ناگفته های داستان بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

نگاهی کوتاه به داستان بازی Metal Gear Solid V

متال گیر سالید ۵: فانتوم پین «Metal Gear Solid V: The Phantom Pain» آخرین شاهکار هیدئو کوجیما «Kojima Hideo» است که توسط استدیو کوجیما پروداکشنز «Kojima Purodakushon» تولید شد و در تاریخ تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۵ (معادل سه‌شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۴) برای کنسول های PS3، PS4، X360، Xbox One و پلتفرم PC عرضه شد و داستانش ادامه روند بازی متال گیر سالید: گراند زیروز «Metal Gear Solid V: Ground Zeroes» اتفاق می افتد و حول محور رهبر مزدوران یعنی ونوم اسنیک «یا همان رئیس بزرگ یا Big Boss» است.

بیگ باس یا رئیس بزرگ یک شخصیت افسانه‌ای در مجموعه بازی‌های ویدئویی متال گیر شرکت کونامی است که به «بزرگترین مبارز قرن بیستم» مشهور است. او برای اولین بار در سری «متال گیر» به عنوان افسر فرمانده سالید اسنیک به همگان معرفی شد، اما بعدها به رهبر دشمنان تغییر کرد و در متال گیر ۲: سالید اسنیک «Metal Gear 2: Solid Snake» تبدیل به یک رقیب و دشمن شد. میراث و ارتباط او با سالید اسنیک (که معلوم شد پسر کلون شده او است) نقش مهمی را در متال گیر سالید و ادامه این سری بازی می‌کند.

از او در سری بازی های متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر«Metal Gear Solid 3: Snake Eater»، متال گیر سالید: پروتابل اپس «Metal Gear Solid: Portable Ops»، متال گیر سالید: سفیر صلح «Metal Gear Solid: Peace Walker»، متال گیر سالید: گراند زیروز «Metal Gear Solid V: Ground Zeroes» و متال گیر سالید ۵: فانتوم پین «Metal Gear Solid V: The Phantom Pain» با اسم رمز اسنیک عریان یاد میشود و در بازی اسنیک ایتر یکی از اعضای نیروهای ویژه واحد فاکس با نام کوچک «جک» شناخته میشود.

صدا گذاری او توسط «آکیو اوتسوکا در نسخه ژاپنی» و «دیوید هیتر در نسخه انگلیسی» انجام شده و در بازی متال گیر سالید ۴: سلاح میهن پرستان «Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots» نیز صدا گذاری توسط «چیکائو اوتسوکا درنسخه ژاپنی» و «ریچارد دُیل در نسخه انگلیسی» انجام شده است. اما در سال ۲۰۱۰ اعلام شددر نسخه انگلیسی بازی، کیفر ساترلند جایگزین دیوید هیتر میشود تا کار صداگذاری رابه بهترین شیوه ممکن انجام دهد.

همانطور که گفتیم داستان بازی متال گیر سالید ۵: فانتوم پین یا به طور خلاصه Metal Gear Solid V ادامه حوادث و رخدادهای نسخه گراند زیروز و تخریب منطقه نظامی بدون مرز (بهشت بیرونی) است که در آن شخصیت «بیگ باس» به کما میرود. اولین بار زمانی و زمانی که او به کما رفته بود؛ سرگرد «زیرو» بنیان‌گذار و فرمانده سابق واحد فاکس، او را به آزمایشگاه ویژه‌ای منتقل کرد تا از ژن های او برای خلق ابرسربازهای ژنتیکی استفاده شود. این کار به دلیل قرار گرفتن «بیگ باس» در برابر تشعشعات هسته‌ای صورت گرفته تا از آسیب های بافتی و پوستی جدی او جلوگیری شود!

در واقع اگر او جان خود را از دست می‌داد، آن‌ها دیگر هیچ ابر سربازی مانند او نداشتند. از این رو سرگرد زیرو ژن‌های او را در رحم دو زن جای داد. این کودکان شبیه‌سازی شده برای پرورش در داخل بدن ایوا «EVA که به  تاتیئانا و بیگ ماما مشهور است» و زنی بی‌نام و نشان قرار گرفته شدند تا باعث به دنیا آمدن فرزندانی با توانایی‌های شبیه بیگ باس شوند. در نهایت حاصل این پروژه  سه فرزند پسر به نام‌های سالید اسنیک «Solid Snake»، لیکوئید اسنیک «Liquid Snake» و سالیدوس اسنیک (با مادری متفاوت) بودند.

اسنیک-Metal-Gear-Solid-V-The-Phantom-Pain

بیگ باس در نهایت از این پروژه با خبر می‌شود و به مخالفت با سرگرد زیرو و نقشه‌های او بر می‌خیزد. او از میهن‌پرستان جدا شده و همچنین یگان فاکس‌هاند و ایالت متحده آمریکا را ترک کرده و به عنوان سربازی یکه‌تاز از کشوری به کشور دیگر نقل مکان می‌کند. اما در ادامه، سالید اسنیک پس از به هوش آمدن از کما؛ رهبری گروهی جدید متشکل از مزدورانی به نام «دایموند داگ» را بر عهده میگیرد. سپس با اسم رمز ونوم اسنیک، برای پیگیری افرادی که مسئول نابودی منطقه نظامی بدون مرز در طی جنگ شوروی در افغانستان بودند، به افغانستان و منطقه مرزی آنگولا و زئیر در زمان جنگ های داخلی آنگولا رفت.

اما در این سفر با رقیبانی همچون آسلات (Ocelot) و تک تیراندازی ماهر به نا «کوئایت» مواجه میشود.در همین حین توطئه جدیدی به نام «اس‌تی-۸۴» در حال شکل گیری است که توسط سازمان مخفی «سایفر» کلید خورده و همین موضوع باعث میشود موقتاً از فکر انتقام خارج شود و به دنبال خنثی سازی توطئه جدیدی باشد که در حال شکل گیری است. پس از این مقدمات و همچنین به دنبال تخریب منطقه نظامی بدون مرز بدست توسط سازمان سایفر بود که بیگ باس به کمای دوم میرود ودر حالی از کما بیدار میشود که قاتل سازمان سایفر، کوئایت تلاش می‌کرد او را به قتل برساند.

در ادامه؛ بیگ باس توسط مرد مرموزی با صورت باندپیچی شده که خودش را «اسماعیل» می‌نامید نجات پیدا میکند و در حالی که سعی داشتند از بیمارستان فرار کنند، درگیر تیراندازی بین سربازان سایفر و یکی از واحدهای ویژه فاکس‌هاند به نام «سایکیک» شدند. اما «اسماعیل» به طرز عجیبی ناپدید شده و اسنیک هم در گیر و دار درگیری با نیروهای سازمان سایفر در حال راهی برای فرار از آن مخمصه است. Metal Gear Solid V نقطه اوج سری Metal Gear است و نسخه آخر این سری موفق به کسب امتیازات خوبی از منتقدین شد.

سالید-اسنیک-در-Metal-Gear-Solid-V-The-Phantom-Pain

ما نیز پیش از این در سه مقاله «بررسی فنی بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain» و «تست و بنچمارک بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain» «بررسی فنی | Metal Gear Solid 5 با موتور جدید FOX Engine» به بررسی Metal Gear Solid V پرداختیم و نکات مهمی را از دل بازی خارج کردیم که فرای داستان و بررسی فعلی است. بنابراین پیشنهاد میکنیم حتما مقالات فوق را بخوانید و صد البته اگر حوصله دارید تا آخر این مقاله هم با ما همراه باشید.

مرز ناملموس تاریخ و بازی

تاریخ را که مرور می کنی، نکات جالبی می یابی. اینکه چگونه مفهوم عزت و غیرت مندی به یکباره در یک کشور دچار استحاله می شود و چطور مردم سربلند آن، استعمار را در آغوش می کشند، درس هایی است که می توان از لا به لای صفحات تاریخ فرا گرفت. در همین راستا، سرنوشت کشور ژاپن بسیار جالب و عبرت آموز است. کشوری که در اواخر قرن ۱۹و اوائل قرن ۲۰ و تا پیش از جنگ جهانی دوم، در بعد صنعت و نظامی گری، جزو پنج قدرت اصلی جهان به شمار می رفت.

دوران میجی (Meiji) دوران مهمی برای ژاپنی ها به شمار می رفت و در این دوران بود که جنبش وسیع پیشرفت طلبی در این کشور شکل گرفت و رونق پیدا کرد. به دستور پادشاه، هیأت های تحقیقی با هدف یادگیری صنایع غربی و انتقال آن ها به داخل، سازماندهی و راهی کشورهای غربی شدند. محققان اعزامی پس از بازگشت، شروع به کپی سازی از صنایع غربی می کردند و در این کار از چنان سرعت، دقت و مهارتی برخوردار بودند که خیلی زود کشور ژاپن توانست بدون ذره ای وابستگی به غرب، به رغیبی جدی و مهم برای آن ها تبدیل شود.

دوران میجی (Meiji)

اما افتخارات ژاپنی ها به همینجا ختم نمی شد و آن ها در بعد نظامی هم دست برتر را داشتند. حمله پیشدستانه ژاپن به روسیه در منچوری در ۱۹۰۴ و حمله به آمریکا در هاوایی در ۱۹۴۱ بخشی از توان نظامی این کشور را نشان می داد. در جریان حمله به آمریکا، ژاپنی ها موفق شدند تا در یک شب، ۳۰۰ هواپیمای جنگی آمریکایی را سرنگون کنند. این در حالی بود که آن ها فقط ۲۰ هواپیمای جنگی را از دست دادند. همچنین، ژاپنی ها ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی را کشتند و در مدت ۳ روز، کل ناوگان دریایی آمریکا و انگلیس در غرب آمریکا، شرق آسیا و اقیانوس اطلس را از بین بردند.

آن ها موفق شدند در مدت ۵ روز از سنگاپور تا هنگ کنگ و از تایلند تا فلیپین نیز نیرو پیاده کرده و کل مستعمرات غربی ها را در چند روز فتح کنند و در بیانه ای رسمی اعلام کنند که آمریکا و انگلیس باید به ۳۰۰۰ سال تاریخ ژاپن احترام بگذارند. اما ادامه این جنگ به نفع ژاپن پیش نرفت و آمریکا توانست با ترفند کثیف استفاده از بمب اتم ژاپن را به زانو درآورد و پیروز شود. سرانجام، ژاپن مقتدر برای نخستین بار توسط بیگانگان اشغال شد و دوران طلایی بالندگی و اقتدار در آن پایان یافت.

آمریکایی ها پس از اشغال ژاپن، بیش از ۱۰۰۰ فرمانده ارشد این کشور را اعدام کردند و چند صد هزار نفر از مقامات را مشمول قانون تسویه و یا بازداشت دانستند. سپس حکومت پادشاهی در ژاپن را ساقط شده اعلام کردند و با روی کار آوردن حکومت دست نشانده و تحت امر، قانون اساسی جدیدی برای آن ها وضع کردند و بدین ترتیب بود که دوران استعمار یک ملت دلیر و مستقل آغاز شد و تا به امروز این سلطه ادامه پیدا کرد. چیزی نزدیک به ۷۰ سال اشغال، هدیه ای است که غرب برای مردم ژاپن به ارمغان آورد. حالا دیگر از آن ژاپن پر افتخار، فقط نام و خاطره ای باقی مانده و ژاپن امروز همچون ببری بی دندان و در بند شده است.

دوران میجی (Meiji)

کشوری که نه ارتشی برای دفاع از خود دارد و نه توان بازیابی استقلال مجدد؛ کشوری که مجبور شده تحت فشار های زیاد و به دور از تعصبات ملی، زبان کشور اشغالگر را به اجبار به عنوان زبان دوم (و شاید زبان اول!) در مدارس خود آموزش دهد؛ کشوری که حالا مردمش آرمان های خود را در نزدیکی با غرب می بینند، آنگونه که غرب می خواهد فکر می کنند و جهان را از دریچه نگاه اشغالگران می بینند، به دغدغه ای بزرگ برای هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) کارگردان صاحب نام بازی های رایانه ای بدل شده و او را بر آن داشته تا در قالب یک داستان دراماتیک نظامی، سنگین ترین و بی پرده ترین انتقادها را به سال ها اشغالگری و سلطه زبانی (به طور خاص زبان انگلیسی) بر کشورش داشته باشد.

ساخت سری بازی های Metal Gear و به خصوص قسمت پنجم این مجموعه یعنی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain، واکنشی جسورانه به هژمونی فرهنگی غرب بر دنیای به ظاهر آزاد و مستقل کنونی است.اما در مورد قسمت پنجم بازی… داستان این شماره از بازی، همانند قسمت های قبلی بسیار پیچیده و مملو از اطلاعات تاریخی، پزشکی و نظامی است. لذا بهترین روش برای تحلیل آن، ابتدا شرح کامل داستان با جزئیات کامل است و بدین منظور، استفاده از دیالوگ ها و مستندات موجود در خود بازی می تواند کمک بزرگی باشد.

البته برای فهم و درک دقیق تر موضوعات مطرح شده در بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain سعی می کنم تا در حین روایت داستان، تحلیل و مستندات مربوط به هر بخش را هم همزمان در اختیار شما خوانندگان محترم قرار دهم.

صفحه بندی

صفحه اول: نگاهی کوتاه به داستان بازی Metal Gear Solid V

صفحه دوم: بررسی داستان و مستندات بازی Metal Gear Solid V

صفحه سوم: ماهیت مرد آتشین و پسر معلق در آسمان!

صفحه چهارم: میلر، احیای دوباره پایگاه اصلی و جنگ علیه شوروی

صفحه پنجم: خانه شیطان (Devil’s House)

صفحه ششم: مرد صورت جمجمه ای و انگیزه های او

صفحه هفتم: سایفر و هژمونی زبان انگلیسی

صفحه هشتم: هلال طلایی (Golden Crescent)

صفحه نهم: تحلیل نهایی داستان بازی Metal Gear Solid V

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6 7 8 9
منبع vgpostmortem
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کنتراست-تصویر
شاخه: بررسی سخت افزار,تلویزیون/مانیتور

کنتراست تصویر چیست؟! هر آنچه در باره کنتراست باید بدانید

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است