راهنمای خرید؛ نوت‌بوک‌ گیمینگ یا دسکتاپ‌ گیمینگ؟!

بسیاری از گیمرها به دلیل شرایط کاری و تحصیلی خود همواره در سفر هستند و دوست دارند حتی در چنین شرایطی از بازی‌ها محبوب خود دور نمانند. فلسفه نوت‌بوک‌ها روی دو مقوله قابلیت حمل و نقل آسان و توان مصرفی بسیار کم پایه‌ریزی شده است، اما این دو مقوله به طور کامل، شرایط یک ابزار مخصوص بازی را نقض می‌کند و در نقطه مقابل نیازهای یک گیمر قرار می‌گیرد. ابزارهای گیمینگ باید از نظر سرعت و ابعاد در سطح مشخصی قرار گیرند تا مورد پسند گیمرها قرار گیرند.

اما در مقابل این دو مورد، باید به بحث اقتصادی نیز توجه کنیم، لپ‌تاپ‌ها به ازای تمام مبلغ پرداختی، به شما فناوری و امکانات ارائه می‌دهد و برای هر دلاری که برای نوت‌بوک پرداخت می‌کنید، امکاناتی در اختیار خواهید گرفت.اما مسئله اصلی، بررسی دقیق یک سیستم گیمینگ و نوت‌بوک گیمینگ در شرایط یکسان است. در کنار این مسئله، قصد داریم تا به شما نشان دهیم که در حال حاضر برای گیمرها، نوت‌بوک به عنوان انتخاب اول شناخته می‌شود یا اینکه تنها یک جایگزین برای PC به شمار می‌رود. ابتدا لازم است قطعات مهم و اساسی لپ تاپ و PC را با یکدیگر مقایسه کنیم تا به تفاوت‌های موجود پی ببریم.

نگاه اول؛ مقایسه پردازنده‌ مرکزی

پردازنده‌های Kaveri کمپانی AMD در حال حاضر ترکیب بسیار مناسبی از پردازنده مرکزی و گرافیکی را در خود جای داده‌اند و به خوبی می‌توانند نیاز‌های یک گیمر سطح پایین و متوسط را برطرف کنند. چنین ویژگی قابل توجهی در پردازنده‌های اینتل وجود ندارد و در هر صورتی برای انجام بازی باید به فکر خرید یک کارت گرافیک مناسب باشید. هر چند اینتل نیز برگ برنده مهمی در بخش پردازش‌های تک رشته ای دارد و در بسیاری از بازی‌ها که نمی‌توانند از چهار یا هشت رشته پردازشی بهره‌مند شوند، اینتل بسیار قدرتمندتر عمل می‌کند.

راهنمای خرید | انتخاب سیستم بازی ۱۲۰ هرتزی
راهنمای خرید؛ نوت‌بوک‌ گیمینگ یا دسکتاپ‌ گیمینگ؟!

نوت بوک گیمینگ Alienware 14

در حال حاضر کارت گرافیک نقش بسیار مهمی در ارائه کارایی بی نقص در بازی‌های روز دارد، اما نمی‌توان از نقش پردازنده نیز غافل شد و همچنان پردازنده به عنوان یک زیربنای ارزشمند در PC و نوت بوک گیمینگ شناخته می‌شود. یک سیستم گیمینگ پایه باید به پردازنده Core i5 اینتل مجهز باشد که یک انتخاب میان رده و بسیار با ارزش برای گیمرها به شمار می‌رود. پردازنده های Core i5 اینتل به چهار هسته و چهار رشته پردازشی مجهز هستند که در مقایسه با پردازنده‌های Core i7، از چهار رشته پردازشی کمتر بهره می‌برند.

البته پردازنده‌های سری Core i5 فاقد فناوری Hyper Threading هستند و برای بهره گیری از این فناوری سودمند باید دست به دامان خانواده Core i7 شوید. با حضور بازی های جدید که قادر به بهره گیری از هشت رشته پردازشی (Thread) هستند، گیمرها باید به سمت محصولات قدرتمندتر و البته گران‌تر همچون Core i7 بروند که البته در کنار تعداد رشته بیشتر، فرکانس کاری بالاتری نیز دارند. لپ‌تاپ‌های گیمینگ که از پردازنده‌های اینتل بهره می‌برند، تفاوت‌های قابل توجهی را در مشخصات و کارایی در مقایسه با نمونه‌های مخصوص دسکتاپ شامل می‌شوند.

به عنوان مثال در ارزان ترین نوت‌بوک گیمینگ کمپانی Alienware که قیمتی معادل ۹۹۹ پوند دارد، از پردازنده Core i5-4210M استفاده شده که با همین مبلغ می‌توانید سیستم دسکتاپ Falcon Elite BR91 را همراه با پردازنده قدرتمند Core i5-4690K خریداری کنید. اگر بخواهیم این دو پردازنده را با یکدیگر مقایسه کنیم، می‌توانیم به دو هسته بیشتر در ۴۶۹۰K، فرکانس ۳.۵ گیگاهرتزی آن در مقابل فرکانس ۲.۶ گیگاهرتزی ۴۲۱۰M و همچنین دو برابر بودن میزان حافظه نهان سطح L3 ) 6 مگابایت در مقابل ۳ مگابایت) اشاره کنیم که به خوبی نشان دهنده قدرت بالاتر پردازنده دسکتاپی است.

راهنمای خرید | پردازنده های Core i3 و Core i5 و Core i7
راهنمای خرید؛ نوت‌بوک‌ گیمینگ یا دسکتاپ‌ گیمینگ؟!

فناوری Hyper Threading

تنها دلیل این اختلافات، فلسفه ذاتی نوت‌بوک‌ها در مصرف توان کمتر و همچنین تولید حرارت کمتر است. حداکثر توان مصرفی در پردازنده ۴۲۱۰M برابر با ۳۷ وات در ساعت است که این میزان در پردازنده ۴۶۹۰K برابر با ۸۸ وات است. تمام این تفاوت‌ها در شرایطی وجود دارد که هر دو پردازنده از یک برند هستند و فناوری ساخت آنها نیز یکسان است. اما دلیل وجود چنین تفاوت های تاثیرگذاری چیست؟! شرکت‌های سازنده پردازنده باید به این نکات توجه کنند که خنک سازی نوت‌بوک‌ها به دلیل ساختار مجتمع قطعات، بسیار دشوار است و همچنین کاربران، لپ‌تاپ را به دلیل قابلیت حمل آن انتخاب می‌کنند و به طور حتم کاربران در هر مکانی به نیروی برق دسترسی ندارند.

در چنین شرایطی، پردازنده شما باید با توان مصرفی کمتری فعالیت کند تا در مدت زمان بیشتری بتوانید از لپ تاپ خود استفاده کنید. برای درک بهتر تفاوت‌های موجود، با انجام تست PassMark روی هر دو محصول، به امتیاز ۴۳۰۶ برای Core i5-4210M و امتیاز ۷۷۵۱ برای پردازنده Core i5-4690K دست یافتیم. از نظر امتیاز کسب شده، باید پردازنده نوت بوکی مورد نظر خود را با Core i3-3240 مقایسه کنیم که یک پردازنده دسکتاپی سطح پایین از نسل گذشته اینتل (Ivy Bridge) به شمار می‌رود. در حقیقت برای جبران این اختلاف، باید دست به دامان Core i7-4710QM شوید که یک پردازنده قدرتمند از نسل جدید اینتل Haswell به شمار می‌رود.

از سوی دیگر برای دستیابی به ۴۷۱۰QM باید مبلغ ۱۰۰ پوند بیشتر پرداخت کنید تا بتوانید کارایی مشابه به نمونه دسکتاپی را دریافت کنید. با وجود تمام مزیت‌های یک PC گیمینگ، باید به نکته مثبت دیگر نیز اشاره کنیم. گیمرها با خرید پردازنده‌ای مانند Core i5-4690K قادر به اورکلاک آن خواهند بود تا بتوانند کارایی سیستم خود را افزایش دهند. چنین قابلیتی به دلیل عدم وجود خنک کننده خارجی استاندارد برای نوت بوک ها، قابل ارائه نخواهد بود و اقدام به اورکلاک پردازنده لپ تاپ، به معنی از دست دادن پردازنده است.

راهنمای خرید | تشخیص تعداد هسته های پردازنده
راهنمای خرید؛ نوت‌بوک‌ گیمینگ یا دسکتاپ‌ گیمینگ؟!

پردازنده Core i5-4690K

در صورتی که شما با اورکلاک به پردازنده کامپیوتر شخصی خود آسیب برسانید، به راحتی می توانید آن را با نمونه جدید و حتی قدرتمندتر تعویض کنید. اما چنین قابلیتی در نوت بوک ها به سختی و البته با هزینه بسیار بالا امکان پذیر خواهد بود.در نتیجه به طور کامل مشخص گردیده که یک کامپیوتر شخصی گیمینگ می‌تواند راه حل بهتری برای گیمرها باشد، اما پردازنده تمام بخش‌های پازل یک سیستم گیم ایده آل است؟!

نگاه دوم؛ مقایسه تراشه گرافیکی «GPU»

در حال حاضر بیشتر پردازنده‌های تولید شده توسط AMD و اینتل از پردازنده گرافیکی مجتمع بهره می‌برند که این تعداد در حال افزایش است. اما این پردازنده‌های گرافیکی به هیچ وجه برای گیمرها در نظر گرفته نشده است. با توجه به نقش قابل توجه پردازنده گرافیکی در اجرای بازی‌ها و حتی برخی از نرم افزارها، کاربران برای دریافت بهترین کارایی باید به استقبال یک واحد گرافیکی متناسب با نیاز خود بروند. با وجود تولید پردازنده‌های قدرتمند از سوی AMD و همچنین تولید پردازنده‌های گرافیکی، بالاترین کارایی از واحد گرافیکی در شرایطی به دست می آید که پردازنده مرکزی سیستم شما ساخت کمپانی Intel باشد.

در حقیقت با استفاده از واحد گرافیکی یکسان در کنار پردازنده اینتل و AMD، برتری از آن سیستم اینتلی خواهد بود که می تواند فریم‌های بیشتری را در بازی‌ها در اختیار شما قرار دهد. نقش حضور یک چیپ گرافیکی قدرتمند روی سیستم‌های دسکتاپ گیمینگ بسیار بیشتر از یک CPU قدرتمند است و نصب یک کارت گرافیک روی PC بسیار ساده است. در حال حاضر دو شرکت AMD و NVidia به عنوان تولید کننده چیپ‌های گرافیکی در حال فعالیت هستند و انتخاب یک گزینه مناسب به موارد بسیاری مانند سطح نیاز، بودجه و علاقمندی به برند بستگی دارد.

راهنمای خرید | سیستم مناسب برای اجرای ۴K
راهنمای خرید؛ نوت‌بوک‌ گیمینگ یا دسکتاپ‌ گیمینگ؟!

کارت گرافیک AMD Radeon R9 295X2 8GB

اما برای نصب چیپ گرافیکی مجزا روی یک نوت‌بوک، در حقیقت حق انتخابی ندارید، چون پردازنده گرافیکی به صورت مجتمع روی مادربرد نوت‌بوک نصب گردیده و حتی امکان تعویض آن در برخی موارد وجود ندارد. در صورتی که از ابتدا، پردازنده گرافیکی متناسب با نیاز خود را انتخاب نکنید، در ادامه نمی‌توانید قدرت پردازشی نوت بوک خود را برای بازی و نرم افزارهای اختصاصی افزایش دهید. تنها گزینه قابل انتخاب برای نوت‌بوک Alienware، چیپ گرافیکی انویدیا GTX 750M همراه با دو گیگابایت حافظه GDDR5 است و برای سیستم دسکتاپ نیز از قدرتمندترین پردازنده مجتمع گرافیکی Radeon HD 7660D بهره گرفتیم که یکی از قدرتمندرین چیپ های گرافیکی مجتمع است که در پردازنده‌های A10 کمپانی AMD ارائه می‌شود.

قدرت پردازشی پردازنده گرافیکی مجتمع AMD برابر با ۶۱۴.۴ گیگافلاپ و قدرت چیپ GTX 750M ان ویدیا برابر با ۱۷۲۸ گیگافلاپ است که در حقیقت قدرت واحد گرافیکی مجزا به میزان ۲.۸ برابر بیشتر است.  البته باید به این نکته نیز توجه کنید که بیشتر لپ‌تاپ‌ها از وضوح تصویر ۷۶۸×۱۳۶۶ پیکسل برخوردارند و تعداد محدودی از نوت بوک ها از وضوح تصویر بالاتر بهره می‌برند و در شرایط استفاده از وضوح تصویر مورد نظر، فشار چندانی به پردازنده گرافیکی وارد نمی‌شود و محک جدی تنها در شرایط بهره‌گیری از رزولوشن Full HD و حتی بالاتر صورت می‌گیرد.

به طور حتم برای خریداری یک نوت بوک مجهز به صفحه نمایش Full HD باید مبلغ بسیار بیشتری را پرداخت کنید. محدودیتی که برای انتخاب تراشه گرافیکی «GPU» قویتر وجود دارد، مسئله قیمت است و شما برای خریداری یک کامپویتری رومیزی یا همان سیستم خانگی «PC مجهز به چیپ گرافیکی GTX 760 باید ۱۰۰۰ پوند هزینه کنید. این در حالیست که برای در اختیار گرفتن یک نوت بوک مجهز به چیپ گرافیکی GTX 880M باید بودجه خود را به دو برابر افزایش دهید.

راهنمای خرید تلویزیون های ۴K Ultra HD
راهنمای خرید؛ نوت‌بوک‌ گیمینگ یا دسکتاپ‌ گیمینگ؟!

نوت بوک گیمینگ Alienware 18

البته نباید بحث بسیار مهم توان مصرفی را فراموش کنیم، در حالی که چیپ گرافیکی GTX 760 توان مصرفی برابر با ۱۷۰ وات دارد، پردازنده گرافیکی GTX 750M با توان مصرفی تنها ۳۳ وات، به خوبی خود را در مرکز توجه قرار می‌دهد. همانند پردازنده مرکزی، انتخاب اول شما برای GPU، انتخاب آخر شما خواهد بود، بنابراین اگر گیمر هستید، به خوبی روی چیپ گرافیکی مورد نظر خود تحقیق کنید.

صفحه بندی

صفحه اول: مقایسه پردازنده‌ مرکزی و تراشه گرافیکی «GPU»

صفحه دوم: مقایسه حافظه رَم «RAM» و امکانات شبکه

صفحه بندی 1 2
منبع computernews
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,راهنمای خرید

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بنچمارک بازی Battlefield 1
شاخه: بنچمارک بازی ها

بنچمارک بازی Battlefield 1

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است