• عملکرد عالی نسل دوم معماری Maxwell
 • مصرف برق پایین
 • اورکلاکینگ عالی
 • دمای مناسب
 • عملکردی بی صدا
 • GPU بزرگ برای عملکرد های غیر قابل انتظار
 • قیمت بسیار زیاد
 • تک هسته ای که شاید برای 4K مناسب نباشد
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

9.5

انتخاب برتر

قیمت: 550 دلار

سازنده: انویدیا - گیگابایت

گارانتی: نامشخص

عرضه کننده: نامشخص

سایت/تلفن: نامشخص

مشاهده پروفایل نویسنده

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

مقدمه ای بر GTX 970 & GTX 980

کمپانی معظم انویدیا پس از معرفی سری ۸۰۰ و قدرتمندترین کارت این سری یعنی GTX 880 به صورت ناگهانی و غیر منتظره ای سری ۹۰۰ خود را معرفی کرد که تعجب همگان را برانگیخت. هنوز دلیل این پرش ناگهانی به سری ۹۰۰ مشخص نیست، اما قبلا هم این اتفاق یکبار دیگر بای این کمپانی افتاده بود. با این حال سری ۹۰۰ معرفی شده و همچون کارت های سری ۸۰۰ از معماری مکسول (Maxwell) اما با سیلیکونی جدید و حافظه هایی افزایش یافته استفاده میکنند.

هنوز به طور قطع مشخص نیست هدف انویدیا از عرضه سری ۹۰۰ چیست! آنها از سری ۶۰۰ تا ۷۰۰ و اندکی در ۸۰۰ اغلب سعی در افزایش سه فاکتور عملکرد، مصرف برق و قیمت نهایی کارت برای رقابت با AMD را در سر داشتند و کم و بیش به این موفقیت رسیدند. اما هدف آنها در سری ۹۰۰ هنوز ناشناخته است و البته طبیعی است. زیرا این سری به صورت رسمی روز پنج شنبه (۲۷/۶/۹۳) به هواداران و دوست داران! انویدیا معرفی شد.

اما معماری کپلر (Kepler) در ابتدا با کارتهای گرافیک سری GeForce 600 معرفی شد و پس از آن بود که سری ۷۰۰ با ۲۶۸۸ هسته کودا (CUDA) به همراه کارت گرافیک GTX Titan در فوریه سال قبل معرفی و عرضه شد. به دنبال آن  GTX 770 و GTX 780 و در نهایت گل سرسبد سری ۷۰۰ یعنی کارت گرافیک قدرتمند و تک هسته ای GTX 780 Ti در ماه نوامبر معرفی و عرضه شد تا خط پایانی باشد بر سری ۷۰۰ و شروع سری ۸۰۰ خدا بیامرز! البته GTX 770 در اصل یک GTX 680 به روز شده و با حافظه سریعتر بود. اما دو کارت گرافیک GTX 780 و GTX 780 Ti کاملا جدید و مخصوص سری ۷۰۰ بودند.

بررسی کامل نسل دوم معماری ماکسول (Maxwell)

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

به طور کلی سری ۷۰۰با معماری کپلر (Kepler) از محدودیت های زیادی برخوردار بود واین محدودیت ها در تمام کارت های سری ۷۰۰ به جز گل سرسبد این سری یعنی GTX 750 Ti وجود داشتند. با قیمت ۱۵۰ دلار، کارت گرافیک GTX 750 Ti از لحاظ عملکرد و میانگین فریم ریت بسیار شبیه کارت گرافیک GTX 650 Ti Boost بود. با وجود اینکه بر روی کاغذ ۲۰% هم از آن قویتر بود. اما کارتی همچون GTX 750 Ti با معماری مکسول (Maxwell) فاقد عملکرد و بهره وری لازم برای نسل بعد بود.

به طور کلی GTX 650 Ti حدود ۲۰% هسته بیشتر، ۶۰% TAUs بیشتر و ۵۰% ROPs بیشتر به نسبت GTX 750 Ti داشتند و این در حالی بود که GTX 750 Ti حدود ۵% سرعت کلاک بهتری داشت! با چنین حضور قدرتمندی بود که کارت های گرافیک مبتنی بر مکسول (Maxwell) موفق به تصاحب بخش اعظمی از بازار سیستم های رده بالا (High-End) شده بود. و حالا به عنوان آخرین نسل از معماری مکسول (Maxwell) شاهد عرضه سری جدیدی به نام سری ۹۰۰ هستیم. سری ای که دیگر پس از آن با معماری مکسول (Maxwell) نخواهد آمد.

حالا باید نظاره گر رقابتی داغ بین دو کارت R9 280X و ۲۹۰ با GTX 970 و GTX 980 ای باشیم که به ترتیب ۳۲۹ و ۵۴۹ دلار قیمت دارند. همان قیمتی که شایعه شده بود به حقیقت تبدیل شد! و باید دیدی دو کارت جدیدی انویدیا در مقابل R9 290X کمپانی AMD چیکار میکنند. به هر حال کارت های گرافیک جدید سری ۹۰۰ منتشر شده اند و ما در این نوشتار سعی میکنیم زوایای این کارت را تشریح کنیم.

Gigabyte G1 Gaming GTX 970 & GTX 980

این نوشتار را با GTX 980 گرانتر شروع میکنیم! تنها گروهی که شاید بسیار شوکه شوند، گروه گیمران است!کارت GTX 980 از لحاظ قیمتی با مطابقت دارد و این خبر خوبی برای بازیباز هاست. البته بر روی کاغذ هیچ شانسی برای پیروزی ندارد!  GTX 780 Ti از ۱۵ واحد SMX استفاده میکند که برای هر هسته میشود ۲۸۸۰ هسته کودا به همراه ۲۴۰ واحد TAUs و ۴۸ واحد ROPs با حافظه های GDDR5 ای که کلاک پیش فرضی حدود ۱۷۵۳MHz  و کلاک موثر ۷۰۰۰ MHz دارد.

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

حافظه ۳۸۴ بیتی GTX 780 Ti میتواند پهنای باند عظیمی حدود ۳۳۶.۴ گیگابایت در اختیار مصرف کننده بگذارد که رقم فوق العاده ای است. در مقام مقایسه کارت گرافیک GTX 980 با ۲۰۴۸ هسته کودا (یا همان Shading units یا واحدسایه زنی) به همراه ۱۲۸ واحد TAUsو ۶۴ واحد ROPs عرضه شده است که در مجموع ۲۹% هسته کودا کمتر، ۴۷% TAUs کمتر و ۳۳% واحد ROPs میشود. GTX 980 همچنینی به رابط ۲۵۶ بیتی محدود شده که با حافظه GDDR5 کلاک پیش فرضی حدود ۱۷۵۳MHz  و کلاک موثر ۷۰۰۰ MHz را به همراه دارد که این مقدار پهنای باندی معادل ۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه را دراختیار مصرف کننده میگذارد که این مقدار ۳۳% کمتر از GTX 780 Ti است.

به هر حال GTX 980 از نظر حافظه با ۲۰% افزایش کلاک در حالت عادی که معادل ۱۱۲۷MHz است و در حالت توربو با فرکانسی معادل ۱۲۱۶MHz بهتر از GTX 780 Ti است.طبق شایعات مختلف دیگر برند هایی همچون گیگابایت فرکانس کلاک مدل مرجع را با ۹% افزایش به عدد ۱۳۲۹MHz رساندند و قرار است مصحول خود را با همین مقدار حافظه اورکلاک شده منتشر کنند. با وجود ۳۰% قیمت کمتر، GTX 970  به نظر نمیرسد توان رقابت با GTX 980 را داشته باشد. همچنین ۱۹% هسته کودا و TAUs کمتر هم دارد. ولی ROPs همان عدد ۶۴ واحد است با این تفاوت که سرعت کلاک هسته کمی کاهش یافته است.

GTX 970 در فرکانس ۱۰۵۱MHz فعالیت میکند که این مقدار در حالت کمکی(boost) به رقم ۱۱۷۸MHz میرسد که فقط ۳% کمتر از GTX 980 است. حافظه در این کارت تغییری نداشته است و این خبر خوبی برای بازیبازان است. میزان پهنای باند حاظه در کارت گرافیک GTX 970 همان ۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه است و از همان حافظه های GDDR5 با فرکانس ۱۷۵۰MHz و ۷.۰Gbps موثر در آن استفاده شده است. این مقایسه نشان میدهد GTX 970 در بدترین حالت ممکن فقط ۱۹% ضعیف تر از GTX 980 است. اما میتوان گفت بر روی کاغذ سریعتر است! قیمت این کارت مشخص نیست.

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

برای افزایش سرعت GTX 970 کمپانی گیگابایت نسخه جدیدی از این کارت با برند G1 Gaming عرضه کرده است که فرکانس کاری معادل ۱۱۷۸MHz دارد که در حالت کمکی(boost) به رقم ۱۳۲۹MHz میرسد. G1 Gaming GTX 970 همراه با اندکی اورکلاک کارخانه ای و طراحی مجدد و با به رخ کشیدن کولر اختصاصی و طراحی PCB کاملا جدیدی روانه بازار شده است. این کار باعث شده کارت گرافیک تولیدی کمپانی گیگابایت یک سر و گردن بالاتر از دیگر برند ها قرار بگیرد.

کارت گرافیک Gigabyte G1 Gaming GTX 980 با یک کولر ۶۰۰ وات قدرتمند مجهز شده است که به خوبی از پس دفع حرارت تولید شده توسط کارت بر می آید و تا مدتها خیال شما بابت خنک بودن دمای کارت راحت خواد بود. این فن ۶۰۰ واتی از جدیدترین و بهترین فناوری های WindForce 3X استفاده میکند. در کل در این کولر خنک کننده سه فن وجود دارد که هر کدام شامل طراحی منحصربه فردی است که موجب میشود همواره جریان هوا از طریق لبه های فن به داخل کارت هدایت شود. طبق گفته گیگابایت طراحی جدیدی فن های WindForce 3X موجب افزایش ۲۳% ای جریان هوا و کاهش تلاطم هوا در اطراف لبه های فن میشود.

همچنین برای این کارت از شش هیت سینک (heatsink) بزرگ با شش هیت پایپ (heatpipes) و ۵ فن پنج میلیمتری که یکی از آنها ۶ میلیمتر ضخامت دارد استفاده شد است. فناوری مثلثی خنک کننده گیگابایت همچنان در این سری مورد استفاده قرار گرفته که هدایت هوا را به طور مساوی در سراسر سطوح هیت سینک هدایت میکند. طبق ادعای گیگابایت این فناوری در نسخه جدیدیش بیش از ۳۵%  بهبود عملکرد هیت سینک را به صورت منظم ارائه میدهد.

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

به هر حال کارت گرافیک Gigabyte G1 Gaming GTX 970 از همان طراحی و ویژگی های کولر های سه فن امادر این سری با هیت سینکی کوچیکتر استفاده کرده که همین امر موجب شده شاهد چهار لوله انتقال حرارت (heatpipes) با ابعاد ۶ میلیمتر را در این نسخه شاهد باشیم.هر دو کارت تولید شده گیگابایت از کولرهای اختصاصی “WINDFORCE” استفاده میکنند که لوگوی آنها در پشت و کنار کارتها مشخص است. کارت گرافیک Gigabyte G1 Gaming GTX 980 از پاور قدرت ۸ فاز استفاده میکند در حالیکه GTX 970 از پاور قدرت ۶ فاز استفاده میکند.

ویژگی های جدید نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell»

به گفته انویدیا نسل دوم معماری Maxwell دو برابر عملکرد بهتر از نسل قبل دارد. برای نمونه GTX 980 حدود ۳۳% عملکرد بهتر در هسته ها به همراه دارد و فرکانس کاری آن هم از کارت گرافیکی همچون GTX 680 بیشتر است. با این حال امتیاز TDP کارت های جدیدتر حدود ۳۰ وات کمتر است. به گفته انویدیا GTX 980 به دلیل توازن در طراحی سیلیکون های تراشه گرافیکی GM204 در اغلب موارد میتواند به طور کامل از تمام هسته های کودا (CUDA) استفاده کند. علاوه بر این سایز کاشه L2 در این تراشه ها به ۲ مگابایت افزایش یافته که بسیار عالی است.

این مقدار چهار برابر بزرگتر از کاشه ۵۱۲ کلوبایت موجود در تراشه های گرافیکی GK104 ای است که در کارت های گرافیکی همچون TX 680 و GTX 770 مورد استفاده قرار گرفته است. کاشه بزرگتر بدین معناست که تعداد درخواست های ارسالی به سمت GPU DRAM کمتر میشود که نتیجه آن بهبود عملکرد کلی و کاهش مصرف برق پردازنده های گرافیکی است. این دقیقا اتفاقی است که برای پردازنده های سری ۹۰۰ انویدیا افتاده و به همین دلیل در نسل دوم معماری Maxwell علی رغم ضعیف تر بودن GTX 980 بر روی کاغذ، در عمل شاهد برتری نسبی GTX 780 TI و گاهی بسیار زیاد این کارت در برابر GTX 780 TI هستیم.

صحبت از DRAM شد و باید بگوییم تراشه گرافیکی GM204 دارای موتوری جدید و پشرفته ای است که وظیفه آن کاهش درخواست های پهنای باند است تا در نتیجه با افزایش عملکرد و بهبود کلی میزان فریم ریت روبرو شویم. عملکرد معماری Maxwell بیشتر از لحاظ بهره وری مورد توجه است که در این زمینه شامل فناوری های جدید رندرینگ پیشرفته ای که احتمالا برای همانهنگی بیشتر با DirectX 12 آماده شده است. اولین فناوری VXGI نام دارد که مخفف (Voxel Global Illumination) است.

بررسی فنی پلتفرم DirectX 12

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

این فناوری به طرز چشمگیری باعث بهبود عملکرد رندرینگ در کارت هایی همچون GTX 980/GTX 970 میشود. همچنین چندین مدل anti-aliasing جدید از جمله یک مدل Mutli-Frame از نوع AA-MFAA وجود دارد که تصاویری قابل مقایسه با ۴xMSAA و با عملکردی شبیه ۲xMSAA به همراه دارد. از دیگر ویژگی های این معماری میتوان به DSR یا (Dynamic Super Resolution) اشاره کرد که برای وضوح های تصویری بالا به کار میرود. شاید این مورد برای تصاویری ۴K ای باشد که همین چند روز پیش نسخه جدیدی از DisplayPort برایش معرفی شد.

این فناوری بازی را با ضووح های بالاتر رندر میکند و سپس آنها را برای پخش با همان کیفیت در مانیتور های مختلف و کوچکتر downscaling میکند. این روش downscaling یا روش نمونه گیری رو به پایین معمولا توسط طراحان گرافیکی و عکاسان مورد استفاده قرار میگیرد. انویدیا برای این روش از فــــــیلتری مخصوص در طول مرحال تبدیل تصاویر از کیفیت بالا به کیفیت پایین یا downscaling استفاده میکند. ویژگی DSR از طریق ابزار مخصوص کارت های گرافیک GeForce قابل استفاده است و بدین ترتیب میتوان برای هر بازی از بهترین تنظیمتا ممکن استفاده کرد.

در نهایت باید گفت دو کارت GTX 980 و GTX 970 تنها یک کارت بهبود یافته اند نه یک کارت نسل جدید. همچنین براکت I/O سه کانکتور DisplayPort و یک HDMI 2.0 و یک کانکتور DVI را برای این کارت فراهم میکند که که در مجموع پنج خروجی مختلف به کاربر میدهد که دو تای اولی به خوبی از وضوح تصویر ۴K با سرعت ۶۰ هرتز یا همان ۶۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی میکنند.

صفحه بندی

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6
منبع techspot
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
لیست کامل کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از DirectX 12
شاخه: AMD/ATI,Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آپدیت ۲۱/۲/۹۵ | لیست کامل کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از DirectX 12

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است