تحلیل و بررسی بازی شیطانی The Evil Within

اگر از خوانندگان ثابت سایت باشید، میدانید که در سایت بخشی به نام «ناگفته های داستان بازی» ایجاد کردیم و تنها هدف از ساخت این بخش افزایش آگاهی بازیبازان و هم وطنان عزیز و بیان جزئیات پشت پرده بازی هاست که در لا به لای گیم پلی بازی مخفی شده اند.ما در مورد هیچ کدام یک از بازی های بررسی شده قضاوتی نمیکنیم و قضاوت را به عهده خواننده میگذاریم. اما چیزی که واضح و مُبَرهَن است، هجمه شدید رسانه ای و فرهنگی دشمن و کشورهای غربی به تمامی باورها، ارزش ها و فرهنگ اصیل ایرانی است. پس بیاید با آگاهی بازی کنیم.

ماجرا از این قرار است که اگر احتمالاً در خاطر داشته باشد؛ قبل از زمان عرضه بازی The Evil Whitin، شرکت بازی‌سازی «بتسدا»، از طرفِ استودیوی «تانگوگیم ورکس»، تعدادی «تصویر هنری» (Cancept Art) از بازیِ مورد انتظارش یعنی «شیطان درون» (The Evil Within) را، منتشر کرد. تصمیم گرفتیم یکبار دیگر به گذشته برگردیم و با دقتِ بیش‌تری تصاویر را مشاهده کنیم تا بلکه نکاتی از آن‌ها بیرون بکشیم. طبیعتا بازی‌های «استاد شینجی میکامی» آن‌قدر جزییات دارند که به این راحتی‌ها از کنارش نگذریم!

به همین دلیل، در این مقاله به بررسیِ تصاویرِ منتشر شده ابتدایی از بازی (درست در زمان قبل از عرضه بازی) از بازی می‌پردازیم. گفتنی است که مقاله‌ی پیشِ‌رو، کاملا به نظرِ شخصیِ نویسنده برمی‌گردد و وابسته به هیچ جای دیگری نیست و صرفاً قصد بررسی تصاویری مرتبط با ناگفته های داستان بازی The Evil Whitin را مورد بررسی قرار دهیم. The Evil Within در کشور ژاپن با نام Psycho Break به معنی روان شکن معروف شده، یک بازی ویدئویی در سبک ترس و بقا که اکتبر سال ۲۰۱۴ منتشر شده است.

داستان بازی، پیرامون کارآگاه سباستین کستلانوس (Sebastian Castellanos) و همراهان وی، جوزف اودا و جولی کیدمن است. آن‌ها در حال بازدید از یک صحنه جنایت وحشتناک هستند؛ در حالی که یک نیروی قدرتمند و مرموز در کمین آن‌ها بوده و با فریب، این افراد را به سوی خود میکشاند. سباستین در ادامه همراهان خود را یکی پس از دیگری از دست می‌دهد و خود نیز برای فرار از موقعیت جنون آفرین موجود، مجبور به پیدا کردن راهی برای زنده ماندن و فرار از دست این نیروهای شیطانی است.

سباستین در ادامه همراهان خود را یکی پس از دیگری از دست داده و خودش نیز مجروح و به صورت آویزان از سقف در یک سلاخ خانه انسانی به هوش می آید. سپس غولی سیاه او را به مکانی مرموز می برد و تعدادی قصاب با اره برقی به سویش حمله ور میشوند. سباستین برای فرار از موقعیت جنون آفرین موجود، مجبور به پیدا کردن راهی برای زنده ماندن و فرار از دست این نیروهای مرموز می‌شود. «شیطان درون» (The Evil Within) با به جرات میتوان یک بازی شیطانی دانست که به خوبی توسط «استاد شینجی میکامی» به عنوان جایگزینی برای Resident Evil طراحی شده است! هر چند خود Resident Evil هم دارای نمادهایی ضداسلامی و شیطانی است!

تصویر اول: جدالِ روشنایی و تاریکی

پشت پرده بازی The Evil Whitin

این تصویر کاملا به جدالِ روشنایی و تاریکی اشاره می‌کند. آسمان، ابری و تاریک است، و خورشید هم نمی‌تابد. این ابرهای سیاه، نشان می‌دهند که آینده و افقِ زندگی‌مان به‌شدت تیره و تار است و خبری از امیدواری نخواهد بود. به پنجره‌‌ی ساختمان‌ها دقت کنید؛ همه‌شان را با چوب، پوشانده‌اند تا ذره‌ای روشنایی به دورن‌شان راه پیدا نکند. فرار از روشنایی به سمتِ تاریکی، یک‌جورهایی اتمسفرِ سیاه و شومِ بازی را نشان می‌دهد؛ همچنین یکی از المان‌های اساسی در سبکِ دلهره‌ی بقا، تاریکی است.

شخصی که جلوی در ایستاده، فانوسی در دست دارد. علارغمِ محیطِ اطراف، تنها سرچشمه‌ی روشنایی در همین فانوس خلاصه می‌شود. روشنایی در دستانِ شماست و باید تک و تنها به جنگِ تاریکی بروید. در نقطه‌ی مقابلِ این فانوس، یک فانوسِ دیواریِ خاموش از دیوارِ ساختمان، آویزان است. این فانوسِ خاموش به دو دلیل در آن مکان نشان داده می‌شود. اول این‌که بگوید تمامِ فانوس‌های این منطقه خاموش هستند و هیچ منبعِ نوری به‌جز خودتان وجود ندارد.

نکته‌ی بعدی هم در محلِ قرار گرفتنِ این فانوس در تصویر به‌چشم می‌خورد. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که این فانوسِ دیواری، درست در راستای زاویه‌ی تابشِ خورشید در آسمان قرار گرفته است. یعنی نه‌تنها خورشید و آفتابی در کار نیست بلکه به‌ جای‌ آن، فانوسِ کوچک و سردی وجود خواهد داشت که همان فانوسِ کوچک نیز، خاموش و بی‌صدا باقی مانده و نوری از آن‌ تابیده نمی‌شود. از قضای روزگار هم سرتاسرِ این فانوس‌ را با سیم‌ و زنجیر، زندانی کرده‌اند تا روشنایی‌اش حبس شده باشد.

از طرفی دیگر، شخصی که فانوس به دست گرفته، درحالِ بیرون آمدن از یک در است. اگر دقت کنید، پشت‌اش را نورانی می‌بینید. این صحنه می‌خواهد بگوید که شما در بازی به نور، پشت کرده‌اید و به سمتِ تاریکی حرکت می‌کنید. به عبارتی دیگر، این صحنه، سقوطِ شما از روشنایی به تاریکی را نشان می‌دهد. نکته‌ی آخر هم در تار عنکبوت‌های اطرافِ بشکه‌هاست. اساسا متروک بودنِ یک منطقه را با تار عنکبوت نشان می‌دهند. زندگی و روشنایی در این شهر، مدت‌هاست که جای‌اش را به تاریکی و مرگ داده و دیگر خبری از شادی و نشاط به گوش‌مان نمی‌رسد!

تصویر دوم: انتقال

پشت پرده بازی The Evil Whitin

کمی تمرکز و دقت می‌خواهد تا متوجه شوید که این تصویر، به «انتقال» اشاره می‌کند. «انتقال» یعنی هجرتِ شخصی، از جایی به جای دیگر؛ در این‌جا هم شخصیتِ اصلیِ بازی The Evil Whitin دارد به جای دیگری منتقل می‌شود. به همین دلیل است که واگن‌های مترو به عنوانِ نمادِ انتقال، در تصویر به‌نمایش درآمده‌اند. کراکترِ ما هم دارد به سمتِ درِ پیشِ‌روی‌اش حرکت می‌کند یا بهتر بگوییم، می‌دود! دری که به واگنِ بعدی می‌رسد؛ بنابراین او از واگنی به واگنِ دیگر در حالِ هجرت (انتقال) است.

جرقه‌ای که در زمین مشاهده می‌کنید، نشانه‌ی واضحی از اتصال است. وقتی سیم‌ها به هم اتصال پیدا می‌کنند، جرقه می‌زنند. در این‌جا هم شخصیتِ اصلی‌مان درحال متصل شدن به جای دیگری است؛ اما کجا؟ پوستری که روی دیوار چسبیده شده، تقریبا آبِ پاکی را برروی دست‌مان می‌ریزد. اگر این آقای کلاه به سر (!) را نمی‌شناسید، باید خدمت‌تان عرض کنم که ایشان «عمو سام» نام دارد. «عمو سام» از سال‌های دور و درازِ قدیم، به عنوانِ نمادِ کشورِ آمریکا مطرح شده بود.

اما در این نماد، یک شعارِ معروف وجود دارد؛ «من تو را برای انجامِ کاری می‌خواهم»! می‌گویند در زمانِ جنگِ جهانیِ اول، این نماد برای استخدام و جذبِ جنگجویان به کار گرفته می‌شد؛ بدین گونه که «عمو سام» به سربازان می‌گفت «من تو را برای جنگیدن می‌خواهم»؛ یک جورهایی مثلِ شعارهای انقلابیِ زمانِ جنگِ خودمان! حالا که با «عمو سام» آشنا شدید، اجازه دهید برویم و عکسِ موردِ بحث‌مان را بررسی کنیم. در این‌جا هم «عمو سام» از کرکترِ اصلیِ بازی چیزی می‌خواهد.

یادتان باشد که آمریکا همیشه اصلاح طلب و مدبر است؛ (!!!) پس انتظارِ چهره‌ای پلید را نداشته باشید (!) «عمو سام» دارد به بازی‌کننده می‌گوید «من تو را برای سر و سامان بخشیدن به کارها می‌خواهم»! کدام کارها؟ پر واضح است که مقصدمان جای خوب و آرامی نیست؛ شما هم در نقشِ یک پلیس (که به ارتش ارتباط دارد) ایفای نقش می‌کنید. واگنِ روبه‌روی‌تان هم از خودتان پایین‌تر است که به افول و سقوط اشاره می‌کند. چه جهنمی از آب درآمد! خلاصه‌ی کلام این است که رفتن‌تان با خودتان است و آمدن با خدا؛ پس حواس‌تان را جمع کنید و بروید و آن جهنمی که در آن پا می‌گذارید را اصلاح کنید و بازگردید. این‌گونه دلِ «عمو سام» هم از شما راضی می‌شود!

تصویر سوم: افقِ روشن

پشت پرده بازی The Evil Whitin

زیرزمینی تاریک و سرپوشیده که درون‌اش پر شده است از ماشین‌های فرسوده و خراب؛‌ آب تا کمر بالا آمده و در و پنجره‌ی اتومبیل‌ها را پوشانده است. جنازه‌هایی که بوی گندشان حالِ آدم را به‌هم می‌زند، بر روی آب مرده‌اند و لوازمِ شخصی‌شان در اطراف، پراکنده شده است. شخصی هم برروی سقفِ یک اتومبیل نشسته و فکر می‌کند. اما این تصویر چه چیزی را به ما نشان می‌دهد؟ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازی در همین تصویرِ هنری خلاصه می‌شود.

آدم‌های زیادی قبل از شما در محیط‌های بازی حضور داشته‌اند. افرادی که با خودشان اسلحه، غذا و مهمات حمل می‌کردند و حالا هم مرده‌اند. شما در طولِ بازی، کمبودِ تیر و مهمات خواهید داشت و چشمِ امیدتان هم به منابعی است که از اطراف، جمع‌آوری می‌کنید. بنابراین باید همه‌ی منطقه را به‌خوبی بگردید تا بلکه چیزی پیدا کنید که به‌دردتان بخورد. کرکترِ اصلیِ بازی که برروی سقفِ اتومبیل نشسته است، اندکی به سمتِ چپ متمایل شده و دارد به آن‌جایی نگاه می‌کند که نورِ سفیدی به چشم می‌خورد.

در این بخش، دو نکته‌ وجود خواهد داشت. برروی سقفِ اتومبیل نشستن، کنایه از قدرت داشتن است. یعنی این فرد، با مردمی که پیش از او آمده‌اند و مرده‌اند، فرق می‌کند و البته قوی‌تر است. به همین دلیل هم می‌تواند گلیمِ خودش را از آب بیرون بکشد. ثانیا با قدرتی که دارد، می‌خواهد به افقِ روشنِ مقابل‌اش سفر کند و از مرگ به زندگی برسد. درحالی که تمامِ مردمِ مرده‌ی این منطقه، از سمتِ روشنایی به مرگ حرکت کرده‌اند. یعنی از آن بالا به پایین افتاده‌اند و کارشان تمام شده است. پس شما باید با مهماتی که از اطراف جمع می‌کنید، و همچنین با قدرتی که دارید، به سمتِ روشنایی حرکت کنید و زنده بمانید.

صفحه بندی

صفحه اول: جدالِ روشنایی و تاریکی؛ انتقال؛ افق روشن

صفحه دوم: غافل گیری؛ آزمایشات مرموز؛ مرگ؛ فضای مرده

صفحه بندی 1 2
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است