• ارزان تر و سریع تر از پردازنده 4790K
 • گرافیک مجتمع Iris Pro 6200
 • سازگاری با LGA1150
 • بهبود مصرف برق
 • توانایی بسیار محدود که احتمالا ناشی از عدم بلوغ لیتوگرافی 14 نانومتری است
 • پتانسیل اورکلاک بسیار ضعیف پردزانده
 • علی رغم ضریب باز بودن پردازنده
 • عملکرد نسبتا ضعیف در حالت قدرت خام و بدون استفاده از تراشه گرافیکی
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

7.5

خوب

قیمت: نامشخص

سازنده: اینتل

گارانتی: نامشخص

عرضه کننده: نامشخص

سایت/تلفن: نامشخص

مشاهده پروفایل نویسنده

Intel-CPU

 

نکته: دقت کنید تمامی تصاویر مربوط به سایت «تک اسپات» است و لینک آن در پایین بررسی درج شده است. منتهی به دلیل سیستم واتر مارک گذاری و جلوگیری از کپی مطالب بدون ذکر منبعی که متاسفانه در ایران رواج دارد، مجبور میشویم روی تصاویر منبع واترمارک بگذاریم. تمامی واترمارک ها به صورت اتوماتیک ثبت میشوند و ما دخالتی در آنها نداریم.

Braswell نام برادر کوچک تر خانواده پردازنده های Broadwell است که به صورت SoC در سیستم هایی متشکل از Pentium N3700 و  Celeron N3050Bl مورد استفاده قرار گرفته است. Braswell ها آن دسته از تراشه های چری تریل (Cherry Trail) اند که برای سیستم های خانگی کوچک کاربرد دارند و و با چهار هسته‌ی اتم و پشتیبانی از گرافیک‌های نسل هشتم و توان مصرفی معادل ۴ تا ۶ وات به همراه دارند. به صورت کلی در پردازنده‌های Braswell همچون تراشه های Bay Trail اتم های اینتل با پشتبانی از ماژول های دو هسته ای تولید شده اند.

هر هسته به صورت جداگانه و با حافظه‌ی نهان L2 پردازش عمل میکند و هر SoC موجود در این پردازنده این قابلیت را دارد تا بدون استفاده از حافظه‌ی کش L3 به صورت همزمان از چندین ماژول‌ حافظه استفاده کند.در واقع SoC های Braswell از حافظه‌ی رم DDR3-1600 پشتیبانی کرده و با بهره گیری از فناوری Burst قادر است تا برای پردازش‌های کوتاه مدت از کلاک‌های بیشتر جهت افزایش کارایی استفاده کند. در مقایسه با Silvermont های ۲۲ نانومتری، گفته میشود Braswell های ۱۴ نانومتری از عملکرد خوبی در حالت پردازش سه بعدی (۳D) برخوردارند.

پردازنده های Broadwell نیز همچون Braswell بالیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شده اند و نسخه به روز شده پردازده های Haswell ای محسوب میشوند که بر بستر فناوری ۲۲ نانومتری تولید شده بودند. به طور طبیعی حرکت به سمت یک فرآیند ساخت کوچکتر موجب کاهش مصرف انرژی در تولیدات مختلف شده و در نتیجه میتوان شاهد افزایش عملکرد یک محصول بود. Broadwell نیز همانند دیگر پردازنده های اینتل از قانون نانوشته تیک-تاک استفاده میکند. این قانون بیانگر این است که پردازنده های کامپیوتری در دو مرحله به کلی تغییر میکنند.

راهنمای خرید | بهترین پردازنده برای بازی از نظر قیمت: اردیبهشت سال ۱۳۹۴

سال عرضه معماری تیک-تاکفناوری ساخت
۲۰۱۵Broadwellتیک۱۴ نانومتر
۲۰۱۳Haswellتاک۲۲ نانومتر
۲۰۱۲Ivy Bridgeتیک۲۲ نانومتر
۲۰۱۱Sandy Bridgeتاک۳۲ نانومتر
۲۰۱۰Westmereتیک۳۲ نانومتر
۲۰۰۸Nehalemتاک۴۵ نانومتر
۲۰۰۷Penrynتیک۴۵ نانومتر
۲۰۰۶Conroeتاک۶۵ نانومتر

مرحله اول تیک نامیده میشود که طی آن فناوری ساخت ترانزیستورهای کوچک ترمیشود (مثلا از ۳۲ نانومتر به ۲۲ نانومتر) و در مرحله دوم که تاک نامیده میشود فناوری و معماری ساخت پردازنده به کلی تغییر میکند. این قانون نانوشته توسط گوردون مور بیان شده است و کمپانی اینتل مبنای ساخت پردازنده های خود را بر این قانون نهاده است. در واقع میتوان گفت Broadwell درمرحله تیک (Tick) قرار گرفته و شامل به روز رسانی های متعددی در معماری خودش است.

اینتل سال هاست از این روش برای به روز رسانی نسل جدید معماری های خود بهره میگیرد و انواع تراشه های Core I, Core 2 و تراشه های جدید تری همچون Ivy Bridge در این دسته بندی قرار میگیرند. البته در چند سال اخیر کمپانی اینتل تغییر کوچکی در قانون مورد داده است! بدین صورت که در برخی معماری هایی همچون Sandy Bridge شاهد ترکیب هر دو مرحله تیک-تاک بودیم. Broadwell های جدید اصلولا برای پلتفرم موبایل طراحی شده اند تا جای Silvermont های قبلی را با ترکیبی از هسته های اتم پر کنند.

اما نکته مهم سازگاری کامل این پردازنده ها با سوکت فعلی LGA1150 است که از عجایب روزگار تولیدات اینتل است! البته بهتر از بگوییم انویدیا/اینتل که وصله فوق را به هر دو بچسبانیم! این پشتیبانی بدین معنا است که ممکن است مادربردهایی که از چیپست های سری ۹ اینتل استفاده میکنند به همراه مادربردهای Z87 تنها با یک آپدیت بایوس قادر به پشتیبانی از این پردازنده ها شوند. پردازنده های نسل بعدی Broadwell نیز همچون پردازنده های Skylake  از فناوری ۱۴ نانومتری استفاده میکنند.

راهنمای خرید | پردازنده های Core i3 و Core i5 و Core i7

نقشه راه پردازنده های اینتل

طبق اطلاعات و شایعاتی که پیش از این منتشر شده بود، پردازنده های Skylake و Broadwell از ۳ مدل مختلف ارتباط وایرلس یا بیسیم استفاده میکنند. این ۴ مدل شامل: Snowfield Peak و پشتیبانی از  WIFI و Bluetooth، سری دوم Douglas Peak با پشتیبانی از WiGig و Bluetooth و Wifi و در نهایت  سری سوم با نام  Pine Peak که از WiGig و LTE 4G پشتیبانی می کند. پردازنده های موبایل (نوت بوک) Broadwell جایگزین بسیار خوبی برای Haswell های قدیمی اند و این پردازنده ها از عمر بیشتر باطری و تراشه گرافیکی ارتقا یافته به همراه فناوری ساخت ۱۴ نانومتری بهره میبرد.

معماری موجود در Broadwell شامل پشتیبانی از ویژگی هایی همچون دستورات AVX3.2، پشتیبانی از حافظه های جدید DDR4، پشتیبانی از درگاه جدید Sata Express (که دو براربر سریعتر ا درگاه Sata معمولی است) و … است. که به طور کلی برای سیستم های متوسط کاربرد فراوانی دارد. همانطور که گفتیم، پردازنده های Broadwell معرفی شده مخصوص موبایل است و پردازنده های رده بالای دسکتاپ با اسم رمز Broadwell-K بهصطور ویژه برای کاربردهای سنگین و مختص به پردازنده های گران قیمت Core I7 خواهند بود.

پسوند K در تمامی محصولات تولیدی اینتل به معنای Unlocked بودن ضریب فرکانس پردازنده برای اورکلاک است و از آنجایی که این معماری قرار  است با پسوند K شود، احتمالا بسیار مورد توجه اورکلاکرها قرار بگیرد. تاخیر در عرضه پردازند های خانواده Broadwell به حدی بوده که هنوز این پردازنده ها در بازار جا نیفتادند که شاهد عرضه پردازنده های Skylake از سوی اینتل هستیم! ۵ مدل پردازنده Broadwell مخصوص سیستم های رومیزی معرفی شده که مشخصات آنها را در جدول زیر میبینید:

i7-5775Ci7-5775R i5-5675C i5-5675Ri5-5575R
فرکانس پایه۳.۳GHz۳.۳GHz۳.۱GHz۳.۱GHz۲.۸GHz
فرکانس توربو۳.۷GHz۳.۸GHz۳.۶GHz۳.۶GHz۳.۳GHz
تعداد هسته۴۴۴۴۴
نخ‌ها (هسته‌ی مجازی)۸۸۴۴۴
گرافیک مجتمعIris Pro 6200Iris Pro 6200Iris Pro 6200Iris Pro 6200Iris Pro 6200
واحدهای EU۴۸۴۸۴۸۴۸۴۸
فرکانس گرافیک۱۱۵۰MHz۱۱۵۰MHz۱۱۰۰MHz۱۱۰۰MHz۱۰۵۰MHz
فرکانس حافظه۱۶۰۰MHz۱۶۰۰MHz۱۶۰۰MHz۱۶۰۰MHz۱۶۰۰MHz
کش سطح ۳۶MB۶MB۴MB۴MB۴MB
کش سطح ۴۱۲۸MB۱۲۸MB۱۲۸MB۱۲۸MB۱۲۸MB
رابط/سوکتLGABGALGABGABGA
قیمت$۳۶۶$۳۴۸$۲۷۶ $۲۶۵$۲۴۴

هر ۵ مدل پردازنده معرفی شده در جدول فوق بر اساس Broadwell اند و از ۴ هسته فیزیکی و گرافیک مجتمع Iris Pro و حافظه های کش سطح ۴ موسوم به Crystal Well استفاده میکنند. تنها دو مدل از این پردازنده های ۶۵ واتی از سوکت LGA1150 استفاده میکنند و بقیه آنها بر اساس فرم فاکتور BGA به صورت مستقیم روی PCB یا همان بُرد مادربرد نصب شده اند. بر خلاف سری Haswell هر دو مدل پردازنده‌های LGA و BGA از گرافیک مجتمع یکسانی استفاده میکنند.

شرکت اینتل بستری آماده کرده تا تراشه های گرافیک مجتمع این کمپانی در آینده نزدیک توان رقابت با محصولات قدرتمند ای ام دی را داشته باشد. در واقع کمپانی اینتل نام خانواده ای جدید را به سری تراشه های مجتمع خود اضافه کرده است و علاوه بر حفظ نام تراشه های مجتمع قبلی خود با نام Intel HD Graphic، نامی جدیدی تحت عنوان Iris را به خانواده تراشه های گرافیک مجتمع اش اضافه کرده است. طبق گفته اینتل از این به بعد تمامی تراشه های Iris بر پایه مدل های GT3 و GT3E و با پردازنده هایی مبتنی بر معماری Haswell عرضه خواهند شد و تراشه هایی با مدل GT1/GT2 نیز با نام Intel HD Graghic عرضه خواهند شد.

نسل جدید تراشه های مدل GTE3E با پردازنده های مدل Iris 5100 شروع شده و هم اکنون این تراشه های با مدل های ۵۰۰۰ و ۵۱۰۰ به بالا قابل دسترس است. قابل ذکر است که تراشه های مدل ۵۰۰۰ جزو خانواده Intel HD Graghic محسوب میشوند و تفاوت اصلی آن با اولین مدل های GT3 با نام GT3 5100 تنها در سرعت بیشتر در کلاک پردازنده گرافیکی است. شکل زیر نمایی کلی از اختلاف قدرت این دو نسل از تراشه های گرافیکی را نشان میدهد.

عملکردتراشه-های-مجتمع

اگر به پردازنده Core i7-5775C نگاهی بیندازیم و آن را با پردازنده i7-5775R مدل BGA مقایسه کنیم، میبینیم که هر دو تراشه عملکرد تقریبا یکسانی دارند. علاوه بر تفاوت دو پردزنده در فرم فاکتور مورد استفاده آنها روی مادربرد، شاهدیم که تنها تفاوت دو پردازنده Core i7-5775R و Core i7-5775C در فرکانس توربو است که در مدل Core i7-5775R این مقدار فقط ۱۰۰ مگاهرتز بالاتر و روی ۳.۸ گیگاهرتز قفل شده است. تفاوت دیگری که دراین دو پردازنده وجود دارد قیمت نهایی هر دو مدل است.

سازنده برای Core i7-5775C قیمت نهایی ۳۶۶ دلاری در نظر گرفته و مدل Core i7-5775R را با قیمت کمتر ۳۴۸ دلاری قیمت گذاری کرده است. البته این قیمت ها در کشورمان به گونه ای دیگر است و اگر دیدید قیمت ها برعکس شده یادقیقا یکی است تعجب نکنید! اما مهمترین پردازنده های این لیست برای کاربران شامل دو پردازنده Core i7-5775C و Core i5-5675C است. مدل Core i5-5675C 25 علاوه بر قیمت کمتر از قابلیت HyperThreading استفاده نمیکند و به همین دلیل تعداد هسته های مجازی آن آز ۸ به ۴ کاهش یافته است.

همینطور فرکانس پایه این مدل هم ۲۰۰ مگاهرتز کاهش داشته و تفاوت بین فرکانس توربو دو پردازنده Core i7-5775C و Core i5-5675C فقط ۱۰۰ مگاهرتز است که بسیار ناچیز است. دیگر تغییری که مورد توجه است، کاهش حافظه کش سطح ۳ از ۶ به ۴ مگابایت است. توجه به این نکته مهم است که پردازنده های Core i7 مبتنی بر معماری Haswell از کش سطح سوم ۸ مگابایتی استفاده میکنند. درحالی که در پردازنده‌های Core i5 این مقدار فقط ۶ مگابایت است و ۲ مگابایت دیگر غیر فعال است.

گزارش و تحلیل | بزرگترین اشتباه AMD در جنگ با انویدیا کجا بود!؟

پردازنده Core i7-5775C

اما ناگفته نماند که دو پردازنده Core i7-5775C و Core i5-5675C به صورت کاملا ضریب باز عرضه شده اند و قابلیت اورکلاک در آنها برای علاقه مندان به اورکلاک فراهم است. اما جالب است با اینکه ضریب مولتی این پردازنده باز است، پسوند «K» در آخر نام آنها مشاهده نمیشود که علتش هنوز مشخص نیست. Crystal Well نامی است که اینتل بر روی کش سطح ۴ موجود بر روی معماری این پردازنده ها نهاده و جالب اینجاست که این کش سطح ۴ یک حافظه‌ی eDRAM با ظرفیت ۱۲۸ مگابایتی است که برای اولین بار در تراشه گرافیک مجتمع موبایل Iris Pro 5200 ظاهر شده بود.

یکی از مشکلات جدی تراشه های گرافیک مجتمع، کمبود پهنای باند آنها است. در واقع کارت گرافیک بسیار ارزان قیمتی همچون Radeon R7 250 از پهنای باند حافظه ای معادل ۷۳.۶ گیگابایت بر ثانیه برخوردار است و ایندر حالی است که تراشه گرافیک مجتمع HD 4600 موجود در پردازنده Core i7-4790K همراه با حافظه DDR3 1600 فقط پهنای باندی معادل ۲۵.۶ گیگابایت بر ثانیه را ارائه میدهد. دقت کنید که تراشه گرافیک مجتمع HD 4600 از مدل قدیمی Intel HD Graphic است و مشکل کمبود پهنای باند تا حدی در تراشه های گرافیک مجتمع Iris بهبود پیدا کرده است.

حافظه eDRAM موجود در پردازنده Broadwell از فرکانس ۱.۸ گیگاهرتزی استفاده میکند و میتواند توان عملیاتی معادل ۵۷ گیگابایت بر ثانیه را (در مجموع ۱۱۴ گیگابایت بر ثانیه) را فراهم کند. حافظه eDRAM موجود در پردازنده Broadwell  به صورت اشتراکی بین تراشه گرافیک مجتمع و پردازنده فعالیت میکند و میتواند نیازهای هر دو تامین کند. این مهم به واسطه کش بزرگ موجود بر روی این تراشه بدست آمده و درست زمانی که تراشه گرافیک مجتمع درگیر پردازش بار گرافیکی است، eDRAM به عنوان کش سطح ۴ برای کمک به پردازنده وارد عمل میشود و به صورت موثری به پردازنده Broadwell کش عظیمی معادل ۱۲۸ مگابایت بر ثانیه هدیه میدهد.

پردازنده-Intel-Core-i7-5775C

کمپانی اینتل تغییرات زیادی در پردازنده های نسل جدید Broadwell ایجاد کرده که حافظه eDRAM بسیار پر سرعت یکی از آنها بود. از جمله دیگر تغییرات موجود در این پردازنده میوان به افزایش واحدهای EUs به ۴۸ و افزایش فرکانس کاری به ۱۱۵۰ مگاهرتز اشاره کرد. این مقدار واحد EUs در مقایسه با واحدهای EUs موجود در تراشه گرافیک مجتمع HD 4600 حدود ۲.۵ درصد افزایش داشته که مقدارش از ۲۰ به ۴۸ عدد افزایش داشت است.

این ارقام بدین معنا که در مجموع توان عملیاتی معادل ۸۸۳ گیگافلاپس برای پردازنده Core i7-5775C بدست آمده و همین مقدار برای پردازنده Core i7-5775R به میزان ۸۴۴ گیگافلاپس میباشد. این اعداد در مقابل پردازنده قدرتمند ۴ هسته ای Intel Core i7-4790K Haswell Refresh فقط ۴۰۰ گیگافلاپس اختلاف را نشان میدهند.

مشخصات سیستم‌های تست

AMD Kaveri System Specs

 • AMD A10-7870K (3.9GHz – ۴.۱GHz)
 • Asrock FM2A85X Extreme6
 • ۸GB DDR3-2400 RAM
 • GeForce GTX 980 Ti
 • Crucial MX200 1TB
 • SilverStone Essential Gold 750w
 • Windows 8.1 Pro 64-bit

AMD Vishera System Specs

 • AMD FX-8350 (4.2GHz – ۴.۴۰GHz)
 • Asrock Fatal1ty 990FX Professional
 • ۸GB DDR3-2400 RAM
 • GeForce GTX 980 Ti
 • Crucial MX200 1TB
 • SilverStone Essential Gold 750w
 • Windows 8.1 Pro 64-bit

Haswell & Broadwell System Specs

 • Intel Core i7-5775C (3.3GHz – ۳.۷GHz)
 • Intel Core i7-4790K (4.0GHz – ۴.۴GHz)
 • Intel Core i5-4670K (3.4GHz – ۳.۸GHz)
 • Intel Core i3-4350 (3.6GHz)
 • Intel Core i3-4130 (3.4GHz)
 • Intel Pentium G3258 (3.2GHz)
 • Asrock Z97 Extreme6
 • ۸GB DDR3-2400 RAM
 • GeForce GTX 980 Ti
 • Crucial MX200 1TB
 • SilverStone Essential Gold 750w
 • Windows 8.1 Pro 64-bit

Haswell-E System Specs

 • Intel Core i7-5960X (3.0GHz)
 • Asrock Z97 Extreme6
 • ۱۶GB DDR4-2400 RAM
 • GeForce GTX 980 Ti
 • Crucial MX200 1TB
 • SilverStone Essential Gold 750w
 • Windows 8.1 Pro 64-bit

صفحه بندی

صفحه بندی 1 2 3 4 5 6 7 8
منبع techspot
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,پردازنده

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کارت-گرافیک-Radeon-R9-290X
شاخه: AMD/ATI,Intel /Nvidia,اخبار سخت افزار

تمسخر GTX 970 توسط AMD و کاهش قیمت AMD R9 290X

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است