ناگفته-های-داستان-بازی-ضد-ایرانی-Splinter-Cell-Blacklist

مقدمه ای بر پروپاگاندای رسانه ای غرب

پروپاگاندای رسانه ای غرب نیز همواره درتلاش برای نابودی کشورهایی است که بر خلاف جریان و منافع آنها حرکت میکنند و در همین زمینه سال ها است چه از طریق سینما و چه از طریق فیلم و سریال، توهمات و توهین های خود را به عنوان فرهنگ غالب مدرنیته به خورد مصرف کنندگان میدهند. یکی دیگر از این عناوین که در این شماره قصد بررسی محتوایی داستان و اتفاقات آن را داریم، عنوان کاملا ضد ایرانی اسپرینتر سل (Splinter Cell Blacklist) است. عنوانی که در پس پرده اکشن موجود در گیم پلی خود، داستان و روایتی تامل برانگیز دارد که اندکی فکرکردن روی روایت داستانی بازی نکات آموزنده ای در اختیارمان میگذارد.

داستان کاملا ضد ایرانی این بازی که در جهت استیلای فرهنگ و حکومت های غربی است، از طریق دستگاه ها و بازوهای رسانه ای آنها به خورد مخاطبان داده میشود. مخاطبانی که شاید هدف از بازی را صرفاً لذت بردن از گیم پلی بازی بپندارند. کما اینکه مهم ترین دلیل بازی کردن هم همین موضوع است. اما بازی های مدرن با توجه به پیشرفت روز افزون فناوری های موجود به کار رفته در آن، دیگر یک سرگرمی برای لذت بردن محسوب نمیشوند. بلکه آنها پیامی هستند که در غالب بازی منتشر میشوند که شناخت محتوای درونی هر کدامشان مستلزم دقت و آگاهی بسیار از اتفاقات محیط اطراف است.

متاسفانه استفاده های سیاسی مخصوصا در مسئله تروریسم در سال های اخیر به وضوح دیده می شود و شرکت های بزرگ و سرمایه دار این صنعت سودآور هر از گاهی به سناریو پردازی درباره تروریست ها مشغول شده، انگشت اتهام را به سمت دولت های مخالف نشانه می روند و جنایات دولت آمریکا را توجیه می کنند. در واقع بازسازی بخش هایی از جنگ جهانی، طراحی جنگ های احتمالی و آینده نگر، حمله به یک کشور خاص، تولید بازی های پروپاگاندا و تبلیغاتی و یا تحریف تاریخی سیاسی یک کشور، تنها بخش کوچکی از صدها سوژه ای هستند که این روزها در صنعت بازی های رایانه ای به وفور به آن ها پرداخته می شوند.

نکته مهم درمورد ویدئوهای موجود در متن
برای راحتی شما خواننده عزیز و برای آگاهی بهتر شما، تمام ویدئوهای موجود در متن دوبله و به فارسی زیر نویس شده اند.

نگاه اول: تام کلنسی «Thomas Leo Clancy» کیست؟!

توماس لئو کلنسی (Thomas Leo Clancy Jr)، معروف با تام کلنسی در ۱۲ آپریل سال ۱۹۴۷ (جمعه ۱۴ فروردین ۱۳۲۶) در بالتیمور دیده به جهان گشود. وی در سال ۱۹۶۹ ( فروردین ۱۳۴۸) در رشته ادبیات انگلیسی از کالج سلطنتی بالتیمور فارغ التحصیل شد و به عنوان کارگزار بیمه در مریلند مشغول به کار گشت. علاقه شدید او به نگارش رمان، باعث شد تا وی در سال ۱۹۸۴ اولین اثر خود با عنوان The Hunt For Red October که به ماجرای حمله ناموفق یک ناو شوروی سابق به کشور سوئد اشاره می کرد را منتشر سازد. بدین ترتیب تام کلنسی به طور رسمی نام خود را به عنوان نویسنده رمان های نظامی، جاسوسی و تکنولوژیک مدرن (جنگ های مدرن) مطرح کرد.

تام کلنسی یکی از سه نویسنده ای است که در سال ۱۹۹۰ دو میلیون نسخه از کتابش در اولین چاپ به فروش رفته است. کتاب Clear And Present Danger وی توانست ۱,۶۲۵,۵۴۴ نسخه به فروش برسد و عنوان پرفروش ترین رمان دهه ۸۰ را از آن خود کند. وی همچنین در سال ۱۹۹۰ (معادل ۱۳۶۹ شمسی) به دلیل دستاوردهای ادبی خود موفق به دریافت جایزه Alfred Thayer Mahan از انجمن نیروی دریایی ایلات متحده آمریکا شد. پس از کسب موفقیت های پیاپی در خلق رمان های نظامی پرجزئیات و دقیق، بارها از سوی مقامات پنتاگون به عنوان مشاور ملی فضایی و همچنین مشاور بخش سیاست خارجی دعوت به همکاری شد.

او از سال ۱۹۷۸ به عضویت انجمن ملی سلاح ایالات متحده پیوست و همچنین یکی از سهامداران بزرگ شرکت های ساخت و تولید سلاح در آمریکا شد و طی جنگ های ایالات متحده با عراق و افغانستان توانست سود زیادی کسب نماید.  انجمن ملی سلاح (National Rifle Association)‏ سازمانی آمریکایی برای ترویج مالکیت سلاح‌های گرم و آموزش نحوه استفاده از آن در آمریکاست. پیشگویی کلنسی در یکی از رمان هایش در مورد نابودی برج های تجارت جهانی توسط یک هواپیمای ۴۷۴ ربوده شده انتحاری، از او چهره ای متفاوت به دنیا معرفی کرد.

تست و بنچمارک بازی Splinter Cell Blacklist
توماس لئو کلنسی (Thomas Leo Clancy Jr)

توماس لئو کلنسی (Thomas Leo Clancy Jr)

همین موضوع باعث شد تا موقعیت او در بخش امنیت ملی ایالات متحده آمریکا تثبیت شده و تئوری های او درمورد جنگ های احتمالی بیش از پیش مورد توجه سردمداران کاخ سفید قرار گیرد. نکته مهم این است که پیش گویی شاهری او در مورد نابودی برج های تجارت جهانی، پیش از این در کتاب هایی همچون کتاب شیطانی شریعت (The Book of the Law) به نویسندگی جادوگر بزرگ فراماسونرها یعنی ادوارد الکساندر کراولی (Edward Alexander Crowley) گفته شده بود. نابودی این برج ها در واقع یک نوع مراسم عبادی و قربانی دادن برای رضایت شیطان بنا بر عقیده یهودیان فراماسونر است.

این مورد پیش از این در فیلم هایی همچون ترمیناتور ۲: روز داوری «(Terminator 2: Judgment Day (1991»، شهاب سنگ «(Meteor (1979»، هکرز «(Hackers (1995»، فیلم ماتریکس «(The Matrix (1999» سریال دهمین پادشاه «(The 10th Kingdom (2000» و دیگر فیلم و سریال هایی که دراین زمینه فرو ریختناین برج را به نمایش گذاشتند که بحثش از حوصله این مقاله خارج است. مهارت تام کلنسی در خلق داستان های نظامی پرجزئیات و گه گاه پیشگویانه وی!!! باعث شد تا روئسای کمپانی کاملا یهودی هالیوود هم به سراغ آثار وی رفته و فیلم های زیادی بر اساس آن ها تولید نمایند.

اما جذابیت و تاثیرگذاری صنعت بازی های رایانه ای بود که کلنسی را جذب خود کرد و باعث شد تا وی در سال ۱۹۹۶ استودیوی بازی سازی خود را به نام Red Storm Entertainment را تاسیس کند. بعدها کمپانی یوبی سافت (Ubisoft) استودیوی RS را خریداری کرد و تمام حقوق استفاده از نام تام کلنسی را برای مدت زمانی نامعلوم خرید و ساخت بازی بر اساس داستان های کلنسی را ادامه داد. البته به درستی مشخص نیست که کلنسی تا چه حد در ساخت این بازی ها سهیم بوده است، اما به نظر می رسد که در مقام مشاوره در نگارش داستان بیشتر بازی ها شرکت داشته است.

از مهم‌ترین بازی هایی که تحت نام تام کلنسی تاکنون منتشر شده اند می توان به سری بازی های Ghost Recon Series، H.A.W.X ،End War ،The Sum Of All Fears ،Shadow Watch ، Splinter Cell Series و Rainbow six Series اشاره کرد. در این بین سری بازی های Splinter Cell یکی از محبوب ترین و بزرگترین بازی های ساخت شرکت یوبی سافت به شمار می روند که در ابتدا بر اساس طرحی از تام کلنسی ساخته شدند. میزان محبوبیت این اثر تا حدی بالا گرفت که بعدها سری رمان‌هایی نیز بر اساس آن نوشته شدند.

اما نکته قابل ذکر در مورد میزان محبوبیت این سری بازی در این است که دو رمان ابتدای این اثر را ریموند بنسون (Raymond Benson)، خالق سری داستان های جیمزباند به رشته تحریر درآورد.

نگاه دوم: اسپرینتر سل «Splinter Cell» چیست؟! 

کلمه اسپلینتر سل (Splinter Cell) درواقع نام رمز یک برنامه آموزشی فوق سری در بخش عملیات ویژه سازمان مخفی Third Echelon و یکی از زیرشاخه های سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) است. همچنین از این نام به عنوان اسم رمزی برای مامورینی که تحت آموزش های خاص، به انجام عملیات هایی فردی می پرداختند نیز استفاده می شد. در این برنامه با کمک تکنولوژی های فوق پیشرفته و تکنیک های خاص جاسوسی، سربازانی ویژه آموزش داده می شدند که می توانستند برای بدست آوردن اطلاعات و انجام عملیات به خطرناک ترین مکان های دنیا اعزام شوند.

هنگامی که بدست آوردن اطلاعات حیاتی وابسطه به امنیت ملی از راه های مرسوم امکان پذیر نباشد، به مامورین عضو اسپلینتر سل (Splinter Cell) اجازه داده می شود تا خارج از چارچوب های موسوم وارد عملیات شده و اقدام به جمع آوری اطلاعات نمایند. در این بین سم فیشر (Sam Fisher) نخستین ماموری بود که برای آزمایش این برنامه انتخاب شد. پس از برنامه اسپلینترسل، برنامه دیگری درون NSA به اجرا درآمد که به Shadow net معروف شد.

نگاه سوم: سم فیشر «Sam Fisher» کیست؟! 

سم فیشر با نام کامل (Samuel Fisher) متولد ۱۷ April 1957 (چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۳۶) در تاوسون ایالت مریلند آمریکا است. او عضو سابق سازمان مخفی Third Echelon، شاخه ای سری از سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) است و اولین سربازی است که توسط TE به عنوان مامور اجرایی در برنامه اسپلینترسل استخدام شد. فیشر استاد استفاده از تکنیک های مبارزاتی “کراوماگا” و مخفی کاری است و آموزش های بسیاری برای نفوذ و جاسوسی دیده است و اطلاعات زیادی در مورد مهارت های جنگی، مواد منفجره و تقریبا هر چیزی که بشود از آن به عنوان سلاح استفاده کرد دارد.

در سال ۱۹۸۹، فیشر جزو مامورانی بود که در پاناما طی عملیاتی به نام Just Cuase به بانکی با هدف پیدا کردن پول حاصل از معاملات مواد مخدر نیجریه حمله کردند. سپس یک سال بعد را در خندق هایی بین بغداد و کویت گذراند. در این زمان همچنان که رهبری نیروی دریایی را بر عهده داشت، در عملیات های Desert Storm و جنگ های خلیج فارس نیز شرکت کرد. این رویدادها در کنار آموزش هایی که فیشر در طول این مدت دیده بود، نقش به سزایی در انتخاب او برای رهبری برنامه Third Echelon Splinter Cell داشت.

جایی که کلنل ایروینگ لمبرت (Irving Lambert) یک افسر عالی رتبه در سازمان NSA فیشر را متقاعد کرد که به صحنه بازگردد و نقش مامور اجرایی را بازی کند.

sam.fisher

نگاه چهارم: ورزش مبارزاتی کراوماگا چییست؟! 

کراوماگا (Krav Maga) سیستم مبارزاتی است که اسرائیلی‌ها به عنوان پایه‌گذار آن هستند و برای تروریج آن و مروج آن هزینه فراوانی را پرداخت کرده‌اند. کراوماگا عبارتی عبری، به مفهوم “مبارزه همراه با تماس” مشتمل بر یک سیستم دفاع شخصی و جنگ تن به تن است و وسعت قابل توجهی دارد. گفته می‏شود این ورزش بر پایه ۲۴ تاکتیک اصلی و ۴۰۰ تکنیک و تاکتیک فرعی شکل گرفته است. این سیستم توسط ایمی اسده (Imi Sde-Or) یک یهودی از اسلواکی تبار ابداع شد و سپس توسط “لمی لشینفیلد” ابتدا برای نیروهای پلیس و ارتش اسرائیل و در سطح پیشرفته برای نیروهای امنیتی این رژیم از جمله بخشی از نیروهای سازمان اطلاعاتی خارجی اسرائیل (Mossad seal) به کار گرفته شد.

فراگیری این رشته در حوزه امنیتی اسرائیل با ورود “مئیر داگان” به دفتر موساد در تل آویو و کسب عنوان دهمین رئیس موساد از سال ۲۰۰۲ افزایش یافت و به نظر می رسد موساد در قالب این رشته حتی بهره‌برداری‌های اطلاعاتی نیز انجام می‌دهد. با توجه به صحبت های ارایه شده در بالا کاملا واضح است که سم فیشر یکی از اعضای ارتش اسرائیل است که در ارتش آمریکا به عنوان نیروی پوششی مشغول به کار است. نام او (ساموئل) هم تاییدی بر این موضوع است.

اما عجیب تر از اسم اصلی سیم فیشر در بازی که نامی عبری و یهودی است، حمایت عجیب هالیوود از این ورزش و استفاده از تکنیک های آن در فیلم های هالیوودی است! به گونه ای که در شرایطی که روزگاری تکنیک‌های رشته های رزمی آسیای شرقی همچون کونگ‌فو، معیار طراحی صحنه های ورزشی بود، امروزه کرواماگا از این فرصت بهره برده و کم‌کم جای این رشته ها را می‌گیرد. در فیلم‌های بت من، فرشتگان چارلی و چند فیلم مشهور هالیوودی از تکنیک های این رشته بهره گرفته شده که سایت های این رشته برای تبلیغ آن، به این فیلم‌ها نیز اشاره می کنند و بر محبوبیت و مقبولیت خود نزد عوام می‌افزایند.

درواقع هالیوود یکی از بزرگ‌ترین خدمت گذاران ورزش اول اسرائیل است، که باعث رشد این رشته شده و این مسئله یک دغدغه اساسی است و بسیاری از هواداران این رشته‌ها به عشق آن شخصیت های هالیوود و بدون کوچک ترین پیش‌زمینه‌ای به این رشته‌ها می‌پردازند. آنچه مسلم است، در ساختار این رشته نمادهای یهودیت افراطی که عموماً در قالب فرهنگ صهیون می‌گنجد، به کرات مشاهده می‌شود و درواقع اسرائیلی‌ها به خوبی از ظرفیت بالقوه ورزش برای انتقال فرهنگ و عقاید خود به سایر ملل و اقوام استفاده برده و در این قالب، بسیاری از تفکراتی که یک فرد به شدت مخالف آن ها بوده و در حالت طبیعی حاضر به پذیرش نیست را به آن شخص می‌قبولانند.

درواقع اسرائیل با تکیه بر کراوماگا، فرهنگ اسرائیل را به سهولت صادر می کند و ورزشکاران این رشته نیز با پیگیری برنامه‌هایی که برای این رشته در نظر گرفته شده، عملاً از این فرهنگ و دیدگاه‌ها پیروی می کنند. نمادها، علامت‌ها و نشان‌های یهودی موجود در ابزار و پوشش‌های این رشته، الفاظ عبری که در ادبیات فنی و تخصصی این رشته بکار گرفته می‌شود، تماماً سبب‌ساز گرایش ورزشکاران این رشته به سمت اسرائیل و درآمیخته شدن با این رژیم اشغالگر می‌سازد که حس دفاع این اشخاص از کشورشان و مقابله با اسرائیل را کاهش می‌دهد.

به عنوان نمونه، ورزشکاری که این رشته می‌پردازد، عملاً باید الفاظ یهودی که برای تکنیک‌های این رشته بکار گرفته می‌شود را حفظ و بکار گیرد و به همین دلیل مجبور است با زبان عبری آشنایی پیدا کند، کما اینکه ووشوکاران، کارته‌کاها یا تکواندوکاران تا حدودی با الفاظ چینی، ژاپنی و کره‌ای و بعضاً با زبان این کشورها که مهد این رشته‌ها هستند، آشنایی می‌یابند. این موضوع، دغدغه رشد این رشته را در کشورهای مختلف علی‌الخصوص بلاد اسلامی افزایش می‌دهد و لزوم توجه بیش از پیش دولت‌های اسلامی برای جلوگیری از افزایش دامنه فعالیت این رشته را یادآور می شود.

لوگو و آرم کراوماگا (Krav Maga)، ورزش جانوران کودک کش یهودی های صهونیست را بشناسید

لوگو و آرم کراوماگا (Krav Maga)، ورزش جانوران کودک کش صهونیست

نگاه پنجم: دروغی به نام Splinter Black List

بازی سال ۲۰۱۲ و با ساختاری کاملا جدید معرفی و عرضه شد. داستان بازی شش ماه پس از حوادت بازی Conviction اتفاق می افتد. در اثر حادثه ای یکبار دیگر پای سم فیشر به ماجرایی پیچیده باز می شود. گروهی از تروریست های خاورمیانه ای با انتشار لیستی از افراد بلندپایه اقتصادی و سیاسی کشور آمریکا به نام لیست سیاه (Black List)، قصد دارند تا تک تک آن ها را ترور نمایند. دلیل آن ها برای این کار وجود نیروهای اشغالگر آمریکا در کشورهای خاورمیانه و اشغال کشورهای مسلمان بیان شده است.

پس از ماجرای بازی Conviction، به دلیل نفوذ افراد خائن به سیستم امنیتی Third Echelon و اقدام علیه امنیت ملی آمریکا، رئیس جمهور پاتریشیا کالدول (Patricia Caldwell) اقدام به لغو این سازمان کرده و سازمان جدیدی با ضریب امنیتی بالاتر با عنوان Fourth Echelon را راه اندازی می کند. اما هنوز این سازمان آماده کار نشده بود که اتفاق غیرمنتظره ای رخ می دهد. گروهی متشکل از ۱۲ تروریست خاورمیانه ای با نام رمزی مهندسین (The Engineers) با حمله به پایگاه نیروی هوایی آمریکا در جزیره گوام و نابودی آن، در پیامی ویدئویی رئیس جمهور را خطاب قرار داده و طی اولتیماتومی اعلام می دارند که این اقدام، اولین هشدار آن ها برای توجه دولت آمریکا به خواسته آن ها بوده است.

طبق خواسته آن ها نیروهای آمریکایی باید هر چه زودتر خاک کشورهای اشغال شده (طبق ادعای بازی حدود دو سوم کشورهای جهان که آمریکا در آن ها پایگاه دارد) را ترک نمایند و درصورت عدم توجه به این خواسته، این گروه به ترتیب لیست سیاهی (Black List) که تهیه کرده اند اقدام به نابودی پایگاه ها و زیرساخت های مهم آمریکا خواهند کرد (در این لیست مختصات بخش هایی از خاک کشور آمریکا که قرار است مورد هجوم قرار گیرند ذکر شده است). در چنین شرایط بحرانی، سم فیشر از طرف رئیس جمهور به فرماندهی سازمانFourth Echelon منسوب شده و ماموریت می یابد تا ضمن نابودی اعضای کلیدی گروه تروریستی The Engineers، لیست سیاه را به دست آورده و از نابودی آن ها جلوگیری نماید.

تست و بنچمارک بازی Splinter Cell Conviction

سم بلافاصله وارد عمل شده و درحالی که تا حمله بعدی حدود ۴ روز و ۱۰ ساعت دیگر زمان باقی است، به منظور دستیابی به اسامی اعضای گروه تروریستی و به طبع کشف اسامی موجود در لیست سیاه، وارد بنغازی لیبی می شود. علت انتخاب این نقطه، حضور آندری کوبین (Andriy Kobin)، قاچاقچی و دلال سلاح (فردی که در ماجرای ساختگی مرگ دختر سم نقشی کلیدی داشت) و دستگیری او توسط اعضای گروه تروریستی (به جرم خیانت) است. طی عملیاتی ویژه، سم موفق به نجات کوبین می شود و او اعتراف می کند که ۶ هفته پیش مقدار زیادی سلاح به گروهی به نام The Engineers فروخته، ولی از مقصود اصلی آن ها بی اطلاع بوده است.

همچنین کوبین اعتراف می کند که پول این معامله از منطقه ای مرزی در عراق به نام “میراوا” (منطقه ای واقع در سلیمانیه) به حساب او واریز شده است. (شباهت منطقه مورد مناقشه (سلیمانیه) در این بازی با منطقه مورد مناقشه در بازی Battlefield 3 هم جای تامل دارد.) سم و گروهش بلافاصله برای انجام عملیات وارد منطقه مرزی میراوا می شوند و در آنجا با نیروهایی مواجه می شوند که همگی به زبان فارسی گویش می کنند!! اینطور به نظر می رسد که ایرانی ها کنترل این منطقه را در دست دارند.

سم وارد میراوا می شود و در آنجا جدید هایدوس (Jadid Haidos) را پیدا می کند. فردی عرب تبار که سابقا (پنج سال پیش) مامور MI-6 بوده ولی حالا به تروریست ها پیوسته و از اعضای The Engineers به شمار می رود. جدید موفق می شود پیش از رسیدن سم، حجم بالایی از اطلاعات را برای اعضای اصلی گروه ارسال نماید و سپس با شلیک گلوله به زندگی خود پایان دهد. سم پس از تحقیق متوجه می شود که این اطلاعات برای فردی به نام مجید صادق (Majid Sadiq)، عضو سابق دیگر MI-6 و فرمانده گروه تروریستی The Engineers ارسال شده است (نکته مهم در این بخش تعداد اعضای گروه تروریستی (۱۲ نفر) و نام رهبر این گروه (صادق) است.

لوگو سازمان جدید Fourth Echelon

لوگو سازمان جدید Fourth Echelon

به نظر نمی رسد که انتخاب این عدد و این نام اتفاقی باشد و به طور حتم عمدی توهین آمیز در استفاده از آن ها وجود دارد). مطمئنا انتخاب عدد ۱۲ بی ارتباط به مستند امام ۱۲اُم شبکه فاکس نیوز آمریکا نیست! ۱۲ ای که به اعتقاد آنها دلیل اصلی تمام مشکلات خاورمیانه برای ظهور است! به هر حال سم فییشر از شواهد موجود اطلاعاتی به دست می آورد که مشخص می شود که قرار است حمله دوم تروریست ها به شیکاگو باشد. آن ها قصد دارند تا با آلوده کردن آب شرب شهر به ویروس سفلیس! دومین ضربه کاری خود را به آمریکا وارد نمایند. اما تیم عملیاتی به موقع موفق به خنثی کردن این عملیات می شوند.

در ادامه ماجرا سم به دنبال یافتن شواهد بیشتر به پاراگوئه می رود و در آنجا موفق به دستگیری رضا نوری (Reza Nouri) می شود. رضا نوری، قاچاقچی بین المللی سلاح و تامین کننده تجهیزات جنگی برای گروه تروریستی The Engineers است و رابطه کاری نزدیکی با کوبین دارد. پس از اولین حمله لیست سیاه، نام نوری مورد توجه Fourth Echelon قرار گرفت، اما به علت تغییر مکان های پی در پی، گروه موفق به دستگیری وی شد. حالا او در پاراگوئه توسط سم دستگیر می شود و برای محافظت از جان او (در مقابل مزدوران قاتل ایرانی یا در بازی نیروهای سپاه قدس!!) به زندان گوانتانامو منتقل می شود!

در گوانتانامو، نوری اعتراف می کند که بخش مهمی از لیست سیاه به ترور شخصیت های عضو در سازمان Fourth Echelon و به طور خاص خود سم فیشر اختصاص دارد. سم به دنبال یافتن اعضای اصلی گروه تروریستی و لیست سیاه، ماموریت هایی را در لندن، تهران، فیلادلفیا، کوبا، مکزیک، لوئیزیانا، دنور و… انجام می دهد و سرانجام پس از کش مکش های بسیارموفق به نابودی گروه تروریستی و کشتن رئیس آن، مجید صادق می شود و از فاجعه ای عظیم جلوگیری می کند!

مهندسین شیمی | این تصویر در ویدئوهای بازی به خوبی مشخص است

مهندسین شیمی | این تصویر در ویدئوهای بازی به خوبی مشخص است

به دنبال اطلاعات رضا نوری، محل لابراتوار ساخت و تولید سلاح های شیمیایی توسط سازمان Fourth Echelon در ساختمان متروکه ای واقع در لندن شناسایی میشود. سم ضمن کسب اطلاعات موفق به نصب ردیاب در یک محموله شیمیایی میشود. بر اساس اطلاعات موجود در بازی گروه تروریستی که خود را مهندسین مینامند، مشخص میشود که در حقیقت مهندسین شیمی هستند و بر روی نقشه مکان های احتمالی عملیات علیه منافع آمریکا علامت گذاری شده است.

نقاطی که مهندسین شیمی قرار است به آن حمله کنند! مهندسین شیمی! به نظر میرسد شیمی ارتباط محکمی با فرآوری انرژی هسته ای داشته باشد! اینطوری نیست!؟

نقاطی که مهندسین شیمی قرار است به آن حمله کنند! مهندسین شیمی! به نظر میرسد شیمی ارتباط محکمی با فرآوری انرژی هسته ای داشته باشد! اینطوری نیست!؟

بانگ بازرگانی جهرم! بندر عسولویه! مهندسین شیمی! بندر لندن! آیا انتخاب این اسامی اتفاقی است!؟ یا هدفی پشت پرده دارد!؟

بانگ بازرگانی جهرم! بندر عسولویه! مهندسین شیمی! بندر لندن! آیا انتخاب این اسامی اتفاقی است!؟ یا هدفی پشت پرده دارد!؟

مطابق بارنامه، این محموله متعلق به بانک بازرگانی جهرم میباشد! که از بندر عسلویه ایران به بندر لندن ارسال شد! در این مکان پرچم جمهوری اسلامی ایران به همراه پرچم منتسب به سپاه قدس هم نصب شده است. بر اساس اسناد و مدارک موجود در بازی، مالک بانک بازرگانی جهرم، هیئت مدیره نیروی قدس است که به صورت مجازی این کا را انجام داده اند! جالب شده!! مگه نه!؟ به تصاویر زیر خوب دقت کنید!

تصاویر از روی بازی ظبط شده اند. اسناد داخل بازی واضح است! توهین از این بیشتر؟!

تصاویر از روی بازی ظبط شده اند. اسناد داخل بازی واضح است! توهین از این بیشتر؟!

در همان اتاق اسناد | تصویر اول پرچم کشور عزیزمان ایران و تصویر دوم نمادی که در بازی منتسب به نیروی قدس سپاه پاسداران است. آیا اینها اتفاقی است!؟ آیا اینها توهین نیستند!؟

در همان اتاق اسناد | تصویر اول پرچم کشور عزیزمان ایران و تصویر دوم نمادی که در بازی منتسب به نیروی قدس سپاه پاسداران است. آیا اینها اتفاقی است!؟ آیا اینها توهین نیستند!؟

همان اطاق | سند تاسیس شرکتی که مهندسین شیمی را در اختیار دارد! سند به نام کیست!؟

همان اطاق | سند تاسیس شرکتی که مهندسین شیمی را در اختیار دارد! سند به نام کیست!؟

نگاه ششم: سپاه قدس

در حین داستان بازی و از اول تا آخر مدام نام سپاه قدس یا به قول خودشان Quds Force شنیده می شود و مدام سعی می شود این نیروی وابسته به جمهوری اسلامی ایران با تروریست ها و خرابکاران مرتبط شود و به نوعی بزرگترین حامی تروریست های خطرناک معرفی شود. در یکی از مرحله های این بازی سم فیشر و افرادش مدارکی مبنی بر دست داشتن ایران و سپاه قدس در حمله های اخیر آمریکا می یابند و تصمیم می گیرند به مرکز فرماندهی سپاه قدس که در سفارت آمریکای سابق یا همان لانه جاسوسی خودمان قرار دارد نفوذ کنند تا بتوانند اطلاعات حمله بعدی مهندسین را پیش بینی کرده و آن را خنثی کنند.

در آخر این بخش بایداشاره کینم که در آخر بازی تقویمی وجود دارد که اشاره میکند با سال ۱۹۸۶ در جریان است! این در حالی است که بازی سال ۲۰۱۳ تولید و عرضه شده است. با نگاهی به تقویم شمسی در میابیم که این تاریخ معادل ۱۳ آبان ۱۳۶۵ است! دقیقا زمانی که سفارت یا بهتر است بگوییم لانه جاسوسی آمریکا توسط ملت ایران گرفته شد و پاسخی در خور به مستکبران و در راس آنها آمریکا داد. با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران، اهمیت این روز به اوج رسید و به تعبیر حضرت امام، انقلاب دوم را رقم خورد. تلاقی این سه رویداد نمایندگان مجلس را بر آن داشت تا این روز را «روز ملی مبارزه با استکبار» نام نهند. این حادثه به نام ماجرایی فارلین شهرت یافته است.

نگاه ششم: علی روحانی کیست!؟

همین ابتدا مسئله را روشن کنیم که انتخاب نام روحانی برای یک ژنرال مثلا عضو نیروی قدس، انتخابی کاملا با معنا و مفهوم است. بازی زمانی عرضه شد که در ایران زمان انتخابات سال ۹۲ بود و یکی از نامزدهای انتخابات روحانی نام داشت. اما علی روحانی کیست؟! ژنرال علی روحانی در ابتدای انقلاب به خیل عظیم انقلابیون می پیوندد که در بازی از آن با عنوان انقلاب خمینی یاد میشود. پس از حمله بعثی های وحشی صدام به ایران، او به طور داوطلبانه به جبه میرود و به پاس تلاش ها و رشادت هایاو در جنگ باعراق و مخصوصا محصاره شهر بصره به عنوان یک افسر به عضویت نیروی قدس در می آید.

نیروی قدس یا همان سپاه قدس، یکی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و اکنون علی روحانی با درجه سرتیپ دومی (تصویر موجود در نگاه هشتم) در آنجا مشغول به فعالیت است. درمرحله ششم بازی سم وارد تهران میشود و ژنرال علی روحانی را تهدید میکند! که اگر همکاری نکنی، زن و بچه ات را میکشیم! این تهدید، سم وارد مقر فرماندهی سپاه قدس میشود! تا به قول خودش جلوی تخریب و جنگی همه جانبه را بگیرد! در نهایتهم با شتار نظامیان ایران وارد اطاق کنرتل سرور میشود!

توضیحات بازی درباره شخصیت علی روحانی

توضیحات بازی درباره شخصیت علی روحانی

نگاه هفتم: تناقصات بیشمار و اوج نفرت

آیا واقعااین موارد عادی است؟! آیا انتخاب اسم “روحانی” برای فرمانده سپاه قدس اتفاقی و حاصل درک پایین سازندگان یوبی سافت است!؟ پیام واضح این بخش از بازی این است:

 نماینده ایران (روحانی)  ابتدا با نماینده آمریکا (سم- یادآور عمو سام، نماد آمریکا) همکاری می کند، ولی در انتها درحالی که به نظر می رسد اوضاع به خوبی پیش می رود، او نیز به آمریکا نارو می زند.

از دیگر نکات مهم در طراحی این مرحله وجود پرچم های برعکس ایران در سرتاسر پایگاه سپاه قدس است! حال سوال این است که چرا این عمل که نشانه سرنگونی یک حکومت است، در یک نهاد مهم دولتی صورت پذیرفته است؟ آیا ایرانی ها از معنی این کار بی خبر بوده اند یا این هم یکی دیگر از نکات مسخره و ناشیانه این بازی است؟ نظیر چنین اتفاقی را می توان در فیلم تغییر شکل دهندگان ۳ (Transporters 3) هم دید. پس می توان آن را بخشی از موجی ضد ایرانی در رسانه های غربی دانست و آن را اوج نفرت غرب از ایران تعبیر کرد. 

1) این شخص مثلااز فرماندهان سپاه قدس است! آیا فرماندهان سپاه قدس صورتشان این مدلی است یا ریش دارند!؟ 2) در رده درجات نظامی نیروی قدس چنین درجه ای وجود خارجی ندارد. جاسوسی احمق اطلاعات اشتباهی دادند 3) نماد غرب! آیا کراوات محصول فرهنگ ایرانی است!؟

۱) این شخص مثلا از فرماندهان سپاه قدس است! آیا فرماندهان سپاه قدس صورتشان این مدلی است یا ریش دارند!؟ ۲) آیا درجات نظامی نیروی قدس اینگونه است!؟  ۳) نماد غرب! آیا کراوات محصول فرهنگ ایرانی است!؟

البته بعد دیگر قضیه هم به دستان پشت پرده یهودی هالیوود بر میگردد. یهودیان تندرو فراماسونر دوست دارند همه چیز را برعکس کنند. در واقع برعکس کردن اسامی و اشیا جزئی از اعتقادات آنهاست! این اعتقاد از آنجا نشأت میگیرد که در آیین های کابلا، نام برعکس فرشتگان، نام جنینان است! مثلا جبرئیل که از فرشتگان بزرگ خداوند است میشود لیئربج که به گفته منابع خودشان نام یکی از جنیان است! مطلب بعدی درمورد نوع عملکرد نیروی نظامی ایران در قبال تجاوز آمریکایی ها به کشور است.

شهدا را یاد کنید، ولو با یک صلوات!! این تصویر در محوط لانه جاسوسی آمریکا یاهمان مقر سپاه قدس امروزی است!

شهدا را یاد کنید، ولو با یک صلوات!! این تصویر در بازی مثلا محوطه لانه جاسوسی آمریکا یاهمان مقر سپاه قدس امروزی است!

با وجود این که سم ادعا می کند برای جلوگیری از بروز جنگ وارد خاک ایران شده، اما در حرکتی احمقانه اقدام به کشتن نیروهای ایرانی می کند. اما نکته اصلی در اینجاست که نیروهای سپاه قدس حتی توان از بین بردن یک جاسوس آمریکایی را ندارند و سم به راحتی می تواند از سد آن ها عبور نماید و اطلاعات محرانه را به سرقت ببرد. تازه پس از این جریان هم گریم اقدام به حمله موشکی علیه ماشین هایی می کند که در تعقیب سم هستند، ولی باز هم از عکس العمل دولت ایران و نیروهای نظامی خبری نیست و معلوم نیست به چه دلیل ایران تا این حد در این مورد انفعالی عمل می کند. نظیر چنین رویدادی را در بازی Battlefield 3 هم شاهد بودیم.

نگاه هشتم: نکات مهم 

نکته مهم اول: در اینجا دلیل ورود سم به تهران، نه دلیل خصمانه و متجاوزانه، بلکه دلیلی انسان دوستانه مطرح می شود. درواقع اینطور جلوه داده می شود که سم قصد دارد با ورود به تهران و جمع آوری اطلاعات لازم، عدم دخالت ایران در ماجرای لیست سیاه را ثابت کند تا از بروز جنگی خونین و کشتار مردم ایران جلوگیری نماید!! موضوعی که چرخشی ۳۶۰ درجه ای نسبت به ماجرای اولیه بازی دارد. اما در اینجا نکات مهم دیگری نیز وجود دارند: موضوع اول در رابطه با ساختمان اصلی سپاه قدس ایران است.

طبق صحبت های سم و افرادش، مکان سابق سفارت آمریکا حالا به پایگاه اصلی سپاه قدس تبدیل شده است!!!! این که چرا چنین ادعای ناشیانه ای از طرف سازندگان این بازی مطرح می شود هم خود جای تامل دارد! اگر در فیلم آرگو جاسوس آمریکایی وارد ایران می شود و گروگان ها را فراری می دهد، در این بازی هم جاسوس آمریکایی وارد ایران (بخوانید سفارت سابق آمریکا و امنیتی ترین نقطه جهان) می شود و این بار اطلاعات فوق سری را می رباید! موضوع دوم در مورد ادعای وجود رخنه هوایی در آسمان مقر سپاه قدس است! در جایی مطرح می شود که این مقر امنیتی ترین مکان روی کره زمین است و در جای دیگر از وجود رخنه هوایی در آسمان آن صحبت به میان می آید. واقعا باید با این پارادوکس چه کرد؟

سم فیشر با نام کامل (Samuel Fisher) که اصالتا یک یهودی است در آخر بازی ناجی ایران ازبروز جنگ میشود!! پیام این بخش واضح است! اگر میخواهید ایران درگیر جنگ نشود به سمت ما (اسرائیل) بیاید. ما ناجی شما هستیم. (علی روحانی | مشتکل از روحانی یا آخوندها و ژنرال روحانی به مفهوم نیروی قدس سپاه) عامل جنگ و بدبختی در ایران هستند! از آنها دوری کنید و به سمت ما (اسرائیل و ناجی ماسم فیشر) بیاید!

سم فیشر با نام کامل (Samuel Fisher) که اصالتا یک یهودی است در آخر بازی ناجی ایران ازبروز جنگ میشود!! پیام این بخش واضح است! اگر میخواهید ایران درگیر جنگ نشود به سمت ما (اسرائیل) بیاید. ما ناجی شما هستیم. (علی روحانی | متشکل از روحانی یا آخوندها و ژنرال روحانی به مفهوم نیروی قدس سپاه) عامل جنگ و بدبختی در ایران هستند! از آنها دوری کنید و به سمت ما (اسرائیل و ناجی ما ساموئیل فیشر) بیاید!

نکته مهم دوم: در اینجا سردار روحانی، از فرماندهان سپاه قدس معرفی می شود. اما ظاهر او (چه از لحاظ محاسن و چه یونیفورم) هیچ شباهتی به سرداران سپاه ندارد، به نظر شما آیا این موضوع حاصل درک نادرست شرکت یوبی سافت از وضع موجود در سپاه قدس است یا در طراحی این شخصیت عمدی وجود داشته است؟ شباهت فامیل این سردار با فامیلی رئیس جمهور جدید ایران هم در جای خود قابل تامل است. البته پیام این بخش کاملا واضح است:  نماینده ایران (روحانی)  ابتدا با نماینده آمریکا (سم- یادآور عمو سام، نماد آمریکا) همکاری می کند، ولی در انتها درحالی که به نظر می رسد اوضاع به خوبی پیش می رود، او نیز به آمریکا نارو می زند.

نکته مهم سوم: معلوم نیست که مخالفت رئیس جمهور آمریکا با عملیات سم در ایران به این دلیل بوده که این کار ممکن است موجب بروز جنگ میان دو کشور شود یا این که ممکن است عملیات سم مانع بروز جنگ شود. البته با توجه به دیالوگ هایی که در ابتدا به آن ها اشاره شد (کنگره خون می خواد و می تونه اونو تو ایران پیدا کنه. تقریبا جنگ حتمی است، مگر این که ما بتونیم راه حلی پیدا کنیم.) به نظر می رسد که فرضیه اول صحیح باشد. پس در واقع می توان سم را ناجی مردم ایران دانست. این هم تصویر دیگری از منجی های آمریکایی!!! خودشان به بهانه های واهی بر طبل جنگ می کوبند و بعد خودشان از بروز جنگ ممانعت می کنند!!

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بازی ها,ناگفته های داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
Quantum-Break

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است