مقدمه

بسیاری از ما زمانی که قصد خرید سیستمی جدید را داریم، مهمترین فاکتور اصلی برای ما «فاکتور قیمت» است. اما در بازار سخت افزار، علاوه بر این فاکتور، میتوان از فاکتور مهمتری به نام فاکتور «عملکرد» یا «عملکرد به نسبت قیمت» نام برد که میتواند تمامی گزینه های روی میز را تغییر دهد! این فاکتور در بازار داخلی ایران و با توجه به اطلاعات فوق تخصصی پشت میز نشینان بازار رضا و بازار کامپیوتر ایران پایتخت، متفاوت است و به فاکتور سومی تحت عنوان «فاکتور گول نخوردن» میرسد!

به هر حال تنظیم بودجه خرید تنها بخشی از روال خرید است و چالش اصلی در جهان زمانی ایجاد میشود که قصد جمع آوری سیستمی نو را در سر میپرورانید! اما این چالش در ایران زمانی آغاز میشود که شما وارد مغازه یا نمایندگی ای برای خرید محصول مورد نظر میشود! به خصوص زمانی که قصد دارید انتخاب درستی بین پردازنده و کارت گرافیک داشته باشد به مشکل میخورید. البته نحوه نام گذاری و پسوند و پیشوند های زیادی که روی هر محصول وجود دارد به این گمراهی دامن میزند. این مورد در محصولات انویدیا/اینتل بیشتر نمایان است.

آن دسته از افرادی که قصد دارید سیستم جدید خود را بر پایه محصولات اینتل بخرند، این روزها گزینه های زیادی روی میز دارند! پردازنده های (CPU) رومیزی این کمپانی، طیف وسیعی از قیمت های مختلف از ۶۰ دلار تا بیش از ۶۰۰ دلار و در بازار داخل بیش از یک میلیون تومان را پوشش میدهد و خریدار با مشکل خاصی در انتخاب پردازنده (CPU) روبرو نخواهد شد. اولین و پایه ترین انتخاب اینتل دوستان، پردازنده های Core i3 است که برای سیستم های معمولی در نظر گرفته میشود.

توجه داشته باشید با توجه به بازار نابسمان داخلی تمامی قیمت ها در این مقاله بر مبنای دلار نوشته شده است. بنابراین با توجه به قیمت دلار (۳۴۰۰ تومان در زمان نگارش مقاله) قیمت هر پردازنده ها را حساب کنید.

پردازنده

پس از آن به Core i5 هایی میرسیم که در بسیاری از بازی های روز از Core i7 های گران قیمت هم عملکرد بهتری دارند و در نهایت به پردازنده های قدرتمند و البته گران قیمت Core i7 ای میرسیم که مناسب حرفه ای ها و خوره های گیم است. با نگاهی به پردازنده های Core i3 مبتنی بر معماری هاسول (Haswell) موجود در بازار به این نتیجه میرسیم که این پردازنده ها به صورت پایه قیمتی معادل ۱۲۲ دلار تا ۱۵۰ دلار دارند. پردازنده های Core i5 از قیمتی معادل ۱۸۰ تا ۲۵۰ دلار و در نهایت Core i7 ها از قیمتی بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ دلار برخوردارند.

اما پردازنده های جدیدتر مبتنی بر هاسول-ای (Haswell-E) گران تر هستند و قیمتی معادل ۳۹۰ تا ۹۹۹ دلار به همراه دارند. هر سه مدل پردازنده ای که در بالا نام بردیم، در سری هاسول-ای (Haswell-E) به همان صورت هستند و تنها تفاوت آنها در تعداد هسته، کش، هسته مجازی (threads یا همان رشته) و سایز هسته است. البته عوامل دیگری هم وجود دارند که این پردازنده ها را از هم ممایز میکنند که مهمترین آنها فرکانس عملیاتی و فرکانس تراشه گرافیکی مجتمع موجود بر روی پردازنده است.

مقایسه پردازنده های Core

 Core i3-4160Core i3-4350Core i5-4690Core i7-4790
قیمت۱۲۰ دلار۱۵۵ دلار۲۲۵ دلار۳۱۰ دلار
هسته۲۲۴۴
رشته (Threads)۴۴۴۴
فرکانس۳.۶ گیگاهرتز۳.۶ گیگاهرتز۳.۵ گیگاهرتز۳.۶ گیگاهرتز
توربو (Turbo)--۳.۹ گیگاهرتز۴.۰ گیگاهرتز
کش L3۳ مگابایت۴ مگابایت۶ مگابایت۸ مگابایت
مدل GPUHD 4400HD 4600HD 4600

HD 4600
فرکانس GPU۳۵۰–۱۱۵۰ مگاهرتز۳۵۰–۱۱۵۰ مگاهرتز۳۵۰–۱۲۰۰ مگاهرتز۳۵۰–۱۲۰۰ مگاهرتز
مصرف برق۵۴ وات۵۴ وات۸۴ وات۸۴ وات

همانطور که در جدول بالا مشاهده میکنید، پردازنده های Core i3 از دو هسته اختصاصی و دو هسته مجازی (threads) استفاده میکنند که این مورد با فناوری Hyper-threading موجود در پردازنده های اینتل ممکن شده است. بسته به مدل، هر کدام از آن ها از ۳ یا ۴ مگابایت کش L3 استفاده میکنند. با توجه به قفل بودن فرکانس پردازنده و بسته بودن قابلیت افزایش فرکانس کمکی (Turbo Boost) روی این پردازنده ها، میانگین فرکانس هر کدام رقمی بین ۳.۴ تا ۳.۸ گیگاهرتز خواهد بود.

اما Core i5 ها از چهار هسته فیزیکی و چهار هسته مجازی استفاده میکنند که به واسطه فناوری Hyper-threading میتوان گفت که این پردازنده ها از ۸ هسته برخوردارند. تمام Core i5 های مبتنی بر معماری هاسول (Haswell) از ۶ مگابایت کش L3 استفاده میکنند که این مقدار ۵۰ تا ۱۰۰% بیشتر از پردازنده های Core i3 است. همچنین قابلیت Turbo Boost بر روی این پردازنده ها فعال است و فرکانس پایه هسته آنها بین ۳.۰ تا ۳.۵ گیگاهرتز است. البته بعضی مدل های محدود این سری فرکانس پایه ای معادل ۳.۹ گیگاهرتز دارند.

تمام پردازنده های خانواده Core i7 از ۲ مگابایت کش L3 بیشتر به نسبت Core i5 ها استفاده میکنند. بنابراین در این پردازنده ها شاهد ۸ مگابایت کش L3 هستیم. این مورد در کنار فعال بودن قابلیت Hyper-threading در کنار ۸ هسته مجازی قدرت بسیار بالایی را برای این پردازنده ها فراهم میکند. این امر باعث میشود این پردازنده ها در پردازش محاسبات چند رشته ای بسیار قدرتمند ظاهر شوند.

تشخیص پردازنده Core i5 اینتل

نسلتوضیحنام پردازندهتعداد هسته ثابتاستثنا
Sandy Bridgeهمه با ۲ شروع میشوندCore i5۴ هستهCore i5 2390
Ivy Bridgeهمه با ۳ شروع میشوندCore i5۴ هستهCore i5 3470T
Haswellهمه با ۴ شروع میشوندCore i5۴ هستهcore i5 4570T
Haswell Refreshهمه با ۴ شروع میشوندCore i5۴ هستهCore i5 4570TE

راهنمای خرید | تشخیص تعداد هسته های پردازنده

تمام پردازنده های معماری Haswell از فناوری Intel Turbo Revision 2.0 استفاده میکنند که این قابلیت را به خریدار میدهد تا بتوانند به صورت استاندارد فرکانس پردازنده را افزایش داده، تا پردازنده در فرکانس استاندارد تعریف شده خود فعالیت کند . این موارد تنها در صورتی اتفاق می افتد که پردازنده به اندازه کافی خنک باشد و در این حالت است که میتوان آن را به صورت استاندارد اورکلاک کرد تا با افزایش فرکانس بازدهی پردازنده بین ۳۰ تا ۳۵% افزایش یابد. این معماری همراه با تراشه گرافیکی جدید به نام Intel Iris عرضه شده که به گفته کمپانی اینتل قویترین تراشه گرافیکی مجتمع ساخته شده تاکنون است. هر چند در مقابل Kaveri های AMD حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

گرافیک مجتمع پردازنده های اینتل

اما در زمینه گرافیک، پردازند های سری Core i3 از تراشه های گرافیکی مجتمع سری HD Graphics در مدل های ۴۴۰۰ یا ۴۶۰۰ استفاده میکنند، در حالی که پردازنده های Core i5 و Core i7 به صورت اختصاصی از HD Graphics 4600 استفاده میکنند. هر دو از ۲۰ واحد اجرایی (execution units) برای انجام وظایف مختلف استفاده میکنند. تنها تفاوت این دو تراشه گرافیکی در این است که تراشه ۴۶۰۰ از فرکانس کلاک بیشتری استفاده میکند که در لودهای سنگین عملکرد بهتری دارد.

تمامی این تراشه ها به صورت استاندارد به یک حافظه ۱۲۸ مگابایتی DRAM مجهز شده اند و اینتل مدعی است این نسل که از آن به عنوان GT3e یاد میکند، به راحتی میتواند با GPU های سیستم های رومیزی (PC) نظیر کارت گرافیک GT 650M رقابت کند، که البته در عمل اینگونه نیست. هر چه باشد کمپانی اینتل بستری آماده کرده تا در آینده ای نزدیک شاهد عرضه بهترین تراشه های گرافیم مجتمع در این بستر باشیم. در واقع کمپانی اینتل نام خانواده ای جدید را به سری تراشه های مجتمع خود اضافه کرده است و علاوه بر حفظ نام تراشه های مجتمع قبلی خود با نام Intel HD Graphic، از این به بعد باید شاهد نام Iris در کنار تراشه های گرافیکی جدید باشیم.

Intel-HD-Graphic-CHIP

طبق گفته اینتل از این به بعد تمامی تراشه های Iris  در مدل های GT3 و GT3E و با پردازنده هایی مبتنی بر معماری Haswell عرضه خواهند شد و تراشه هایی با مدل GT1/GT2 نیز با نام Intel HD Graphic عرضه خواهند شد. نسل جدید تراشه های مدل GTE3E با پردازنده های مدل Iris 5100 شروع شده و هم اکنون این تراشه های با مدل های ۵۰۰۰ و ۵۱۰۰ به بالا قابل دسترس است. قابل ذکر است که تراشه های مدل ۵۰۰۰ جزو خانواده Intel HD Graghic محسوب میشوند و تفاوت اصلی آن با اولین مدل های GT3 با نام GT3 5100 تنها در سرعت بیشتر کلاک پردازنده گرافیکی است.

راهنمای صفحات

صفحه اول | مقدمه راهنمای خرید

صفحه دوم | تست عملکرد پهنای باند و فشرده سازی

صفحه سوم | تست کدگشایی ویدئو

صفحه چهارم | تست تراشه گرافیک مجتمع iGPU

صفحه پنجم | بنچمارک Crysis 3, Battlefield 4, Dragon Age: Inquisition

صفحه ششم | تست مصرف برق

صفحه هفتم | کدام پردازنده برای خرید مناسب است؟!

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6 7
منبع techspot
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,پردازنده,راهنمای خرید

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
شاخه: Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,پردازنده

نگاهی به معماری Haswell کمپانی اینتل

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است