راهنمای خرید حافظه رم DDR3 یا DDR4؟!

حافظه رم DDR3 یا DDR4؟!

یکی از سولاتی که ممکن است برای خیلی از کاربران ایجاد شود این است که بالاخره حافظه رم DDR3 یا DDR4؟! علاوه بر تایمینگ، فرکانس حافظه رم میتواند تحولی عظیم در میزان بهره وری و افزایش پهنای باند سیستم ایجاد کند که لازمه اش معرفی چیست های قدرتمندی است که بتوانند از حافظه ها پشتیبانی کنند. روند پشتیبانیاز حافظه ها با ورود چیپست X99 وارد فاز جدیدی شد که البته در ابتدای کارش از قیمت بالایی برخوردار بود و خریدش برای هر کسی به صرفه نبود.

حالا با گذشت زمان؛ انواع حافظه های DDR4 وارد بازار شدند و نقش حافظه های DDR3 را کمرنگ کرده اند. اولین حافظه های DDR3 در سال ۲۰۰۸ معرفی شدند و با ورودشان موفق شدند سلطه دو ساله حافظه DDR2 را بشکنند و به مدت ۶ سال پایه گذار امپراطوری خود شوند تا اینکه با ورود حافظه های DDR4 حضورشان کمرمق شد و حالا با معرفی چیپست قدرتمند Z170 اینتل به حاشیه رفتند! چیپستی که با ورودش در میزان فروش حافظه های DDR4 تاثیر بسزایی داشته و حالا کاربران مختلف میتوانند با هزینه ای بسیار کم از نسل جدید حافظه های DDR استفاده کنند.

فرکانس پایه تمام حافظه های DDR4 روی ۲۱۳۳ مگاهرتز تنظیم شده که از این لحاظ اختلاف ۱۰۰۰ مگاهرتزی با فرکانس پایه حافظه های DDR3 دارد. علاوه بر این؛ حافظه های DDR4 به طورمیانگین از ۵۰% پهنای باند بیشتر و ۵۰% مصرف برق کمتر برخوردراند که همین دو فاکتور میتواند آنها را به عنوان برگ برنده معرفی کند. در کنار موارد فوق؛ تعداد پین ها نیز تغییر کرده، به طوریکه حافظه های DDR3 با ۲۴۰ پین روی اسلات مادربرد نصب میشدند و حافظه های DDR4 با ۲۸۸ پین روی مادربرد نصب میشوند.

تفاوت شکاف حافظه های DDR4 و DDR3

تفاوت شکاف حافظه های DDR4 و DDR3

شکاف اسلات هم در حافظه های DDR4 به مرکز منتقل شده که به معنای عدم اتصال روی بسیاری از مادربردها است. بنابراین برای خرید حافظه های DDR4 به مادربردی با چیپست قوی نیاز دارید. اما از منظر استاندارد گذرگاه حافظه میتوان گفت که فرکانس حافظه های DDR3 در محدوده ۱۳۳۳ تا ۲۴۰۰ مگاهرتز است و همین مقدار روی حافظه های DDR4 در محدوده ۲۴۰۰ تا ۳۲۰۰ مگاهرتز تنظیم شده است. همین امر موجب شده حافظه های تولید شده از فرکانس مختلفی غیر از فرکانس «پایه» استفاده کنند.

اما تایمینگ یا همان زمان پاسخ دهی را میتوان مهمترین بخش حافظه رم دانست که این مقدار فعلاً روی حافظه های DDR3 عملکرد بهتری دارد. این مقدار برای حافظه های DDR4 برابر CL15 و برای حافظه های DDR3 کمتر از مقدار یاد شده است. همچنین هر دو حافظه رم DDR3 یا DDR4 به صورت دو و چهار کاناله تولید میشوند تا بازدهی آنها افزایش یابد. یکی از نکاتی که در حافظه های DDR4  وجود دارد این است که به لطف فناوری بهتری که برای ساخت آنها صرف شده، امکان تولید حافظه هایی با استیک‌های ۴ الی ۱۶ گیگابایتی را به سازنده میدهد.

ولی حافظه های DDR3 به دلیل فناوری ضعیفی که دارند با ظرفیتی بین ۵۱۲ مگابایت تا ۸ گیگابایت تولید میشوند. حتی در زمینه پشتیبانی مادربرد هم این تغییرات محسوس بوده و مادربردهایی همچون B150 Pro Gaming و  B150 Pro Gaming/Aura میتوان از ۴ استیک ۱۶ گیگابایتی حافظه های DDR4 به صورت ۲ یا ۴ کاناله استفاده کنند. در صورتی که این مقدار در مادربردهای مخصوص حافظه های DDR3 نهایتاً ۳۲ گیگابایت بود.  مصرف انرژی کمتر و ولتاژ کاری پایین‌تر نیز چیزی بوده که در بالا هم به آن اشاره کردیم.

مزایای حافظه DDR4 در نرم افزار های بنچمارک

مزایای حافظه DDR4 در نرم افزار های بنچمارک؛ مستطیل های سبز رنگ نشان دهنده قدرت و تاثیر حافظه های DDR4 در آن بخش است. مثلاً حافظه های DDR4 حدود ۱۴% در فشرده سازی و از حالت فشرده در آوردن فایل با WinRAR موثر بوده است.

ولتاژ رم‌های DDR3 معمولی و اورکلاک شده، ۱٫۵ و ۱٫۶۵ ولت است و انواع کم‌ مصرفاین حافظه ها DDR3L نام دارند که آنها نیز با ولتاژ ۱٫۳۵ ولت فعالیت می‌کنند. این مقدار در رم‌های DDR4 معادل ولتاژ کاری ۱٫۲ ولت استاندارد است و در انواع اورکلاک شده از ولتاژی برابر با ۱٫۳۵ ولت استفاده میکند. بنابراین حافظه های DDR4 حتی با فرکانس کلاک مشابه و تایمینگ بیشتر، علاوه بر مصرف کمتر و ولتاژ پایین تر از پهنای باند بیشتری استفاده میکنند که در کل به صرفه تر و بهینه تر است.

تفاوت پهنای باند تئوری و تایمینگ حافظه های DDR4 و DDR3

سرعت موثرمقدار تأخیر حافظه های DDR3مقدار تأخیر حافظه های DDR4
۱۶۰۰۱۰
۱۸۶۶۱۱
۲۱۳۳۱۱۱۵
۲۴۰۰۱۱۱۵
۲۶۶۶۱۱۱۵
۲۸۰۰۱۲۱۶
۳۰۰۰۱۶
۳۲۰۰۱۶
۳۳۳۳۱۶
۳۴۶۶۱۸
۳۶۰۰۱۸
توضیح: هر چه کارت گرافیک سریع‌تر پردازش کند، اثر تأخیر و سرعت رم آشکارتر خواهد بود. علت این است که کارت گرافیک و پردازنده باید زمان بیشتری منتظر ارسال یا دریافت بسته‌های داده باشند. در واقع حافظه های DDR4 در قیاس با DDR3 و در سرعت کلاک برابر، حتی با بالاتر بودن تأخیر هم پهنای باند بالاتری دارد.

چند گیگابایت حافظه رم مناسب است؟!

سوال مهم دیگری که شاید در ذهن بسیاری از بازیبازان و افراد مختلف وجود دارد این است که چند گیگابایت حافظه رم مناسب است؟! واقعیت این است که حداقل در زمینه بازی های رایانه ای پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد! چون مقدار مصرف حافظه در هر بازی متفاوت است. مثلاً ممکن است عنوان جدیدی همچون Doom در رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ به صورت کلی ۳۰۰۰ مگابایت حافظه رم مصرف کند و شکست کوانتومی «Quantum Break» نیز مصرفی در همین حد (معادل ۳ گیگابایت) دارد.

در واقع مقدار فوق؛ مصرف کلی حافظه رم سیستم را نشان میدهد، بدین معنا که اگر سیستمی با ۶ گیگابایت حافظه دارید، Quantum Break حدود ۵.۴ گیگابایت مصرف میکند، اگر ۸ گیگابایت دارید، Quantum Break حدود ۶ گیگابایت مصرف میکند و اگر سیستمی با ۱۶ گیگابایت حافظه رم دارید، مصرف حافظه Quantum Break همان ۶ گیگابایت است. در حالی که در عنوان جدیدی همچون Doom اگر شما ۸ گیگابایت حافظه رم دارید، ۶.۲ گیگابایتش مصرف میشود، اگر ۱۶ گیگابایت دارید، حدود ۷ گیگابایتش مصرف میشود و اگر ۳۲ گیگابایت حافظه رم دارید، ۷.۷ گیگابایت مصرف حافظه دارید!

این مقدار از مصرف حافظه را در بنچمارک های بازی بخش «تست و بنچمارک» توضیح دادیم و نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که مقدار مصرف حافظه رم را نمیتوان تعیین کرد. چون به موارد مختلفی بستگی دارد. با این حال به صورت میانگین برای اجرای سیستم عامل، نرم افزار های جانبی و در کنارش بازی به حداقل ۴ گیگابایت حافظه رم نیاز دارید که برای این رقم باید کمتر از ۱۰۰ هزار تومان ناقابل را از جیب مبارکتان پرداخت کنید! ولی میتوانید با پرداخت کمی بیشتر از ۴۰۰ هزار تومان از ۱۶ گیگابایت حافظه رم DDR4 بهره مند شوید و حالش را ببرید!

چند گیگابایت حافظه رم مناسب است؟!

البته این قیمت برای حافظه های DDR3 کمتر است و با رقم کمتری میتوانید از حجم بیشتری از حافظه های DDR3 استفاده کنید، ولی خوب به صرفه نیست و ما هم توصیه نمیکنیم با چیست های رده بالا از حافظه های DDR3 استفاده کنید! اما توصیه ما به بازیبازان استفاده از «حداقل» ۸ گیگابایت حافظه رم است که نوع DDR3 یا DDR4 بودنش به جیب خودتان بستگی دارد! منتهی کمتر از ۸ گیگابایت نشود که بعداً به شکل نخورید! البته با کمترین هزینه میتوانید از مادربردی ارزان قیمت در کنار حافظه های DDR4 با حجم بالا استفاده کنید و لذتش را ببرید.

وارد بحث فرکانس نمیشویم؛ چون برای کاربران خانگی نه اهمیت چندانی دارد و به دردی میخورد! اما اگر اورکلاکر هستید قضیه اش کمی متفاوت است و معمولاً این دسته از کاربران به دنبال مادربردهای ارزان قیمت نخواهند بود و سیستمی متناسبت با نیاز اورکلاکینگ خودشان جمع آوری میکنند. ولی کاربران خانگی با یک مادربرد ارزان قیمت و حافظه های جدید و یک کارت گرافیک خوش قیمت فقط میخواهند فریم مناسبی از بازی بگیرند که به همین نتیجه هم میرسند.

البته نکته مهم قابل ذکر این است که اگر از طرفداران محصولات AMD هستید، در حال حاضر فقط باید از حافظه های DDR3 با فرکانس هایی مثل ۱۶۰۰ و ۱۸۶۶ مگاهرتز استفاده کنید. چون فعلاً چیست های خوبی برای پشتیبانی از حافظه های DDR4 در مادربردهای مبتنی بر پردازنده هی AMD عرضه نشده و فعلاً AMD در این زمینه مشکلی جدی دارد. البته امکان استفاده از حافظه هایی با فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز هم وجود دارد که فقط میتوانید به صورت دو کاناله روی مادربردتان از آنها استفاده کنید.

مزایای حافظه های DDR4 در بازی های مختلف

مزایای حافظه های DDR4 در بازی های مختلف؛ همانطور که میبینید، در بسیاری از بازی ها تاثیر مثتبی نداشته است. مستطیل های سبز رنگ نشان میدهد حافظه های DDR4 رو برخی مادربردها و تنها در یکی دو بازی موفق شدند موثر واقع شوند.

مادربرد به خودی خودش مهمترین فاکتور در استفاده و پشتیبانی از حافظه رم است که در دفترچه مادربرد و سایت سازنده اطلاعات مفیدی در این مورد وجود دارد. بنابراین به سادگی میتوانید از مقدار و نوع حافظه قابل پشتبیانی توسط مادربردی که میخواهید بخرید مطلع شوید. به طور کلی برای سیستم های خانگی به مادربردهای گران قیمت و حافظه هایی با فرکانس بالا نیاز ندارید و جدی بگوییم که در این زمینه هم گول فروشندگان به اصلاح متخصص سخت افزار را نخورید!!! یک مادربرد ارزان قیمت با پشتیبانی از حافظه DDR4 به ارحتی کار شما را راه می اندازد.

در حال حافظ برای خرید حافظه های DDR4 باید مادربردهای مخصوص پردازنده های هَزول ای «Haswell-E» و اسکال لایک «SkayLake» را بخرید تا بتوانید از این حافظه های استفاده کنید. اما دوست داران AMD باید تا اواسط سال ۲۰۱۶ منتظر بمانند تا این کمپانی پردازنده های Zen را به بازار عرضه کند. پردازنده هایی که در مقاله «اولین نگاه | ظهور مجدد AMD با پردازنده های قدرتمند Zen» به تفصیل درموردش نوشتیم.

بالاخره کدام بهتر است؛ حافظه های DDR3 یا DDR4!؟

تفاوت زیادی بین حافظه های DDR3 و DDR4 در دو نسل مختلف وجود دارد. با این حال در حافظه های DDR4 با مشکل افزایش حجم و فرکانس حافظه مواجه ایم و البته در تست های انجام شده نیز تاثیر چندانی بر روی فریم ریت بازی نداشتند. با این حال؛ مشخص است برای اجرای هر بازی جدیدی، ۸ تا ۱۶ گیگابایت حافظه رم کافی استو خرید بیشتر از این مقدار هیچ تاثیر در راندمان بازی شما نخواهد گذاشت و در نتیجه پول بی زبان را حرام حافظه ای کرده اید که هیچ مزیتی ندارد!

بالاخره کدام بهتر است؛ حافظه های DDR3 یا DDR4!؟

نکته مهم و قابل اشاره این است که فرکانس حافظه های DDR3 یا DDR4 تاثیر زیادی در روند بازی ندارد، منتهی حجم و نوع چینش حافظه بر اساس کانال قابل پشتیبانی توسط چیپست مادربرد میتواند تاثیر مثبتی در روند بازی داشته باشد. در بسیاری از مواقع مشاهده شده افزایش فرکانس حافظه بیش از مقدار پایه تعیین شده توسط سازنده، تاثیر چندانی در افزایش کارایی سیستم ندارد. بنابراین بیشتر از اینکه به فرکانس حافظه توجه کنید، به نوع چینش و مقدار حجم حافظ توجه کنید. چینش ۴ کاناله حافظه میتواند به شدت در افزایی کارایی بازی مد نظر موثر باشد.

در نهایت و باتوجه به دو جدولی که در بالا گذاشتیم؛ کاهش قیمت حافظه های DDR4 موجب شده از نظر فاکتور قیمت به کارایی، با ارزش خرید بالای این حافظه ها مواجه شویم و با اینکه DDR4 های فعلی در برخی موارد مشکلات اندکی دارند، اما پهنای باند بیشتری در اختیار سیستم قرار میدهند که با توجه به مصرف برق کمتر، از ارزش خرید بیشتری برخوردارند. ضمن اینکه تفاوت قیمت زیادی بین حافظه های DDR3 و DDR4 وجود ندارد. بنابراین خرید این حافظه ها بیشتر به سلیقه و علاقه شخصی کاربران مربوط است و نمیتوان انتظار افزایش کارایی بسیار بالایی از آنها در تمامی زمینه ها، مخصوصاً بازی را انتظار داشت.

این مطلب برداشت آزادی از روی راهنمای خرید حافظه رم سایت های hardwarecanucks و anandtech است و هر گونه کپی از روی آن بدون ذکر منبع از نظر قانونی و شرعی درست نیست.
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,راهنمای خرید

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
معرفی فناوری های جدید کارت های گرافیک انویدیا
شاخه: Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

معرفی فناوری های جدید کارت های گرافیک انویدیا

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است