نگاهی به تراشه های گرافیکی AMD Vega

نگاه اول؛ اسامی رمز

چندی پیش در مطلبی با عنوان «بررسی نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹» در مورد آینده کارت های گرافیک AMD صحبت کردیم و گفتیم که معماری Polaris «ستاره قطبی» را میتوان جدی ترین رقیب Pascal انویدیا دانست که در مورد تغییراتش در مقاله «با AMD Polaris آشنا شوید؛ نسل بعدی معماری تراشه های گرافیکی AMD» توضیحات مفصلی ارائه کردیم. اما اولین اطلاعات رسمی مربوط به نقشه راه آینده کارت های AMD در مراسم سالانه GDC 2016 منتشر شد که در موردش نوشتیم.

چیزی که AMD به عنوان نقشه راه آینده کارت های گرافیکش در رویداد گرافیکی کپسایسین معرفی کرد، برای دو/سه سال آینده بود که سری اولش با اسم رمز Polaris 11/Polaris 10 و کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 به نمایش درآمد و سری دومش هم با نام AMD Vega در راه است. احتمالش بسیار زیاد است که AMD به دلیل موفق نبودن کارت های گرافیک مبتنی بر معماری پولاریس «Polaris» به سرعت قصد جایگزین کردن کارت های بعدی راداشته باشد که البته در کنار شروع فرآیند تولید HBM3 و GDDR6 و حتی PCI Express 0.4 میتواند این روند را سرعت ببخشد.

معماری پولاریس «Polaris» علی رغم مشکلاتش، مزیت های خوبی در اختیار AMD گذاشته تا بدون تفکر در مورد غولی همچون GTX 1080 به فکر تصاحب دیگر بازارهای گرافیکی باشد. لازمه است توضیحی در مورد نام گذاری سری AMD RX 400 بدهیم تا با نحوه نامگذاری جدید کارت های AMD آشنا شوید. از آنجایی که AMD Radeon RX 480 مبتنی بر سیلیکون پولاریس ۱۰ است، بنابراین در تعاریف AMD از کارت های جدیدش اولین کارت رده بالا (High-end) محسوب میشود و از آنجایی که این کارت با اسم رمز با اسم رمز الزمر (Ellesmere) معرفی شده، میتوان گفت که باز هم باید آن را در رده کارت های رده بالا (High-end) قرار دهیم نه میان رده (Mid-Renge)!

با AMD Polaris آشنا شوید؛ نسل بعدی معماری تراشه های گرافیکی AMD

تراشه های گرافیکی AMD Vega

در واقع کارتی همچون Radeon R7 460 با اسم رمز Arctic Islands تولید شده و بر اساس سیلیکون یا همان تراشه Baffin ساخته شده و با اسم رمز دوم (اسم رمز سیلیکون) پولاریس ۱۱ معرفی شده و به همین دلیل در رده بندی کارت های میان رده (Mid-Renge) قرار میگیرد. کارت گرافیک Radeon RX 480 هم با اسم رمز (معماری) Arctic Islands معرفی شد، ولی با این تفاوت که از سیلیکون یا همان تراشه Ellesmere مبتنی بر پولاریس ۱۰ استفاده میکند و به همین دلیل با دو رده بندی متفاوت روبه رو ایم.

کارت های گرافیک رده پایین «Entry-level» کمپانی AMD قرار است با اسم رمز تایید نشده (منظور به صورت رسمی است) وستون «WESTON» و بانکس «BANKS» عرضه شوند که این دو ربطی به نام رمز پولاریس ۱۰ و ۱۱ ندارند! یعنی اینکه پولاریس ۱۰ و ۱۱ فقط برای کارت های سری جدیدی هستند که از تراشه های Ellesmere و Baffin استفاده میکنند و اصلاً ریبرند محسوب نمیشوند. در واقع Radeon RX 480 برای پر کردن فضای بین دو کارت GTX 970 و GTX 980 عرضه شده نه برای رقابت با غولی همچون GTX 1080!

اما اشاره کنیم که AMD در رویداد گرافیکی کپسایسین ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که از کارت هیا رگافیک سری RX 400، هیچ کارت گرافیک رده پایین «Entry-level» و حرفه ای «Enthusiast» عرضه نمیشود. بنابراین برای عرضه این کارت ها باید منتظر تراشه های گرافیکی مبتنی بر AMD Vega ۱۰ با اسم رمز «Greenland» و AMD Navi 10 باشیم که احتمالاً در چند ماه آینده رونمایی میشوند. در ابتدا قرار بود پرچمدار کارت های نسل فعلی AMD با کارت Radeon RX 4۹۰ وارد بازار شود که خوب اینطور نشد و AMD ترجیح داد به فکر عرضه زود هنگام معماری جدیدش باشد تا بتواند سهم بیشتری از بزار تراشه های گرافیکی را کسب کند.

معماری GCN و نامرمز تراشه های تولید شده بر اساس این معماری

سال عرضهنام رمزمعماریلیتوگرافی ساختبررسی تخصصی
۲۰۱۱Tahiti/Cape VerdeGCN 1.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۳Hawaii/BonaireGCN 2.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۵Fiji/TongaGCN 3.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۶Polaris و AMD VegaGCN 4.0۱۴ نانومتربررسی اولیه
۲۰۱۷AMD Vega (HBM2)GCN 4.0--
۲۰۱۸AMD NAVIGCN ؟--

نگاه دوم؛ ریز معماری GCN

لازم به ذکر است ریز معماری اصلی Radeon RX 480X مبتنی بر GCN4 است که با اسم رمز اول (منظور اسم رمز معماری) Arctic Islands برای سری RX 400 و اسامی رمز سیلیکون Vega 10/11 عرضه میشود. اولین نسل ریز معماری GCN با فناوری ۲۸ نانومتری و اسم رمز «Southern Islands» برای کارت های سری HD 7000/Rx 200 مورد استفاده قرار گرفت و مهمترین ویژگی اش استفاده از اسلات PCI-E 3.0 و فناوری AMD ZeroCore بود. پس از آن نوبت GCN2 بود که با اسم رمز «Sea Islands» در کارت های سری HD 7790 و Radeon HD 8770, R7 260/260X, R9 290/290X, R9 295X2 خودنمایی کند.

APU های (پردازنده های دارای تراشه گرفیک مجتمع) این سری نیز با اسم رمز کاوِری «Kaveri»؛ مولینس «Mullins»؛ بیما «Beema» و پوما «Puma» برای پلتفرم موبایل و دسکتاپ معرفی شدند که از فناوری های پیشرفته ای همچون AMD TrueAudio و AMD PowerTune استفاده میکردند. مهمترین تراشه های این نسل نیز با اسم رمز هاوایی «Hawaii» معرفی شدند که در کارت گرافیک Radeon R9 290X و هم خانواده هایش مورد استفاده قرار گرفتند. البته اسامی رمز و کاربردهای ریز معماری GCN2 به همین جا ختم نشد و با معرفی دو تراشه لیورپول «Liverpool» و دورناگو «Durango»، شاهد ورود AMD به کنسول های PS4 و Xbox One هم بودیم که در مقالات متعددی به آن پرداختیم.

اما سومین نسل ریز از معماری GCN در سال ۲۰۱۴ با نام GCN3 و همراه با دو کارت پیشواز R9 285 و R9 M295X و با اسم رمز سیلیکون تونگا «Tonga» معرفی شدند. کارت های میان رده و معمولی این سری با اسم رمز تونگا «Tonga» و کارت های رده بالای این سری هم با اسم رمز فیجی «Fiji» عرضه شدند که از مهمترین ویژگی های این نسل میتوان به پشتیبانی از نسل اول حافظه ویدئویی HBM اشاره کرد. همچنین APU های این سری هم با نام کاریزو «Carrizo» معرفی شدند که از قابلیت های بسیار خوبی به نسبت رقیب استفاده میکردند. نسل سوم با اسم رمز «Volcanic Islands» معرفی شد و در کارت های R9 285(x) و Fury/Nano مورد استفاده قرار گرفت.

بررسی نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹

نقشه-راه-AMD-2016

اما در نهایت به چهارمین نسل ریز معماری GCN یا همان GCN4 میرسیم که از قرار معلوم با اسم رمز ریز معماری «Arctic Islands» برای کارت های سری سری RX 400 و با اسم رمز سیلیکون Vega 10/11 برای کارت های جدید معرفی شده است. خانواده کارت های Arctic Islands در سه ماهه دوم ۲۰۱۶ و با معرفی سری AMD Radeon RX 400 عرضه شدند و تمامی نسخه های دسکتاپ آنها نیز بر مبنای اسم رمز پولاریس «Polaris» و با فناوری ۱۴ نانومتری FinFET عرضه شدند که البته با استقبال خوبی هم مواجه نشدند.

اما؛ اطلاعات یا بهتر است بگوییم شایعات موجود نشان میدهند تراشه های گرافیکی مبتنی بر اسم رمز Vega10/11 هم با همان ریز معماری GCN4 و در سه ماهه اول ۲۰۱۷ معرفی وعرضه میشوند. تراشه هایی که احتمالاً  در نسخه دسکتاپ با حافظه های HBM2 معرفی میشوند و در کنار پردازنده های قدرتمند Zen میتوانند AMD را به اوج دوران شکوهش برگردانند. اما شایعات موجود نشان میدهند که شاید تراشه Vega ۱۱ به طور کامل جایگزین سیلیکون های مبتنی بر فیجی «Fiji» به کار رفته در  کارت های گرافیک سری Fury  شوند که البته در حد همین شایعه باقی خواهد ماند!

از طرفی احتمالاً Vega 11 برای رقابت مستقیم با GTX Titan P عرضه شود که از سیلیکون GP100 استفاده میکند و گفته میشودا از ۶۱۴۴ پردازنده جریانی استفاده میکند و نسخه معمولی تر از این تراشه نیز شاید در کارت گرافیک Radeon RX 490 مورد استفاده قرار بگیرد که از ۴۰۹۴ پردازنده جریانی استفاده میکند و برای رقابت با  GTX 1080 و GTX 1070 وارد بازار خواهد شد. اطلاعات موجود حاکی است که Vega 11 یک تراشه کامل همچون سیلیکون GP100 است که به نظر شایعه ای بیشتر نیست.

بررسی کارت گرافیک AMD Radeon RX 480

روند-کوچک-شدن-تراشه-های-گرافیکی

چون که طبق روال تولیدات AMD؛ باید شاهد استفاده از Vega 10 در پرچمدار سری جدید AMD باشیم و شاید از Vega 10 در Radeon RX 490X و کارت دو هسته ای قویتر از آن استفاده شود. البته احتمال استفاده تراشه های نسل جدید Vega 10 و Vega 11 از حافظه های ویدئویی HBM2 و یا HBM3 وجود دارد و شاید هم جای این دو حافظه از GDDR5X استفاده شود. این حافظه ها حتما از فناوری ساخت حافظه پایین تری استفاده میکنند که در افزایش بهره وری قدرت این تراشه ها موثر است.

نگاه سوم؛ نقشه راه

نقشه راه AMD به ما میگوید که تراشه های گرافیکی AMD Vega احتمالاً زودتر از زمانبندی اعلام شده عرضه میشوند و این به معنای عدم موفقیت سری پولاریس است. تراشه های گرافیکی که با وجود عملکرد ۲.۵ وات بر هر ساعت بهتر از نسل قبلش نتوانست موفقیت خوبی در بازار گرافیکی کسب کند و حتی موفق به کسب سهم عمده بازار گرافیکی نشدند. جالب ترین قسمت نقشه راه فوق؛ تراشه های گرافیکی AMD Navi هستند که AMD از آنها با عنوان NextGen memory یا نسل بعدی حافظه یاد کرده و اینطور برداشت میشود که با چیزی غیر از حافظه های مبنی بر HBM طرفیم!

حافظه ای که در مقاله «با معماری تراشه گرافیکی Radeon R9 Fury X آشنا شوید» در مورد ویژگی های معماری اش توضیحاتی دادیم و مشخص کردیم از چه ویژگی ها و فناوری هایی در آن استفاده شده است.همچنین  اخیراً اطلاعات جدیدی از نقشه راه آینده تراشه های گرافیکی برای خریداران و سهام داران AMD منتشر شده که نشان میدهد AMD Vega در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ میلادی عرضه میشود.

با معماری تراشه گرافیکی Radeon R9 Fury X آشنا شوید

نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD

شواهد نشان میدهد AMD در حال برنامه ریزی برای معرفی تراشه های گرافیکی نسل بعدی خودش است. این بدین معناست که به زودی باید منتظر عرضه وگا «Vega» و ناوی «Navi» در سال ۲۰۱۸ میلادی باشیم. در همین حال؛ چندی پیش بود که آقای کریس هوک «Chris Hook»؛ (مدیرعامل بخش بازاریابی جهانی و روابط عمومی شرکت AMD) پس از اطلاعات و شایعات پراکنده موجود در سطح وب تصویر زیر را به عنوان محل عرضه AMD Vega منتشر کرد!

پیام کریس هوک

همچنین رَجا کودوری «Raja Koduri»؛ (مدیر عامل AMD) چندی پیش در یک گردهمایی از پذیرفته شدن طرح معماری نهایی Vega 10 برای تولید سخن گفت و وجود این تراشه ها را تایید و اعلام کرد که این تراشه ها را به زودی به بازار عرضه میکنند. خوش بینانه ترین سناریو برای عرضه تراشه های گرافیکی AMD Vega این است که این تراشه ها با استفاده از حافظه های ویدئویی HBM2 حدود ۳ برابر عملکرد بهتری به نسبت تراشه های ۲۸ نانومتری را در خود داشته باشند.

به این دلیل گفتیم خوش بینانه، چون طبق اسلایدهای منتشر شده از نقشه راه AMD، این تراشه ها ۲.۵ برابر در هر وات بر ساعت بهتر از پولاریس «Polaris» عمل میکنند. به نظر میرسد AMD با معماری پولاریس «Polaris» موفق شده به برخی اهدافش گرفتن برسد و بخش زیادی از سهم از دست رفته بازار کارت های گرافیک رده دسکتاپ را بدست آورد که البته اینمقدار بسیار کمتر از مقدار پیش بینی شده بود!

تمامی مطالب بر گرفته از دو وب سایت videocardz و techpowerup میباشد
منبع اختصاصی
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
AMD-Logo
شاخه: AMD/ATI,Intel /Nvidia,اخبار,شایعات

اطلاعات جدید از کارت های سری R 400 توسط AMD منتشر شد

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است