• بسیار سریع
 • کارآمد
 • اورکلاک خوب
 • ساکت و کم صدا
 • استفاده از HDMI 2.0
 • مناسب برای 4K
 • 12 گیگابایت حافظه
 • بسیار گران
 • تا حدودی تحت لود گرم میشود
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

8

خوب

قیمت: 999 دلار

سازنده: انویدیا

گارانتی: نامشخص

عرضه کننده: نامشخص

سایت/تلفن: نامشخص

مشاهده پروفایل نویسنده

GeForce GTX Titan X

مقدمه

کپلر (Kepler) نام معماری ای بود که سه سال قبل در کارت های سری ۶۰۰ انویدیا مورد استفاده قرار می گرفت. گل سر سبد کارت های آن زمان و در واقع بهتر است بگوییم شاهکار سری ۶۰۰ کارت گرافیک GTX 680 ای بود که ۵۰۰ دلار قیمت داشت. این کارت از ۳.۵۴ بیلیون ترانزیستور با پهنای باندی معادل ۱۹۲ گیگابایت بر ثانیه استفاده میکرد. این کارت آخرین شاهکار تولید شده از سری GeForce 600 بود. سری ۰۶۰ تمام شد، اما معماری کپلر (Kepler) مورد استفاده در این سری به اتمام نرسید.

در آن زمان در حالی که همه مشتاقانه منتظر معرفی کارت های سری GeForce 700 انویدیا بودند، ناگهان GeForce GTX Titan با ۷.۰۸ بیلیون ترانزیستور و با قیمت سرسام آور ۱۰۰۰ دلار معرفی شد. به تایتان لقب “king of the hill” یا پادشاه تپه ها داده شده بود! این در حالی  بود که کمپانی AMD شش ماه بعد کارت پرقدرت Radeon R9 290X ای را معرفی کرد که با قیمتی نصف کارت GTX Titan از عملکردی مشابه آن استفاده میکرد. با وضعیت شکل گرفته حتی انویدیا حاضر به کاهش قیمت کارت گرافیک GTX Titan هم نبود.

این تراشه فقط به مدت ۶ ماه رویایی ترین تراشه گرافیکی (GPU) کاربران و بازیبازان شناخته میشد. مدتی گذشت و با عرضه GTX 780 Ti اوضاع کارت های انویدیا بهتر شد. این کارت در مقابل GTX Titan از هسته های کودا (CUDA) بیشتری استفاده میکرد و قیمتی برابر ۷۰۰ دلار داشت! اگرچه GTX Titan بزرگترین کارت موجود برای بازی در آن زمان بود، اما تنها کارت موجود برای این کار نبود. با ۱.۳ ترافلاپس قدرت پردازشی بیشتر، شاهد ۶۴ برابر دقت مضاعف در عملکرد هسته های کارت به نسبت کارت های نسل قبل بودیم.

بررسی کامل نسل دوم معماری ماکسول (Maxwell)

پیش از معرفی این کارت، در ایستگاه های کاری یا همان (workstations) و ابر رایانه ها فقط از تولیدات مبتنی بر معماری تسلا (Tesla) استفاده میشد. اما عرضه تایتان (Titan) موجب پدیدآمدن شرایط متفاوتی شد. به هر حال کمپانی انویدیا فقط یک سال پس ازعرضه تایتان (Titan) از کارت گرافیک جدید Titan Black با ۲۸۸۰ هسته رونمایی کرد که شاهد افزایش عملکرد دو برابری آن تا ۱.۷ ترافلاپس قدرت پردازشی بودیم. درست یک ماه بعدهم کارت گرافیک GTX Titan Z از ترکیب دو کارت Titan Black و Titan با قدرت پردازشی ۲.۷ ترافلاپس معرفی شد. کارتی که قیمتش ۳۰۰۰ دلار بود!

از آن زمان تا الان نسل جدیدی به نام GeForce 900 معرفی شدند که در واقع بر پایه نسل دوم معماری ماکسول (Maxwell) تولید شده اند. نسلی که قدرتمندترین کارتش GTX 980 ای است که از عملکرد بسیار بالا و مصرف برق بسیار پایینی به نسبت نسل گذشته کارت های مبتنی بر معماری ماکسول (Maxwell) استفاده میکند. در واقع بهتر است اینطوری بگوییم که اگر روزی از تایتان به عنوان “king of the hill” نام میبردند، این لقب امروز برازنده قدرتمند ترین کارت تک هسته جهان یعنی GTX 980 است.

کارت گرافیک GTX 980 از ۲۰۴۸ هسته های کودا (CUDA) و ۵.۲ بیلیون ترانزیستور در محیط کوچکی (Die) به ابعاد ۳۹۸ میلیمتر مربع استفاده میکند که از نظر اندازه ۲۹% کوچکتر از سیلیکون های تراشه های کپلر (Kepler) و ۲۹% سریعتر از آن است. حالا انویدیا مجددا شش ماه پس از معرفی کارت گرافیک GTX 980 از کارت گرافیک GeForce GTX Titan X رونمایی کرده است. یک کارت بزرگتر، پیچیده تر و البته قدرتمند تر از GTX 980. بر خلاف تراشه های قبلی تایتان (Titan)، تراشه Titan X به طور اختصاصی برای پردازش بازی های سطح بالا (high-end) طراحی شده است که در نتیجه عملکردی مشابه GTX 980 را ارائه میدهد.

تست و بررسی کامل کارت های گرافیکی GTX 970 & GTX 980

کارت گرافیک GeForce GTX Titan X در مراسم GDC 2015 و در جریان همایش معرفی موتور بازی سازی Unreal Engine 4 به صورت محدود و بدون هیچ گونه اطلاعات جانبی از  مشخصات کارت معرفی شد. اما بالاخره در تاریخ ۲۶ اسفند ۹۳ به صورت رسمی و طی خبری کوتاه توسط انویدیا معرفی و برای عرضه و فروش آماده شد. این کارت غول پیکر با تراشه عظیم و قدرتمند Maxwell GM200 و مقدار عظیم ۳,۰۷۲ هسته سایه زنی (shader cores) معرفی شد.

سیلیکون GM200 استفاده شده در این کارت با فناوری لیتوگرافی ۲۸ نانومتری ساخته و طراحی شده و شامل ۱۹۲ TMUs، تعداد ۹۶ ROPs و حافظه GDDR5 با رابط ۳۸۴ بیتی به همراه ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئویی است که از این کارت یک هیولای واقعی ساخته است! قدرت کلی پردازشی کارت در حالت تک پردازشی معادل  ۶۶۰۰ گیگافلاپس و در حالت دو پردازشی به رقم ۲۰۶ گیگافلاپس یا ۷.۱ ترافلاپس میرسد و  مصرف برق آن همانطور که قبلا اشاره کرده بودیم ۲۵۰ وات است. کارت گرافیک GTX Titan X فقط با طراحی مرجع عرضه میشود و خبری از نسخه های سفارشی سازی شده توسط شرکای انویدیا نیست. قیمت این کارت هم ۹۹۹ دلار آمریکا اعلام شده است.

این بررسی در ۱۰ صفحه به شرح زیر منتشر شده است

جزئیات تراشه Titan X GM200

GeForce Titan X بسیار بسیار پرقدرت است. تراشه GM200 موجود در این کارت از شش خوشه پردازش گرافیکی یا کلاستر (Graphics Processing Clusters) استفاده میکند که در مجموع ۲۴ واحد SMMs یا (multiprocessors) را تشکیل میدهد که این خوشه ها در کنار هم در مجموع ۳۰۷۲ عدد هسته کودا (CUDA) را تشکیل میدهند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، Titan X شامل یک پیکربندی با ۳۰۷۲ SPUs است که وظیفه آنها انجام کارهای پردازشی همچون pixel/vertex/geometry و سایه زنی (shading duties) است.

بررسی کوتاه تراشه GM200 کارت گرافیک GTX Titan X
PCB NVIDIA GeForce GTX TITAN X

PCB NVIDIA GeForce GTX TITAN X

این در حالی است که تعداد ۱۹۲ واحد بافت زنی (Texture Mapping) به همراه ۹۶ واحد Raster با کلاک پایه ۱۰۰۰ مگاهرتز برای این کارت در نظر گرفته شده است. نرخ فیـــلتر بافت ( texture filtering) در این کارت ۱۹۲ گیگاتکسل در ثانیه است که حدود ۳۳% بیشتر از GTX 980 است. همچنین در کارت گرافیک Titan X از ۳ مگابایت کش L2 به همراه ۹۶ واحد ROPs استفاده شده که در بالا هم به مقدار ۹۶ واحد اشاره کردیم. حافظه زیر سیستم GTX Titan X شامل کنترلر ۶۴ بیتی با پهنای باند ۳۸۴ بیت و ۱۲ گیگابایت حافظه پرسرعت نسل GDDR5 است.

این بدین معناست که رابط ۳۸۴ بیتی در کنار فرکانس موثر حافظه ۷ گیگاهرتزی میتوانند پهنای باندی معادل ۳۳۶.۵ گیگابایت بر ثانیه را برای این کارت فراهم کنند که این رقم دقیقا ۵۰% بیشتر از GTX 980 است. علاوه بر آن، با استفاده از ۱۲ گیگابایت حافظه پرسرعت نسل GDDR5 بازیبازان میتوانند به راحتی از بازی های مبتنی بر DX12 را با دقت تصویر ۴K اجرا کنند بهترین و روایی ترین لحظات را تجربه کنند. به گفته انویدیا، کارت Titan X به صورت کامل و ۱۰۰% بر پایه تراشه GM200 ساخته شده است.

اما موتورهای نمایش تصاویر و پردازش ویدئو دقیقا از روی تراشه های GM204 استفاده شده در GTX 980 کپی شده اند. همینطور مثل GTX 980 در این کارت هم میزان دقت مضاعف توان عملیاتی ۱/۳۲ است که این نرخ دقیقا همان مقدار موجود درکارت گرافیک GTX 980 در حالت تک نرخی است. بنا به دلایلی نامشخصی در Titan X از تراشه بزرگ تر و قدرتمند تری به نام تراشه GM200 استفاده شده است. در تصویر زیر؛ به مدل تراشه که زیرش نوشته شده است دقت کنید: PG600. یا آدی استفاده شده برای این کارت که عدد ID 600-1G600-0000-000L میباشد. این بدین معناست که PCB کارت دقیقا همان چیزی است که قبلا با کارت GTX 980 منتشر شده بود.

کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX TITAN X

کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX TITAN X

کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX TITAN X

کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX TITAN X

همانطور که گفتیم سرعت پایه کلاک GTX Titan X روی ۱۰۰ مگاهرتز تنظیم شده که در حالت عادی به ۱۰۷۵ مگاهرتز هم قابل افزایش است. این مقدار به طور کلی برای اجرای بازی ها و برنامه های کاربردی در نظر گرفته شده است. هر چن نیازی آنچنانی هم به این مقدار نمیشود. پهنای باند استفاده شده در تایتان ایکس (GTX Titan X) دقیقا همان پهنای باند TITAN BLACK است. مقدار حافظه استفاده شده در این کارت واقعا بالاست! همانطور که در تصاویر گالری زیر مشاهده میکنید، در این کارت از ۲۴ تراشه‌ی حافظه‌ H5GQ4H24MFR هاینیکس استفاده شده که در مجموع ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئوی را برای این کارت به همراه دارد.

این حافظه ها از نسل حافظه های GDDR5 است و سرعت کلاکی معادل ۱۷۵۰ مگاهرتز دارد که با در نظر گرفتن نوع آن، معادل ۷ گیگاهرتز است. این رقم برای این کارت غول پیکر رقم وحشتناکی است! در مقابل، رقیب این کارت یعنی کارت گرافیک R9 390X از ۴ گیگابایت حافظه نسل جدید HBM استفاده میکند! مشخص نیتس بهره وری و قدرت این حافظه های نسل جدیددر چه حدی است. آیا این حافظه ها از نظر قدرت و سرعت قویتر از ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئویی تایتان ایکس (TITAN X) عمل میکنند یا خیر؟! این موضوعی است که قطعا تا زمان عرضه کارت R9 390X نمیتوان فهمید!

توجه داشته باشید که کلاک کمکی (Boost Clock) این کارت با توجه به سیستم های مختلف و بازی مورد نظر متغییر است. این مورد در تایتان های قبلی هم بود. Titan X از یک پوشش آلومینیومی استفاده میکند. پوشش فلزی محکمی که به خوبی از کارت محافظ می کند. در واقع دیگر خبری از پوشش نسخه های قبلی دراین نسخه نیست. پوشش جدید Darth Vader نام گذاری شده که یکی از شخصیت های معروف سری فیلم های جنگ ستاره است. بای خنک کردن تراشه GM200 از لوله های مسی مخصوصی که (vapor chamber) خوانده میشوند استفاده شده است.

خروجی-برق

خروجی برق کنارPCB NVIDIA GeForce GTX TITAN X

مساحت تراشه به کار رفته در کارت گرافیک تایتان ایکس (TITAN X) معادل ۵۵۱ میلی‌متر مربع است و در مقابل GM204 مساحت ۳۹۸ میلی‌متر مربعی دارد. این بدان معناست که تراشه GM200 حدود ۳۸ درصد بزرگتر از تراشه GM204 کارت گرافیک GTX 980 و GTX 970 و  تعداد واحد‌های کودا (CUDA) این کارت هم ۵۰ درصد بیشتر است. بنابراین تراشه GM200 از لحاظ بهره وری و قدرت بسیار قویتر از تراشه های به کار رفته در GTX 980 و GTX 970 میباشند.

این محفظ بزرگ یا (vapor chamber) با استفاده از دو هیت سینک بزرگ آلومینیومی برای پراکندگی گرمای تولید شده از تراشه مورد استفاده قرار گرفته است. پس از خروجی های محفظ بزرگ یا (vapor chamber) هم یک فن بزرگ بسیار سبک قرار گرفته تا عمل خنک سازی کارت را به بهترین و مطلوب ترین حالت انجام دهد. این فن به خوبی هوای داغ اطراف تراشه GM200 را به خارج کارت هدایت می کند. این فن بسیار بی صداست و حتی درحالت اورکلاک و تحت لود بار کامل هم صدای بسیار کمی تولید میکند.

اگر یادتان باشد، GTX 980 شامل یک صفحه در قسمت زیرین کارت بود که اصطلاحاً (backplate) خوانده میشود. صفحه ای که برای افزایش بهبود گردش جریان هوای آزاد در GTX Titan X حذف شده و خبری از آن نیست. از نظر اندازه کارت گرافیک GTX Titan X حدود ۱۰.۵ سانتیمتر بزرگتر از کارت مرجع GTX 980 است. از خروجی های موجود بر پشت کارت میتوان به دو پورت DVI، یک پورت جدید HDMI 2.0 به همراه یک پورت DisplayPort اشاره کرد. یک کانکتور PCIe به صورت ۸ و ۶ پین هم برای تامین برق کارت در نظر گرفته شده است.

اندازه کارت GTX Titan X که به مقدار 10.5 سانتری متر بزرگتر از GTX 980 است

اندازه کارت GTX Titan X که به مقدار ۱۰.۵ سانتری متر بزرگتر از GTX 980 است

خروجی های ویدئویی موجود در کارت گرافیک GTX Titan X شامل سه پورت DisplayPort 1.3 و HDMI 2.0 با قابلیت پشتیانی از دقت تصویر ۴K یا ۳۸۴۰×۲۱۶۰ در حالت فضای رنگ RGB و فرکانس ۶۰ هرتز است. در همین زمینه هم میتوانید به مقاله [با کانکتور های نسل جدید آشنا شوید] مراجعه کنید تا در باره این کانکتورها اطاعات کاملی کسب کنید.

مصرف برق Titan X درحالت معمول و طبق چیزی که توسط انویدیا اعلام شده است ۲۵۰ وات در ساعت است. بدین معنا که برای تامین برق این کارت حداقل به پاوری ۶۰۰ واتی نیاز است. این مقدار مصرف برق ۵۰% بیشتر از GTX 980 و ۱۴% کمتر از میزان برق مورد استفاده Radeon R9 290X است. فاز ۶+۲ هم برای حالت اورکلاک در این کارت پیش بینی شده تا در حالت اورکلاکینگ به کارت آسیبی نرسد. همچنین برای به حداقل رساندن صدا دراین کارت از خازن های (POSCAPS) استفاده شده است.

خنک کننده کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX TITAN X

خنک کننده کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX TITAN X

در واقع با ۸۵ وات برق بیشتر میتوانید ۳۰-۴۰% کارایی و عملکرد بهتر را دریافت کنید. اما از لحاظ طراحی تراشه و بهروری بیشتر این کارت بسیار بهتر از GTX Titan اصلی ای است که بر پایه تراشه GK110 معماری کپلر (Kepler) ساخته شده بود. در ادامه و در صفحات بعدی میتوانید نتایج تست و بنچمارک کارت گرافیک GTX Titan X را مشاهده کنید.

با کانکتور های نسل جدید آشنا شوید
NVIDIA GeForce GTX TITAN X

NVIDIA GeForce GTX TITAN X

روش های تست و بررسی

برای تست این کارت از دقت تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ و ۳۸۴۰×۲۱۶۰ یا همان UHD) 4K) بر روی سیستم زیر استفاده شده است.

 • Intel Core i7-5960X (3.0GHz
 • x4 4GB Kingston Predator DDR4-2400 (CAS 12-13-13-24
 • Asrock X99 Extreme6 (Intel X99
 • Silverstone Strider Series (700w
 • Crucial MX200 1TB (SATA 6Gb/s
 • Nvidia GeForce Titan X (12288MB
 • Gainward GFeForce GTX 980 (4096MB
 • Gainward GeForce GTX 970 (4096MB
 • Palit GeForce GTX 780 Ti (3072MB
 • Palit GeForce GTX 780 (3072MB
 • AMD Radeon R9 295X2 (2x 4096MB
 • Gigabyte Radeon R9 290X (4096MB
 • Gigabyte Radeon R9 290 (4096MB
 • Microsoft Windows 8.1 Pro 64-bit
 • Nvidia GeForce 347.52
 • AMD Catalyst 14.12 Omega

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
منبع techspot
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

مشخصات فنی
NVIDIA GeForce GTX TITAN X
Overview
Card Status
منتشر شده
Manufacturer
NVIDIA
Release Date
26/12/1393
Launch Price
999 دلار
Board Model
NVIDIA PG600
GPU
GPU Model
28nm GM200-400
Cores:TMUs:ROPs
3072 : 192 : 96
Clocks
Base Clock
1002 MHz
Boost Clock
1088 MHz
Memory Clock
1750 (7000) MHz
Memory
Memory Size
12288 MB GDDR5
Mem Bus Width
384-bit
Mem Bandwidth
336 GB/s
Physical
Interface
PCI-Express 3.0 x16
TDP
250 W
Graphics Features
DirectX
12.0
OpenGL
4.5
OpenCL
1.2
Shader Model
5.0
آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
GTX 980 Ti

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است