راهنمای خرید سیستم 4K

۴K Ultra HD نسل آینده تصاویر با کیفیت برای نمایشگرهای جدید است و به زودی این تفکیک پذیری فراگیر میشود. در صنعت سینمابرای توصیف دقت تصویر ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ از واژه Ultra HD استفاده میکنند و در واقع سازندگان با این کار قصد دارند واژه ۴K را جایگزین واژه Ultra HD کنند. در حالی که این دو با هم تفاوت دارند. به همین دلیل در بسیاری از مانیتورها و تلویزیون های جدیدی که در اصل Ultra HD هستند، از واژه تبلیغاتی ۴K استفاده میشود. در واقع ابهامات بین دو دقت تصویر ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ و ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ به قدری زیاد است که هنوز به درستی مشخص نیست به کدام یک ۴K گفته میشود.

اما ساده بگوییم که ۴K یعنی وضوح تصویری دو برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ که میشود رقمی معادل ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل که که در صنعت سینما به آن ۴K یعنی دقتی معادل ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ گفته میشود. اصولا برای اجرای بازی ای با دقت تصویر ۴K نیاز به قدرت پردازشی بسیار بالایی وجود دارد و از ۴K برای تصاویر بسیار با کیفیت استفاده میشود. این یعنی هزینه بیشتر برای کیفیت بهتر. در واقع میزان رزولوشن یا پیکسل های ۴K روی مانیتورهای ۲۸ اینچی آنقدر کوچک اند که از نظر کیفیت پیکسلی چیزی معادل ۱۵۰DPI پیکسل در هر گام میشوند.

این مقدار کیفیت بدین معنا است که شما عملاً به هیچ تکنیک ضد دندانه ای (Anti-Aliasing) نیاز پیدا نخواهید کرد. به همان نسبت، سیستم های با کیفیت امروزی میتوانند از تفکیک پذیری ۲۵۶۰×۱۴۴۰ با فرکانس ۱۲۰ هرتز و با پشتیبانی از فناوری های Adaptive-Sync، مثل دو تکنیک G-SYNC یا FreeSync فعالیت کنند. برای خرید سیستم هایی که بتوانند از پس اجرای تفکیک پذیری ۴K یا (۳۸۴۰×۲۱۶۰) بر آیند به هزینه ای بیش از ۴ میلیون تومان نیاز خواهید داشت. این مبلغ، حداقل در ایران هیچ تناسبی با تورم بازار ندراد و ممکن است نیاز به رقم بیشتری پیدا کنید.

سر فصل های کلی دقت تصویر

اصطلاحابعاد واقعینسبت ابعاد پیکسل
SD یا Standard-definition۷۲۰ در ۴۸۰۴:۳۳۴۵,۶۰۰
HD یا High-definition۱۲۸۰ در ۷۲۰۸:۵۹۲۱,۶۰۰
HD+ یا HD Plus۱۶۰۰ در ۹۰۰۱۶:۹۱,۴۴۰,۰۰۰
FHD یا Full HD-definition۱۹۲۰ در ۱۰۸۰۱۶:۹۲,۰۷۳,۶۰۰
۲K یا Digital Cinema Initiatives۲۰۴۸ در ۱۰۸۰۱۷:۹۲,۲۱۱,۸۴۰
QHD یا Quad HD -definition۲۵۶۰ در ۱۴۴۰۲۱:۹۳,۶۸۶,۴۰۰
Ultra HD یا Ultra-high-definition
یا همان Ultra HD 4K
۳۸۴۰ در ۲۱۶۰۲۱:۹۸,۲۹۴,۴۰۰
۴k در digital television
یا سینما و تلویزیون
۴۰۹۶ در ۲۱۶۰۲۱:۹۸,۸۴۷,۳۶۰

افزایش وضوح تصویر با پیکسل ارتباط مستقیمی دارد و هرچه وضوح تصویر بالاتر باشد، شاهد پیکسل های کوچکتری خواهیم بود که برای نمایش آن از PPI یا پیکسل در هر اینچ استفاده میشود. در واقع PPI میزان کیفیت و جزئیاتی که یک مانیتور میتواند بر روی صفحه خود نشان دهد را بیان میکند. سازندگان مانیتور زمانی که محصولات جدید خود را معرفی میکنند، اطلاعت و جزئیات پنل و PPI تصویر را در شناسنامه دستگاه قید میکنند. به صورت معمول و در حالت عمومی مانیتوری با وضوح تصویر استانداد ۱۹۲۰x1980p از PPI ای معادل ۹۴ پیکسل در هر اینچ استفاده میکنند که میزان تراکم پیکسل های صفحه مانیتور را نشان میدهد.

هر چه قدر اندازه صفحه نمایش کوچک تر شود و یا کیفیت وضوح تصویر بیشتر شود با تراکم پیکسل یا PPI ای مواجه میشویم که نتیجه آن افزایش کیفیت مانیتور در پنل های مختلفی همچون IPS و TN و …. است. مقدار PPI در مانیتورهای ۳۰ اینچی با وضوح تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ چیزی معادل ۱۰۰ پیکسل در هر اینچ است. مقدار PPI در صفحات گوشی های هوشمندی همچون آیفون و … به دلیل ابعاد کوچکشان بسیار بالاست و به مقدار ۴۰۰ PPI هم میرسد که رقم حیرت انگیزی است.

دلیل این مقدار عظیم از PPI پشتیبانی از وضوح تصویر استانداد ۱۹۲۰x1080p است که کیفیت بی نظیری برایشان فراهم کرده است. به صورت کلی مقدار PPI کمتر از ۹۴ در مانیتور هایی با نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۱۰ نشان دهنده افتضاح بودن کیفیت مانیتور است و بهتر است دورش را با یک خط قرمز بزرگ خط بکشید! اما تعریف دیگری از استاندارد PPI در صنعت سخت افزار وجود دارد که توسط مرحوم استیو جابز ابداع شده بود! همانطور که در بالا ذکر کردیم، وضوح ۴K بدین معناست که کیفیت پیکسل ها در حالت عمودی و افقی دو برابر شده است! اما طبق تعریف اپل (استیو جابز)، اهمیت PPI یک نمایشگر باید به اندازه ای پیکسل داشته باشد که چشم انسان نتواند آن را تشخیص دهد!

مقایسه وضوح های تصویری ۴K و بالاتر

فرمتوضوح تصویرنسبت تصویرپیکسل در اینچ
فوق العاده کیفیت بالا
Ultra high definition
۳۴۴۰X2160 ۱.۷۸:۱ یا (۱۶:۹)۸,۲۹۴,۴۰۰
فوق عریض
Ultra wide
۵۱۲۰X2160۲.۳۷:۱ یا (۲۱:۹)۱۱,۰۵۹,۲۰۰
WHXGA۵۱۲۰X3200۱.۶۰:۱ یا (۱۶:۱۰, ۸:۵)۱۶,۳۸۴,۰۰۰
DCI 4K
فرمت اصلی سازندگان
۴۰۹۶X2160۱.۹۰:۱ یا (۱۹:۱۰)۸,۸۴۷,۳۶۰
DCI 4K
فرمت اصلی سینما
۴۰۹۶X1716۲.۳۹:۱۷,۰۲۸,۷۳۶
DCI 4K
صفحه تخت
۳۹۹۶X2160۱.۸۵:۱۸,۶۳۱,۳۶۰

یعنی بیش از ۲۰۰ پیکسل در هر اینچ برای مانیتورهای نوت بوک و بیش از ۳۰۰ پیکسل در هر اینچ برای گوشی های هوشمند! و این دقیقا همان چیزی است که در آیفون های تولید شده اپل مورد استفاده قرار میگیرد که به آن رتینا میگویند! در واقع رتینا نام صفحه نمایش هایی است که از لحاظ PPI در بالاترین حد ممکن خود قرار دارند. خلاصه بگوییم که اگر در فاصله نزدیکی از صفحه نمایش یک گوشی هوشمند با کیفیت وضوح تصویر ۱۰۸۰p قرار بگیرید، به دلیل تراکم بالای پیکسل ها در صفحه ای کوچک، میتوان طبق تعریف اپل به آن صفحه رتینا گفت! خلاصه اینکه از راه دور هر چیزی رتینا میشود!

تفات 4k و HD

تفات وضوح تصویر ۴k و HD در این تصویر به خوبی مشخص است. به پیکسل ها در هر اینچ دقت کنید

مقایسه کلی وضوح های تصویری مختلف

HD 720P: اولین وضوح تصویر HD ای بود که همراه با مانیتورهای ۲۰ اینچی معرفی شد. این وضوح از بیش از ۷۰۰ پیکسل عمودی تشکیل شده است که PPI ای معادل ۹۲ پیکسل در هر اینچ دارد.

FULL HD 1080P: پس از نیمه HD بود که این وضوح تصویر به عنوان وضوح تصویری استاندارد و با کیفیت در صنعت فیلم، سینما و بازی مورد استفاده قرار گرفت. این استاندارد به طور معمول PPI ای بین ۹۴ تا ۹۶ پیکسل در هر اینچ دارد.

QUAD HD: استانداردی که به نوعی فراموش شده است و کمتر کسی نام کامل آن را میداند! وضوح تصویر مورد استفاده در این استاندارد ۲۵۶۰×۱۴۴۰ است که به ۱۴۴۰P معروف است! کیفیت پیکسل ها در این استاندارد بالاست و PPI مورد استفاده در این مانیتورها سه رقمی میشود و به رقم ۱۰۸ پیکسل در هر اینچ میرسد.

۴K: تفکیک پذیری  ۴K معادل دو برابر وضوح تصویر استاندارد ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ است که میشود رقمی معادل ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل که که در صنعت سینما به آن ۴K یعنی دقتی معادل ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ گفته میشود و معادل ۱۵۰dpi در مانیتروهای ۲۸ اینچی است . بدین معنا که با این کیفیت تصویر عملاً به هیچ تکنیک ضد دندانه ای (anti-aliasing) نیاز پیدا نخواهید کرد. بنابراین حرکت به سمت این تفکیک پذیری از مدت ها پیش شروع شده و روند رو به رشد بسیار سریعی به خود گرفته است.

کابل مورد نیاز برای پخش ۴K

نکته بسیار مهم برای استفاده از ۴K این است که برای پخش تصاویر با این ابعاد و کیفیت باید از کابل های Display Port 2.1 و HDMI 2.0 استفاده کنید! زیرا کانکتور DVI نهایت وضوح تصویری که میتواند منتقل کند ۲۵۶۰×۱۶۰۰ با حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه است! نه بیشتر! در حالیکه Display Port 2.1 میتواند تصاویر ۴K را با ۶۰ فریم (۶۰ هرتز) در ثانیه پخش و منتقل کند. البته اوضاع کمی پیچیده تر از این حرف هاست! کابل های Display Port در دو مدلMulti-Stream Transportیا (SMT) و Single-Stream Transport یا (SST) تولید و عرضه شدند! مدل اول میتواند تصاویر را با نرخ نو سازی ۶۰ فریم بر ثانیه یا ۶۰ هرتز منتقل کند ومدل دوم هم میتواند تصاویری با نرخ نوسازی ۳۰ فریم در ثانیه به صورت ۳۰ هرتز را منتقل کند.

DisPlayPort

همین حالت در HDMI هم صادق است! بدین صورت که اگر نمیتوانید از HDMI دل بکنید! با تهیه HDMI 1.4 میتوانید تصاویر ۴K را نهایتا با نرخ نوسازی ۳۰ فریم بر ثانیه ببینید! که این مقدار به شدت آزار دهنده خواهد بود و بارها با افت نرخ فریم حتی در ویندوز مواجه خواهید شد! به همین دلیل ما استفاده از HDMI 2.0 را پیشنهاد میکنیم که از صدا چند کاناله هم پشتیبانی میکند.

صفحه بندی

صفحه بندی 1 2 3
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,راهنمای خرید

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
نگاهی به تراشه های گرافیکی AMD Vega
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

نگاهی به تراشه های گرافیکی AMD Vega

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است