AMD-R9-Fury

۵ ماه پیش، یعنی خرداد ۱۳۹۴ زمانی بود که AMD کارت گرافیک نسل جدیدی به نام Radeon R9 Fury X را روانه بازار کرد و درست به فاصله زمانی ۱ ماه بعد از برادر کوچکتر این کارت یعنی Radeon R9 Fury  رونمایی کرد. دیری نگذشت که ۲ ماه بعد، یعنی در مرداد ۱۳۹۴ عضو جدیدی به نام R9 Nano به این خانواده اضافه شد تا جمع Fury ها تکمیل شود. خانواده Fury حالا ۳ عضو اصلی و یک عضو غیر رسمی اما پر قدرت به نام Radeon R9 FURY X2 دارد که به زودی به این خانواده ملحق میشود.

فعلاً سیلیکون «Fiji» پول های خوبی را روانه جیب های AMD کرده و این کمپانی از AMD R9 Fury سود خوبی کسب میکند. کمپانی ای که برای اولین بار حافظه های GDDR5 را به دنیای کارت های گرافیک معرفی کرد و چند وقتی است که به شدت با مشکلات مالی و افت فروش و از دست رفتن سهم بازار محصولاتش دست به گریبان است.

به هر حال در این مطلب قصد داریم به معرفی اجمالی سه مدل از کارت های سری AMD R9 Fury بپردازیم و با هر کدامشان بیشتر آشنا شویم. در انتها نیز نیم نگاهی به شایعات مربوط به کارت های سری R9 400 میندازیم تا ببینیم آیا قرار است از این کارت ها رونمایی شود یا خیر!؟ البته نکته واضح و مسلم این است که این سری به زودی برای رقابت با پاسکال (Pascal) های انویدیا معرفی میشوند.

۱) کارت گرافیک Radeon R9 Fury X

کارت گرافیک R9 FURY X

کارت گرافیک R9 Fury X با اسم رمز Fiji XT از معماری جدید GCN 1.2 استفاده میکند. با این حال تعداد Shader processors یا همان واحد های سایه زن R9 Fury X دو برابر R9 380 است که همین مقدار حدود ۴۵ درصد بیشتر از واحدهای سایه زن موجود در R9 390X است. کارت گرافیک Fury X از پهنای باند حافظه قابل توجه ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه استفاده میکند که ۳۳ درصد سریعتر از R9 390X و ۶۰ درصد هم سریعتر از  R9 290X است.

در این کارت برای اولین بار از نسل جدیدی از حافظه های پیشرفته به نام HBM استفاده شده است. HBM حافظه جدید است که قرار است از این به بعد جایگزین GDDR شود و Fury X اولین کارتی است که آن را افتتاح میکند. HBM مخفف «High Bandwidth Memory» و به معنای حافظه عظیم با پهنای باند بالاست و استاندارد جدیدی از حافظه است که به صورت انباشته و همچون حافظه های DRAM روی بستر Die تراشه گرافیکی نصب شده است و از اتصالات بسیار سریع میکروسکوپی بسیار سریعی استفاده میکند که به «through-silicon vias» یا (TSVs) معروف شده است.

 قالب سه بعدی انباشته در کنار اتصالات داخلی بسیار کوچک به کارت گرافیک اجازه را میدهد تا پهنای باندی بسیار فراتر از استانداردهای GDDR5 و DDR4 را برای کارت فراهم کند و این دقیقا همان چیزی است که در سری AMD R9 Fury مورد استفاده قرار گرفته است. پهنای باند عظیمی که بلا استفاده است! HBM فناوری برتری است که تقریبا در هر متریک حافظه حدود ۱۹ برابر فضای کمتری به نسبت GDDR5 روی Die تراشه اشغال میکند و پهنای باند بیشتری را با مصرف برق و انرژی کمتری ارائه میدهد.

کارت گرافیک R9 FURY X

در واقع این مقدار حافظه جهش بسیار بزرگی در مقابل حافظه های ۶ گیگابایتی است که در نسل GDDR5 تولید میشوند. استفاده از حافظه های مدرن و نسل جدید حافظه های انباشت HBM موجب شده فضای وابعاد کارت به شدت کوچک شود. Fury X به نسب R9 390X از ۴۴ درصد ترانزیستور بیشتر استفاده میکند و این در حالی است که R9 390X از ۳۶ درصد ویفر (Die) بزرگتری استفاده میکند. بنابراین میتوان گفت اگر قرار بود از ۴ گیگابایت حافظه GDDR5 روی Die تراشه استفاده شود، آنوقت باید فضای تراشه به ۱۰۱۱mm2 افزایش پیدا میکرد.

هسته های R9 Fury X بر مبنای لیتوگرافی ۲۸ نانومتری ساخته شده اند و از ۸.۹ بیلیون ترانزیستور استفاده میکنند که در فضایی به ابعاد ۵۹۶mm2 جای گرفته اند. این هسته ها شامل ۴۰۹۶ واحد SPUs، تعداد ۲۵۶ عدد TAUs و ۶۴ واحد ROPs اند که این مقدار ۴۳ درصد بیشتر از SPU و TAUs های به کار رفته در ۳۹۰X است و مقدار ROPs نیز برابر است. کلاک هسته نیز به طور پیش فرض روی ۱۰۵۰ مگاهرتز تنظیم شده که دقیقا همان مقدار موجود در ۳۹۰X است.

از طرفی کلاک حافظه HBM روی ۵۰۰ مگاهرتز (۱.۰Gbps) تنظیم شده که بسیار کمتر از حافظه GDDR5 موجود بر روی ۳۹۰X است. اما نکته مهم اینجاست که HBM از رابط حافظه بسار عظیمی معادل ۱۰۲۴ بیت بر پُشته (۱۰۲۴bits per stack) استفاده میکند، در حالی که این مقدار در حافظه های مبتنی بر GDDR5 فقط فقط ۳۲ بیت است! این بدین معناست که حافظه های HBM حتی با سرعت کلاک و پهنای باند کمتر حافظه میتوانند بیش از ۱۰۰ گیگابایت اطلاعات بیشتر در هر پشته (bits per stack) را در مقابل ۲۸ گیگابایت حافظه های مبتنی بر GDDR5 منتقل کنند که رقم فوق العاده است.

۲) کارت گرافیک Radeon R9 Fury 

کارت گرافیک Radeon R9 Fury

کارت گرافیک Radeon R9 Fury درست در تیر ماه سال ۱۳۹۴ عرضه شد و در رده کارت های «high-end» کمپانی AMD قرار میگیرد. این کارت هم مثل R9 Fury X با لیتوگرافی ۲۸ نانومتری ساخته شده و از هسته های تغییر یافته «Fiji» به نام «Fiji PRO» استفاده میکند. این کارت، همچون R9 Fury X و R9 Nano از بسیار از ویژگی های موجود در DirectX 12.0 پشتیبانی میکند. این کارت نیز همچون برادر بزرگترش از Die یا همان سطح ویفر در مساحتی به ابعاد ۵۹۶ میلیمتر مربع استفاده میکند که ۸,۹۰۰ میلیون ترانزیستور را در خودش جای داده است.

از طرفی بر خلاف بردارش بزرگش (Radeon R9 FURY X) که به صورت کاملاً باز (unlocked) عرضه شده، کارت گرافیک Radeon R9 Fury از هسته های محدودی به تعداد ۳۵۸۴ پردازنده سایه زن در مقابل ۴۰۹۶ پردازنده سایه زن R9 FURY X استقاده میکند و به همین دلیل اندکی از کارت مذکور ضعیف تر است. ۲۲۴ واحد نقشه برداری بافت (texture mapping) کارت R9 Fury نشان میدهد در این زمینه هم با محدودیت مواجه است. به طوری از ۳۲ واحد نقشه برداری بافت (TMUs) کمتری به نسبت R9 Fury X برخوردار است. اما تعداد واحد های ROPs دقیقاً همان ۶۴ واحد R9 Fury X است.

این کارت هم مثل برادر بزرگش از ۴ گیگابایت حاحفظه نسل جدید HBM با پهنای باند نامی ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه استفاده میکند و میتواند حداکثر تفکیک پذیری ای معادل ۵۷۶۰×۱۰۸۰ پیکسل را برای بازیبازان و خریداران فراهم کند. حداکثر توان مصرفی این کارت ۲۷۵ وات بر ساعت است که برای تامین توان مصرفی اش از ۲ کانکتور ۸ پین استفاده شده است. خروجی های تصویر این مدل هم شامل یک عدد HDMI و سه عدد DisplayPort برای پشتیبانی از تفکیک پذیری ۴K است.

۳) کارت گرافیک Radeon R9 Nano

کارت گرافیک Radeon R9 Nano

کارت R9 Fury X با ۶۴۹ دلار گران قیمت ترین کارت تک هسته حال حاضر AMD است که طی دو مقاله مفصل به نام «تست و بررسی کارت گرافیک AMD R9 Fury X» و «مقایسه GTX 980 Ti و R9 Fury X کدام بهتر است!؟» به برسی زوایا و مشخصات این کارت و مقایسه آن با رقبایش پرداختیم که با کلیک روی لینک های فوق میتوانید از آنها استفاده کنید. علی رغم قیمت برابر با GTX 980 Ti میتوان گفت که کارت R9 Fury X علاوه بر عملکرد کاملا رقابتی و پایاپای به دلیل طراحی جمع و جور و استفاده از خنک کننده آبی بسیار خنک تر از کارت انویدیا است.

با این حال GTX 980 Ti از نظر اورکلاک به مراتب بهتر است و تنها دلیل ضعف R9 Fury X در اورکلاک به نسل اول بودن فناوری حافظه های HBM برمیگردد که این محدودیت در نسل دوم این حافظه ها بر طرف میشود. در واقع GTX 980 Ti با اورکلاکینگ این پتانسیل را دارد که تا ۲۰ درصد عملکرد اضافی به نسبت R9 Fury X کسب کند که در بررسی های مختلف موجود در سایت به آن اشاره کردیم.

دقیقا یک ماه پس از معرفی R9 Fury X بود که دومین کارت مبتنی بر سیلیکون فیجی «Fiji» معرفی شد که میدانیم کارت Fury بود. حذف «X» از نام کارت به معنای کاهش ۱۳ درصدی پردازنده های جریانی (stream processors) و واحدهای بافت زنی (texture units) در دسترس کارت بود. این در حالی بود که نسخه بدون X از تراشه Fiji PRO و نسخه با X از Fiji XT به عنوان قلب تپنده خود استفاده میکردند.

کارت گرافیک Radeon R9 Nano

کارت گرافیک Radeon R9 Nano یکی از قویترین کارت های بسیار کوچک مبتنی بر سیلیکون فیجی «Fiji» است که با همان قیمت ۶۵۰ دلاری میتواند بهترین جایگزین کارت گرافیک  R9 Fury X شود. در واقع این کار پاسخی به این سوال بود که چرا نمیتوانیم ملد مرجع R9 Fury X را بخریم! AMD معتقد است R9 Nano در کنار R9 Fury X مهمترین گل سرسبد کارت های رده بالای این شرکت است و به همین دلیل با قیمت ۶۵۰ دلار عرضه شده است.

R9 Nano نوع بهبود یافته سیلیکون Fiji XT است که همانند R9 Fury X از ۴۰۹۶ پردازنده جریانی در ابعادی کوچکتر از Fury X استفاده میکند. منتهی بر خلاف R9 Nano بر خلاف R9 Fury X از کلاک کمکی یا همان بوست (Boost Clock) استفاده نمیکند و همچنین مصرف برقش ۱۷۵ وات در ساعت است که دقیقا ۱۰۰ وات کمتر از R9 Fury X میباشد. طول R9 Nano فقط ۱۵۲ میلیمتر است و از ۴۰۹۶ مگابایت حافظه HBM استفاده میکند.

کارت گرافیک R9 Nano به طرز باورنکردنی ای از ۸.۹ بیلیون ترانزیستور در فضای بسیار کوچکی به اندازه ۵۹۶ میلیمتر مربع استفاده میکند و همگی آنها با استفاده از فناوری ساخت ۲۸ نانومتری در کنار هم روی سیلیکون R9 Nano قرار گرفته اند. میتوان گفت اگر ۴ گیگابایت حافظه HBM را حساب کنیم باید مساحت تراشه را به ۱۰۱۱ میلیمتر مربع افزایش دهیم. با این مشخصات میتوان گفت که R9 Nano به نسبت R9 ۳۹۰X از ۴۴ درصد ترانزیستور بیشتر و ۳۶ درصد سایز تراشه بزگتری استفاده میکند.

تراشه-فیجی-Radeon-R9-Nano

در مجموع هسته های R9 Nano از ۴۰۹۶ واحد SPU، تعداد ۲۵۶ واحد TAU و ۶۴ واحد ROP استفاده میکنند و این مقادیر در کل ۴۵ درصد بیشتر از واحد های موجود در هسته های R9 ۳۹۰X هستند. کلاک هسته تا ۱۰۰۰ مگاهرتز تنظیم شده و البته انتظار میرود در بیشتر اوقات فرکانس کاری هسته به بیش از ۹۰۰ مگاهرتز تجاوز نکند. فرکانس کاری HBM هم روی ۵۰۰ مگاهرتز تنظیم شده و در حالت موثر به ۱ گیگابایت بر ثانیه است (۱.۰Gbps) یا  ۱۰۲۴ مگا بایت بر ثانیه میرسد که کمتر از GDDR5 های R9 ۳۹۰X میباشد.

شایعات اولیه سری Radeon R400

گفته میشود Arctic Islands یا جزایر شمالگان نام رمز کارت های Radeon Rx 400 کمپانی AMD است که بر سر زبا ها افتاده است. اولین خبر شایعه مربوط به این کارت ها را در تاریخ ۹ بهمن ۹۳ منتشر کردیم. AMD علاقه زیادی به نام های جزایر مختلف روی کارت هایش دارد. مثلا کارت های گرافیک سری AMD Radeon R9 300 را با اسم رمز جزیره دزدان دریایی (Pirate Islands) معرفی کردند.

تا به حال نام هایی همچون جزایر جنوبی (Southern Islands) و جزایر دریای (Sea Islands) و جزایر آتشفشانی (Volcanic Islands) برای نام گذاری محصولات مختلف استفاده شده است و آخرین نام هم که جزیره دزدان دریایی (Pirate Islands) است! بنا براین اگر بخواهیم نامی برای نسل جدید یا نسلی بعد از R9 300 انتخاب کنیم جزایر شمالگان (Arctic Islands) بالاترین درصد ممکن را خواهد داشت! البته این نام احتمالابه سری Radeon R400 تعلق دارد!

هنوز اطلاعات رسمی از این سری وجود ندارد و مشخص نیست که آیا در این سری بایدشاهد تغییراتی جدید در سیستم خنک سازی کارت و مصرف برق کمتر معماری Rx 400 باشیم یا خیر! این شایعات از آنجا قوت گرفت که گفته شد مصرف برق کارت های سری AMD Radeon R9 300 بسیار بسیار بالاتر از چیزی است که گفته شده است و این مقدار تا ۳۰۰ ولت هم خواهد رسید! که در مقابل شاهکار نسل دوم معماری GTX 980 بسیار بالاست.

انتظار این است تراشه های تولید شده در ۲۰۱۶ از فناوری لیتوگرافی ۱۶ یا ۱۴ نانومتری استفاده کنند که بسیار کارآمدتر از سیلیکون های ۲۸ نانومتری فعلی هستند. اسامی رمز کارت های AMD را در زیر میتوانید مشاهده کنید:

  • ۲۰۱۲ — Radeon HD 7000 — Southern Islands
  • ۲۰۱۳ — Radeon HD 8000 — Sea Islands
  • ۲۰۱۳ — Radeon Rx 200 —— Volcanic Islands
  • ۲۰۱۵ — Radeon Rx 300 —— Pirate Islands
  • ۲۰۱۶ — Radeon Rx 400 —— Arctic Islands

طبق اطلاعاتی که wccftech منتشر کرده، گفته میشود Greenland اسم رمز سری جدید کارت های گرافیک کمپانی AMD به نام R9 400 هم میباشد که قرار است از سوی این کمپانی در سال ۲۰۱۶ عرضه شود. در واقع Greenland ها اولین تراشه های گرافیکی ۱۴ نانومتری AMD هستند که احتمالاً برای رقابت با پاسکال (Pascal) های انویدیا عرضه میشوند. گفته میشود این کارت اوایل تابستان جاری معرفی میشود. با این حال در کارت های گرافیک سری R9 400 از نسل دوم این HBM استفاده میشود که به نسبت حافظه های رایج GDDR بسیار پر سرعت تر و بهتر هستند. جدول زیر نشان دهنده برخی کارت های این شایعه هستند.

تراشهساللیتوگرافیمعماریکارتحافظهپهنای باند
Southern Islands۲۰۱۲۲۸TahitiHD 7970GDDR5۲۶۴GB
Sea Islands
Volcanic Islands
۲۰۱۳
۲۰۱۳
۲۸
۲۸
Hawaii
Hawaii XT
HD 8000
R9 290X
GDDR5
GDDR5
۳۲۰GB
۳۲۰GB
Pirate Islands۲۰۱۵۲۸FijiR9 390XHBM1۶۴۰GB
Arctic Islands۲۰۱۶۲۸GreenlandR9 490XHBM2۱TB
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
Alien Isolation 600X300

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است