نگاهی-اجمالی-به-مشخصات-کارت-های-سری-Radeon-RX-400

کارت  گرافیک Radeon RX 480 را میتوان اولین محصول رده بالای سری Radeon RX 400 نامید که چندی پیش در مراسم PC Gaming Show به نمایش درآمد و اعلام شد برای پردازش تصاویر رزولوشن ۱۴۴۰p و بازی های واقعیت مجازی «VR» طراحی و تولید شده و با کارت گرافیک Radeon RX 470 همراه خواهد بود که برای بازار هدف ۱۰۸۰p طراحی شده است. همینطور در این مراسم نسخه ای از Radeon RX 460 نیز برای MOBA به تایید رسید.

خانم لیزا سو «Lisa Su» مدیر عامل AMD تایید کرده کارت گرافیک RX 460 نهایتاً مصرف برقی معادل ۷۵ وات بر ساعت خواهد داشت و برای اتصالش به هیچ کانکتور برق اضافی نیاز ندارد. این مدل احتمالاً به سه خروجی تصویر DVI، HDMI و DisplayPort تجهیز میشود. اما یک رده بالاتر به RX 470 میرسیم که با اسم رمز پولاریس ۱۰ عرضه میشود و از نظر سطح PCB با RX 480 قابل مقایسه است و از یک کانکتور ۶ پینی برای تامین برق این کارت استفاده شده است.

با توجه به توضیحات فوق؛ اگر به خطر داشته باشید، پیش از این و در دو مقاله مفصل «بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon RX 480» و «Baffin ،Banks ،Weston؛ با کد رمز کارت های نسل بعد AMD آشنا شوید» در مورد اسامی رمزی همچون پولاریس ۱۰ و ۱۱ توضیحات مفصلی دادیم که هر کدام مربوط به کدام کارت های گرافیکی میشود. حالا AMD تایید کرده کارت هایی با اسم رمز پولاریس ۱۰ و ۱۱ وجود خارجی دارند و طی خبری اعلام کرده است که پولاریس ۱۰ از ۳۶ واحد محاسباتی «Compute Units» یا CU و پولاریس ۱۱ نیز از ۱۶ واحد محاسباتی «Compute Units» برای پردازش محاسبات خام استفاده میکند.

مشخصات رسمی کارت های سری AMD Radeon RX 400

Radeon RX 480Radeon RX 470Radeon RX 460
اسم رمز Polaris 10 XT Polaris 10 PROPolaris 11
لیتوگرافی۱۴nm FinFET۱۴nm FinFET۱۴nm FinFET
پردازنده های جریانی۲۳۰۴معلوم نیستمعلوم نیست
کلاک هسته۱۲۶۶ مگاهرتز۱۲۰۶ مگاهرتزمعلوم نیست
محاسبات خام۵.۵ ترافلاپسمعلوم نیستمعلوم نیست
حافظه ویدئویی۴/۸ گیگابایت GDDR5معلوم نیستمعلوم نیست
گذرگاه حافظه۲۵۶ بیت۲۵۶ بیتمعلوم نیست
سرعت حافظه۲۰۰۰ مگاهرتز۱۷۵۰ گیگاهرتزمعلوم نیست
پهنای باند حافظه۲۵۶ گیگابایت بر ثانیه۲۲۴ گیگابایت بر ثانیهمعلوم نیست
حداکثر توان مصرفی (TDP)۱۵۰ وات بر ساعتمعلوم نیست۷۵ وات بر ساعت

معماری ستاره قطبی ۱۱ یا همان «Polaris 11» به طور ویژه برای کارت های رده پایین «Entry-level» و میان رده «Mid-range» سری Radeon RX 400 طراحی و تولید شده که تعداد واحدهای محاسباتی اش این موضوع را تایید میکنند. این بهترین و جذاب ترین تصمیمی است که AMD طی سالیان اخیر اتخاذ کرده است. بدین معناکه AMD Polaris 10 و AMD Polaris 11 اسم یا برند کارت های جدید AMD است که قرار است بر پایه ریز معماری GCN 4.0 و در سری Radeon RX 400 منتشر شود.

کارت های AMD Polaris 10 با اسم رمز «Ellesmere» به عنوان یک کارت رده بالا «High-end» و AMD Polaris 11 هم با اسم رمز «Baffin» به عنوان یک کارت میان رده «Mid-Range» عرضه میشود. بنابراین Radeon RX 480 را میتوانیم یک کارت گرافیک رده بالا بدانیم که با اسم رمز «Ellesmere» معرفی شده و در مقاله ««بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon RX 480»» در موردش توضیحات خوبی ارائه دادیم. این توضیحات بدین معناست که به غیر کارت گرافیک فعلی، اگر امسال کارت گرافیکی دیگری از سری Polaris «ستاره قطبی» عرضه شود؛ یک محصول میان رده «Mid-Range» خواهد بود.

این موضوع نشان میده که در سال جاری خبری از کارت های رده پایین «Entry-level» و حرفه ای «Enthusiast» نخواهد بود، ولی در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی میتوانیم شاهد معرفی کارت های حرفه ای «Enthusiast» مبتنی بر AMD VEGA 10 با اسم رمز «Greenland» و کارت های نسل بعدی AMD NAVI 10 باشیم که در مقاله «نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹» در موردش توضیحات کاملی دادیم. در واقع از این تاریخ به بعد؛ عدد «۱۰» نمایانگر کارتی رده بالا «High-end» در رده محصولات گرافیکی AMD و مخصوصاً سری Radeon RX 400 خواهد بود.

بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon RX 480

بنچمارک-کارت--گرافیک-Radeon-RX-480

اما کارت های گرافیک با اسم رمز «Baffin» یا AMD Polaris 11 بر اساس بُرد (board) مدل C981 تولید میشوند و این بدین معناست که این تراشه گرافیکی جانشین تراشه های گرافیکی مبتنی بر فیجی «Fiji» نخواهد بود. بنابراین و با توجه به مدل جدید نام گذاری و بُرد (board) مدل C981 این کارت ها میتوانیم مدعی شویم که دیگر نباید شاهد نسخه های نوسازی شده کارت های قدیمی در سری جدید باشیم و از اساس با نسل جدیدی از کارت های گرافیک AMD طرفیم که میتواند رقابت و جذابیت بسیاری به بازار کارت های گرافیکی ببخشد.

نکته جالب اینجاست که مشخص شده Radeon RX 480 با اسم رمز الزمر (Ellesmere) دقیقاً از همان حافظه های بهبود یافته GDDR5X استفاده شده در مدل های جدید هاوایی (Hawaii) استفاده کرده است. حافظه هایی که در کارت گرافیک GTX 1080 انویدیا هم استفاده شده و خبری از نسل دوم حافظه های معروف به HBM نیست. لازم به ذکر است؛ معمولاً روال کاری معرفی کارت ها در برخی مواقع اینطور است که با اسم رمزی که در مورد بُرد (board) آنها منتشر میشود میتوانیم از ماهیت آنها باخبر شویم.

در واقع بُرد (board) ها در هر نسل و هر کارتی به صورت یکتا تولید میشوند تا امکان سفارشی سازی آنها فقط با تایید تولید کننده مرجع (مثلاً AMD و انویدیا) صورت بگیرد. به همین دلیل وجود بُرد (board) مدل C981 نشان میدهد کارت هایی که قرار است با این بُرد (board) عرضه شوند از اساس با کارت های مبتنی بر اسم رمز فیجی «Fiji» (منظور سری R9 Fury است) متفاوت هستند. البته Radeon RX 480 بر پایه بُرد D009 تولید شده و یک بُرد کاملاً یکتا برای کارت های رده بالایی با اسم رمز الزمر (Ellesmere) محسوب میشود.

Baffin ،Banks ،Weston؛ با کد رمز کارت های نسل بعد AMD آشنا شوید

بنچمارک-کارت--گرافیک-Radeon-RX-480

روش ریبرند یا همان نوسازی کارت های نسل قبل در نسل جدید در هر دو کمپانی انویدیا و AMD با یک روال خاصی هر ساله دنبال میشد. ولی فعلاً در سری جدید (یعنی سری ۱۰۰۰ انویدیا و سری ۴۰۰ AMD) خبری از ریبرند شدن نسخه های قدیمی با اسمی جدید نیست. اگر مطالب ما را دنبال کرده باشید، قبلاً گفتیم که تراشه هایی با اسم رمز Grenada مبتنی بر تراشه گرافیکی Hawaii میباشند و از طرفی آنتیگوا (Antigua) نیز همان تراشه Tonga است. ترینیداد (Trinidad) نیز همان تراشه Pitcairn XT و Tobago هم نام رمز تراشه های مبتنی بر سیلیکون Bonaire است که همگی آنها در کارت های گرافیک سری AMD Radeon 300 مورد استفاده قرار گرفتند.

ولی در سری Radeon RX 400 فعلاً خبری از این کپی کاری ها نیست، اما گفته شده در نسل پولاریس «Polaris» کارت های رده پایینی «Entry-level» داریم که احتمالاً قرار است با اسم رمز تایید نشده وستون «WESTON» و بانکس «BANKS» عرضه شوند. این تراشه ها از ۲ گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR5 استفاده میکنند و شایعات نشان میدهد قرار است با اسم رمز وستون «WESTON» دو کارت رده پایین به نام رمز X3 و PRO S3 داشته باشیم که هر دوی آنها از ۲ گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR5 استفاده میکنند که احتمالاً در کلاک ۴۵۰۰ مگاهرتزی تنظیم شده است.

کارت های گرافیک سری جدید Radeon RX 400 کمپانی AMD از عملکرد بسیار بالایی در بازی های آینده برخوردارند و ارتباط بسیار نزدیکی با رابط های برنامه نویسی «API» به کار رفته در کنسول های بازی دارند. AMD معتقد است با این سری، سازندگان میتوانند محتوای بسیار با کیفیتی را بر روی هر دو پلتفرم PC و کنسول های خانگی ایجاد کنند. این تراشه ها از یک کلاس کنسولی بسیار با کیفیت هم برخوردارند که برای نوت بوک ها در نظر گرفته شده و از قدرت پردازشی بسیار بالایی استفاده میکند و به طور ویژه برای نوت بوک های مخصوص گیمینگ کوچک طراحی شده است.

با AMD Polaris آشنا شوید؛ نسل بعدی معماری تراشه های گرافیکی AMD

سری-Radeon-RX

سری RX از جدیدترین فناوری های گرافیکی برای تراشه های سری موبایلی خودش هم استفاده میکند که همین موضوع موجب شده تا با عملکرد و کیفیتی برابر با کنسول های خانگی روی موبایل مواجه شویم، با این تفاوت که میزان بهره وری مصرف برق بسیار کمتری در تراشه های موبایلی ولی تقریباً با همان کیفیت کنسولی دیده میشود. این شرایط بدین معناست که طرفداران نوت بوک های گیمینگ من بعد میتوانند با نوت بوک هایشان به راحتی عناوین مختلف را با رزولوشن ۱۰۸۰p و به صورت ۶۰ هرتزی تجربه کنند.

پولاریس ۱۱ با ۳۶ و پولاریس ۱۰ با ۱۶ واحد محاسباتی

همانطور که گفتیم؛ تایید شده سیلیکون هایی که بر پایه اسم رمز پولاریس ۱۰ عرضه میشوند از ۳۶ واحد محاسباتی «Compute Units» معادل ۲۳۰۴ پردازنده جریانی «Stream Processors» استفاده میکنند،این موضوع در حالی است که سیلیکون برادر کوچکترش یعنی پولاریس ۱۰ از ۱۶ واحد محاسباتی، معادل ۱۰۲۴ پردازنده پردازنده جریانی استفاده میکند که این مقدار ۱۰۱۰ عدد کمتر از برادر بزرگش است. به گفته AMD معماری پولاریس «Polaris» حدود ۲.۸ برابر عملکرد بهتری در هر وات مصرفی به نسبت معماری به کار رفته در کارت گرافیک Radeon R9 270X را ارائه میدهد.

در مورد پولاریس ۱۱ اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما اطلاعات جدید نشان میدهد که شاید با سری جدیدی از تراشه های گرافیکی موبایلی به نام RX طرف باشیم که جایگزین تراشه های قبلی با پسوند R میشوند و شاید هم  این سری با پسوند یا پیشوند M4 معرفی شوند. البته AMD تایید کرده کارت های گرافیک جدیدی که بر پایه سیلیکون پولاریس ۱۱ تولید میشوند به صورت Radeon RX 480M نام گذاری خواهند شد. بنابراین به نظر میرسد M پسوند اصلی تراشه های سری موبایلی پولاریس باشد. تراشه های بهینه ای که نهایتاً ۳۵ وات بر ساعت انرژی مصرفی دارند و برق بسیار کمی مصرف میکنند.

نگاهی به کارت گرافیک ۱۵۰۰ دلاری AMD Radeon Pro Duo

تصویر-مقایسه-سیلیکون-های-پولاریس-10؛-تونگا-(Tonga)؛-تاهیتی-(Tahiti)

مقایسه سیلیکون های پولاریس ۱۰؛ تونگا (Tonga)؛ تاهیتی (Tahiti)

پولاریس ۱۰تونگا (Tonga)تاهیتی (Tahiti)
نام رمز دومEllesmereAntigua و Amethystندارد
لیتوگرافی ۱۴nm FinFET۲۸ نانومتری۲۸ نانومتری
مساحت ویفر (Die)مشخص نیست۳۶۶ میلیمتر مربع۳۵۲ میلیمتر مربع
تعداد واحد محاسباتی۳۶۳۲۳۲
پردازنده جریانی۲۳۰۴ ۲۰۴۸ ۲۰۴۸
گذرگاه حافظه ۲۵۶ بیت ۲۵۶ بیت۳۸۴ بیت
حداکثر توان مصرفی (TDP)۱۵۰ وات۱۹۰ وات۲۵۰ وات
کارت های گرافیک این سیلیکونRadeon RX 480
Radeon RX 470
Radeon R9 285
Radeon R9 380(X)
Radeon HD 7970
Radeon R9 280(X)

ولی حالا که صحبت از وات شد باید اشاره کنیم Radeon RX 470 از حداکثر مصرف برقی معادل ۱۱۰ وات بر ساعت برخوردار است و از ۸ گیگابایت حافظه ویدئویی استفاده میکند و از نظر امتیازات انجام شده در تست های ابتدایی، نمره ای مشابه کارت گرافیک R9 390 را بدست آورده است و به همین دلیل است که در تست های ابتدایی منتشر شده از این کارت توسط AMD شاهد حضور R9 380 نیز  هستیم. قدرت محاسباتی خام تراشه های پولاریس ۱۰ کمی بیش از ۵ ترافلاپس اعلام شده، این در حالی است که تراشه های پولاریس ۱۱ میتوانند تا ۲ برابر قدرت پردازشی بیشتری در محاسبات خام Single-Precision داشته باشند.

PCB یکسان در AMD Radeon RX 480/RX 470

چیزی که واضح است و به تایید هم رسیده این است که بُرد «PCB» یا همان سطح سبز رنگدو کارت گرافیک RX 480/RX 470 یکسان است و هر دو مدل بر پایه بُرد مشابهی به نام D009 تولید شده اند که مبتنی بر اسم رمز پولاریس ۱۰ است. در این بُرد «PCB» از ۸ حافظه ویدئویی یک طرفه با مجموع ظرفیت ۸ گیگابایت استفاده شده و از یک کانکتور ۶ پینی با مدار فازی ۱+۶ هم برای تامین برقش استفاده شده که این مقدار کمی بیشتر از مدار فازی ۱+۵ به کار رفته در GTX 1080 است. به هر حال کارت های سری Radeon RX 400 را میتوان جزو جداناپذیری از بازار کارت های گرافیکی دانست که با توجه به ویزگی هایشان میتوانند برای کارت های رده بالای انویدیا دردسرساز شوند.

با بهترین کارت های گرافیک ۲۰۱۶ آشنا شوید

مقایسه-سیلیکون-های-پولاریس-11؛-پیتکارین-(Pitcarin)؛-بوناری-(Bonarie)

مقایسه سیلیکون های پولاریس ۱۱؛ پیتکارین (Pitcarin)؛ بوناری (Bonarie)

پولاریس ۱۱پیتکارین (Pitcarin)بوناری (Bonarie)
نام رمز دومBaffinCuracao
Trinidad
Neptune
Wimbledon
Tobago
Strato
Saturn
لیتوگرافی ۱۴nm FinFET۲۸ نانومتری۲۸ نانومتری
مساحت ویفر (Die)مشخص نیست۳۶۶ میلیمتر مربع۳۶۶ میلیمتر مربع
تعداد واحد محاسباتی۱۶۲۰۱۴
پردازنده جریانی ۱۰۲۴۱۲۸۰۸۹۶
گذرگاه حافظه۱۲۸ بیت۲۵۶ بیت۱۲۸ بیت
حداکثر توان مصرفی (TDP)۷۵ وات۱۸۰ وات۸۵ وات
کارت های گرافیک این سیلیکونRadeon RX 460
Radeon RX 480M
Radeon HD 7870
Radeon R9 270/370
Radeon HD 7790
Radeon R7 260/360
منبع /videocardz
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است