ناگفته های داستان بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

تحلیل نهایی بازی داستان بازی Metal Gear Solid V

همانطور که مشاهده کردید، کوجیما در قالب بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain نظامی آمریکایی، انتقادات خود به آمریکا را به روشنی از زبان شخصیت های مختلف بازی بیان می دارد. اگر خوب به شخصیت پردازی ها و نمادسازی هایی که برای آن ها انجام شده، دقت کنید، به راحتی می توانید منظور بنده از این حرف را متوجه شوید. یکی از شخصیت های بسیار مهم در سری داستان های Metal Gear، فردی با کد (نام مستعار) زیرو است. او اصالتی انگلیسی دارد و در ارتش آمریکا، جزو مقامات بلندپایه محسوب می شود.

زیرو به نمایندگی از انگلیس، منشاء همه دو رنگی ها و مفاسد است و او را می توان فرد پشت پرده اکثر وقایع دانست. اسم رمز او، نشان از سرمنشاء دارد. صفر، عددی است که منشاء اعداد مثبت و منفی محسوب می شود و در عین حال از طیف بی نهایتی بزرگتر و از طیف بی نهایتی کوچکتر است. همچنین او در تجمع ها خنثی و در تضارب ها غالب است. زیرو را می توان نفوذی کشور انگلیس در آمریکا دانست. او کسی است که بت محبوب آمریکایی (رئیس) را قربانی می کند و سپس بت جدیدی (رئیس بزرگ) را به این کشور عرضه می دارد.

او یک بت ساز است و از این کار به دنبال منافع خودش می گردد. برای این منظور، او نیازمند داشتن اطلاعات وسیع از همه دنیاست و باید بتواند بنا به اقتضای هر جامعه، بتی را برای آن ها علم نماید. لذا سیستم اطلاعاتی عظیمی با نام سایفر را بنا می کند. درست همانند کاری که فرعون در زمان حکومتش در مصر داشت. او نیز برای اشراف اطلاعاتی خود، هزینه بسیار کرده بود و بدین وسیله توانسته بود که سالیان سال بر بنی اسرائیل حکومت کند. البته این الگوی رفتاری را می توان در تمام حکومت های توتالیتر و تمامیت خواه مشاهده کرد.

سیستم نظارتی و اطلاعاتی او هم بسیار منحصر به فرد است و نامی همانند خودش دارد. سایفر در زبان عبری معنای صفر می دهد. یک ابر هوش مصنوعی که از ترکیب هوش انسانی با کدهای دیجیتالی به وجود آمده و در تصمیم گیری همانند یک انسان عمل می کند. اما سوال مهم این است که این ماشین قرار است شبیه به چه نوع انسانی عمل کند؟ مانند چه کسی فکر کند و چگونه در مورد موضوعی تصمیم گیری کند؟ در واقع در طرح اولیه این ماشین، از ترکیب هوش انسانی بت نظامی ساقط شده آمریکا (رئیس) متولد شد.

او فردی میهن پرست بود که حاضر بود همه چیز را برای میهنش قربانی کند. از این رو، نام این هوش مصنوعی در ابتدا میهن پرست نهاده شد. در نظر رئیس، همه یا با او هستند یا علیه او. همان منطقی که نظیر آن را این روزها زیاد از دولتمردان آمریکایی می شنویم. با این اوصاف، سیستم نظارتی به وجود آمده هم در جهت تبیین دیدگاه های توتالیتاریستی با چاشنی میهن پرستی گام برخواهد داشت و سرانجام به یک نظام دیکتاتوری محض ختم خواهد شد.

پس زیرو و سیستم نظارتیش را باید نماینده نظام دیکتاتوری دانست که قصد دارد با یکپارچه کردن دنیا، حکومت خود را گسترش داده و جهانی کند. رویایی که آمریکا از آن با عنوان نظم نوین جهانی یاد می کند. اما برای این منظور، زیرو نیاز به ابزارهای مختلفی دارد. یکی از این ابزارها یکی کردن زبان کل دنیاست. با یکی شدن زبان، همه نوشته ها و گویش ها، قابل ردیابی می شوند و در جهت دیگر، می توان از طریق همین یکسان سازی، پروژه هایی نظیر یکسان سازی مباحث آموزشی و در ادامه یکسان سازی خواسته ها و تفکرات را رقم زد.

بازی Metal Gear Solid 5

اما پروژه یکسان سازی با موانعی هم همراه خواهد بود. موانع جدی ای که تحقق این موضوع را نابودی هویت جوامع بشری می دانند و با آن سخت مبارزه می کنند. اینجاست که دیگر شخصیت کلیدی بازی خودنمایی می کند: شخصیت صورت جمجمه ای؛ موجودی که سیستمی شبیه به سایفر، زبان و بعد هویت او را ربوده و از او جز مشتی اسکلت باقی نگذاشته است. او به مبارزه با این سیستم برمی خیزد، اما برای نابودی آن نیاز دارد تا در ابتدا جزئی از این سیستم باشد.

او با ورود به سیستم سایفر، از نقاط ضعف آن با خبر می شود و در ادامه با استفاده از تکنولوژی ای که خود سایفر در اختیارش قرار داده، به جنگ او می رود. شیوه جنگ صورت جمجمه ای با سایفر هم در نوع خودش جالب و قابل تأمل است. او برای مبارزه با تفکر جهانی سازی و دیکتاتوری سایفر، مبارزه مستقیمی را علیه او آغاز نمی کند، بلکه جوامع هدف او را، هدف قرار داده و روی تأثیرگذاری بر آن سرمایه گذاری می کند. اما چه چیز در جوامع هدف سایفر، می تواند به عنوان هدفی برای صورت جمجمه ای هم تعریف شود؟

در بخشی از دیالوگ های Metal Gear Solid V، این هدف به روشنی مشخص می شود:

میلر: برای زیرو استفاده از زبان انگلیسی، مثل به کار گیری یه کد راحت و سهل در یه سیستم بزرگه، اما برای صورت جمجمه ای، اون مثل یه انگله که باید نابود بشه. پس صورت جمجمه ای هم دقیقاً به سراغ این انگل می رود و مبارزه برای نابودی آن را آغاز می کند. اما چگونه باید با چنین انگل قدرتمندی مبارزه کرد؟ راه حل، کمک گرفتن از تفکری است که می تواند به صورت سیستماتیک با این انگل مبارزه کند. در اینجا، کوجیما شخصیت مهم دیگر بازی را رونمایی می کند. شخصیتی به نام کدگو.

بازی Metal Gear Solid 5

کدگو یک انگل شناس پیر و پرسابقه است. او به صورت سیستماتیک انگل ها را می شناسد و با تمام وجود با آن ها، اجین شده است. کدگو هم گذشته ای همانند صورت جمجمه ای دارد و از این رو می تواند مکمل خوبی برای تکمیل نقشه او باشد. او از تجربه ای سخن می گوید که در آن اثبات می شود که انگل های قوی، فقط به کمک انگل های قوی تر از میان می روند. به همین منظور، او برای نابودی زبان انگلیسی (که آن را انگلی قوی می داند) انگلی خلق می کند که بر تارهای صوتی افراد هدف تأثیرگذاشته و آن ها را از بین می برد.

در واقع کدگو، شرایطی را به وجود می آورد که طبق آن جوامع هدف، چاره ای جز پیروی از او نداشته باشند. هر کس پس از آلودگی به زبان انگلیسی صحبت کند، از بین می رود. در نتیجه همه مجبور می شوند از این کار صرف نظر کنند. یک مبارزه معکوس علیه طرح همگانی کردن زبان انگلیسی. کوجیما پیشنهاد می دهد که برای جلوگیری از گسترش زبان انگلیسی (یا هر زبان بیگانه دیگر) و رهایی از پروژه سلطه، باید حس لذت و نیاز به این زبان را در مردم از میان برد و آن ها را از عواقب شوم آن ترساند.

به همین دلیل است که می بینیم او با وجود اینکه به زبان انگلیسی تسلط کامل دارد، اما در مجامع بین المللی فقط به زبان ژاپنی صحبت می کند و از مترجم می خواهد صحبت های او را برای دیگران ترجمه کند.

برخی از دیالوگ های منتخب بازی Metal Gear Solid V، برگرفته از فیلم معروف وی برای انتقام (V For Vendetta) گرته برداری شده است. در این فیلم هم وی، در مورد کلمات و تأثیرات عجیب آن جملاتی را بیان می دارد:

– کلمات همیشه قدرتمند هستن. کلمات معنا دهنده هستن و برای کسانی که اهل شنیدن باشن، بشارت حقیقت هستن.
– یادم میاد که چطور معنی کلمات تغییر می کرد. کلمات نا آشنایی مثل (محرمانه) و (ندامت) وحشتناک می شدن و کلماتی مثل (مراتب وفاداری) و (اطاعت) قدرتمند می شدن.

گیم پلی متال گیر سولد 5

در این جنگ قدرت، به طور قطع، جنبش هایی مانند صورت جمجمه ای شکست خواهند خورد، اما راه آن ها ادامه پیدا خواهد کرد. همانطور که در بازی، ویروس به طور کامل از بین نمی رود و بخشی از آن توسط ایلای حفظ می شود. فردی که در آینده نقش مهمی را به عهده می گیرد. در یک نگاه کلی می توان بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain را مانیفست کوجیما ( قشر روشن فکر ضد استعماری ژاپن) و به نوعی حمله انگلی این قشر، به هژمونی استعماری آمریکایی دانست که در قالب یک بازی جنگی آمریکایی به خورد آمریکا داده می شود.

در انتها، توجه شما را به توضیحی نسبتاً جامع در مورد امپریالیسم زبانی جلب می کنم:

فیلیپ سان (۱۹۹۲) در واکنش به رویکرد نئو-استعماری کشورهای انگلیسی زبان، برای احیای سلطه خود در کشورهایی که سابقاً مستعمره بودند، از طریق گسترش و ترویج مدل های آموزش زبان انگلیسی، نظریه امپریالیسم زبانی را تبیین کرد. پنی کوک (۱۹۹۴) با رویکردی مشابه مدل های آموزش زبان انگلیسی را انعکاس خاستگاه شبه سیاسی طرفداران آن ها برمی شمارد. از سوی دیگر، مودیانو (۲۰۰۷) معتقد است که انگلیسی، پیش شرط مشارکت در شمار گسترده ای از فعالیت ها است و تأکید می کند که دهکده جهانی با پشتوانه انگلیسی در حال شکل گیری است.

تأثیر فرهنگ بر آموزش زبان خارجی

یکی از جنبه های بحث برانگیز آموزش و یادگیری زبان انگلیسی که در هزاره سوم میلادی توجه بسیاری از صاحب نظران را معطوف به خود کرده، جنبه های هژمونیک زبان انگلیسی است. با وجود این، متأسفانه مطالعات اندکی در خصوص اهداف سلطه جویانه و هژمونیک کشورهای انگلیسی زبان در اشاعه و ترویج زبان در بافت اجتماعی-سیاسی ایران صورت گرفته است. اما در مقابل، در خصوص تأثیر اجتناب ناپذیر فرهنگ بر آموزش زبان خارجی، کتاب های متعددی در کشورهای دیگر به چاپ رسیده و همچنان مطالعات در این خصوص ادامه دارند (محسنی و کریمی، ۲۰۱۲).

تاثیرات فرهنگی Metal Gear Solid V The Phantom Pain

حوزه های بین‌المللی زبان انگلیسی از نظر گرادول

انگلستان، در حوزه انتشار کتاب در جهان با ۵۰۴/۱۰۱ عنوان در سال ۱۹۹۶ از دیگر کشورها پیشی گرفت. گرادول تأکید می کند که در بیش از ۶۰ کشور عناوین کتاب، به انگلیسی انتشار می یابد. رشته فیزیک جزو عناوین کتابی است که عمدتاً در سراسر جهان به انگلیسی منتشر می گردد. در زمینه پژوهش و تحقیق، زبان انگلیسی نقش موثری ایفا می نماید. گرادول با تأکید بر محققین آلمانی که عمدتاً نسبت به کاربرد زبان مادری خود اصرار دارند، نشان می دهد که انگلیسی را حتی آلمانی ها نیز تا کنون خصوصاً در حوزه پژوهش نتوانسته اند نادیده بگیرند.

گرادول همچنین ۱۲ حوزه بین‌المللی انگلیسی را به این شرح برمی شمارد:
انگلیسی، زبان کاری سازمان ها و کنفرانس های بین‌المللی است.
انگلیسی، امروزه زبان علم و فناوری گشته است.
انگلیسی، زبان بانکداری بین‌المللی، امور اقتصادی و تجاری است.
انگلیسی، زبان آگهی تجاری برای برندهای جهانی است.
انگلیسی، زبان محصولات شنیداری-بصری-فرهنگی است.
انگلیسی، زبان گردشگری بین‌المللی است.
انگلیسی، زبان آموزش متوسطه است.
انگلیسی، زبان ایمنی بین‌المللی در هوا و دریاست.
انگلیسی زبان حقوق بین‌الملل است.
انگلیسی، زبان واسط در ترجمه حضوری و غیر حضوری است.
انگلیسی، زبان انتقال فناوری است.
انگلیسی، زبان ارتباط اینترنتی است.

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6 7 8 9
منبع vgpostmortem
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بازی-ARMA-3
شاخه: بنچمارک بازی ها

تست و بنچمارک ARMA 3

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است