INTEL VS AMD

مقدمه :

طی ماه های گذشته شاهد باز شدن جبهه های جدیدی در صنعت سخت افزار بودیم . شرکت های Intel و AMD با فناوری های جدید و کارت های جدیدی که معرفی کردند ، رقابتی تازه و نفس گیررا در سال ۲۰۱۴ آغاز کردند .  رقابتی که هنوز چند ماه از آن نگذشته شاهد رونمایی محصولات جدیدی از تولیدات معرفی شده بودیم . طی چند سال مختلف کارت های قدرت مندی معرفی شدند که برخی از آنها به صورت باز سازی شده در همین سال معرفی شدند و برخی دیگر به تاریخ پیوستند . یکی از کارت گرافیک های عالی بازار که عملکرد فوق العاده ای از خود نشان داده بود ، GTX 650 Ti  بود که در حال حاضر پیدا کردنش غیر ممکن شده است . 

GTX 650 Ti تقویت شده یکی از ۳ کارت قدرتمند ارائه شده مبتنی بر GK106 بود که توسط انویدیا معرفی شد و میتوان یکی از خوش نام ترین کارت گرافیک هایی بود که فاکتور پول در مقابل کارایی ، بر آن صدق میکرد . ذکر این نکته لازم است که GK106 هیچ ربطی به کارت های سری ۷۰۰۰ انویدیا در سال ۲۰۱۳ ندارند . در جبهه AMD هم وضع متفاوتی حاکم است . این کمپانی از یک سو فناوری های جدیدی همچون Mantle را معرفی کرده و معتقد است جهش و گامی بزرگ در دنیای بازی های کامپیوتری است و از طرف دیگر با معرفی این فناوری وارد جنگی بی پایان و سخت با DX11 های تحت حمایت انویدیا شده است .  همینطور با ترفندی پیش دستانه قیمت کارت گرافیک قدرتمند Radeon HD 7990 را به قدری کاهش داد تا کاربران به راحتی بتواند سری جدیدی کارت های این کمپانی را سفارش دهند .

مدتی پیش بود که AMD  اعلام کرد قرار است اولین کارت های سری Radeon R7 را معرفی و عرضه کند و سرانجام اولین کارت را با نام Radeon R7 260 معرفی کرد . یک لایه پایین تر ، این کمپانی با معرفی کارت R7 260 قصد داشت فضای بین کارت های R7 260X و R7 250 را پر کند . با این حال و با وجود اینکه نسل جدید را AMD آغاز کرد ، شاهد افزایش تقاضای بسیار زیادی برای کارت های گرافیک سری R9 280 و R9 290  بودیم که در نتیجه باعث افزایش قیمت کاذب این کارت در بازار های سیاه و غیر رسمی بودیم که قیمت نهایی این کارت ها را تحت تاثیر قرار داد . با این حال هر دو شرکت در طول ۴ ماه گذشته ( قبل و بعد از سال جیدد میلادی ) تولیدات خوبی داشتند که سعی میشود برخی از بهترین کارت گرافیک های تولیدی این کمپانی ها را معرفی و به صورت مختصر بررسی کنیم .

به طور کلی  نمیتوان کارت های گرافیک AMD را با انویدیا به راحتی مقایسه کرد و به نوعی غیر رقابتی هستند . R9 280X و R9 290 کارت های بسیار خوبی هستند ، اما با توجه به رقابت موجود بین کارت های مختلف موجود در بازار ، میتوان گفت انویدیا به راحتی کنترل کامل بازار کارت گرافیک های ۳۰۰ دلاری مخصوص بازی را در دست گرفته . البته انویدیا کارت هایی در رده قیمت های ۳۳۰ و ۵۰۰ دلار ندارد که میتواند نقطه ضعف بزرگی در بازار برای این کمپانی به حساب آید و در واقع پاشنه آشیل این کمپانی شود . در نتیجه کاربرانی که به دنیال خرید کارت های میان قیمت و فاکتور پول به کارایی هستند به سمت کارت های میان قیمت و خوش ساختی همچون R9 290 خواهند آمد .

از طرفی به دلیل کمبود کارت های جدید سری R9 در بازار شاهد افزایش بی رویه و غیر منطقی قیمت های این کارت ها هستیم و تورم به وجود آمده ازقیمت این کارت ها ، بازار کارت های AMD را تحت تاثیر و رکود قرار داده است . به هر حال در حالت کلی اگر خواهن اجرای بازی با وضوح تصویر ۱۰۸۰p هستید باید مبنای خرید های خود را از کارت گرافیک هایی با قیمت ۱۹۹ دلار شروع کنید ( ۱۹۹*۳۰۰۰ تومان ) و بعد سراغ کارت های و مانیتور هایی بروید که از وضوح تصویری همچون ۱۴۴۰P و ۴K و multi-monitor پشتیبانی میکنند . در صورتی که اگر به قیمتی زیر قیمت ۱۹۹ دلار فکر کنید ، حتی باید وضوح تصویر ۱۰۸۰p را فراموش کنید .

جدول زیر نمایی کلی از کارت های مختلف با قیمت های متفاوت و پشتیبانی کامل از وضوح های تصویری متفاوت است که میتواند مبنای خوبی برای انتخاب و خرید کارت گرافیک باشد .

نکتـــه : تمامی قیمت ها فقط به صورت خالص و با دلار ۲۸۰۰ تومان حساب شده اند . ممکن است قیمت های بازار به دلیل اضافه شدن سود و دیگر هزینه ها با قیمت های فوق متفاوت باشد .

جدول راهنمای بهترین کارت گرافیک های ۳ ماهه ابتدای ۲۰۱۴
عملکرد و کارایی
حدود قیمت
کارت گرافیک
۱۰۸۰p – Low $۹۹-$۱۳۹ AMD Radeon HD 7770
۱۰۸۰p – Med
$۱۳۹-$۲۰۹
۱۰۸۰p – High
$۲۰۹-$۳۲۹
۱۴۴۰p – Med
$۳۲۹-$۴۹۹
۱۴۴۰p – High
$۴۹۹-$۶۷۹
۱۴۴۰p – Max
$۶۷۹+
NVIDIA GeForce GTX 780 Ti
۴K/Multi-Monitor – High
$۱۲۰۰+
AMD Radeon HD 7770

AMD Radeon HD 7770

 • نام کارت گرافیک : AMD Radeon HD 7770
 • حدود قیمت : ۹۹ دلار ( ۲۷۷.۲۰۰ تومان )

Radeon HD 7770 یکی از خوش قیمت ترین کارت گرافیک های بازار است که قیمتی زیر ۱۰۰ دلار دارد و به راحتی میتواند از پس اکثر بازی های روز بر آید . با این حال و با توجه به شروع نسل جدید کارت های گرافیک و محصولات جدید AMD ، شاهد کاهش تعداد این کارت ها در بازار هستیم . برای آنهایی که میخواهند با هزینه ای بسیار کم ، سیستمی معقول و در حد مناسب جمع کنند ، این کارت گرافیک انتخابی معقول خواهد بود . شک نکنید در بین کارت های گرافیکی ۹۹ دلاری AMD و اینتل خوش قیمت ترین و قدرتمندترین کارت بازار ، کارت گرافیک Radeon HD 7770 خواهد بود .

از نظر عملکردی این کارت در بلند مدت به راحتی باید قادر به اجرای تمام بازی های ۱۰۸۰P با تنظیمات متوسط و متوسط رو به پایین باشد و با احتساب ۱GB حافظه VRAM موجود بر روی کارت به راحتی میشود از حفظ کیفیت بافت های موجود در هر بازی مطمئن شد . بازیهایی همچون Battlefield, GRID 2 و حتی Total War: Rome 2 به راحتی بر روی این کارت و با وضوح تصویر ۱۰۸۰P اجرا میشوند . 

AMD Radeon R7 260X

AMD Radeon R7 260X

 • نام کارت گرافیک : AMD Radeon R7 260X
 • حدود قیمت : ۱۳۹ دلار ( ۳۸۹.۲۰۰ تومان )

Radeon R7 260X کارتی است که جای خالی کارت گرافیک GeForce GTX 650 Ti را به خوبی پر کرده . از لحاظ قیمت نیز این کارت فضا و شکاف موجود بین کارت های میان قیمت را به خوبی پر کرده تا تنها مدعی بازار باشد . در واقع این کارت با قیمت ارزان و استفاده از فناوری های موجود در کارت های High-End ، میتواند یکی از بهترین انتخاب های ممکن باشد . از لحاظ عملکرد ، این کارت قادر به اجرای تمام بازی های روز با تنظیمات سطح بالا و با وضوح تصویر ۱۰۸۰p نخواهد بود ، اما در بازی های متوسط رو به بالا بسیار سریع و قدرتمند ظاهر خواهد شد و تقریبا میتوان گفت دو درجه بالاتر از کارت ۹۹ دلاری HD 7770 عمل میکند .

استفاده از ۲GB حافظه پر سرعت VRAM بدین معناست که این کارت در بازی هایی که نیاز زبه حافظه سطح بالا دارند به مشکل نخواهد خورد و حافظه VRAM به قدری بالا هست که به عنوان بافر میانی میتواند بافت های سطح بالا را به راحتی انجام دهد تا شاهد لگ و افت سرعت فریم تصاویر نباشید .

AMD Radeon R9 270X

AMD Radeon R9 270X

 • نام کارت گرافیک : AMD Radeon R9 270X
 • حدود قیمت : ۲۰۰ دلار ( ۵۶۰.۰۰۰ تومان – غیر رسمی )

لذت استفاده از بازی های ۱۰۸۰P با وضوح و کیفیت بالا را میتوانید با این کارت حس کنید . R9 270X قادر است تمام بازیهای روز را با تنظیمات high-یا-ultra اجرا کند . قدرت بالای این کارت اجازه اجرای بازیهای سنگین با بهترین فریم ریت ممکن را خواهد داد و علاوه بر عمر بالای این کارت میتوانید بهترین استفاده ممکن از بازی ها را داشته باشید . در بین کاتر های AMD هیچ کارت گرافیکی با قیمت ۲۰۰ دلار بهتر از این کارت نیست و به راحتی قارد است در بین هم رده های خود بیشترین بازده را ارائه دهد .  

اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم باید بگوییم کارت R9 270X بسیار بهتر و قویتر از کارت GTX 600 و نزدیک به کارت پرقدرت و گران قیمت GeForce GTX 760 خواهد بود . در رتبه بعدی هم میتوان مدل غیر X این کارت را معرفی کرد که به طور خلاصه اندکی ضعیف تر از مدل دارای X است . البته مهم ترین نکته کارت مدل غیر X مصرف بالای برق این کارت است که حدود ۱۸۰W است .این کارت بدرد بازیباز هایی میخورد که به دنبال PSU محدود هستند و یکی از بهترن مدل های غیر X این کارت  Asus’s 270 DCUII OC نام دارد که جزو بی صدا ترین کارت گرافیک های Asus است .

NVIDIA GeForce GTX 770

NVIDIA GeForce GTX 770

 • نام کارت گرافیک : NVIDIA GeForce GTX 770
 • حدود قیمت : ۳۹۰ دلار ( ۱.۰۹۲.۰۰۰ تومان – غیر رسمی )

بالاخره نوبت به کارت های انویدیا هم رسید و اولین کارتی که از این سری در لیست ما قرار گرفته است ، کارت بسیار قدرتمند GeForce GTX 770 است . اگر استاندارد وضوح تصویر ۱۰۸۰P برای شما قدیمی شده و به دنبال کسب تچربه های جدید با کارت های قدرتمند هستید ، ین کارت را به شما پیشنهاد میکنیم . GeForce GTX 770 به ارحتی قادر است بازیهای روز را با وضوح تصویر ۱۴۴۰p و با نرخ فریم بسیار مناسب اجرا کند . اگر در بین مدل های مختلف بازار قصد خرید کارت Radeon R9 280X را ندارید یا آن را پیدا نکردید ، با اندکی هزینه اضافی ، پیشنهاد ما به شما خرید کارت GeForce GTX 770 است .

همانطور که قبلا اشاره کردیم در رده های قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ کارت های AMD کنترل بخش اعظم بازار کارت های گرافیک میان قیمت را در دست گرفتند . با این حال با هزینه اندکی در اندازه ۴۰-۵۰ تومان میتوانید کارتی مثل GeForce GTX 770 را به جای مدل های قبلی بخرید و از قدرت بالای آن در اجرای بازی های روز لذت ببرید . این کارت در تمام بازی های روز با وضوح تصویر ۱۴۴۰p و بالاترین تنظیمات به خوبی کار نمیکند ، ولی به اندازه ای سریع است که از پس بسیاری از آنها بر آید .

اما در وضوح تصویر ۱۰۸۰p به اندازه ای سریع و پر قدرت است که هیچ مشکلی برای اجرای بازی نخواهید داشت ، تا جایی که در این وضوح تصویر میتوانید از بالاترین مقدار فــیـلتر های MSAA و SSAA استفاده کنید . اما یکی از نقاط ضعف بزرگ این کارت ، مقدار ۲GB حافظه VRAM است که ممکن است برای بازیهای امروزی و در وضوح ۱۰۸۰P کافی باشد ، اما در آینده ممکن است این کارت با این مقدار حافظه VRAM در وضوح تصویر ۱۴۴۰p و در بازیهای آینده به مشکل بخورد . با این حال GTX 770 حکم برگ برنده ای طلایی را برای انویدیا خواهد داشت و قرار است در زمستان امسال این کارت به صورت باندل به همراه نسخه ویژه و رایگان Assassin’s Creed IV: Black Flag عرضه شود .

NVIDIA GeForce GTX 780

NVIDIA GeForce GTX 780

 • نام کارت گرافیک : NVIDIA GeForce GTX 780
 • حدود قیمت : ۴۹۹ دلار ( ۱.۳۹۷.۲۰۰ تومان – غیر رسمی )

 برای آنهایی که خواهان بالاترین عملکرد هستند ، GeForce GTX 780 قدرتمند ترین و بهترین کارت ممکن تا ۳ ماهه اول سال ۲۰۱۴ خواهد بود . این کارت بهترین و در عین حال یکی از قویترین کارت های رده قیمتی ۵۰۰ دلار در بازار است که متاسفانه تنها برای پر کردن فاصله زیاد قدرت بین کارت های انویدیا با کارت پر قدرت Radeon R9 290 عرضه شده .  GeForce GTX 780 به اندازه ای سریع است که بتواند هر نوع بازی را با وضوح تصویر ۱۴۴۰p و تنظیمات high-یا-extreme اجرا کند و بازیبازانی که از این کارت برای وضوح تصویر ۱۰۸۰p استفاده میکنند باید بتوانند تقریبا تمام بازی ها را با ۱۲۰ فریم بر ثانیه و بدون هیچ مشکلی اجرا کنند .

GTX 780 یکی از بهترین کارت هایی است که میتواند به راحتی وضوح تصویر فوق العاده بالای ۴K را بر روی هر تلویزیون و یا مانیتوری پردازش کند و از این نظر یکی از کارت های فوق العاده بازار است . کولر فلزی این کارت در تست های مختلف نیز سر و صدای بسیار کم و در حدود ۵۰dB از خود  نشان داده که میتوان به صورت پایه از همان کولر بر روی کارت گرافیک استفاده کرد و از این بابت تغییری در هزینه نهایی کارت گرافیک ایجاد نخواهد شد . هر چند هر شرکتی کولر و فناوری های اختصاصی خودش را بر روی کارت ها سوار میکند . همچنین مصرف برق این کارت در حالت استاندارد ۲۵۰W و در اوج بار مصرفی به رقم بسیار بالای ۶۰۰W هم میرسد .

با این حال بازیبازانی که به دنبال یک کارت گرافیک قدرتمند و با عملکرد بالا و در عین حال کم صدا هستند ، GTX 780 یک ستاره است . اما بازیبازانی که به دنبال کولر های فلزی نیستند ، میتوانند از کولر های جایگزینی همچون کولر EVGA’s ACX استفاده کنند تا بتوانند دمای کارت خود را در سطح معقولی حفظ کنند . همچنین همچون کارت گرافیک GTX 770 ، کارت GTX 780 هم میتواند به صورت باندل همراه با بازی Assassin’s Creed IV: Black Flag و ۵۰% تخفیف خرید برای کنسول دستی SHIELD به بازار عرضه شود . امادر آخر بد نیست از رقیب جدی این کارت یعنی ۲۹۰ نام ببریم که با قیمت ۴۰۰ دلاری خود ، قادر است به راحتی عملکردی مشابه با GTX 780 ارائه دهد ، ولی از نظر کیفیت ساخت و سر و صدا به پای GTX 780 نخواهد رسید .

 NVIDIA GeForce GTX 780 Ti

NVIDIA GeForce GTX 780 Ti

 • نام کارت گرافیک : NVIDIA GeForce GTX 780 Ti
 • حدود قیمت : ۷۱۰ دلار ( ۱.۹۸۸.۰۰۰ تومان – غیر رسمی )

یکی از قدرتمند ترین تک هسته ای های جهان درحال حاضر  GTX 780 Ti است که میتوانید با پرداخت ۷۱۰ دلار ( در ایران بالای ۲ میلیون تومان! ) یکی از قویترین کارت های تک هسته ای دنیا را صاحب شوید . در رده بندی برترین کارت های  GK110 انویدیا نیز کارت گرافیک GTX 780 Ti به تنهایی در صدر جدول ایستاده است . همچنین این کارت هم همانند دیگر کارت های سری ۷۰۰ انویدیا میتواند واجد شرایط باندل شدن به همراه بازی Assassin’s Creed IV: Black Flag و تخفیف ۵۰% خرید کنسول دستی SHIELD باشد . به هر حال از ارائه جزئیات زیاد در باره این کارت خود داری میکنیم و تنها از لحاظ قیمت میتوانیم بگوییم این کارت از تمام امکاناتی که در مورد کارت های قبلی گفتیم ، دو رده بالاتر است .

میزان مصرف این کارت ۳۰۰W است که برای چنین کارتی بسیار زیاد است . این درصورتی است که کارت رقیب ، یعنی R9 290X در اوج بار مصرفی خود تنها ۲۵۰ وات مصرف برق دارد که از این نظر از کارت GTX 780 Ti بهتر است . همچنین GTX 780 Ti از رابط پهنای باند ۳۸۴ bit استفاده میکند که برای نسل جدید کارت های گرافیکی به نظر مناسب نمیرسد . مدل مرجع کارت گرافیک  GTX 780 Ti در کلاک ۸۷۵ MHz فعالیت میکند و نسخه های غیر مرجع این کارت با کلاک های متفاوت و بالاتری عرضه میشوند که قطعا در عملکرد نهایی تاثیر گذار خواهد بود .

 AMD Radeon R9 290X

AMD Radeon R9 290X

 • نام کارت گرافیک : AMD Radeon R9 290X
 • حدود قیمت : ۶۵۰ دلار ( ۱.۸۲۰.۰۰۰ تومان – غیر رسمی )

 AMD Radeon R9 290X یکی از قدرتمندترین کارت های گرافیکی حال حاضر دنیا تا سه ماهه اول ۲۰۱۴ میلادی است و از لحاظ قدرت نیز ، فاصله زیادی با کارت تک هسته ای GTX 780 Ti ندارد . این کارت هم یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای حرکت به سمت وضوح تصویر ۴K است و بی شک بهترین کیفیت ممکن برای اجرای بازی و تصاویر را خواهد داشت . حتی یک جفت ۲۹۰X به صورت CrossFire خیلی وسوسه کننده خواهد بود! . R9 290X از موتور جدید پردازش تصاویر XDMA استفاده میکند که توسط AMD ساخته شده است که درنتیجه مشکلات مربوط به scaling ( مقیاس گذاری ) تصاویر را حل کرده است .

بنچمارک های این کارت نشان دهنده فاصله بسیار کم این کارت با کارت تک هسته ای و قدرتمند GTX 780 Ti است ، طوریکه در بسیاری از صحنه های و تصاویر بنچمارک اختلاف دو کارت تنها در ۱ فریم خلاصه میشود . اما این کارت از جهاتی مثل مصرف برق ، قیمت کمتر ، استفاده از فناوری Mantle ، رابط حافظه ، کلاک و … برتر از کارت GTX 780 Ti است که میتواند بهترین استفاده را برای خریداران از نظر کارایی به قیمت داشته باشد . نگارنده نیز از لحاظ قیمت مصرفی این کارت را در مقابل کارت GTX 780 Ti به خوانندگان توصیه میکند . ضمن اینکه ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اکثر کارت های سری R9 کمپانی AMD از فناوری Mantle به خوبی پشتیبانی میکنند .

همانطور که میدانید با آمدن نسل جدید از تصاویر با کیفیت به نام ۴K ، شاهد عرضه کارت ها و مانیتور های هماهنگ با این وضوح تصویر هم هستیم و بر همین مبنا نیز قرار است کدک بسیار پیشرفته جدیدی نیز عرضه شود . به هر حال R9 290X با موتور پردازش تصاویر XDMA یکی از قدرتمند ترین و بهترین کارت های گرافیکی تا سال های بعد در این زمینه خواهد بود . R9 290X به بیننده اجازه میدهد بدون مشکل پارگی یا پوسته پوسته شدن ، بتواند با کیفیت ترین تصاویر ممکن را تماشا کند . R9 290X  ارزان ترین کارت گرافیک بازار است که میتواند تصاویر ۴K را به خوبی پخش کند و تمام بازیها را با وضوح تصویر ۴K و فریم ریت ثابت و بالاترین تنظیمات ممکن میتواند اجرا کند .

 

منبع Guard3d
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در راهنمای خرید

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
شیاطین بلگراد؛ نیم نگاهی به Silent Hill Downpour
شاخه: بازی ها,مقالات بازی

شیاطین بلگراد؛ نیم نگاهی به Silent Hill Downpour

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است