ناگفته های داستان بازی Pokemon Go

مقدمه ای بر بازی Pokemon Go Go

  • پس از عرضه Pokemon Go ارزش نینتندو از سونی بیشتر شده …
  • ایو  گیلمو (Yves Guillemot) مدیرعامل و بنیان‌گذار کمپانی یوبی‌سافت: ما را شگفت زده کرده …
  • اولین فیلم سینمایی پوکمون «Pokemon Go» به نام Detective Pikachu ساخته می‌شود …
  • کمپانی ریزر (Razer) از یک نرم افزار چت ویژه برای بازی پرطرفدار Pokemon GO رونمایی کرد …
  • نگرانی های دولت ژاپن در خصوص بازی Pokemon Go
  • یک نوجوان ۱۸ ساله در حین انجام بازی Pokemon Go با اصابت گلوله به قتل رسید…
  • دو نفر در کالیفرنیا هنگام گشتن به دنبال پوکمون‌ها از صخره لبه اقیانوس به پایین سقوط کردند …
  • فردی که ماشینش را به درخت کوبیده بود بعداً اعتراف کرد که پشت فرمان در حال بازی کردن بوده…

مواردی که خواندید؛ تنها بخشی از سرتیتر خبرهای مهمی است که از بازی Pokemon Go در صدر وب سایت های مختلف دیده میشود. عنوان جاه طلبانه و البته عجیب و غریبی که این روزها نه تنها به معظلی برای دولت ها تبدیل شده؛ بلکه بلای جان چندین نفر از بازیبازان علاقهمند به این بازی هم شده! عنوانی که در این مقاله میخواهیم از زاویه ای دیگر به آن نگاه کنیم … پس با ما همراه باشید.

جاسوسی با بازی …!

با یک نگاه خوشبینانه، می توان تحولات دنیای بازی های رایانه ای را معادل سرگرمی بیشتر برای بازیکن ها و علاقه مندان آن دانست. همچنین، سود حاصل از تولید تکنولوژی های جدید هم بسیار قابل توجه و چشمگیر است و نمی توان از این بعد آن هم غافل شد. اما جدا از بعد سرگرمی و تجاری حاصل از تحولات این صنعت، در برخی از محصولات جدید، ابعاد دیگری را نیز می توان شناسایی و رصد کرد که توجه به آن ها می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

از اشاعه بی بندوباری و فحشا، تبلیغ کفر و پروپاگانداهای سیاسی که بگذریم، جاسوسی از کاربران و ترغیب آن ها به جاسوسی، از موارد جدیدی هستند که گذر ساده از کنار آن ها می تواند عواقب شومی برای دولت ها و کاربران این سرگرمی ها به همراه داشته باشند. به عنوان جدیدترین نمونه این گونه بازی ها، می توان به بازی پوکمون گو «Pokemon Go» محصول شرکت بازی سازی Nintendo اشاره کرد که به تازگی به بازارهای جهانی عرضه شده است. این بازی که برای پلتفورم های Android و iOS تولید شده، در واقع نسخه جدیدی از بازی فوق محبوب پوکمون است که قرار است بازیکن ها را به ماجراجویی در خارج از فضای خانه ترغیب نماید

تولیدکنندگان این بازی با شعار «بالا رفتن میزان روابط اجتماعی و کمک به سلامت روانی افراد» اقدام به توسعه این بازی با کمک تکنولوژی واقعیت افزوده نمودند و محصول خود را با سر و صدای زیادی روانه بازار کردند. نحوه انجام بازی، بدین صورت است که بازیکن از طریق نرم افزار GPS نصب شده روی گوشی همراه خود و با استفاده از دوربین پشتی گوشی، بر اساس مختصات های ارائه شده از طرف شرکت تولید کننده، اقدام به یافتن و شکار پوکمون ها می کند و گهگاه برای این منظور، لازم است تا مکان های خارج از محدوده خانه خود را نیز جستجو نماید.

تا به اینجای کار مشکلی در انجام Pokemon Go وجود ندارد و ظاهراً پرداختن به آن بسیار سرگرم کننده و لذت بخش خواهد بود. اما موضوع زمانی حساسیت برانگیز و قابل تأمل می شود که می بینیم Nintendo در ارائه مختصات پوکمون ها در برخی از کشورها، شیطنت های خاصی کرده و عملاً کاربران بازی را به عبور از خط قرمزها و جاسوسی غیر مستقیم (نا آگاهانه) ترغیب می نماید. در همین راستا، چندی پیش دولت چین ۲۰ کاربر این بازی را که برای یافتن پوکمون «Pokemon Go» از طریق مختصات ارائه شده، وارد مناطق نظامی شده بودند را دستگیر کرد.

کارشناسان چینی در ابتدا این موضوع را خطای مسیریابی کاربران قلمداد کردند، اما پس از بررسی گوشی افراد دستگیر شده، متوجه شدند که آن ها در یافتن مسیر هیچگونه خطایی نداشته و دقیق عمل کرده اند! البته این تنها مورد مشکوک در کشور چین نیست و پیش از این، پسری ۱۸ ساله در نزدیکی یکی از سایت های موشکی این کشور در جستجوی پوکون دستگیر شد! این درحالی است که استفاده از گوشی های دوربین دار در برخی کشورها مانند چین و ژاپن با محدودیت های فراوانی همراه است و استفاده از آن ها نیاز به مجوز های قانونی دارد.

ناگفته های داستان بازی Pokemon Go

مشابه چنین گزارش هایی در کشورهایی مانند اتریش و نروژ نیز گزارش شده است. جالب تر اینکه ساعاتی پیش از کودتای اخیر در ترکیه، مختصات های عجیب و غریبی از نقاط تجمع نیروهای امنیتی و انبارهای تسلیحات به عنوان مختصات وجود Pokemon Go منتشر شدند که این موضوع تئوری وجود اهداف سیاسی در پس اهداف سرگرم کننده این بازی را قوت بخشید. عجیب اینکه چند روز پیش، هیلاری کلینتون در یکی از نطق های انتخاباتی خود از Pokemon Go تمجید کرد و از آن به عنوان الگویی موفق در تولید نام برد. اقدام عجیبی که در نهایت به تبلیغ و اعتبار بخشی بیشتر Pokemon Go کمک شایانی کرد!

اما یکی از نکات بسیار مهم و قابل تأمل بازی Pokemon Go؛ پیشینه خالق آن است. جان هانکه (John Hanke) طراح نرم افزار گوگل ارث (Google Earth)، در واقع فردی است که طراحی بازی پوکمون گو «Pokemon Go» را نیز به عهده داشته و مرد پشت پرده این بازی به شمار می رود. با توجه به مدارکی که در چند سال اخیر از اقدامات جاسوسی نرم افزار گوگل ارث در فضای رسانه ای جهان منتشر شده، می توان گفت که شاید ساخت Pokemon Go پوششی برای سرپوش گذاشتن بر فعالیت های جاسوسی CIA باشد.

جیمز کوربت (James Corbett) روزنامه نگار، تحلیل گر مسائل سیاسی و یکی از افشاگران توطئه ۱۱ سپتامبر، در وب سایت خود در مطلبی تحلیلی درباره بازی Pokemon Go اینطور نوشت:

The CIA’s ‘Pokémon Go’ App is Doing What the Patriot Act Can’t

در بخشی از این مقاله آمده است:

بازی Pokemon Go در مرحله اول نصب، از کاربر اجازه دسترسی و خواندن مخاطبین، جستجوی اکانت ها در گوشی و فعال سازی دوربین بدون تأیید را از کاربر دریافت می کند. همچنین نرم افزار اجازه دستیابی به اکانت گوگل، خواندن ایمیل ها، ارسال ایمیل از سوی کاربر و جستجو در میان عکس ها و Google Drive Documents را هم در دستور کار خود دارد. در مرحله دوم؛ قانون سیاست حفظ حریم خصوصی بازی نمایش داده می شود که محتوای آن به این شرح است:

«ممکن است هر گونه اطلاعات در مورد شما (و یا فرزندان مجاز به استفاده از این نرم افزار) در اختیار دولت قرار گیرد یا برای بررسی به مجریان قانون و مقامات خاص ارسال شود.»

ناگفته های داستان بازی Pokemon Go

شاید هیچ یک از شما تا به حال نام آزمایشگاه Niantic را هم نشنیده باشید. دلیل این موضوع، این است که تا همین چند سال پیش این آزمایشگاه به عنوان بخشی از سیستم داخلی گوگل و در ارتباط مستقیم با آژانس امنیت ملی (NSA) بود. Niantic با حمایت مالی سازمان CIA و حمایت های معنوی NSA و وزارت امنیت داخلی آمریکا (DHS) توسط جان هانکه، از مدیران ارشد شرکت گوگل تأسیس شد تا نرم افزار گوگل ارث را طراحی نماید.

با توجه به شواهد بدست آمده، اینطور به نظر می رسد که در طرح جدید «سوء استفاده از ابزار سرگرمی به نفع دولت ها» این بار بازیکن های بخت برگشته و بی خبر از همه جا هدف قرار داده شده اند تا از آن ها به عنوان پیاده نظام دشمن، برای افشای اسرار نظامی و… کشورها استفاده شود. پروژه کثیفی که می تواند در نهایت به قیمت جان و آبروی گروهی افراد ساده و علاقه مند به بازی های رایانه ای تمام شود و مشکلات اجتماعی و سیاسی فراوانی را برای کشور هدف ایجاد نماید. ای کاش هیچوقت دنیای خوب سرگرمی با سیاست در هم آمیخته نمی شد.

بازی Pokemon Go در کویت ممنوع شد!

در همین زمینه بیانیه وزارت کشور کویت تاکید کرده است: مراکز خرید و اماکن نفت خیز و نیز مراکز دینی از جمله اماکنی است که شهروندان مجاز به استفاده از بازی رایانه ای Pokemon Go نیستند. در این بیانیه، «احتمال عکسبرداری از برخی اماکن دولتی» علت این تصمیم عنوان شده است. یکی از قابلیت های بازی پوکمون گو «Pokemon Go»؛ خلق شخصیت (کاراکتر) جدید است که با استفاده از آن کاربران می توانند در هنگام بازی با عکس برداری از مکان ها یا افراد واقعی، شخصیت (کاراکتر) جدید و مورد علاقه خود را در مراحل مختلف این بازی، ایجاد کنند.

نگرانی های دولت ژاپن در خصوص بازی Pokemon Go

ناگفته های داستان بازی Pokemon Go

دولت ژاپن نسبت به عرضه این بازی در کشورش هشدار جدی ای منتشر کرده و ازطریق یک آگهی یک صفحه ای در یکی از روزنامه ها اعلام کرده که طرفداران بازی ممکن است برای یافتن  پوکمون ها با مشکلات و خطرات بالقوه ای مواجه شوند که احتمالاً منظورشان همان دستگیری شدن بازیبازان این بازی است. این آگهی رسمی توسط مرکز ملی برای آمادگی در برابر حوادث و امنیت فضای مجازی منتشر شده و از مردم خواسته مواظب کلاه‌برداران اینترنتی باشند.

حاشیه های بازی Pokemon Go به سناتورهای آمریکا هم رسید!

محبوبیت سریع و گسترده بازی پوکمون گو «Pokemon Go» در سراسر دنیا منجر به پدید آمدن نگرانی های از سوی برخی کاربران و متخصصان شده است از جمله آنکه در ایالات متحده به رانندگان هشدار داده شده است که از انجام این بازی در حین رانندگی به شکلی جدی پرهیز کنند. در همین رابطه یکی از سناتورهای آمریکا به نام «آی فرانکن» که تاکیدات زیادی بر امنیت و حریم خصوص دارد، از یک سوی دیگر به ماجرای پوکمون گو «Pokemon Go» ورود کرده است و موضوع جمع آوری داده های از طریق این نرم افزار را به شدت مورد سوال قرار دهد.

این سناتور در نامه ای که به جان هنک، مدیر عامل شرکت Niantic (همکارنینتندو در طراحی بازی و از زیر مجموعه های گوگل) ارسال کرده است، خواهان توضیح این شرکت در مورد جمع آوری گسترده اطلاعات کاربران در این بازی و به اشتراک گذاری آنها بدون اطلاع کاربر شده است. به گفته فرانکن Pokemon Go اقدام به جمع آوری بسیاری از اطلاعات حتی اطلاعات غیر ضروری در حجم گسترده از کاربران میکند که دامنه ای از اطلاعات عمومی پروفایل آنها تا محل دقیق جغرافیایی و همچنین نوع گوشی هوشمند آنها را در بر می گیرد.

این در حالی است که بسیاری از کاربران این بازی را کودکان و نوجوانان تشکیل میدهند. فرانکن در پی آن است که آیا تمامی اطلاعاتی که توسط این بازی جمع آوری میشوند برای بهبود بازی و خدمات آن لازم است و چنانچه اهداف دیگری از این جمع آوری اطلاعات وجود دارد این اهداف چیست. وی همچنین درخواست فهرستی از خدمات و نرم افزارهای ثانویه ای که این بازی اطلاعات کاربر را با آنها در اشتراک میگذارد کرده است. اقدامات این سناتور آمریکایی برای طرح سال از طراحان بازی پوکمون گو در حالی است که موضوع دسترسی کامل این بازی به اطلاعات گوگل کاربران از هفته قبل و در پی انتشار این بازی مطرح شده بود.

موضوعی که بعد از چند روز سر و صدای زیادی برپا کرد تا آنکه شرکت Niantic مجبور شد در همکاری با گوگل موضوع دسترسی های بازی Pokemon Go را بررسی و موارد غیر ضروری را حذف کند.

منبع vgpostmortem
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
آیا PS4 هک شده؟! حاشیه های هک 4 Playstation

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است