بررسی-نقشه-راه-تراشه-های-گرافیکی-AMD-تا-سال-2019

Polaris «ستاره قطبی» نامی است که برای نسل بعدی تراشه های گرافیکی «GPU» کمپانی AMD انتخاب شده و اولین تصاویرش توسط توسط وب سایت HardwareBattle ودر جریان نمایشگاه سالانه CES 2016 منتشر شد. این نام بر گرفته از درخشان‌ترین ستاره دب اصغر است و بدین معناست که ستاره ها بهتر از هر چیز دیگری میتوانند انرژی تولید کنند. Polaris «ستاره قطبی» برای کارت های سری Radeon 400 تولید شده و قرار است به زودی اولین محصول از این سری طی ماه های اخیر عرضه شود.

هدف از تولید پولاریس «AMD Polaris» بازار لپ تاپ و کامپیوترهای کوچک است  و اولین نکته مهمی که در این معماری دیده میشود حرکت به سمت لیتوگرافی ۱۴ نانومتری FinFET است که موجب میشود این معماری از لحاظ بهره‌وری و قدرت در سطح بسیار بالاتری از معماری GCN قرار بگیرد. به گفت AMD یکی از اهداف توسعه این معماری واقعیت مجازی، اپلیکیشن های چند رسانه ای، افزایش فریم در بازی و کوچک تر شدن حجم سیستم های بازی آینده است.

معماری Polaris «ستاره قطبی» را میتوان جدی ترین رقیب Pascal انویدیا دانست که در مورد تغییراتش در مقاله «با AMD Polaris آشنا شوید؛ نسل بعدی معماری تراشه های گرافیکی AMD» توضیحات مفصلی ارائه کردیم. همچنین در بُرد (board) و مدل های کارتهای گرافیک سری Radeon 400 هم در مقاله «Baffin ،Banks ،Weston؛ با کد رمز کارت های نسل بعد AMD آشنا شوید» توضیحات مفصلی نوشتیم و گفتیم که اکثر بُرد (board) های لو رفته در ماه های اخیر قرار است در چه مدل از کارت هایی استفاده شود.

نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD

از طرفی در چند روز گذشته اطلاعات جدیدی از کارت های گرافیک سری موبایل و لپ تاپ Radeon 400 منتشر شد که در مورد آن هم مقاله مفصلی به نام «معرفی کارت های گرافیک سری AMD Radeon M400» منتشر کردیم. با ارائه توضیحات فوق بهتر است به بررسی نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹ بپردازیم و ببینیم که AMD چه نقشه ای برای طرفدرانش کشیده است.

معماری GCN و نامرمز تراشه های تولید شده بر اساس این معماری

سال عرضهنام رمزمعماریلیتوگرافی ساختبررسی تخصصی
۲۰۱۱Tahiti/Cape VerdeGCN 1.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۳Hawaii/BonaireGCN 2.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۵Fiji/TongaGCN 3.0۲۸ نانومتردارد
۲۰۱۶Polaris و AMD VegaGCN 4.0۱۴ نانومتربررسی اولیه
۲۰۱۷AMD Vega (HBM2)GCN 4.0--
۲۰۱۸AMD NAVIGCN ؟--

AMD Polaris 10 و Polaris 11 در Radeon Fury و سری Radeon 300

نقشه راه جدید اطلاعاتی بیش از آنچه در رویداد گرافیکی AMD کپسایسین در GDC 2016 را نشان میدهد. بدین معنا که ممکن است معماری Polaris «ستاره قطبی» برای همیشه جایگزین معماری های به کار رفته در Radeon Fury و کارت های گرافیک سری Radeon 300 شود. البته کمی بعید به نظر میرسد که AMD به این زودی Radeon Fury را بازنشسته کند! بااین حال نقشه راه جدید به وضوح نشان میدهد که تمامی چیپ های  موجود ممکن است با سیلیکون هایی مبتنی بر معماری پولاریس «Polaris» جایگزین شود.

بنابراین سوالی که پیش می آید این است که هیچ ریبرند (نسخه نوسازی شده کارت های نسل قبلی در نسل جدید) در سری Radeon 400 نخواهیم داشت!؟ جواب مشخص نیست و فعلاً پاسخ به این سوال سخت به نظر میرسد، با این حال اگر این موضوع درست باشد، میتواند بهترین حرکت از سوی AMD تلقی شود.

نقشه-راه-AMD-2016

 AMD Radeon R9 490 و R9 480 مبتنی بر معماری پولاریس؟!

نقشه راه جدید به صورت تقریبی نشان میدهد که باید چه انتظاراتی از کارت های گرافیک سری Radeon 400 داشته باشیم. هماطنور که گفتیم؛ بعدی است کارت های سری Radeon Fury ناپدید شوند! پس میتوان گفت که انتظار دیدن هر دو مدل Fury و Polaris 10 در ابزار امری طبیعی است و به نظر میرسد همین روند را به زودی در بازار نظاره گر باشیم. این بدین معناست که AMD هنوز برنامه هایی برای تولید کارت های مبتنی بر معماری فیجی «Fiji» دارد.

چون اگر غیر از این بود؛ از کارت گرافیک قدرتمند Radeon Pro Duo رونمایی نمیکرد. کارتی که در دو مقاله «نگاهی به کارت گرافیک ۱۵۰۰ دلاری AMD Radeon Pro Duo» و «بررسی ابتدایی کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo» درموردش صحبت های زیادی کردیم. حتی ممکن است متوجه کوچکتر بودن اندازه Radeon Fury و Polaris 10 هم شده باشید. همین مورد میتواند دلیلی بر استفاده Polaris 10 روی کارت های سری R9 490 باشد. بنابراین معماری ستاره قطبی ۱۰ یا «Polaris 10» میتواند با کارت های سری R9 490 و R9 480 عرضه شود.

این فقط یک حدس و گمان است و ممکن است افراد زیادی که مباحث و خبرهای سخت افزاری را دنبال میکنند، همینطوری فکر کنند. در همین حال، معماری ستاره قطبی ۱۱ یا «Polaris 11» هم میتواند در کارت های رده پایین «Entry-level» میان رده «Mid-range» سری Radeon 400 مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین اگر همین روال کاری از سمت AMD هم اجر شود، میتوانیم شاهد یکی از بهترین تصمیمات چند سال اخیر این کمپانی در زمینه تراشه های گرافیکی نسل جدید باشیم.

روند-کوچک-شدن-تراشه-های-گرافیکی

در واقع AMD میتواند به جای حفظ نام برندهای موجود، تمام تمرکزش را روی گسترش معماری جدید بگذارد و این بدین معناست که حتی اگر نامی از معماری پولاریس «Polaris» متوجه میشوید که با کارت های گرافیکی مواجه میشوید که از لیوگرافی ۱۴ نانومتری مبتنی بر FinFET و معماری GCN 4.0 استفاده میکنند. نقشه راه AMD برای تراشه های نسل بعدی نشان میدهد که کارت های گرافیک مبتنی بر Polaris 10 و ۱۱ از کدک قدرتمند رمزگشا/رمزگذار HEVC و خروجی های تصویری مثل HDMI 2.0 و DisplayPort 1.3 برخوردارند.

معماری AMD Vega و AMD Navi

علاوه بر موارد فوق؛ باید اشاره کنیم که تمام کارت های مبتنی بر معماری AMD Vega از حافظه HBM2 استفاده میکنند و قرار است این کارت ها از سال بعد (منظور ۲۰۱۷ میلادی است) وارد بازار شوند. بنابراین نقشه راه AMD ه وضوح نشان میدهد در سال جاری نباید منتظر کارت های مبتنی بر AMD Vega باشیم. ولی این فقط یک نقشه راه است و هر لحظه ممکن است تغییر کند! بنابراین تمامی مواردی  که گفتیم باتوجه به نقشه راه معرفی شده در همین تاریخ است و ممکناست بعداً تغییر کند.

پیش بینی کارت های سری AMD Radeon 400

مدل کارت گرافیکتراشه گرافیکی لیتو گرافی ساخت نسل حافظه
AMD Radeon R9 495(X) / R9 FURY IIGREENLAND۱۴ نانومتری FinFETHBM2
AMD Radeon R9 490-XFIJI۲۸ نانومتریHBM1
AMD Radeon R9 480-XELLESMERE / HAWAII؟۲۸ نانومتریGDDR5-X
AMD Radeon R9 470-XBAFFIN۱۴ نانومتری FinFETGDDR5-X
AMD Radeon R9 460-XWESTON / OLAND؟۲۸ نانومتریGDDR5
AMD Radeon R9 450-XWESTON / OLAND؟۲۸ نانومتریGDDR5/DDR3
AMD Radeon R9 440-XBANKS / OLAND؟۲۸ نانومتریDDR3

اما در سال ۲۰۱۸ با معماری AMD Navi طرفیم که AMD از آن با عنوان NextGen memory یا نسل بعدی حافظه یاد کرده و اینطور برداشت میشود که با چیزی غیر از حافظه های مبنی بر HBM طرفیم! حافظه ای که در مقاله «با معماری تراشه گرافیکی Radeon R9 Fury X آشنا شوید» درمورد ویژگی های معماری اش توضیحاتی دادیم و مشخص کردیم از چه ویژگی ها و فناوری هایی در آن استفاده شده است.

AMD Polaris 10 و AMD Polaris 11 شامل کدام کارت ها است؟!

فکر کردیم نیاز به شفاف سازی در مورد کارت های گرافیک مبتنی بر AMD Polaris 10 و Polaris 11 وجود دارد. و با اینکه قبلا درموردش صحبت کردیم، ولی باز هم در موردش توضیحاتی ارائه خواهیم کرد تا با این مدلها بیشتر آشنا شوید. AMD Polaris 10 و AMD Polaris 11 اسم یا برند کارت های جدید AMD است که قرار است بر پایه ریز معماری GCN 4.0 و در سری Radeon 400 منتشر شود. کارت های AMD Polaris 10 با اسم رمز «Ellesmere» به عنوان یک کارت رده بالا «High-end» و AMD Polaris 11 هم با اسم رمز «Baffin» به عنوان یک کارت میان رده «Mid-Range» عرضه میشود.

این توضیحات بدین معناست که اگر امسال کارت گرافیکی از سری Polaris «ستاره قطبی» عرضه شود؛ یا کارتی رده بالا «High-end» است و یا کارتی میان رده «Mid-Range» میباشد و در سال جاری فعلاً خبری از کارت های رده پایین «Entry-level» و حرفه ای «Enthusiast» نخواهد بود. ولی همانطور که گفتیم؛ در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی میتوانیم شاهد معرفی کارت های حرفه ای «Enthusiast» مبتنی بر AMD VEGA 10 با اسم رمز «Greenland» و AMD NAVI 10 باشیم.  در واقع عدد «۱۰» نمایانگر کارتی رده بالا «High-end» است.

نقشه-راه-تراشه-های-AMD

اما کارت های گرافیک با اسم رمز «Baffin» یا AMD Polaris 11 بر اساس بُرد (board) مدل C981 تولید میشوند و این بدین معناست که این تراشه گرافیکی جانشین تراشه های گرافیکی مبتنی بر فیجی «Fiji» نخواهد بود. کارتهایی که مبتنی بر تراشه گرافیکی فیجی «Fiji» هستند شامل Radeon R9 Fury X همراه با Radeon R9 Fury و Radeon R9 Nano میشوند که با کلیک روی نامشان میتوانید بررسی هر کدام را ببینید. همگی این کارت ها از نسل اول حافظه های نسل جدید موسوم به HBM استفاده میکنند و از بیشتر قابلیت های موجود در کتابخانه Direct3D 12.0 (شامل سطوح feature levels 11_1 یا ۱۲_۰) در کنار OpenGL 4.5، Vulkan و Mantle پشتیبانی میکنند.

این توضحیات نشان میدهد بافین (Baffin) میتواند در کارت های سری Radeon Rx 470 مورد استفاده قرار بگیرد. ولی الزمر (Ellesmere) میتواند همان مدل جدید هاوایی (Hawaii) با حافظه های بهبود یافته GDDR5X باشد! سوال این است که آیا دوست دارید Hawaii را با حافظه هایی پر سرعت تر از چیزی که در حال حاضر است ببینید؟! جواب روشنی برای این سوال وجود ندارد! چون ممکن است نتایج عملکرد این حافظه مناسب نباشد! تنها فرض نزدیک به واقعیت این است که احتمال استفاده AMD از Hawaii در تراشه های گرافیکی سری AMD Radeon 400 وجود دارد!

لازم به ذکر است؛ معمولاً روال کاری معرفی کارت ها در برخی مواقع اینطور است که با اسم رمزی که در مورد بُرد (board) آنها منتشر میشود میتوانیم از ماهیت آنها باخبر شویم. در واقع بُرد (board) ها در هر نسل و هر کارتی به صورت یکتا تولید میشوند تا امکان سفارشی سازی آنها فقط با تایید تولید کننده مرجع (مثلاً AMD و انویدیا) صورت بگیرد. به همین دلیل وجود بُرد (board) مدل C981 نشان میدهد کارت هایی که قرار است با این بُرد (board) عرضه شوند با کارت های مبتنی بر اسم رمز فیجی «Fiji» متفاوت هستند.

تراشه-فیجی-نسل-قبل

این روش در مورد کارت های گرافیک سری AMD Radeon 300 هم صدق میکند و البته هر دو کمپانی انویدیا هم و AMD هم از این روش برای معرفی تولید محصولات آینده استفاده میکنند که البته در کارت های انویدیا با پنهان کاری و فریب زیادی مواجه میشویم. مثلاً اگر مطالب ما را دنبال کرده باشید، قبلاً گفتیم که تراشه هایی با اسم رمز Grenada مبتنی بر تراشه گرافیکی Hawaii میباشند و از طرفی آنتیگوا (Antigua) نیز همان تراشه Tonga است. ترینیداد (Trinidad) نیز همان تراشه Pitcairn XT و Tobago هم نام رمز تراشه های مبتنی بر سیلیکون Bonaire است که همگی آنها در کارت های گرافیک سری AMD Radeon 300 مورد استفاده قرار گرفتند.

اما گفته شده در نسل پولاریس «Polaris» هم کارت های رده پایین «Entry-level» داریم که شامل که احتمالاً قرار است با اسم رمز تایید نشده وستون «WESTON» و بانکس «BANKS» عرضه شوند. این تراشه ها از ۲ گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR5 استفاده میکنند و شایعات نشان میدهد قرار است با اسم رمز وستون «WESTON» دو کارت رده پایین به نام رمز X3 و PRO S3 داشته باشیم و هر دوی آنها از همان ۲ گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR5 استفاده میکنند که احتمالاً روی کلاک ۴۵۰۰ مگاهرتزی تنظیم شده اند.

بنابراین تنها تفاوت آنها روی بُرد (board) آنها است که X3 از C729 و PRO S3 هم از C728 استفاده میکند. از مدل بانکس «BANKS» هم ظاهراً قرار است یک کارت به نام Weston PRO S3 عرضه شود و البته البته هنوز مشخص نشده این تراشه گرافیکی مختص پردازش دسکتاپ است یا برای محصولات موبایلی تولید میشود.  Weston و Banks میتوانند فضای ایجاد شده بین کارت های گرافیک Radeon R7 360 و R5 310 را پر کنند.

پیش بینی کارت های سری AMD Radeon 400

مدل کارت گرافیکتراشه گرافیکی لیتو گرافی ساخت نسل حافظه
AMD Radeon R9 495(X) / R9 FURY IIGREENLAND۱۴ نانومتری FinFETHBM2
AMD Radeon R9 490-XFIJI۲۸ نانومتریHBM1
AMD Radeon R9 480-XELLESMERE / HAWAII؟۲۸ نانومتریGDDR5-X
AMD Radeon R9 470-XBAFFIN۱۴ نانومتری FinFETGDDR5-X
AMD Radeon R9 460-XWESTON / OLAND؟۲۸ نانومتریGDDR5
AMD Radeon R9 450-XWESTON / OLAND؟۲۸ نانومتریGDDR5/DDR3
AMD Radeon R9 440-XBANKS / OLAND؟۲۸ نانومتریDDR3

تمامی مطالب بر گرفته از سه وب سایت Fudzilla، videocardz و techpowerup میباشد
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
لیست کامل کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از DirectX 12
شاخه: AMD/ATI,Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آپدیت ۲۱/۲/۹۵ | لیست کامل کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از DirectX 12

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است