخصوصی برای پشتیبانی از بازی را برای Radeon Pro Duo عرضه کند. بنابراین میتوان گفت Radeon Pro Duo همچون FirePro اعتبار چندانی در زمینه پشتیبانی حرفه ای از نرم افزارها نخواهد داشت و میتوانیم به آن را یک کارت گرافیک مهم و قدرتمند در زمینه ایجاد محتوای بازی با نرم افزارهایی مثل Autodesk، Maya و Blackmagic Davinci Resolve بدانیم.

Radeon Pro Duo را میتوان موثر از تر از دو کارت Radeon R9 Nano ای دانست که از دو هسته بر روی یک بُرد «PCB» استفاده میکند. Radeon Pro Duo در بالاترین سطح ممکنش باید حداقل دو برابر عملکرد را با دو برابر مصرف برق بیشتر به همراه داشته باشد (به علائه کمی مقدار اضافی برای سوئیچ اسلات PCIe). برای حذف گرمای زیاد این کارت از کولری مشابه همان چیزی که در Radeon R9 Fury X دیده بودیم استفاده شده و این کولر هم پیش از این فیوری در دو هسته ای قدرتمند نسل قبلی AMD یعنی R9 295X2 مورد استفاده قرار گرفته بود.

بررسی کامل کارت گرافیک GTX 980 TI

عملکرد-کارت-گرافیک-Radeon-Pro-Duo

این کولر با استفاده از خنک کننده مایع به راحتی تمام سطح حافظه ویدئویی «VRM» موجود بر روی تراشه گرافیکی «GPU» را خنک میکند و برای این مدل از لوله های خنک کننده ۵۴۰ میلیمتری استفاده شده و از دو رادیاتور بزرگ با فن های ۶۳ میلیمتری هم برای خارج کردن هوای گرم و تهویه سطح PXB کارت استفاده شده تا همواره دمای کارت در سطح مناسبی قرار بگیرد. طراحی راه حل های خنک سازی کارت های گرافیکی در گذشته بدین صورت بود که در نهایت سازنده میتوانست سه کانکتور DisplayPort و HDMI را در پشت کارت گرافیک قرار دهد.

اما در طرف دیگر؛ کارت ها حداقل از وجود ۳ کانکتور ۸ پین بهره مند میشدند که با توجه به قدرت نامی ۳۵۰ واتی پیش فرضی که برای کارت گرافیک انتخاب میشد، بیشتر از یک کار را برای کارت گرافیک انجام میدادند. توجه کنید ۳۵۰ وات معادل میزان مصرف برق دو کارت Radeon R9 Nano (هر کدام ۱۷۵ وات مصرف دارند) با سرعت کلاک مشابه است. تنظیم واکنش فرکانس هسته ها نیز با استنتاج به شدت بارگیری هر هسته انجام میشود و این مورد هم به احتمال زیاد رد هر دو کارت مشابه است و البته انتظار میرود AMD از توان پایینی «Low-Power» برای بخش های مختلف کارت های نسل جدیدش استفاده کند.

AMD Radeon Pro Duo یک کارت ۱۵۰۰ دلاری است که نسخه آزمایشی آن برای ادیتورها و سایت های بزرگ خارجی ارسال شده و کمتر از یک هفته دیگر به صورت رسمی عرضه میشود و نتایجش نشان میدهد با کارت قدرتمندی مواجه ایم. بنابراین باید منتظر واکنش انویدیا بمانیم و ببینیم که این کمپانی برای مهار دو هسته ای AMD چه کارتی رونمایی میکند که هم بتواند در بازار واقعیت مجازی بدرخشد و هم در بازار گیم و نرم افزارهای حرفه ای تولید و رندر گیم و گرافیک.

بررسی کارت گرافیک Radeon R9 Nano

پمپ-کارت-گرافیک-AMD-Radeon-Pro-Duo

قیمت Radeon Pro Duo معادل قیمت سه کارت گرافیک Radeon R9 Nano است که هر کدامشان ۵۰۰ دلار قیمت دارند وباید اعتراف کنیم که Radeon Pro Duo در حال حاضر سریعترین کارت جهان است و بعید به نظر میرسد که AMD رقیب جدیدی برایش معرفی کند! چون این کار باعث میشود بازار این کارت به خطر مواجه شود.   بهترین فرصت برای دنیای سرگرمی است، به خصوص زمانی که در تلاش برای حفظ ثبات و کیفیت بازی و کاهش تاخیر زمانی «Latency» در بازی ها باشید.

قرار است Radeon Pro Duo همراه با خنک کننده مایعی که بر رویش نصب شده به عنوان پلتفرمی قدرتمند و جدید برای توسعه ویژگی های مبتنی بر دنیای واقعیت مجازی «VR» باشد و تجربیات جدیدی را در این زمینه فراهم کند. در نهایت مهمترین و شاید بهترین خبر برای خریداران این کارت این باشد که نسخه های سفارشی این کارت هم به زودی عرضه میشوند و طبق اطلاعات موجود، اولین کارت گرافیک Radeon Pro Duo سفارشی شده توسط XFX آماده عرضه شده که به زودی روانه بازار میشود.

مشخصات کارت های گرافیک قدرتمند کمپانی AMD

 Radeon Pro DuoRadeon R9 Fury XRadeon R9 FuryRadeon R9 295X2
پردازنده های جریانی۲x4096۴۰۹۶۳۵۸۴۲x2816
واحد بافت زنی۲x256۲۵۶۲۲۴۲x176
واحد ROPs۲x64۶۴۶۴۲x64
بوست کلاک۱۰۰۰MHz۱۰۵۰MHz۱۰۰۰MHz۱۰۱۸MHz
کلاک حافظه۱Gbps HBM۱Gbps HBM۱Gbps HBM۵Gbps GDDR5
گذرگاه حافظه۲x4096 بیت۴۰۹۶ بیت۴۰۹۶ بیت۲x512 بیت
حافظه ویدئویی۲x4GB۴GB۴GB۲x4GB
دستور FP64۱/۱۶۱/۱۶۱/۱۶۱/۸
TrueAudioدارددارددارددارد
تعداد ترانزیستورها۲x8.9 بیلیون۸.۹ بیلیون۸.۹ بیلیون۲x6.2 بیلیون
برق مورد نیاز۳۵۰ وات۲۷۵ وات۲۷۵ وات۵۰۰ وات
لیتوگرافیTSMC 28nmTSMC 28nmTSMC 28nmTSMC 28nm
معماریGCN 1.2GCN 1.2GCN 1.2GCN 1.1
نام تراشهFijiFijiFijiHawaii
زمان عرضه۳ ماهه دوم ۲۰۱۶۰۶/۲۴/۲۰۱۵۰۷/۱۴/۲۰۱۵۰۴/۲۱/۲۰۱۴
قیمت عرضه۱۴۹۹ دلار۶۴۹ دلار۵۴۹ دلار۱۴۹۹ دلار
بررسی در سایتدارددارددارددارد
منبع anandtech
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
amd logo

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است