نگاهی-به-استفاده-Oculus-Rift-در-زره-پوش-های-ارتش-نروژ

دوربین های واقعیت مجازی Oculus Rift را میتوان به جرات یکی از انقلابی ترین پیشرفت های چند دهه صنعت بازی های ویدئویی دانست که شروعش با Oculus Rift کمپانی Oculus VR استارت خورده و حالا هر کمپانی بزرگی، از مایکروسافت تا سونی، هدست مخصوص خودش را روانه بازار کرده یا محصولی تولید کرده و مدعی پشتیبانی از واقعیت مجازی توسط محصو شده که از آخرین این موارد میتوانیم به دو کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 و GeForce GTX 1080 اشاره کنیم که با پشتیبانی از واقعیت مجازی به زودی عرضه میشوند!

Oculus Rift را میتوان برآورده شدن دنیای خیالی بسیاری از انسان ها دانست که به لطف پالمر لاکی «Palmer Luckey» و جان کارمک «John Carmack» خلق شده است! حتماً یادتان هست که اسطوره ای همچون جان کارمکبه طرز عجیبی از دنیای بازی سازی خداحافظی کرد! خداحافظی عجیب و سوال برانگیزی که پس از مدت ها مشخص شد علتش توسعه پروژه انقلابی هدست های واقعیت مجازی Oculus Rift است. البته ما هم کم کاری نکردیم و در مقاله بسیار مفصل «جان کارمک | از دزدی تا رسیدن به صدر برترین بازیسازان دنیا» حسابی از خاجلتش درآمدیم تا حسن ختامی باشد بر این اسطوره موفق دنیای بازی!

ما حتی در بررسی ابتدایی که از هدست Oculus Rift در مقاله «بررسی فناوری Oculus Rift | انقلابی در دنیای بازی به کمک جان کارمک» داشتیم؛ به موارد فوق اشاره کردیم و توضیحات مفصلی راجع به این هدست منتشر کردیم که پیشنهاد میکنیم حتما نکاهی به آن بیندازید. اما همانطور که از نام این مقاله مشخص است، ظاهراً ارتش کشور نروژ هم از هدست های Oculus Rift خوشش آمده و قرار است به طور رسمی از این هدست ها در زره پوش هایش استفاده کند.

این خبر اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی توسط «هفته نامه مشهور علوم مهندسی نروژ» منتشر شد و در مقاله ای که در زیر میبینید، به بررسی نمونه اولیه هدست Oculus Rift و دوربین های اختصاصی آن در منطقه عمومی رِنا پرداخته است. دوربین هایی که روی زره پوش نصب شده اند و عینک سفارشی شده ای که حتی در صورت بسته بودن دریچه برجک تانک میتواند دید ۳۶۰ درجه به خدمه مستقر در تانک بدهد تا به خوبی محیط اطرافشان را رصد کنند. این کارها به کمک شرکت «Making View»، واقع در شهر هامار در حال انجام است.

عینک واقعیت مجازی Oculus Rift

وجه تمایز هدست Oculus Rift تعقیب حرکات سر کاربر به صورت بیسیم است. زمانیکه راننده سر خودش را بسمت چپ می چرخاند، بطور مستقیم در حال نگاه کردن از دوربین تعبیه شده در سمت چپ زرهپوش است. حتی تسمه نقاله های زرهپوش نیز در دید مستقیم راننده قرار دارد که به وی اجازه می دهد بدون کمک فرمانده زرهپوش و صرف زمان زیاد، اقدام به پارک دوبل با دقتی معادل سانتی متر کند. نام Oculus Rift اغلب یادآور کاربری این هدست واقعیت مجازی در بازی های رایانه ای است.

در حال حاضر نیز پروژه ارتش نروژ ملموس ترین برخورد با «واقعیت مجازی Oculus Rift» است که وظیفه اصلی آن به دوش شرکت «Making View» است. این شرکت اخیراً و پیش از آنکه نخستین نمونه های این هدست روانه بازار شوند، به فروشی معادل ۲/۱ میلیارد پوند از آنها در فیس بوک دست یافته بود.

Oculus-Rift-در-ارتش-نروژ

بازی های رایانه ای

بازی های رایانه ای کمک شایان توجهی به الهام گرفتن در طراحی سامانه های جدید تحت بررسی در آزمایشگاه «سامانه های- م» رزمی ارتش در منطقه نظامی عمومی رِنا کرده است. به گفته دَنیِل مِستِرویک، مدیر توسعه Making View: «علاقمندان بازی رایانه ای بتلفیلد «Battlefield» از دید بهتری نسبت به خدمه زرهپوش برخوردار اند، اما با استفاده از نرم افزار جدید تولید شده توسط ما می توانید از همان اطلاعات و حالت های نمایش آشنای بازی های رایانه ای شامل: نقشه عمومی منطقه، جهت دهی فضایی (جغرافیایی)، موقعیت خودتان نسبت به دشمن و سرعت بیشتر بهره بگیرید.»

واقعیت مجازی

اولویت ارتش نروژ عملیاتی ساختن سامانه جدید پشتیبانی تاکتیکی در قالب سامانه مدیریت رزمی «BMS» در شرف تولید است. به کارگیری این سامانه در شرایط پیچیده و پر تنش رزمی برای کارکنان دشوار بوده و ضرورت بررسی مزایای دیده بانی و موقعیت سنجی چشمی راننده زره پوش مجهز به هدست واقعیت مجازی Oculus Rift را اقتضا می کند. این سامانه رانندگان زره پوش ها را قادر به مشاهده مستقیم عناصر متنوعی در میدان نبرد من جمله نیروهای خودی، تسلیحات و میادین مین خواهد کرد بی آنکه نیاز به بازایستادن از هدف گیری و صرف وقت برای تفسیر داده های مختلف دریافتی در نمایشگرهای جداگانه باشد.

شرکت Augmenti واقع در تِروندهایم مسئولیت پردازش داده های AR (همان هدست Oculus Rift) تحت بررسی ارتش را بر عهده دارد. سامانه Oculus Rift به راننده زره پوش اجازه می دهد تا به جای دریافت دستورات، هدایت توأم با جزئیات بی شمار و هدایت خودرو در میانه نقاط کور وسیع با آزادی عمل بیشتری طبق دستورات فرمانده به هدایت خودرو بپردازد و بدین ترتیب، راننده خودرو زرهی از استقلال عمل بالاتری برخوردار بوده و فرمانده زر هپوش نیز می تواند توجه خود را مصروف موقعیت درگیری کند که این عمل میتواند موجب بقا پذیری بیشتر خدمه تانک و خود زره پوش شود.

طرح-خام-هدست-واقعیت-مجازی-Oculus-Rift

خوش‌بینی

سرگرد اولا پیتر اودِن در آزمایشگاه «سامانه های – م» رزمی با ابراز خوش بینی درباره نتایج نخستین آزمایشات میدانی در منطقه رزمی عمومی رِنا به هفته نامه علوم مهندسی نروژ می گوید: «طرح بسیار امیدوارکننده است و به رغم وضوح نا کافی تصویر مسافت دور این هدست و دیده بانی مطلوب و سرگیجه آور بودن اش برای راننده، بر این باور ایم که میتوانیم ایراداتش به سرعت برطرف میکنیم». آزمایشات با وسایل و ادوات تجاری ارزانی صورت می گیرد که از مصارف عمومی در زره پوش های نروژی برخوردار اند.

آزمایشگاه «سامانه های – م» رزمی بر این باور است که این سامانه طی ۵ سال آینده که زمان اندکی در حوزه تولیدات نظامی به شمار می رود، عملیاتی خواهد شد. سرگرد اودِن می افزاید: «بخش فنی تولید این سامانه احتمالاً ۲ تا ۳ سال دیگر به اتمام می رسد و سپس دوره آزمایشی را طی کرده و عملیاتی خواهد شد و با این حساب در ۵ سال آینده آماده بکارگیری عمومی روی اکثر زره پوش هایمان است». وی همچنین تاکید دارد که به کارگیری این فناوری توسط ارتش نروژ به میزان تناسب آن با طرح های جامع تامین تجهیزات بستگی دارد.

استقبال از فیس بوک

آزمایشگاه «سامانه های – م» رزمی از فروش فیس بوکی هدست واقعیت مجازی Oculus Rift استقبال می کند. طبق اظهارات اودِن به هفته نامه علوم مهندسی نروژ: «ما فروش فیس بوکی این هدست را مفید ارزیابی می کنیم، زیرا از محل آن منابع مالی لازم را برای ادامه کار خود  را تأمین کرده ایم. هم زمان نیز رقبای خود را زیر نظر داریم و این ما را نسبت به استفاده از هدست واقعیت مجازی مناسب و کارآمد خوش بین تر می سازد.

هدست-Oculus-Rift

منبع tujobs
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در تحلیل فنی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
فناوری SLI HB چیست؟!
شاخه: Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

فناوری SLI HB چیست؟!

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است