• از نظرفاکتور نسبت عملکرد به قیمت بهتر از هر دو کارت GTX 980/980 Ti است
 • فن در حالت idle و انجام بازی های سبک خاموش میشود
 • از دو فناوری MFAA و DSR پشتیبانی میکند
 • فن بدون نویز است
 • میزان بهره وری بسیار بالا
 • صفجه فلزی (Backplate) دارد
 • اورکلاک کارخانه ای
 • 6 درصد سریعتر از کارت Titan X
 • استفاده از دو بایوس همزمان
 • پشتیبانی از HDMI 2.0
 • پشتیبانی از Quad-SLI
 • در بازی اندکی صدا دارد که باید ساکت تر از این باشد
 • میزان اورکلاک کارخانه ای این کارت به نسبت دیگر نسخه های سفارشی شده GTX 980 Ti در سطح پایینی قرار دارد
 • دمای تراشه گرافیکی (GPU) نسبتاً بالا است
 • حافظه گرافیکی اورکلاک نشده است
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

9.5

انتخاب برتر

قیمت: 670 دلار (2.278.000 تومان)

سازنده: Colorful

گارانتی: ندارد

عرضه کننده: ندارد

سایت/تلفن: ندارد

مشاهده پروفایل نویسنده

کارت گرافیک Colorful iGame GTX 980 Ti 6GB

مقدمه

کارت مرجع GTX 980 Ti در خرداد ماه ۹۴ سال جاری عرضه شد. کارتی که از تراشه GM200 به عنوان قلب تپنده خودش استفاده میکرد. و ما هم بررسی کاملی از کارت مرجع تحت عنوان «بررسی کامل کارت گرافیک GTX 980 TI» منتشر کردیم که میتوانید با کلیک روی لینک فوق آن را ببنید. در واقع تراشه GM200 همان چیزی است که پیش از این در GeForce Titan X مورد استفاده قرار گرفته است. تنها تفاوت این دو کارت هم در تعداد هسته های سایه زنی دو کارت بود که در GTX 980 TI معادل ۲۸۱۶ و در Titan X رقم ۳۰۷۲ عدد بود.

این رقم در حالی بود که هر دو کارت با فناوری ۲۸ نانومتری TSMC تایوان تولید شده بودند و GTX 980 TI در واقع نسخه محدود شده Titan X بود. البته تفاوت دیگر این دو کارت در این بود که GTX 980 TI به نسبت Titan X به صورت بهینه تری از نسل دوم معماری ماسکول (Big Maxwell) استفاده میکرد و درایورهای جدید انویدیا هم  در این امر تاثیرات شگرفی از خودش به جای گذاشته بود. نسل دوم معماری ماسکول (Big Maxwell) با وعده مصرف برق کمتر در مقابل افزایش کارایی روانه بازار شد و تقریباً هم به هدفش رسید.

نسخه مرجع GTX 980 Ti نشان داد تفاوت زیادی به کارت گران قیمتی همچون Titan X ندارد و با قیمت پایین خود عملکردی بسیار شبیه Titan X به همراه دارد که ارزش خرید و مقرون به صرفه تر بودنش را نشان میدهد. به هر حال، پس از عرضه کارت مرجع، کمپانی های مختلفی کارت های سفارشی شده خودشان را بر مبنای کارت اصلی روانه بازار میکنند که یکی از آنها کمپانی Colorful است که کارتی به نام Colorful iGame GTX 980 Ti را به بازار عرضه کرده و ما هم قصد بررسی این کارت را داریم.

کارت گرافیک Colorful iGame GTX 980 Ti 6GB

کارت گرافیک Colorful iGame GTX 980 Ti به صورت کارخانه ای توسط کمپانی Colorful اورکلاک شده و به جرات میتوان گفت که کمپانی Colorful یکی از بزرگترین فروشندگان کارت گرافیک در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است. فرکانس هسته Colorful iGame GTX 980 Ti به صورت پیش فرض روی ۱۱۲۷ مگاهرتز تنظیم شده و سرعت کلاک حافظه نیز همچون کارت مرجع روی ۱۷۵۳ مگاهرتز قرار باقی مانده است.

این تفاوت کوچ موجب شده کارت Colorful iGame GTX 980 Ti با ۲۰ دلار افزایش قیمت به نسبت کارت مرجع با قیمتی معادل ۶۷۰ دلار به بازار عرضه شود که متاسفانه در بازار داخلی بدون توجه به قیمت دلار و با فاکتور «قیمت عشقی» یا «قیمت زورکی» به مخاطبان از همه جا بی خبر عرضه میشود و آنها نیز به راحتی پول های خود را به جیب فروشندگان متقلب سرازیر میکنند. به هر حال در این مطلب قصد ورود به این موضوع را نداریم و میخواهیم با کارت گرافیک Colorful iGame GTX 980 Ti و ویژگی های آن آشنا شویم.

نگاه نزدیک به Colorful iGame GTX 980 Ti

کارت گرافیک GTX 980 Ti از هسته ای با ویژگی هایی همچون ۲۸۱۶ واحد SPU (مخصوص اجرای pixel/vertex/geometry shading) و تعداد ۱۷۶ واحد بافت زنی (texture units) استفاده میکند. فرکانس کاری بیس هسته در مدل مرجع معادل ۱۰۰۰ مگاهرتز و در نسخه Colorful به ۱۱۲۷ مگاهرتز اورکلاک شده است. همچنین تراشه مرجع از نرخ فـــــیلترینگ بافتی (texture filtering) معادل ۱۷۶ گیگاتکسل بر ثانیه استفاده میکند که ۲۰ درصد سریعتر از GTX 980 است.

کارت گرافیک Colorful iGame GTX 980 Ti 6GB

GTX 980 Ti مرجع همچنین از ۳ مگابایت کَش L2 و ۹۶ واحد ROPs بهره مند است که این مقدار در نسخه Colorful هم یکی است. همچین زیر سیستم حافظه این کارت (memory subsystem) شامل ۶ واحد کنترلر ۶۴ بیتی است که در مجموع رابط حافظه ۳۸۴ بیتی با پهنای باندی معادل ۳۳۶ گیگابایت بر ثانیه را برای کارت فراهم کرده اند. استفاده از ۳۸۴ بیت رابط حافظه و ۷ گیگاهرتز سرعت کلاک موثر حافظه بدین معناست که GTX 980 TI از نظر پهنای باند حافظه با پهنای باندی معادل ۳۳۶ گیگابایت بر ثانیه حدود ۵۰ درصد سریعتر از GTX 980 است و به عبارتی همان Titan X است.

استفاده از ۶ گیگابایت حافظه GDDR5 به عنوان فریم بافر بدین معناست که بازیبازان میتوانند با کارت گرافیک GTX 980 Ti مرجع و نسخه های غیر مرجع تمام بازی های مبتنی بر DX12 را با کیفیت تصویر ۴K اجرا کنند و از بازی کردن لذت ببرند. در حالی که Titan X از تراشه کامل GM200 استفاده میکند، GTX 980 Ti نیز ازهمان تراشه به صورت محدود شده به عنوان قلب تپنده خود بهره میبرد. البته موتورهای پردازش و رندرینگ صفحه نمایش/ویدئو موجود در این تراشه بدون هیچ تغییری از روی GM204 کپی شده اند.

Colorful iGame GTX 980 Ti 6GB

کارت مرجع GTX 980 Ti همچون GTX 980 در حالت دقت تک پردازشی (single-precision) از نرخی معادل ۱/۳۲ برابر دقت حالت دو پردازشی استفاده میکند. فرکانس کاری GTX 980 Ti روی ۱۰۰۰ مگاهرتز تنظیم شده که در حالت کمکی (Boost) به ۱۰۷۵ مگاهرتز افزایش میابد که آن را همتراز با Titan X میکند. این یعنی اینکه نسخ مرجع حتی در حالت Boost هم ۵۲ مگاهرتز ضعیف تر از کارت گرافیک Colorful iGame GTX 980 Ti 6GB عمل میکند. 

همچون دیگر شرکت های تولید کننده کارت گرافیک، کمپانی Colorful هم از طرح کولر سفارشی شده خودش استفاده میکند.کولر سه فنه کاملاً هم سطح با ابعاد کارت که فضایی به اندازه دو اسلات روی مادربرد را اشغال میکند و ابعادی معادل ۳۰.۰ در ۱۱.۵ سانتیمتر دارد. یک عدد هیت سینک آلومینیومی با ۶ لوله ناقل حرارت زیر صفحه اصلی کارت (baseplate) نصب شده اند تا گرمای حاصل از تراشه گرافیکی (GPU) را به خارج کارت منتقل کنند.

Colorful iGame GTX 980 Ti 6GB

همچنین دو هیت سینک جانبی هم برای خنک سازی چیپ حافظه و مدار تنظیم ولتاژ مورد استفاده قرا گرفته تا خنک سازی کارت به خوبی انجام شود. Colorful برای این کارت از دو بایوس فعال به طور همزمان استفاده کرده که قابلیت سوئیچ یا همان جا به جایی به این دو بایوس وجود دارد. کاربرد اصلی بایوس دوم برای زمانی است که عملیات بایوس کارت گرافیک (BIOS flash) به مشکل میخورد و کارت دیگر لود چیزی را نمایش نمیدهد. در این صورت میتوان با جا به جایی به بایوس دوم مشکل را رفع کرد.

برای تامین برق مورد نیاز کارت از یک کانکتور ۸ پین PCI-Express با توان نامی ۳۷۵ وات بر ساعت استفاده شده است. همچنین کارت گرافیک Colorful iGame GTX 980 Ti 6GB از ۵ کانکتور ویدئویی شامل یک عدد کانکتور در حال انقراض DVI، یک عدد HDMI و سه عدد DisplayPorts برای پشتیبانی بهتر از ۴K میشود. تراشه گرافیکی این کارت از کدک سخت افزاری HDMI پشتیابنی میکند که با HDMI 2.0 سازگار است و این سازگاری شامل پشتیبانی از صدای HD و پخش ویدئوهای سه بعدی بلوری (Blu-ray 3D movies) میشود.

کارت گرافیک Colorful iGame GTX 980 Ti 6GB

به گفته انویدیا این کارت از فناوری Quad-SLI پشتیبانی میکند. بدین صورت کاربران در صورت نیاز میتوانند ۴ عدد کارت GTX 980 Ti را برای استفاده های multi-GPU با پیکربندی SLI مورد استفاده قرار دهند. کمپانی Colorful برای ثبات کنترلر ولتاژ از کنترلر uPI uP6208 استفاده کرده که تقریباً هما مدل قدیمی استفاده شده در کارت های منقرض شده ای همچون سری HD 5000 و GTX 275 است.

با باز کردن قاب کارت گرافیک میتوانید چیپ GDDR5 کمپانی Hynix را با شماره سریال H5GQ4H24MFR-R2C مشاهده کنید که با فرکانس ۱۷۵۰ مگاهرتز (۷۰۰۰ MHz GDDR5 موثر) روی برد کارت نصب شده است. همچنین تراشه گرافیکی انویدیا GM200 به عنوان گل سرسبد تراشه های گرافیکی سطح بالای انویدیا با لیتوگرافیکی ۲۸ نانومتری TSMC تایوان تولید شده و از ۸.۰ بیلیون ترانزیستور در مساحتی به ابعاد ۶۰۱ میلیمتر نصب شده است.

صفحه بندی

صفحه بندی 1 2
منبع techpowerup
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

مشخصات فنی
Overview
Card Status
عرضه شده
Manufacturer
Colorful
Release Date
1394/6/11
Launch Price
670 دلار
Board Model
نامشخص
GPU
GPU Model
28nm GM200-310
Cores:TMUs:ROPs
2816 : 172 : 96
Clocks
Base Clock
1127 MHz
Boost Clock
1127 MHz
Memory Clock
1076 MHz
Memory
Memory Size
1750 (7000) MHz
Mem Bus Width
6144 MB GDDR5
Mem Bandwidth
384-bit
Physical
Interface
PCI-Express 3.0 x16
TDP
250 W
Graphics Features
DirectX
12.1
OpenGL
4.5
OpenCL
1.2
Shader Model
5.0
آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
Ashes of the Singularity
شاخه: بررسی سخت افزار,تحلیل فنی,کارت گرافیک

بررسی Ashes of the Singularity و ماجرای DX12

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است