stalker

مقدمه

بالاخره به آخرین قسمت بررسی داستان کامل شاهکار استالکر (S.T.A.L.K.E.R) رسیدیم. شاهکاری که هنوز هم بازی کردنش لذت خاصی برای طرفدارانش دارد و صد البته مادهای جدیدش کیفیت بافت های بازی رو در حد بهترین بازی های روز افزایش داده تا طرفداران بازی از آن لذت ببرند. در قسمت های گذشته با مکانیزم اصلی داستان بازی و شرایط کلی بازی آشنا شدیم و در این شماره نیز به بررسی تاریخ گروه های استالکری موجود در بازی به همراه توضیح هر گروه میپردازیم و در آخر مقاله هم موزیک های این سری را تقدیم هوادارن بازی میکنیم.

تاریخچه استاکر ها

S.T.A.L.K.E.R مخفف کلمات «Scavengers, Trespassers, Adventurers, Loners, Killers, Explorers, Robbers» است. استاکر یا استالکر در واقع لقب یا اسم خاصی برای کسی نیست. نام گروه های مختلفی است که در مناطق ممنوعه دارای مواد سمی رادیو اکتیویته حضور دارند. این نام از طرف دولت اوکراین به این افراد داده شده است. اولین بار که دولت از حضور چنین افرادی در منطقه نیروگاه چرنوبیل اگاه شد تاریخ ۱۷ آگوست ۲۰۱۰ میلادی بود. زمانی که نیروهای دولتی یک اردوگاه متعلق به گروه های معروف به استالکر را کشف کردند.

stalker

بعد از این کشف و در سال ۲۰۱۱ طی خبرهای مختلف اعلام شد که زندگی در منطقه ممکن شده و افرادی در این مناطق حضور دارند. پس از آن بود که مردم به طور غیر قانونی و از سمت droves به سمت منطقه Zone حرکت کردند. در اصل این افراد که تعدادشان هم زیاد بود توسط دولت نادیده گرفته شدند. اما باگذشت زمان و کشف اشیاء با ارزش (که به دلیل انفجار هسته ای و برخورد مواد رادیو اکتیو با دیگر مواد به وجود آمده بودند) دولت مجبور به واکنش شد و دستور به قرنطینه کردن منطقه ای به ابعاد ۳۰ کیلومتر مربع داد.

با اینکه نیروهای دولتی منطقه را محاصره کرده ا اند، اما جمعیت استالکرهای موجود در منطقه چرنوبیل در واقعیت تا به امروز در حال رشد است و میتوان این طور نتیجه گرفت که این رشد به دلیل حضور سربازان رشوه بگیر و فاسد در مرزبانی منطقه است که میتواند پیامدهای فاجعه باری هم داشته باشد. در منطقه Zone استاکر ها بیشتر از اینکه یک حرفه ای باشند یک معامله گر ماهرند و مانند دیگر ساکنین منطقه نیستند. حتی اگر به طور غیر قانونی در منطقه ساکن باشند.

البته ساکنین منطقه Zone به آنها دزدان مرزی میگویند، هرچند که مقامات نام آنها را استالکر گذاشته اند. استالکرها دو قانون کلی دارند:

۱) «stalking» یا وسیله (منظور اشیای با ارزش است).

۲ـ) «looting» یا غارت (که شامل دزدی از دیگر گروهها هم میشود).

گروه های استالکر این قوانین را فقط در منطقه هایی که مشخص کرده اند اجرا میکنند و سایر مناطق جزء این قوانین نمیشوند. این اشیا و وسیله ها شامل قاچاق اشیاء رادیواکتیو و ناشناس از منطقه است که بسیار برای سلامتی انسان ضرر دارد و آنها این سبک زندگی را قبول کرده اند و هر کسی که در برنامه آن ها مداخله کند را از پای در می آورند. این گروه ها با تجاوز به مناطق ممنوعه در حال به وجود آوردن بحرانی زیست محیطی و بزرگتر از انفجار نیروگاه هسته ای هستند.

استالکر

در واقع آنها با این کارشان اشیاء آلوده به رادیواکتیو را به نقاط غیر آلوده منتقل میکنند و با قیمت گزافی میفروشند و آلودگی را هم گسترش میدهند. بر همین اساس دولت نیروهای ویژه ای را تحت نام نیروهای مخفی به منطقه اعزام کرده و بارها این گروه ها با هم درگیری هایی داشته اند و بسیاری از استالکرها هم در این میان جان خود را از دست داده اند. البته به صورت غیر مستقیم این افراد با تجربه و کارآزموده ترین افرادی هستند که میشود از آنها در خدمت سربازی و جمع آوری اسناد و مدارک موجود در منطقه و نیروگاه استفاده کر.

بدون کمک استالکرها به هیچ وجه نمیتوان منابع و اشیای ارزشمند منطقه را جمع آوری کرد و حتی نمیتوان دانشمندان مختلف را برای گرد آوری اطلاعات مفید علمی راهی منطقه Zone کرد. زیرا افراد معمولی به ساعت ها آموزش برای این کار نیاز دارند و اغلب آنها روحیه بسیار پایینی برای ورود به منطقه سمی و رادیواکتیویته با موجودات جهش یافته دارند. استالکرها دلایل زیادی برای ورود به منطقه دارند: برخی برای سود، برخی به دنبال ماجراجویی، برخی برای رهایی از دنیای شهری و ساختمان های بلند، برخی برای فرار از قانون و برخی دیگر هم به دلایلی کاملاشخصی وارد این منطقه میشوند.

نکته مهم این است که مجرمین سابقه دار را میتوان در بین تمامی افراد و گروه های استالکر حاضر در منطقه پیدا کرد. هرچند برخی از این جنایتکاران و راهزنان زندگی جدید و خطرناکی را برای خود آغاز خواهند کرد.زاستالکرها دارای گروه های مختلفی هستند که در بازی هر کدام در بخش خاصی از نقشه حضور دارند.

بازی استالکر ندای پریپیات

گروه های موجود در بازی

Bloodsuckers: انسان های هیولا نمایی که دارای شاخک های تیز در دهان خود هستند و قابلیت نامرئی شدن را دارند .

Snorks: که شبیه ترین ها به انسان هستند و با نام مستعار «Snorks» در بازی به صورت گروهی و گاهی تکی وجود دارند. این گروه برای در امان ماندن از رادیو اکتیو و گازهای سمی همیشه ماسک بر چهره خود دارند و از قدرت چابکی و جنگندگی بالایی برخوردار اند.

Poltergeists: این گروه هم انسان هایی هستند که مقداری جهش پیدا کرده اند و مخفی هستند. این گروه از یک پوشش ویژه توپ مانند استفاده میکند که پس از کشته شدن قابلیت جهش مجدد برای زنده شدن را با آنها میدهد.

Pseudogiants: این گروه مرگبارترین تهدید در این منطقه به حساب می آید. آنها نیز انسان هستند، اما بسیار قویتر از گروه های دیگراند و از نظر جثه هم قویترین و بزرگترین جثه را دارند.

گروه های رقیب در بازی

نکته: به هیچ عنوان نمیتوانید در بازی عضو گروه های Renegades و Military شوید.

گروه اول: Loners: رهبر این گروه پیرمرد چاق و خرفتی به نام Sidorovich است. این گروه همان گروهی است که در ابتدای نسخه اصلی بازی Sterlok را نجات میدهند. اغلب افراد این گروه صلح طلبند ولی از طرف نیروهای ارتش تحت فشارند.

گروه دوم: Clear Sky: این گروه گروه اصلی بازی است که حوادث و خط داستانی بازی زیر پرچم این گروه است. در واقع شخصیت اصلی بازی همواره تحت نظر این گروه است و شما هیچ وقت دشمن این گروه نخواهید شد.

 گروه سوم: FreeDom: این گروه تنها دشمن خونینش ارتش است و به غیر از ارتش با گروه های دیگر هیچ مشکلی ندارد. این گروه به استاکر های فراری یا گم شده ازدیگر گروه ها و به اعضای روه Loners پناه میدهد. به این گروه daredevils یا آنارشیست هم میگویند. آنها اعلام کرده اند برای دسترسی آزاد به تمامی منطقه Zone خود را آماده مبارزه با تمامی گروه ها کرده اند و به همین دلیل مدام در حال درگیری با واحد های Military Stalkers و ارتش هستند و این درگیریها را جزو وظایف خود میدانند.

این مبارزان راه آزادی بر این باورند که اطلاعات مهم منطقه نباید از مردم و دنیای خارج پنهان بماند و قصد اصلی آنها بر ملا کردن اسرار و مدارک مهم دولتی موجود در منطقه است.

گروه چهارم: Duty: این گروه وظیفه اصلی خود را در پاک سازی کامل Zone میداند و برای عمل هم دست به انجام هر کاری میزند. این گروه میانه خوبی با سه گروه قبلی ندارد، اما کم پیش می آید که با ۳ گروه بالا درگیر باشند.

گروه پنجم: Military: این گروه همان ارتشی ها و نیروهای محاصره کننده منطقه هستند و نابودی هر استاکر در منطقه در راس اهدافشان است. ارتشی های دولت اوکراین در نسخه های متفاوت بازی رابطه ای متضاد با محافظین مرکز Zone یا همان Monolith ها داشتند.

گروه ششم: Renegades: این گروه یاغیان کار آزموده و با مهارت بالا در کار با انواع سلاح ها هستند که بر خلاف دزدان با هیچ گروهی، حتی به قیمت دریافت باج و خراج ماهانه هم صلح نمیکند و همانند دیوانه ها با تمام گروه های درونZone در حال نبرد برای بقا هستند.

گروه هفتم: Bandits: این گروه دارو دسته دزدان اشیاش قیمتی (Artifact) و پول استاکر های گروه های دیگرند. اصولا همه گروه ها با این گروه میانه خوبی ندارند، اما ارتش با آنها میانه خوبی دارد و گاهی از آنها به عنوان نیروی ضربتی سریع برای حمله به دیگر گروه ها استفاده میکند.

نمایندگان دنیای جنایت که به چند دلیل به سمت Zone آمدند:

کسب درآمد از فروش آثار باستانی، بی قانونی و خرید و فروش سلاح. منطقه Zone دارای تعدای زیادی از این اوباش و جنایتکاران است. بسیاری از این راهزنان و جنایتکاران با هم متحدند، با این حال هنوز هیچ سازمان و گروه رسمی در منطقه توسط انها تشکیل نشده است. دشمن اصلی این راهزنان استاکر های منطقه هستند که برای سب رتبه باید راهزنان و جنایتکاران را شکار کنند.

گروه هشتم: Stalkers: بسیاری از استاکر ها عضو گروه loners هستند و اغلب اوقت هم به کشف و جستجو در محیط میپردازند. آنها برای عضویت در گروه loners باید مقداری هزینه کنند که در نهایت باعث کاهش در آمد اصلی انها میشود. اعضای گروه loners علاقه زیادی به تک روی و انزوا و کارهای فردی دارند.

گروه نهم: Military Stalkers: گروهی از استاکر ها هستند که آموزش های ویژه برای حضور در Zone میبینند یا استاکر هایی که با ارتش برای حضور در منطقه قرار داد دارند. آنها دارای تجهیزات ویژه و توپ های سنگین هستند و به خوبی توسط ارتش حمایت میشوند. از این گروه بیشتر برای علل و بررسی فجایع مختلف منطقه و گشت در نشقه منطقه استفاده میشود. افراد این گروه معمولا به صورت تک یا پنج نفره به گشت زنی میروند و به استاکر های آزاد اجازه تحرک در منطقه را نمیدهند و سریعا با آنها درگیر میشوند.

گروه دهم: Dolg: گروهی که به وضوح بر نظم و انظباط نظامی تاکید دارد و زندگی تمامی اعضای آن بر اساس کد هایی است که به آنها داده میشود. در این گروه فقط نمایندگان بالارتبه حق مبادله اشیا و مدارک مهم با دنیای خارج را دارند. بر اساس برخی شایعات تمامی اشیاء مکشوفه توسط اعضای این گروه به دانشمندان داده میشود. هر عضو گروه وظیفه مهمی در حفاظت از دنیای Zone دارد و اغلب فعالیت های آنها به نابودی موجودات جهش یافته منطقه و ذخیره و جذب استاکر ها برای برطرف سازی مشکلات روزانه منطقه خلاصه میشود. این گروه به مدت طولانی در جنگ و جدالی شدید با گروه Freedom بود.

گروه یازدهم: Monolith: این گروه بیشتر شبیه به یک فرقه مذهبی است. اعضای این گروه بر این باورند که در مرکز Zone کریستالی بیگانه وجود دارد که برای یکپارچگی و تکامل بسیار مفید است. اکثر استاکرها آنها را با تحقیر مینگرند و به آنها میگویند دیوانه. این گروه جلوی هر کسی که به سمت مرکز Zone در حرکت است را میگیرد و این کار آنها به خاطر ترس از دیگر استاکر ها برای نابودی مرکز Zone است. به همین دلیل مدام با گروه های مختلف در حال جنگ و خون ریزی اند. طبق شایعات این گروه دارای پایگاهیی بزرگ در نزدیکی منطقه Zone با تجهیزات و امکانات کامل است و تنها برخی از اعضای شناخته شده به ان دسترسی دارند.

گروه دوازدهم: Scientists: تحقیقات علمی پیرامون منطقه و ماهیت های موجود در آن و همچنین غارت اشیا مختلف از کارهای اصلی این گروه است. این گروه نمایندگان بدون واسطه دانشمندان هستند.

گروه سیزدهم: Mercenaries: مزدوران دیگر افراد حاضر در منطقه Zone هستند. آنها در کار خود بسیار حرفه ای اند . برخی از کارهایی که انها انجام میدهند:

کار آنها از پا در آوردن استاکر های آموزش دیده و به سرعت میتوانند گروه های کوچک را به طور کامل نابود کنند. مزدوران این ارها را در قبال دریافت پول هنگفت و یا اشیای با قیمت انجام میدهند. محل سکونت این گروه هنوز به صورت یک راز برای دیگر گروه هاست، اما میتوان آنها را در مناطق عمیق Zone پیدا کرد.

گروه چهاردهم: Mutants: استاکر های Zombified شده: آنها انسان هایی هستند که به دلیل تاثیرات زیاد رادیو اکتیو موجود در منطقه Yantar به این شکل در آمده اند. آنها کاملا دیوانه اند و در خیابان ها به صورت تنها پیاده روی میکنند. تعداد آنها در منطقه Zone بسیار زیاد است و برخی از آنها موفق شده اند خود را به مرکز Zone هم برسانند. غیر ممکن است کسی در این راه به آنها کمک کند. استاکر های Zombified به خوبی میتوانند از اسلحه خود استفاده کنند و به هیچ وجه در این زمینه احمق نیستند.

زمان برخورد با آنها عباراتی نامفهوم و عجیب را میشنوید که معنای خاصی هم ندارند. با وجود استاکر ها تعداد Zombified ها روز به روز در حال کاهش است. به عنوان یک قانون کلی آنها بسار وحشی و تهاجمی اند و اغلب به صورت گروهی حمله میکنند.

گروه پازندهم: Poltergeist: موجوداتی عجیب و خارق العاده که تنها در اعماق زمین و در منطقه Zone پیدا میشوند و عمدتا در کنار ساختمانهای خراب زندگی میکنند. در باره منشاء آنها هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. هر چند شایعات مختلف حاکی از آن است که ارواح استاکر با استفاده از امواج رادیو اکتیو ضربات مهلکی را به این موجودات وارد ساخته اند. مکانیسم ظاهری این موجودات مربوط به افسانه های poltergeist و با تنوع زیاد است. از زوزه هایی که به طور منظم شنیده میشود تا خنده های اتشین این موجودات که در همه جا شنیده میشود.

متاسفانه تمام اطلاعات موجود در رابطه با این موجودات از داستان های مبهم و مشکوک سرچشمه میگیرد و اطلاعات دقیقی از آنها در دست نیست.

گروه شانزدهم: Snork: به نظر میرسد که این موجودات بیشتر در مناطق انسانی حضور دارند. با این حال دشوار است فکر کردن به شرایطی که یک انسان به یک حیوان نفرت انگیز تبدیل شده. Snork ها موجوداتی دیوانه اند مجبور به یک زندگی حیوانی شده اند و متفاوت با دیگر هیولاهای گوشتخوار منطقه اند. این موجودات به صورت چهارپا حرکت میکنند (در واقع از دستان خود هم به عنوان پا استفاده میکنند) و برای پیدا کردن طعمه خود زمین را بو میکشند و بعد از پیدا کردن آنها با صدایی شبیه خرناس کشیدن به روی هدف میپرند و طعمه را قربانی میکنند.

آنها شکار برای شکار همه چیز را به دقت محاسبه میکنند و هدف خود را قبل از شکار مطالعه میکنند. ماهیچه های قدرتمند به آنها اجازه پرش هایی بلند برای شکار میدهد و آرواره های قدرتمند آنها میتواند در کسری از ثانیه بدن حریف را خرد کند. Snork ها برای مخفی کردن خود بسیار هنرمندانه از لباس های ارتش استفاده میکنند. Snork ها خودشان این نام را برای خودشان انتخاب کردند و یکی از دلایل این نام بر میگردد به لوله های مخصوصی که بر دهان آنها متصل است و آنها را قادر میسازد تا زیر اب به راحتی نفس بکشند.

کارهای ساخته شده از روی داستان اصلی

رمان-Roadside-Picnic

 • Stalker – 1979 film فیلم سال ۱۹۷۹ اندری تارکوفسکی بر اساس رمان پیک نیک درکنار جاده روسیه.
 • Stalker – 2012 film فیلم ۲۰۱۲ ایرلند.
 • Stalker – album سال ۱۹۹۵ آلبومی تاریک از عکس های حوادث مربوطه. توسط Lustmord و Robert Rich با الهام از فیلم تارکوفسکی ساخته شد.
 • Stalker – CSI یک قسمت از سریال تلویزیونی CSI .
 • رمان Stalker یک رمان که تاحدودی بر اساس رمان معروف Roadside Picnic نوشته شده است.
 • مقررات «استالکر» یک آهنگ مخصوص از این سری با نام Goldfinger در از آلبوم اصلی استالکر.
 • «Stalker» یک اهنگ به وسیله Aphrodite – artist از آلبوم «Aphrodite»
 • «Stalker» اهنگ های کاسدا ازآلبوم اصلی Original Me
 • یک آهنگ مخصوص از گروه Beverly Kills 50187
 • Stalkers – comics یک سری کمیک که به صورت محدود و در سال ۱۹۹۰ منتشر شد.

بازی های ساحته شده بر اسا حادثه چرنوبیل

افراد واقعی که نام خود را استالکر گذاشته اند

 • John Stalker رئیس پلیس سابق شهر منچستر انگلیس.
 • Barry Windham او یکی از کشتی گیران حرفه ای اروپاست.
 • Stalke -G.I. Joe یک شخصیت داستانی در g.i.jo
 • استالکر نام ذره سایبورگ ها در رمان Philip Reeve است.
 • Stalker – comics یک شخصیت با عمری وتاه و شمشیر و جادو در کمیک های DC است.
 • Stalker – Batman Beyond یک تبه کار فوق العاده، خارج از سری انیمیشن های بتمن
 • Stalke – Gundam نام یکی از شخصیت های مبارز انیمیشنی موبایلی است . نام بازی موبایلی آن هم Fighter G است.

مجموعه ای بی نظیر از بهترین موزیک های بازی

موزیک-استالکر

چهارده موزیک اورجینال و منحصر به فرد از بازی که به صورت دیسک و توسط سازنده عرضه شده را میتوانید به صورت رایگان دریافت کنید. تمامی موزیک ها با فرمت با کیفیت بالای ogg و با سایزهای متغیر ۱۶۰ kb/s در این مجموعه عرضه شده اند. در صورت وجود مشکل در پخش موزیک های زیر میتوانید از پخش کننده Foobar player استفاده کنید.

آلبوم اول و دوم

Download Download

کتابچه و رمان بازی

رمان-استالکر

استالکر (Russian Машина желаний) با نام ماشین مورد علاقه.

این رمان توسط Boris و Arkady Strugatsky و بر اساس پیش نویس فیلم نامه اولیه فیلم استالکر نوشته شده است و در نگارش آن از رمان سال ۱۹۷۲ Roadside Picnic (پیکنیک کنار جاده) برداشت هایی آزاد داشته. این رمان بلند سال ۱۹۸۱ توسط Svetlana Delmotte به زبان فرانسه و توسط Kjell Rehnström وSam J. Lundwall به زبان سوئدی ترجمه و چاپ شده است.  در همین زمینه کتابچه و رمانی دیگر منتشر شده که در اینترنت به صورت رایگان و ازاد در دسترس است: برای مشاهده و خواندن این رمان ها که به زبان انگلیسی هستند میتوانید به ادرس زیر بروید.

Short Stories Eva Stalker

http://evastalker.com/category/serie…ok-chronicles/

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...
 1. mohammad reza says:

  بدون شک بهترین بازی ای هست که بازی کردم ،خصوصا با بالا بردن درجه ی سختی بازی .
  از نظر القای جو و اتمسفر به بازی ساز واقعا شاهکاره این بازی ،نکته ی دیگه ای که این بازی داره ،پایان های مختلفه ،که بر اساس کار هایی که توی بازی انجام میدید ،در پایان به پایان های متفاوتی میرسید (البته به غیر از نسخه clear sky که کاملا خطی هست).سیستم داد و ستد و خرید و فروش و مکالمه با شخصیت های فرعی توی بازی واقعا عالیه .هر سه نسخه رو حداقل دو بار تموم کردم و بهترین لحظاتم بودن همشون ،اگر می خواید یه شوتر درست و حسابی و کمی سخت رو بازی کنید استاکر ها با موسیقی پس زمینه مو به تنتون سیخ میکنن ،خصوصا توی مرحله های زیر زمینی و مخصوصا وقتی که با هدست بازی کنین ،اونایی که تجربه کردن میدونن چی میگم.و امیدوارم که استاکر دو یه روزی ساخته بشه ،اون روزی که بیاد حتی اگه ۹۰ سالم هم باشه ،حتما بازیش میکنم.

 2. Mohammad says:

  خسته نباشید…از بهترین بازیای عمرم بود ولی متاسفانه هنوز نسخه اولو تموم نکردم…فقط امید دارم استاکر ۲ دوباره معرفی شه چون دفه اول کنسل شد ولی تیم سازنده دوباره برگشت سر کار و رو پروژه دیگه ای دارن کار میکنن

 3. ali021aj says:

  عالی بود
  ممنون واسه مطالب خوبتون

حسین

زندگی نامه

نوشته شده در بازی ها,داستان بازی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

تاريخ بررسي: ۱۹ مرداد, ۹۶
بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

۲۷ اسفند, ۹۵

9.3

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کارت گرافیک Sapphire Radeon R9 290 Vapor-X 4GB
شاخه: بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon R9 290 Vapor-X 4GB

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است