راهنمای خرید سیستم 4K

۴K Ultra HD نسل آینده تصاویر با کیفیت برای نمایشگرهای جدید است و به زودی این تفکیک پذیری فراگیر میشود. در صنعت سینمابرای توصیف دقت تصویر ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ از واژه Ultra HD استفاده میکنند و در واقع سازندگان با این کار قصد دارند واژه ۴K را جایگزین واژه Ultra HD کنند. در حالی که این دو با هم تفاوت دارند. به همین دلیل در بسیاری از مانیتورها و تلویزیون های جدیدی که در اصل Ultra HD هستند، از واژه تبلیغاتی ۴K استفاده میشود. در واقع ابهامات بین دو دقت تصویر ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ و ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ به قدری زیاد است که هنوز به درستی مشخص نیست به کدام یک ۴K گفته میشود.

اما ساده بگوییم که ۴K یعنی وضوح تصویری دو برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ که میشود رقمی معادل ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل که که در صنعت سینما به آن ۴K یعنی دقتی معادل ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ گفته میشود. اصولا برای اجرای بازی ای با دقت تصویر ۴K نیاز به قدرت پردازشی بسیار بالایی وجود دارد و از ۴K برای تصاویر بسیار با کیفیت استفاده میشود. این یعنی هزینه بیشتر برای کیفیت بهتر. در واقع میزان رزولوشن یا پیکسل های ۴K روی مانیتورهای ۲۸ اینچی آنقدر کوچک اند که از نظر کیفیت پیکسلی چیزی معادل ۱۵۰DPI پیکسل در هر گام میشوند.

این مقدار کیفیت بدین معنا است که شما عملاً به هیچ تکنیک ضد دندانه ای (Anti-Aliasing) نیاز پیدا نخواهید کرد. به همان نسبت، سیستم های با کیفیت امروزی میتوانند از تفکیک پذیری ۲۵۶۰×۱۴۴۰ با فرکانس ۱۲۰ هرتز و با پشتیبانی از فناوری های Adaptive-Sync، مثل دو تکنیک G-SYNC یا FreeSync فعالیت کنند. برای خرید سیستم هایی که بتوانند از پس اجرای تفکیک پذیری ۴K یا (۳۸۴۰×۲۱۶۰) بر آیند به هزینه ای بیش از ۴ میلیون تومان نیاز خواهید داشت. این مبلغ، حداقل در ایران هیچ تناسبی با تورم بازار ندراد و ممکن است نیاز به رقم بیشتری پیدا کنید.

سر فصل های کلی دقت تصویر

اصطلاحابعاد واقعینسبت ابعاد پیکسل
SD یا Standard-definition۷۲۰ در ۴۸۰۴:۳۳۴۵,۶۰۰
HD یا High-definition۱۲۸۰ در ۷۲۰۸:۵۹۲۱,۶۰۰
HD+ یا HD Plus۱۶۰۰ در ۹۰۰۱۶:۹۱,۴۴۰,۰۰۰
FHD یا Full HD-definition۱۹۲۰ در ۱۰۸۰۱۶:۹۲,۰۷۳,۶۰۰
۲K یا Digital Cinema Initiatives۲۰۴۸ در ۱۰۸۰۱۷:۹۲,۲۱۱,۸۴۰
QHD یا Quad HD -definition۲۵۶۰ در ۱۴۴۰۲۱:۹۳,۶۸۶,۴۰۰
Ultra HD یا Ultra-high-definition
یا همان Ultra HD 4K
۳۸۴۰ در ۲۱۶۰۲۱:۹۸,۲۹۴,۴۰۰
۴k در digital television
یا سینما و تلویزیون
۴۰۹۶ در ۲۱۶۰۲۱:۹۸,۸۴۷,۳۶۰

افزایش وضوح تصویر با پیکسل ارتباط مستقیمی دارد و هرچه وضوح تصویر بالاتر باشد، شاهد پیکسل های کوچکتری خواهیم بود که برای نمایش آن از PPI یا پیکسل در هر اینچ استفاده میشود. در واقع PPI میزان کیفیت و جزئیاتی که یک مانیتور میتواند بر روی صفحه خود نشان دهد را بیان میکند. سازندگان مانیتور زمانی که محصولات جدید خود را معرفی میکنند، اطلاعت و جزئیات پنل و PPI تصویر را در شناسنامه دستگاه قید میکنند. به صورت معمول و در حالت عمومی مانیتوری با وضوح تصویر استانداد ۱۹۲۰x1980p از PPI ای معادل ۹۴ پیکسل در هر اینچ استفاده میکنند که میزان تراکم پیکسل های صفحه مانیتور را نشان میدهد.

هر چه قدر اندازه صفحه نمایش کوچک تر شود و یا کیفیت وضوح تصویر بیشتر شود با تراکم پیکسل یا PPI ای مواجه میشویم که نتیجه آن افزایش کیفیت مانیتور در پنل های مختلفی همچون IPS و TN و …. است. مقدار PPI در مانیتورهای ۳۰ اینچی با وضوح تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ چیزی معادل ۱۰۰ پیکسل در هر اینچ است. مقدار PPI در صفحات گوشی های هوشمندی همچون آیفون و … به دلیل ابعاد کوچکشان بسیار بالاست و به مقدار ۴۰۰ PPI هم میرسد که رقم حیرت انگیزی است.

دلیل این مقدار عظیم از PPI پشتیبانی از وضوح تصویر استانداد ۱۹۲۰x1080p است که کیفیت بی نظیری برایشان فراهم کرده است. به صورت کلی مقدار PPI کمتر از ۹۴ در مانیتور هایی با نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۱۰ نشان دهنده افتضاح بودن کیفیت مانیتور است و بهتر است دورش را با یک خط قرمز بزرگ خط بکشید! اما تعریف دیگری از استاندارد PPI در صنعت سخت افزار وجود دارد که توسط مرحوم استیو جابز ابداع شده بود! همانطور که در بالا ذکر کردیم، وضوح ۴K بدین معناست که کیفیت پیکسل ها در حالت عمودی و افقی دو برابر شده است! اما طبق تعریف اپل (استیو جابز)، اهمیت PPI یک نمایشگر باید به اندازه ای پیکسل داشته باشد که چشم انسان نتواند آن را تشخیص دهد!

مقایسه وضوح های تصویری ۴K و بالاتر

فرمتوضوح تصویرنسبت تصویرپیکسل در اینچ
فوق العاده کیفیت بالا
Ultra high definition
۳۴۴۰X2160 ۱.۷۸:۱ یا (۱۶:۹)۸,۲۹۴,۴۰۰
فوق عریض
Ultra wide
۵۱۲۰X2160۲.۳۷:۱ یا (۲۱:۹)۱۱,۰۵۹,۲۰۰
WHXGA۵۱۲۰X3200۱.۶۰:۱ یا (۱۶:۱۰, ۸:۵)۱۶,۳۸۴,۰۰۰
DCI 4K
فرمت اصلی سازندگان
۴۰۹۶X2160۱.۹۰:۱ یا (۱۹:۱۰)۸,۸۴۷,۳۶۰
DCI 4K
فرمت اصلی سینما
۴۰۹۶X1716۲.۳۹:۱۷,۰۲۸,۷۳۶
DCI 4K
صفحه تخت
۳۹۹۶X2160۱.۸۵:۱۸,۶۳۱,۳۶۰

یعنی بیش از ۲۰۰ پیکسل در هر اینچ برای مانیتورهای نوت بوک و بیش از ۳۰۰ پیکسل در هر اینچ برای گوشی های هوشمند! و این دقیقا همان چیزی است که در آیفون های تولید شده اپل مورد استفاده قرار میگیرد که به آن رتینا میگویند! در واقع رتینا نام صفحه نمایش هایی است که از لحاظ PPI در بالاترین حد ممکن خود قرار دارند. خلاصه بگوییم که اگر در فاصله نزدیکی از صفحه نمایش یک گوشی هوشمند با کیفیت وضوح تصویر ۱۰۸۰p قرار بگیرید، به دلیل تراکم بالای پیکسل ها در صفحه ای کوچک، میتوان طبق تعریف اپل به آن صفحه رتینا گفت! خلاصه اینکه از راه دور هر چیزی رتینا میشود!

تفات 4k و HD

تفات وضوح تصویر ۴k و HD در این تصویر به خوبی مشخص است. به پیکسل ها در هر اینچ دقت کنید

مقایسه کلی وضوح های تصویری مختلف

HD 720P: اولین وضوح تصویر HD ای بود که همراه با مانیتورهای ۲۰ اینچی معرفی شد. این وضوح از بیش از ۷۰۰ پیکسل عمودی تشکیل شده است که PPI ای معادل ۹۲ پیکسل در هر اینچ دارد.

FULL HD 1080P: پس از نیمه HD بود که این وضوح تصویر به عنوان وضوح تصویری استاندارد و با کیفیت در صنعت فیلم، سینما و بازی مورد استفاده قرار گرفت. این استاندارد به طور معمول PPI ای بین ۹۴ تا ۹۶ پیکسل در هر اینچ دارد.

QUAD HD: استانداردی که به نوعی فراموش شده است و کمتر کسی نام کامل آن را میداند! وضوح تصویر مورد استفاده در این استاندارد ۲۵۶۰×۱۴۴۰ است که به ۱۴۴۰P معروف است! کیفیت پیکسل ها در این استاندارد بالاست و PPI مورد استفاده در این مانیتورها سه رقمی میشود و به رقم ۱۰۸ پیکسل در هر اینچ میرسد.

۴K: تفکیک پذیری  ۴K معادل دو برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ است که میشود رقمی معادل ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل که که در صنعت سینما به آن ۴K یعنی دقتی معادل ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ گفته میشود و معادل ۱۵۰dpi در مانیتروهای ۲۸ اینچی است . بدین معنا که با این کیفیت تصویر عملاً به هیچ تکنیک ضد دندانه ای (anti-aliasing) نیاز پیدا نخواهید کرد. بنابراین حرکت به سمت این تفکیک پذیری از مدت ها پیش شروع شده و روند رو به رشد بسیار سریعی به خود گرفته است.

کابل مورد نیاز برای پخش ۴K

نکته بسیار مهم برای استفاده از ۴K این است که برای پخش تصاویر با این ابعاد و کیفیت باید از کابل های Display Port 2.1 و HDMI 2.0 استفاده کنید! زیرا کانکتور DVI نهایت وضوح تصویری که میتواند منتقل کند ۲۵۶۰×۱۶۰۰ با حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه است! نه بیشتر! در حالیکه Display Port 2.1 میتواند تصاویر ۴K را با ۶۰ فریم (۶۰ هرتز) در ثانیه پخش و منتقل کند. البته اوضاع کمی پیچیده تر از این حرف هاست! کابل های Display Port در دو مدلMulti-Stream Transportیا (SMT) و Single-Stream Transport یا (SST) تولید و عرضه شدند! مدل اول میتواند تصاویر را با نرخ نو سازی ۶۰ فریم بر ثانیه یا ۶۰ هرتز منتقل کند ومدل دوم هم میتواند تصاویری با نرخ نوسازی ۳۰ فریم در ثانیه به صورت ۳۰ هرتز را منتقل کند.

DisPlayPort

همین حالت در HDMI هم صادق است! بدین صورت که اگر نمیتوانید از HDMI دل بکنید! با تهیه HDMI 1.4 میتوانید تصاویر ۴K را نهایتا با نرخ نوسازی ۳۰ فریم بر ثانیه ببینید! که این مقدار به شدت آزار دهنده خواهد بود و بارها با افت نرخ فریم حتی در ویندوز مواجه خواهید شد! به همین دلیل ما استفاده از HDMI 2.0 را پیشنهاد میکنیم که از صدا چند کاناله هم پشتیبانی میکند.

صفحه بندی

صفحه بندی 1 2 3
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...
 1. جواد says:

  با سلام من میخواستم یک سیستم جدید برای خودمم ببندم لیست قطعات رو پایین مینویسم و میخواستم نظر شمار و هم بدونم البته اگه پیشنهادی داشتید خوشحال میشم و برای مادربردی که انتخاب کردم اگه امکانش هست رم خوب معرفی بکنید لطفا در مورد بقیه قطعات کمکم بکنید ممنون
  cpu i7 6700k

  case x8 green
  m.b: gigabyt z170xp sli
  power gp 700a – hp

  • حسین
   حسین says:

   سلام دوست عزیز؛ انتخاب شما مناسبه؛ هم پردازنده خوبی گرفتید و هم مادربرد Z170 بسیار خوبی انتخاب کردید؛ کاملاً نسل بعدی؛ در مورد رم؛ پیشنهادم اینه فعلاً از رم های DDR3 استفاده کنید و سراغ DDR4 نرید؛ چون تفاوت آنچنانی ندارند و فقط جیبتون خالی میشه! فرکانس رم های DDR3 هم هر چی بیشتر باشه بهتره؛ ترجیحاً ۲۰۰۰ به بالا!

   مثل اینکه کارت گرافیک و فراموش کردید؛ کارت گرافیک و بنده معرفی کنم یا خودتون انتخاب کردید؟ با توجه به سیستمی که خریدین؛ اگر مشکل مالی ندارید GTX 1070 و یا GTX 980 TI بهترین انتخاب ممکنه برای جلوگیری از ایجاد گلولگاه پردازنده هست. اگر یکی از این دو کارت و دارید؛ بگید متناسب با همون منبع تغذیه به شما معرفی کنم.

 2. حمید says:

  سلام خسته نباشید آدمین عزیز
  بنده سیستم اینه مشخصاتش
  core i 3 4170
  ram 8 gb 1600mhz
  asrock h81m dgs v2
  power green GP530A-EU
  vga gt 610
  خب خدمتتون عرض کنم بنده تا یک ماه دیگ قراره یک عدد gtx 960 بخرم از برند زوتاک به نظرتون پاور کافیه واسش؟
  سیستم رو مدت کمیه که خریدم و پاور رو هم زیاد خریدم واسه همچین روزی که خواستم گرافیک اضافه کنم کم نیاد و اینکه مادربوردم هم برای این کارت گرافیک مناسبه دیگ؟یا این ترز فکر من اشتباست که مادربورد تعصیر زیادی در فریم دهی بازی داره…
  ممنون که وقت میزارید، دوستون دارم

  • حسین
   Hossein says:

   سلام دوست عزیز. چه قدر غلط املائی دارید 🙂 بگذریم …..

   برای کارت GTX960 یه پاور ۴۳۰ وات با فقط ۱ عدد کانکتور PCIe 6 پین کفایت میکنه و نیازی به بیشتر از این حس نمیشه.بنابراین پاور green GP530A-EU شما از میزان استاندارد GTX 960 بیشتره و مشکلی نداره. منتهی برای استفاده از GTX 960 مادربردتون رو تغییر بدید و مادربردی با PCIe 3.0 بگیرید تا بتونید از نهایت توان کارتتون استفاده کنید. ضمن اینکه حتما و حتما برای خرید GTX 960 مدل های غیر مرجع ۴ گیگابایتی رو بخرید.

   موفق باشید

  • محمد says:

   فکر نکنم ۹۶۰ اینقدر قدرت داشته باشه که pci2 با ۳ درش تفاوتی ایجاد کنه
   یادمه قبلا یه سری بررسی در مورد تفاوت pci2 و pci3 رو دیده بودم که برای قدرتمند ترین کارتها هم تفاوتشون در حد کمتر از ۵ درصد هست دیگه ۹۶۰ که جای خود داره
   برای این کارت نیازی به تغییر مادربر نیست

  • حسین
   Hossein says:

   تفاوت اسلات ربطی به قوی یا ضعیف بودن کارت نداره. یه گذرگاه برای منتقل کردن دیتا های مختلفه. این تفاوت pci2 و pci3 بین ۱۰ تا ۱۵ درصد هست که هر چی کارت قویتر باشه ممکن بیشتر هم بشه. بنابراین برای کارت های جدید gTX960 و کلا سری ۹۰۰ و R9 300 ای ام دی (حتی سری ۷۰۰ انویدیا و R9 200) پیشنهاد میشه برای ارتقا و استفاده از این مدل کارت ها حتما گذرگاه به pci3 تغییر پیدا کنه تا با مشکل گلوگاه برخورد نشه.

  • محمد says:

   چرا اتفاقا به قدرت کارت ربط داره
   منظورم اینه که ۹۶۰ اونقدر قدرت نداره که PCIE2 بخواد براش گلوگاه بشه اصلا نمیتونه اون پهنای باند PCIE2 رو پر کنه که نیازی به PCIE3 براش باشه
   از این جهت گفتم قدرت کارت
   حتی ۹۷۰ هم با PCIE2 هیچ اشکالی پیدا نمیکنه دیگه ۹۶۰ که جای خود داره
   برای اطلاعات بیشتر GTX970 WITH PCI EXPRESS 2 رو اگر جستجو کنین تاپیکهای زیادی تو فروم های معتبر در این مورد پیدا میشه که دلالت بر همین موضوع دارند

  • حسین
   Hossein says:

   تو کامنت قبلی گفتم تفاوت اسلات به قدرت کارت ربط نداره (اصلاح میکنم). بنده هم حرف شما رو تایید میکنم. لینک زیر هم این موضوع رو اثثبات میکنه و تست عملی این موضوع هست.

   https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Impact-of-PCI-E-Speed-on-Gaming-Performance-518/

   منتهی به چند تا نکته دقت نکردید، اول اینکه نمیشه به صورت دقیق میزان پهنای باند مصرفی GtX 960 روی PCI Express 2.0 x16 رو بدست اورد. این اسلات به صورت کلی ۸GB/s پهنای باند داره و PCI Express 3.0 x16 هم حدودا دو برابر مقدار نسل قبلش یعنی ۱۶GB/s پهنای باند ارئه میده. نکته مهم اینه که GTX 960 یک کارت PCI Express 3.0 هست، با این حال میتونه روی PCI Express 2.0 هم نصب بشه، اما برعکسش امکان پذیر نیست. دوم اینکه از طرفی هر بازی به فراخور موتور گرافیکی و ساختاری که داره به طور متوسط یک مقدار از پهنای باند PCI Express استفاده می کنه.

   این مقدار ثابت نیست و متفاوته، بنابراین در کنار پردازنده انتخابی ایشون و اینکه ممکنه پردازنده رو ارتقا بدن، بنده پیشنهاد خرید مادربرد جدید رو مطرح کردم تا از (Overhead یا همون سربار اضافی و گلوگاه احتمالی) جلوگیری بشه. سوم اینکه از طرفی ایشون اصلا نمیتونن از پردازنده Intel Core i3 4170 خودشون در کنار GtX 960 روی مادربرد فعلی استفاده کنن/ چون احتمال زیاد به مشکل Bottleneck برخورد میکنن. پردازنده ایشون ۲ هسته ای هست و برای اجرای درست ضعیف ترین عناوین نسل جدید (بتلفیلد ۴ یا تام رایدر ۲۰۱۴) نیاز به پردازنده ۴ هسته ای دارند. بنابراین برای خرید GtX 960 حتما نیاز به ارتقا در مادربرد و پردازنده حس میشه.

حسین

زندگی نامه

نوشته شده در بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,راهنمای خرید

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

تاريخ بررسي: ۱۹ مرداد, ۹۶
بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

۲۷ اسفند, ۹۵

9.3

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
راهنمای خرید حافظه رم DDR3 یا DDR4؟!
شاخه: بررسی سخت افزار,راهنمای خرید

راهنمای خرید حافظه رم: DDR3 یا DDR4؟!

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است