ناگفته های داستان بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

خانه شیطان (Devil’s House)

در Metal Gear Solid V، کوجیما بخشی از واقعیت تلخ نظامی گری در کشورهای آفریقایی را نیز تصویر کرده است. در بخشی از بازی، اهب به سراغ پایگاهی می رود که در آن تعدادی کودک-سرباز ۱۶ ساله را از زندانی درون یک معدن آزاد کرده و آن ها را به پایگاه اصلی منتقل می کند. این سربازان کوچک در بین صحبت های خود به مکانی اشاره می کنند که در آنجا رئیس گروهشان، شبانی (Shabani) به اسارت گرفته شده است. آن ها این مکان را خانه شیطان می نامند. اهب تصمیم می گیرد تا برای نجات شبانی، به خانه شیطان برود.

او در آنجا، با صحنه عجیب و دردناکی روبرو می شود. تعداد زیادی از مردم بومی، روی تخت هایی دراز کشیده اند و همه آن ها به بیماری مهلکی مبتلا شده اند. روی سینه آن ها تاول های بزرگی دیده می شوند و عجیب تر اینکه بجای درمان، درون گلوی همه آن ها هدفونی کار گذاشته شده و از طرق یک ضبط صوت، مدام فایل صوتی ای برای آن ها پخش می شود. اهب به سراغ شبانی می رود و سعی می کند تا او را نجات دهد، اما حضور ناگهانی صورت جمجمه ای، موجب می شود تا مأموریت او با شکست مواجه شده و شبانی توسط پسر سوم کشته شود. در مورد این رویداد، در بازی اینطور توضیح داده می شود:
آسلات (Ocelot): رئیس، در مورد چیزایی که تو خانه شیطان دیدی…
اهب (Ahab): بیچاره ها. اونا روی تخت دراز کشیده بودن و همشون روی قفسه سینه هاشون تاولای بزرگی داشتن.
آسلات (Ocelot): تیم تحقیق پزشکی ما احتمال دادن که اون تاولا به خاطر تخم ریزی نوعی انگل باشه.
اهب (Ahab): تخم ریزی انگل می تونه تا این حد وسیع باشه؟
آسلات (Ocelot): در بعضی موارد، بله. البته تصور اینکه نوعی تصلب شریان هم باعث بروز چنین علایم ظاهری بشه، دور از ذهن نیست. اندازشون بسیار بزرگه و ظاهرشون کاملاً نادره. تحقیقات تیم پزشکی هنوز به یه نتیجه قطعی نرسیده. هیچکدوم از اونا تا به حال نظیر اونو ندیده بودن. مایعی که در اثر لمس دست تو از اون تاولا بیرون زد، به نظر برای عفونتی باشه که بدن باهاش درگیر شده.
اهب (Ahab): در مورد شرایط اون افراد چی بدست آوردین. همه اونا یه هدفون توی گلوشون فرو رفته بود و یه نوار عجیبی هم براشون پخش می شد.
آسلات (Ocelot): ما بخشی از صدای اون نوارا رو از طریق بیسیم تو بدست آوردیم و اونا رو بررسی کردیم.
اهب: نتیجه چی شد؟

کودکان-سرباز

آسلات (Ocelot): هیچی، اونا نتونستن هیچ محتوای خاص و مرتبطی با هم پیدا کنن. بخشی از اون صوت ها در مورد یک تصادف ماشین و مرگ سه سرنشینش در مارسی بود. بخشی دیگه، در مورد تظاهرات اعتراضی مقابل سفارت لبنان در لندن، کنفرانس خبری نخست وزیر سوئد و یه آگهی تبلیغاتی در مورد شربت سرفه و شام و همه اینا از یه سیگنال عمومی ضبط شده بودن.
اهب (Ahab): چیزی شبیه به تلویزیون و رادیو؟
آسلات (Ocelot): بله، و از نقاط مختلف دنیا. ما به دنبال این هستیم تا بفهمیم اونا حقیقی هستن یا نه. به هر حال… و یه صدای نامفهوم دیگه ای هم در پس زمینه شنیده میشه، مثل این می مونه که مردم دور هم جمع شدن و دارن در مورد کیفیت جشن گوجه فرنگی با هم صحبت می کنن.
اهب (Ahab): و تو اینا چیز مشترکی وجود نداره؟
آسلات (Ocelot): ما فکر می کنیم که داخل بخشی از اونا چیزی پنهان شده باشه. به همین دلیل اونا رو با سرعتای مختلف و ترفندای متفاوت چک کردیم. بعد یدفه، کلمات اونا به کلمات سیاسی تغییر پیدا کردن. نقطه نظرای ایدئولوژیک مشترک…
اهب (Ahab): کجا اون فایلای ضبط شده درست شدن؟
آسلات (Ocelot): هیچ سرنخی از اون وجود نداره. همنوطور که گفتم، داخل اون، پر از زبانای مختلفه: فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و حتی لهجه مردم جنوب آمریکا. همینطور روسی، هندی، عربی، پرتغالی، ماندارین، لهجه کانتونی و ژاپنی و… از یکی از اونا حدود ۵۰۰۰ زبان و لهجه مختلف رو تونستیم استخراج کنیم. اما نکته اینه که توی هیچکدوم از اونا زبان انگلیسی وجود نداره.
اهب (Ahab): واقعاً؟ انگلیسی وجود نداره؟

آسلات (Ocelot): می دونم. تنها ۵ درصد مردم در سراسر دنیا بومی انگلیسی زبان هستن. اما از هر سه نفر مردم دنیا، یکی از این زبان به عنوان زبان بین المللی و زبان دوم استفاده می کنن. گسترده ترین زبان خارجی قالب در دنیا. هنوز نمی دونیم که چرا افرادی باید به وسیله زبان های مختلف اشباع بشن، این کار چه کمکی به بیماری سینه اونا می کنه؟ اصلاً ارتباط این دو با هم چیه؟
اهب (Ahab): من فکر می کنم یکی هست که جواب اونو بدونه.
آسلات (Ocelot): بله، صورت جمجمه ای. اونم اونجا بود. مطمئنیم که اونم در این پروژه درگیره.

نکات پاورقی داستان بازی

استفاده نظامی از کودکان

۱۶- استفاده نظامی از کودکان به سه شکل است: اولین شکل آن به کارگیری کودکان به عنوان کودک-سرباز در جنگ است، دومین صورت آن استفاده در فعالیت های حمایت از جنگ مانند نگهبانی، جاسوسی و بردگی جنسی است. سومین شکل آن نیز استفاده از کودکان برای پروپاگاندا در جنگ است. در طول تاریخ، در بسیاری از کشورها و فرهنگ ها، به صورت گسترده از کودکان برای مقاصد نظامی استفاده شده ‌است. در دهه ۱۹۷۰ پیمان هایی برای ممنوعیت استفاده از کودکان درجنگ تصویب شد، ولی با این وجود، گزارش های «کمپین بین‌المللی توقف سربازی کودکان» نشان از استفاده گسترده از کودکان در جنگ‌ها می‌دهد.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر در سال ۲۰۰۷ در بیش از ۲۰ کشور جهان، نزدیک ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر از کودکان سرباز در جنگ‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

آفریقا

در سال ۲۰۰۷ قاره آفریقا بالاترین تعداد کودکان سرباز در جهان را داشته‌ است. بر اساس آمار تخمینی در سال ۲۰۰۴ بیش از صد هزار کودک سرباز در موارد رزمی، در آفریقا وجود داشته‌ اند.

بروندی: صدها کودک در نیروهای آزادی بخش ملی به فعالیت های نظامی می‌پردازند. همچنین کودکان در ارتش بروندی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جمهوری آفریقای مرکزی: صدها کودک در نیروهای شورشی اتحادیه دمکراتیک، برای یکپارچگی مورد استفاده نظامی قرار می‌گیرند.

چاد: کودکان در گروه شورشی جبهه دمکراتیک برای تغییرات، در حال جنگ با ارتش چاد هستند. جمهوری دمکراتیک کنگو: صدها کودک در جنگ گروه‌های شورشی شرکت می‌کنند. بالاترین میزان شرکت کودکان در جنگ دوم کنگو به میزان سی هزار نفر بوده ‌است.

سومالی: همه گروه‌ها در سومالی از کودکان در جنگ استفاده می‌کنند که میزان آن ۲۰۰۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود. در جنگ سومالی، اتحادیه محاکم شریعت اسلامی سومالی به صورت گسترده از کودکان در درگیری‌ها استفاده کرد که نتیجه آن، کشتار بیشمار کودکان بوده ‌است.

سودان: در سودان صدها کودک در حال نبرد با ارتش مردمی سودان بودند. در دارفور ارتش سودان، ارتش جانجاوید، ارتش آزادیبخش، از حداقل هفت هزار کودک سرباز در جنگ استفاده کردند.

اوگاندا: در اوگاندا نیروهای شورشی بیش از ۳۰۰۰۰ دختر و پسر را در جنگ‌ها شرکت دادند. دخترها وادار به بردگی جنسی شدند. ارتش اوگاندا نیز از افرادی با سنین حدود ۱۳ سال برای جنگ نام نویسی می‌کند.

زیمبابوه: یک گروه شبه نظامی حامی رابرت موگابه، از کودکان برای تهیه مواد مخدر، شرکت در خشونت های شهری علیه گروه‌های مخالف استفاده می‌کند.

آسیا

در سال ۲۰۰۴ صدها کودک در افغانستان، برمه، اندونزی، لائوس و سریلانکا مورد استفاده نظامی قرار گرفتند. کشور برمه در این زمینه منحصر به ‌فرد است. ارتش برمه، تنها ارتشی است که به اجبار از کودکان بین ۱۲ تا ۸ سال استفاده می‌کند.

برمه: حدود ۷۰۰۰ کودک پسر در ارتش برمه خدمت می‌کنند.
عراق: کودکان سرباز توسط گروه‌های شورشی در عراق، در نبردها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
سریلانکا: گروه شورشی تامیل از حدود ۶ تا ۷ هزار کودک در نبرد با دولت مرکزی استفاده کرده ‌است.

اروپا

چچن: بر اساس گزارش سازمان ملل، جدایی طلبان چچن، تعداد زیادی ازکودکان را مجبور به شرکت در جنگ کردند. گزارش هایی نیز مبنی بر استفاده ازکودکان برای عملیات های انتحاری داده شده ‌است.
انگلستان: حداقل سن برای شرکت در ارتش انگلیس ۱۶ و نیم سال است. برای افراد متقاضی زیر ۱۸ سال در ارتش انگلیس، اجازه والدین اجباری است. حدود چهل درصد ارتش انگلیس را افراد ۱۶ تا ۱۷ سال تشکیل می‌دهد. انگلستان در سال ۲۴ ژوئن ۲۰۰۳ میلادی «پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک، ممنوعیت استفاده از کودکان در جنگ» را پذیرفت. این پروتکل، از دولت می‌خواهد که اجازه شرکت اعضای زیر ۱۸ سال ارتش خود را در جنگ ندهند. با این وجود، دولت انگلیس بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ به اشتباه ۱۵ سرباز ۱۷ ساله را به عراق فرستاد.

کودکان سرباز در متال گیر سولد 5

آمریکای شمالی

کانادا: در کانادا، افراد بالای ۱۶ سال با اجازه والدین خود می‌توانند عضو ارتش شوند. در سن ۱۷ سالگی، آن ها بدون اجازه والدین خود نیز می‌توانند عضو ارتش شوند. ولی سربازی اجباری برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است. در پرونده “عمر خدار «کانادا رضایت داد که سرباز کودک با تابعیت کانادا» «عمر خدار» (او در سن ۱۵ سالگی در جنگ افغانستان اسیر شد) به جنگ فرستاده شود.
ایالات متحده آمریکا: در آمریکا افراد بالای ۱۷ سال می‌توانند عضو ارتش شوند. ولی به آن ها اجازه شرکت در درگیری داده نمی‌شود. در آمریکا سربازگیری به صورت اختیاری است. افراد کمتر از سن قانونی، می‌توانند با اجازه والدین خود برای عضویت در ارتش ثبت نام کنند. در ارتش آمریکا، افراد باید دیپلم پایان دوره متوسطه یا مدرک معادل آن را داشته باشند. آمریکا به خاطر زندانی کردن کودکان خردسال اسیر در جنگ عراق و جنگ افغانستان، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

«عمر خدار» کودکی که در سال ۲۰۰۲ در افغانستان اسیر شد، در یک دادگاه نظامی محکوم و به مدت ۵ سال در زندان گوآنتانامو زندانی شد. دیده بان حقوق بشر، اعلام کرد که دولت آمریکا او را با افراد بالغ در یک سلول نگهداری می‌کند و او مورد آزار جنسی بازجوهایش قرار گرفته ‌است. تلاش‌ها برای آزادی او با دادن فرصت تحصیلی شکست خورد و به وی اجازه ملاقات با خانواده‌اش داده نشد.

سیرالئون

هزاران کودک در مناقشه سیرالئون در سال های (۱۹۹۳-۲۰۰۲) توسط گروه‌های درگیر این مناقشه مورد استفاده نظامی قرار گرفتند. کودکان دختر که به صورت اجباری به سربازی فرستاده شده بودند، مورد سوء استفاده جنسی نیز قرار می‌گرفتند.

کامبوج

در طول جنگ هندوچین، همه طرف های درگیر جنگ، از کودکان برای اهداف نظامی استفاده می‌کردند. در مهترین مورد، خمرهای سرخ، حزب کمونیست حاکم در کامبوج، از کودکان برای کشتار دسته جمعی و اعمال غیر انسانی در نسل کشی کامبوج استفاده می‌کرد.

شیوع بیماری در پایگاه و انگل تارهای صوتی

چندی بعد، ناگهان اتفاق پیش بینی نشده ای در پایگاه اصلی رخ می دهد و تعدادی از افراد به بیماری مرموزی مبتلا شده و می میرند. تیم پزشکی مستقر در پایگاه، از تشخیص و درمان بیماری عاجز می مانند و تنها راه درمان را استفاده از تجربیات یک انگل شناس سالخورده موسوم به کدگو (Code Talker) می دانند. فردی که تحت نظر سایفر بود و حالا به عنوان زندانی، در اختیار صورت جمجمه ای قرار دارد. اهب تصمیم می گیرد تا کدگو را یافته و او را به پایگاه اصلی منتقل کند. او طی عملیاتی، موفق می شود کدگو را به پایگاه اصلی بیاورد و از او برای درمان بیماران کمک بگیرد.

در مورد بیماری در بازی، اینطور توضیح داده می شود:

میلر: رئیس، فکر کنم توی پایگاه اصلی یه بیماری انگلی پیدا شده. به این بدن نگاه کن، پر از کرمای ریزه. ما نمی دونیم دقیقاً منشاء پیدایش اون کجاس، فقط سرنخایی وجود دارن که نشون میدن اون شباهتایی با جسدایی که توی کارخونه و خانه شیطان دیدیم، داره.
آسلات (Ocelot): فکر کنم صورت جمجمه ای از اون به عنوان یه سلاح بیولوژیکی علیه ما استفاده کرده باشه. این بیماری هنوز در دنیا ناشناختس و هیچکس براش واکسنی درست نکرده.
میلر: پس اون سلاح بیولوژیکی که سایفر تو آفریقا روش کار می کرد، اینه؟
آسلات (Ocelot): فکر کنم اون پروژه خیلی بزرگتر از این حرفا باشه.
میلر: تیم پزشکی در حال کار و مطالعه روی این بیماری هستن. در حال حاضر، بهترین کاری که میشه کرد، جدا کردن بیمارا از افراد سالمه.
آسلات (Ocelot): کدگو، تو نظرت در مورد انگلی که تو پایگاه اصلی داره پخش میشه، چیه؟
کدگو: طبق اطلاعات موجود در کتب پزشکی، اون باید انگل تارهای صوتی (Vocal Cord Parasite) باشه و با توجه به لیست مرگ و میر، این گونه کیکونگو (Kikongo) 17 هست. به این معنی که این انگل با دریافت تلفظای خاص زبان کیکونگویی فعال میشه.

انگل تارهای صوتی (Vocal Cord Parasite)

آسلات (Ocelot): پس تمام اعضای کیکونگو زبان ما در خطرن؟
کدگو: امکان داره.
آسلات (Ocelot): اون درست میگه، همه قربانیا به زبان کیگونگویی صحبت می کردن. پس اگه اونا از زبان دیگه ای استفاده کنن، زنده می مونن؟
کدگو: هیچ تضمینی وجود نداره که فقط انگل کیکونگویی اینجا وجود داشته باشه. ممکنه گونه های دیگه زبانی هم وجود داشته باشن. خودت از این موضوع آگاهی که اون تمام زبانای دنیا رو به این انگلا آموزش داده.
آسلات (Ocelot): منظورت پروژه خانه شیطانه؟… Nzo ya Badiabulu
کدگو: به هیچ وجه نمی شه فهمید که اون چند گونه دیگه در اختیار داره.
میلر: ما چطور می تونیم از ابتلای خدمه به این بیماری جلوگیری کنیم؟ یادمه که یبار از استفاده از میکروبا صحبت کردی…
کدگو: از این استفاده کن. یه گونه از انگل ولباکیاس (Wolbachia) که من اونو در معرض یه نمونه ای از این انگلا قرار دادم.
میلر: ولباکیا؟
کدگو: یه باکتری انگل سان که انگلای دیگه رو تسخیر می کنه و جنس نر اونا رو به ماده تبدیل می کنه و با این روش مانع تکثیرشون می شه. باید بیشتر از این انگل کشت کنید. ببینم، با اجساد مبتلا شده چیکار کردید؟
میلر: سوزوندیمشون تا از شیوع بیماری به سایرین جلوگیری کنیم. اما یه چندتایی رو برای مطالعه نگه داشتیم.
کدگو: این نمونه رو بگیر، به تیکه های کوچیک خوردش کن و به لاروایی که تو اجساد مردگان هستن، تزریق کن. ولباکیا میون این لاروا به سرعت تکثیر میشه. اون انگلا واقعاً سربازن، نه میکروبای معمولی روی ظرف کشت. شیوه های نوین کشت، خیلی زمانبر هستن. ولباکیا رو از داخل این لاروها خارج کن و به عنوان واکسن به بدن مردانت تزریق کن. اونایی که کیکونگویی صحبت می کنن، اولویت دارن. این سریعترین و مطمئن ترین راهه. هیچکس تا زمان تزریق ولباکیا حق نداره کیکونگویی صحبت کنه. من شخصاً خدمه پزشکی رو آموزش می دم. آیا امکانات لازم رو دارین؟
میلر: بله، اما…

انگل ولباکیاس (Wolbachia)

انگل ولباکیاس (Wolbachia)

کدگو: نگران نباش، من با Bidee Holoni (شیطان تک شاخ) پیمان بستم. من دروغ نمی گم.
میلر: حواستون بهش باشه.

پس از تزریق ولباکیا به سربازها

کدگو: حالا ما باید منتظر باشیم تا ولباکیا درون لاروا تکثیر بشه.
میلر: این بیماری چطور منتقل میشه؟ به وسیله حشرات و جوندگان…
کدگو: هیچ میزبان واسطی وجود نداره. انگل تارهای صوتی تخماش رو در گلوگاه می ریزه. خیلیاشون پس از خروج از تخم، وارد ریه ها میشن، ولی بعضی از اونا به واسطه حرکت ارتعاشی به سوی دهان میان که با بزاق ترکیب میشن.
میلر: انتقال قطره ای (انتقال از طریق هوا). عطسه، سرفه و یا هر غذا و آبی می تونه آغشته به بزاق آلوده باشه. اینطوری خیلی سریع منتشر میشه.
کدگو: قطعاً، و زمانی که لاروا به سمت ریه میرن، علائمی شبیه به سرماخوردگی بروز می کنه که می تونه به راحتی انتقال پیدا کنه.
میلر: یعنی حتی یه گفتگوی ساده هم می تونه باعث انتقال بیماری بشه.
کدگو: همینطوره.
میلر: بعد از این که لارو به ریه میره، چه اتفاقی میفته؟
کدگو: قبلاً که گفتم. اونا با خوردن بافتای نرم به بلوغ می رسن. فقط در این زمانه که علائم مورد نظر در میزبان دیده می شن.
میلر: و در اون موقع دیگه خیلی دیر شده و اون همه رو آلوده کرده. عجب سلاح مرگباری به وجود آوردی!
کدگو: این چیزیه که Bilagaana (سفید پوست) می خواست. یه چیزی که به راحتی منتقل بشه…

میلر: تولید مثل ولباکیا، خیلی زیاده. ما می تونیم با استفاده از اونا واکسن درست کنیم. اما، واقعاً این تنها راهه؟ مطمئنم که اون جلوی آلودگی رو می گیره، اما تاوانش…
کدگو: تو می خوای انگل تارهای صوتی رو خارج کنی؟
میلر: نه، مثلاً چطوره که ما اصلاً استفاده از زبان کیکونگوئی رو ممنوع اعلام کنیم؟
کدگو: کافی نیست. اول اینکه هیچ تضمینی وجود نداره که فقط انگل کیکونگوئی اینجا وجود داشته باشه. دوم اینکه مهمه که بدونیم چه مقدار از انگلا از تخماشون خارج شدن و بفهمیم که چقدر از اونا هنوز جفتگیری نکردن. اونا باید در زمان های معینی در معرض تلفظ خاصی از زبان قرار بگیرن. مثل کانتینری که پر از آب شده. اما بین مدت زمان پر شدن کانتینر و تماس جنسی در هر مورد تفاوت می کنه. به عبارت دیگه، حتی اگه آلودگی با قطع صحبت کردن، به عنوان یک اقدام متقابل متوقف بشه، ممکنه که باز هم دیر شده باشه. برای مبارزه با ویروس، پیشنهاد می کنم اول گوشای افراد رو بپوشونیم.
میلر: این چه تأثیری داره؟
کدگو: انگلا به ما گوش میدن و با ما همراه میشن. خارج کردن اونا به میزبان صدمه وارد می کنه.
میلر: همراه شدن با ما؟
کدگو: بیشتر از اونکه فکرشو بکنی اونا باهوشن. به همین دلیله که سیستم ایمنی بدن نمی تونه اونا رو از بین ببره.
میلر: به نظرت انگل چطور وارد پایگاه اصلی شده؟
کدگو: ممکنه کسی تخم اونو با خودش آورده باشه؟
میلر: مثلاً کی؟
کدگو: گفتی رئیس بزرگ به خانه شیطان رفته بود؟ ممکنه اونجا آلوده شده باشه.
میلر: نه، اون بعد از بازگشت به قرنطینه رفت. در ضمن، ما هر سرباز یا حیوونی رو که به تازگی به پایگاه میاریم، قبلش قرنطینه می کنیم.
کدگو: : من این اطراف چند تا بچه دیدم. اونا از کجا اومدن؟
میلر: ما اونا رو از معدن Bwala Ya Masa آوردیم.
کدگو: معدن Bwala Ya Masa؟ وسایل اونا رو چیکار کردید، سوزوندید؟
میلر: اونا فقط چندتا بچه هستن. در ضمن، هیچکدومشون نشونه ای از بیماری نداشتن.
کدگو: البته انگل نمی تونه توی بدن بچه های نابالغ رشد کنه، انگل تارهای صوتی اونا هنوز توسعه پیدا نکرده. اما ممکنه اونا تخمش رو به همراه لباساشون به اینجا آورده باشن. سایفر با آلوده کردن مردم دهکده Bwala Ya Masa به انگل کیکونگوئی از اونا به عنوان یه نمونه آزمایشی استفاده کرد. اونا سرعت گسترش آلودگی رو تو این دهکده بررسی کردن و آزمایشای خودشونو اونجا تکمیل کردن. منطقه تست انگل پر از جمعیت بود، یه جای وحشتناک برای آزمایشی وحشتناک تر. شکی نیست که اونا تموم آثار این آزمایشو از بین بردن.

همه جا پر از نفت شده بود و کی میدونست چه اتفاقی می افته اگه آتیش سوزی راه بیفته؟ اونا بالاخره این کارو کردن و همه جا رو به آتیش کشیدن، مرده و زنده رو. اما ظاهراً نقشه اونا در نهایت با شکست مواجه شده، چون هنوز انگل کیکونگوئی داره منتشر میشه و فعالیت می کنه. ظاهراً برخی از اجساد، توی آب افتادن و اونا موفق نشدن عملیات سوزوندنشون رو کامل کنن. اجساد، حامل لارو و تخم انگل بودن و با افتادنشون تو آب، اونا پخش شدن. به این ترتیب، مردم پایین رودخونه که از این آب خوردن، هم مبتلا به این انگل شدن.
میلر: این انگل روی زبانای دیگه هم تست شده؟
کدگو: بله، اونا انگلو به افغانستان هم آوردن و روی زبانای پشتو و تاجیک امتحان کردن. اولین آزمایش اونا موفقیت آمیز بود. اونا موفق شدن مجاهدین پشتو زبان افغانو با گونه پشتویی انگل مبتلا کنن و از بین ببرن.
میلر: مبارزای حمیدم باید جزو این گروه باشن…
کدگو: اونا یه برد دو جانبه داشتن. هیچ گونه علامت بیماری در مجاهدین تاجیک و سربازای روس دیده نشد.
میلر: و این ثابت می کنه که انگل واقعاً هدفمند عمل می کنه.

نکات پاورقی

۱۷- زبان کیکونگوئی یکی از زبان‌های بانتو است که در میان مردمان کونگوئی -که در جنگل‌های استوایی کشورهای جمهوری کونگو و جمهوری دموکراتیک کونگو زندگی می کنند- رواج دارد. این زبان، یک زبان نواخت‌دار است. واژگان زامبی، جاز و فانک ریشه در زبان کونگوئی دارند.

۱۸- ولباکیا، باکتری هایی از گونه بندپایان و یکی از شایع ترین میکروب های انگلی در جهان و احتمالاً رایج ترین انگل باروری در کره زمین هستند. یک مطالعه نشان داده که بیش از ۱۶ درصد از گونه های حشرات استوایی، حامل باکتری های این باکتری هستند و تخمین زده می شود که حدود ۲۵ تا ۷۰ درصد از تمام گونه حشرات، میزبان بالقوه این باکتری باشند.

ولباکیا و درمان تب دنگی

پشه‌ Aedes Aegypti

پشه‌ Aedes Aegypti

تب دنگی، بیماری ای است که در اثر چهار نژاد ویروسی که توسط پشه‌ Aedes Aegypti گسترش پیدا می‌کند، ایجاد می‌شود. این بیماری، تب شدیدی مسوم به «تب شکست استخوان» را ایجاد می‌کند، چرا که باعث درد مفاصل و درد ماهیچه ای می‌شود. ویروس‌های تب دنگی می‌توانند منجر به یک بیماری کشنده و تب هموراژیک دنگی در افرادی که پیش از آن آلوده به یک نژاد متفاوتی از ویروس شده‌اند نیز ‌شوند. ویروس‌های تب دنگی، در سرتاسر مناطق استوایی و زیر استوایی یافت و به صورت سالانه در استرالیای شمالی ظاهر می‌شوند.

محققان، پشه‌های آلوده به انگل باکتریایی ولباکیا را که این ویروس را سرکوب می‌کند، رها کردند و در حال حاضر گزارش دادند که انگل ولباکیا به سرعت در سراسر جمعیت پشه‌های وحشی گسترش پیدا می‌کند. همچنین، انگل ولباکیا میکروب‌های مختلف دیگر موجود در پشه از جمله ویروس دنگی را سرکوب می‌کند.

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6 7 8 9
منبع vgpostmortem
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کارت گرافیک AMD Radeon HD 7990
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

تست و بررسی کارت گرافیک AMD Radeon HD 7990

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است