ویدئو لایو اکشن بازی Quantum Break

داستانی طوفانی از گذر زمان

بالاخره بازی شکست کوانتومی «Quantum Break» عرضه شد تا پس از مدت ها تاخیر بتوانیم یکی دیر از شاهکارهای استاد «سم لیک» را تجربه کنیم. او کارش را با خلقِ شخصیتِ «مکس پین» و ساختِ دو بازی با همین نام آغاز کرد، که حسابی هم گل کاشت و معروف شد. سپس پنج سال از عمرش را برای نوشتنِ داستانی پیچیده، عمیق، درگیرکننده و روان‌شناسانه به نام «آلن ویک» صرف کرد که سرانجام در سال ۲۰۱۰ به بازار آمد. «آلن ویک»، اوجِ استعدادهای «سم لیک» در داستان نویسی و خلقِ فضاهای ماورایی و پیچیده را نشان می‌دهد.

استدیو «رمدی» را میتوان بازوی استاد «سم لیک» در خلق عناوین خلاقانه روانشناسی نامید تا تا دنیایی برای‌مان خلق کنند که برای همیشه در ذهن‌مان باقی بماند و حال‌اش را ببریم! این ماجرای سفر در زمان، خیلی ماجرای باحالی است. کلا همیشه آدم‌ها دل‌شان می‌خواهد زمان را دست‌کاری کنند و یک بلایی بر سرش بیاورند. داستان بازی هم در همین مورد است! ماجرا در شهرِ ساحلیِ «ریورپورت» (Riverport) اتفاق می‌افتد. این شهرِ خوش آب و هوا، در شمالِ شرقی آمریکا قرار دارد و بسیار هم زیباست. از قضای روزگار، یک دانشگاهِ هسته‌ای هم در این مکان ساخته شده که «دانشگاه ریورپورت» (Riverport University) نام دارد و در آن، تحقیقاتِ کوانتومی انجام می‌شود.

بنابراین تعدادی دانشجوی سی ساله، در کنارِ هم نشسته‌اند و دارند برروی پروژه‌ی «سفر در زمان» تحقیق می‌کنند. اما حادثه که خبر نمی‌کند! در روزی از روزها، یکی از همین آزمایش‌های هسته‌ای، دچار مشکل می‌شود و فاجعه‌ی وحشتناکی را به وجود می‌آورد. در پیِ این اشتباه، که به شکافتنِ هسته‌ و شکسته شدنِ اتم‌ها ارتباط پیدا می‌کند، سه نفر از پژوهش‌گران، به قابلیت‌های ماورایی و عجیبی می‌رسند. یکی از این افراد، «پاول سرین» (Paul Serene) نام دارد که اتفاقاً هم از بقیه، قوی‌تر شده است. او (مثلِ دو نفرِ دیگر) می‌تواند زمان را دست‌کاری و کنترل کند؛ اما ویژگیِ خاصی، او را از آن دو نفر، متمایز کرده است.

تاوان زلزله در زمان؛ نگاهی به بازی Quantum Break

با این ویژگی، «پاول» می‌تواند در آنِ واحد، تصمیم‌های مختلفی بگیرد و نتیجه‌ی همه‌شان را هم مشاهده کند؛ سپس از میانِ گزینه‌هایی که امتحان کرده، بهترین‌شان را انتخاب نماید. طبیعتاً این توانایی، «پاول» را یک سر و گردن از دوستانِ هم‌کارش قوی‌تر می‌سازد و افکارِ پلیدی هم در سرش به‌وجود می‌آورد. این را هم بدانید که «پاول»، رئیسِ شرکتِ پلید و شیطانیِ «مونارچ» (Monarch) است و کلی هم سربازِ جان‌نثار، در اختیار دارد! بنابراین حالا که او صاحبِ قدرت‌های ماورایی شده، می‌خواهد همراه با شرکتِ شیطانی و ارتش‌اش، همه چیز را تحت سلطه‌ی خود درآورد و بشود آدم بدِ ماجرا! دست‌اش هم درد نکند!

نگاهی فنی به شکست کوانتومی «Quantum Break»

اما از داستان اصلی بازی که بگذریم به بررسی فنی بازی میرسیم که به لطف تیم فنی دیجیتال فاندری در اختیارتان میگذاریم! استدیو «رمدی» که مقر اصلیش در فنلاند است علاقه عجیب و مرموزی به تصاویر صحنه آهسته دارد و از همان زمان مکس پین خدا بیامرز تا بازی شکست کوانتومی «Quantum Break» از این ویزگی در بازی هایش استفاده شده که خوب بسیار هم عالی و جذاب است! بی شک Quantum Break یکی از چشم نواز ترین عناوین Xbox One است و آبروی ریخته این کنسول را به خوبی جمع کرده!

با شروع بازی اولین چیزی که نظرمان را جلب میکند رزولوشن ۷۲۰p و به نوعی نسل گذشته بازی است که سر و صدا و جنجال زیادی در فضای داشته است. بازی Quantum Break با موتور انحصاری نورث لایت «Northlight» ساخته شده  و از تکنیک جدید نورپردازی پیشرفته ای به نام «Multi-Scale Global Illumination» یا «سیستم چند مقیاسی نورپردازی جهانی» استفاده میکند. تکنیک Global Illumination که خودش با توجه به سفارشی سازی های هر شرکت با اسم های گوناگونی مطرح شده توسط Andrew Scheidecker طراحی و ساخته شده و هر کمپانی از آن با نام متفاوتی در موتور بازی سازی خود استفاده میکند.

بررسی سیستم نور پردازی پیشرفته Quantum Break

بازی Quantum Break

مثلاً کمپانی اپیک گیمز (Epic Games) این تکنیک را با نام Voxel Octree Global Illumination مطرح کرده و همین تکنیک در موتور کرای انجین شرکت کرایتک (Crytech) تحت نام Dynamic Global Illumination معرفی شده و رمدی (Remedy) هم این تکنیک را به نام Multi-Scale Global Illumination معرفی کرده است که البته هر کدامشان ویژگی های خاصی دارند و مثل هم نیستند. در نسل جدید اولین شرکتی که از این تکنیک استفاده کرد، کمپانی معروف اپیک گیمز بود که با کمک این تکنیک پیشرفته و گران قیمت، دموی تکنیکی معروفی به نام «Infiltrator» را منتشر کرد.

البته ما قبلا در مطلب مفصلی به نام بررسی سیستم نور پردازی پیشرفته Quantum Break به این موضوع پرداختیم و قصد تکرار مکررات را نداریم و پیشنهاد میکنیم مطلب فوق را حتما بخوانید. جزئیات بالا، نورپردازی پیشرفته و پشتیبانی از پلتفرم DX12 را از مهمترین نقاط قوت این موتور میتوان معرفی کرد. با اینکه محیط بازی در فضای بزرگی اتفاق نمی افتد، اما توانایی رندر فضای جهان باز «Open World» بازی را دارد و رندر مناسب سیستم نورپردازی Multi-Scale Global Illumination موجب شده تا این موتور را یکی از بهترین موتورهای نسل هشتمی Xbox One بدانیم.

در واقع ذات داینامیک بازی Quantum Break مانع استفاده از سیستم های نورپردازی از پیش رندر شده میشود و همین عامل موجب شده رمدی از تکنیک نورپردازی مخصوص به خودش استفاده کند. سیستم نورپردازی Multi-Scale Global Illumination به صورت کاملاً داینامیک «زنده» میتواند از حالتی به حالت دیگر تغییر کند و داده های نوری مختلف را از منابعی همچون پروب ها (probes) یا همان میله های نوری موجود در نقشه بازی گرفته و برای بازتاب نور روی اجسام مختلف آماده کند.

بررسی روانشناسانه Alan Wake به بهانه حضورش در Xbox One

بازی Quantum Break

این داده برای خلق دقیق جهت بازتاب نور با داده های نور از پیش رندر شده ترکیب میشوند تا بازتاب بهتر و دقیقی را نمایش دهند. بنابراین تمامی این محاسبات برای نورپردازی منسجم و چشم نوازتر مورد استفاده قرار میگیرد تا ضعف گرافیکی بازی پوشانده شود. در واقع Multi-Scale Global Illumination با کمک Seamless Interpolation نورپردازی یکپارچه ای روی اشیاء متحرک انجام میدهد و البته منظور از این توضیحات صرفاً اجسام متحرک نیست، بدین معنا که مثلا اگر جسمی در سایه باشد تکنیک Seamless Interpolation به سرعت آن را تشخیص میدهد و به واسطه سایه روی آن جسم نورپردازی انجام میدهد.

این یعنی دیگر نیازی به محسابات سنگین اضافی نخواهد بود. سیستم پراکنش نور بازی «Ambient occlusion» هم یک سروگردن بالاتر از دیگر رقباست. Ambient Occlusion یک روش سایه زنی در گرافیک سه بعدی است که به واقعی نشان دادن اجسام کمک میکنند. بدین صورت که نور را در قسمت‌هایی از جسم که فرورفته هستند، رقیق می‌کند و در نتیجه باعث ایجاد سایه در آن قسمت‌ها می‌شود. سپس از diffuse occlusion استفاده میشود تا سایه ها پخش شوند.

این تکنیک به خوبی میتواند با HBAO+ رقابت کند و نقطه قوتش را میتوان در این دانست که تنها ۰.۷۵ میلی ثانیه برای رندر محیط دارد. به هر حال رمدی موفق شده با قدرت پردازشی Xbox One و موتور اختصاصی Northlight مجموعه کاملی از بهترین تصویرسازی، بهترین صدا گذاری، بهترین طراحی مدل های فیزیکی و طیف وسیعی از افکت های مختلف را در Quantum Break جمع کند.

بررسی تحلیلی Alan Wake Return، آیا Alan Wake 2 در راه است؟!

در واقع رمدی در طراحی موتور اختصاصی Northlight از چندین میان افزار قدرتمند دیگر همچون Autodesk Gameware (برای مسیریابی هوش مصنوعی)، Umbra (جزئیات جغرافیایی محیط)، DI4D (برای شبیه سازی کاراکترهای بازی) و Simplygon (طراحی جزئیات  محیط) استفاده کرده تا بتواند کار قابل تقدیری همچون دیگر عناوینش را منتش کند. در زمینه مدل سازی کاراکترها رمدی موفق شده با استفاده از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون حس سینمایی خاصی را به بازی منتقل کند؛ به طوریکه با استفاده از پیشرفته ترین اسکنرهای موجود و موشن کپچرهای بی نظیر مرز بین واقعیت و کاراکترهای مجازی را متوجه نخواهید شد.

رمدی برای طراحی دقیق انیمیشن های صورت و حرکات واقعی کاراکترها (مخصوصاً در مان پرده های بازی) از فناوری قدرتمند DI4D برای تصویر برداری چند بعدی استفاده کرده و موفق شده چیزی را خلق کند که تفاوت بین کاراکترهای دیجیتالی و واقعی را به کمترین مقدار ممکن برساند! فناوری تصویر برداری چند بعدی DI4D بی نهایت در ایجاد حالات، رفتارها، احساسات و حرکات بدنی کاراکترهای دیجیتالی بازی موفق بوده و با کمک رمدی تصاویری خلق شده که ارزش بارها دیدن را داد.

البته چشم کاراکترها در برخی مواقع بیش از براق و غیر طبیعی به نظر میرسد و همینطور انعطاف پذیری موها فاصله زیادی با فناوری AMD TressFX دارد که در Rise of the Tomb Raider مورد استفاده قرار گرفته بود. اما در مجموعه بینظیر است. در کنار DI4D باید به دو موتور صداگذاری Umbra و Wwise اشاره کرد که برای مدیریت صدای جزئیات جغرافیایی محیط بازی مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع هر نوع صدایی که دربازی میشنوید در یک شکل کروی مخصوص و در فضایی کروی مانند که شامل چندین کره مخصوص است پیاده سازی شده است.

با ۱۰ بازی بزرگ ایرانی آشنا شوید

این موارد شامل افکت های صدای برگشت صدا از اجسام مختلف و شکست صدا در فضاهای مختلف است. برای جلوگیری از برگشت صداهای غیر طبیعی، هر کدام از این کره ها به صورت دستی در نقاط مختلف نقشه بازی قرار گرفته اند و با استفاده از سیستم توزیع اشعه مانع شنیدن صدای غیر طبیعی در محیط های بسته بازی میشوند. این عمل چیزی شبیه به پروب ها (probes) یا همان میله های نوری موجود در نقشه بازی است که در بررسی سیستم نور پردازی پیشرفته Quantum Break به آن اشاره کرده بودیم.

سیستم توزیع اشعه موجود در بازی به صورت تکی هر صدا را پردازش میکند که در این حالت فقط ۲ میلی ثانیه از صدای موجود در هر ۳۳ فریم مصرف میشود. موتور پردازش صدای بازی را میتوان یکی از برترین و قدرتمندترین سیستم های پردازش صدای موجود در بازی ها دانست که علاوه بر موارد بالا از ویژگی Granular Synthesis برای تولید صداهایی متناسب با اختلافات زمانی استفاده میکند. مثلاً زمانی که در بازی صحنه آهسته میشود و همه چیز متوقف میشود با اختلال زمانی مواجه میشوید که در این حالت موتور پرداز صدای Granular Synthesis وارد کار میشود و صدا و افکت های موجود را زمانبندی میکند تا همه آنها را دقیق بشنوید.

موتور اختصاصی Northlight در پردازش فیزیک بازی هم موفق و هم ناموفق بوده است. تخریب پذیری در Quantum Break محدود است، اما برخورد گلوله ها به اجسام مختلف بسیار واقعی طراحی شده و پس از هر نبرد، شاهد تخریب محیطی واقع گرایانه و جذاب خواهیم بود که در کمتر عنوانی دیده شده است. مثلاً مجسمه هایی که فرو ریخته و بلوک های سیمانی که تکه تکه شده اند جلوه زیبایی از تخریب محیط را در چشم بینندهایجاد میکنند که قطعاً دلپذیر است.

عطشی سیری ناپذیر به نام Doom 2015

بازی Quantum Break

تمام اشیاء مختلف موجود در بازی به شکلی منحصر به فرد شکسته میشوندوتماشای تخریب آنها در حالت صحنه آهسته امر لذت بخشی است که فقط با Quantum Break میتوانید تجربه اش کنید. اما فیزیک بازی مشکلات عجیبی دارد که کیفیت بازی را زیر سوال میبرد! مثلاً در تصاویر آهسته بازیباز میتواند ماشین های مختلف را پرتاب کند، اما اشیاء کوچک و سبک را نمیتوند بردارد! همینطور حرکات دست و بازوی کاراکتر اصلی بازی و عکس العملش در برخوردهای فیزیکی نقص زیادی دارد که میتوانست بهتر طراحی شود.

از منظر فیزیکی کیفیت کلی مواردی همچون سیمان، گردوخاک، سنگ، فلز و چوب، همه به طور کلی طبیعی و واقعی به نظر میرسند و از این نظر موتور Northlight را میتوان یک سروگردن بالاتر از دیگر موتورهای بازی سازی دانست. Northlight از منظر جریان داده «Data Streaming» هم جزو برترین موتورها است و باتوجه به سیستم دو بعدی و موازی خودش میتواند هر داده را به هنگام نیاز به صورت داینامیک بارگذاری کند. بنابراین مصرف حافظه در بازی کاملاً متعادل میشود وارتباط بین بلوک های مختلف هم به خوبی و روانی صورت میگیرد.

اما این موتور از منظر سینماتیک با توجه به استفاده درست از قابلیت تاری «Motion Blur» موفق شده کیفیت سینمایی قابل توجهی برای بازی فراهم کند. به طوری که با وجود سیستم تاری «Motion Blur» درصحنه های اکشن با جذابیتی دو چندان مواجه ایم که مخصوص چنین آثاری است. این یعنی رزولوشن ۷۲۰p بازی به معنای واقعی کلمه شگفت انگیز است واستفاده از Anti-Aliasing موجب شده با تصاویر بسیار نرم و جذابی در زمینه نورپردازی و کیفیت بافت ها مواجه شویم.

جان کارمک | از دزدی تا رسیدن به صدر برترین بازیسازان دنیا

بازی Quantum Break

اما باید اعتراف کنیم کیفیت و تمیزی تصاویر به کارارفته در بازی بالا نیست و وقتی پیچیدگی افکت های بازی بیشتر میشود به تصاویر با کیفیت تری نیازمندیم. مثلاً میتوانیم به نمونه هایی همچون بازی Killzone ShadowFall یا تکنیک MSAA که در Rainbow Six Siege پیاده شده اند اشاره کنیم. تصاویر Quantum Break با تکنیک ۴x MSAA در رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰ رندر میشود و همواره از ۴ فریم قبلی برای بازسازی تصویر استفاده میشود تا ابعاد تصاویر بازی بزرگتر به نظر برسند!

در واقع چیزی که در Quantum Break با چیزی که در Killzone ShadowFall و Rainbow Six Siege میبینید متفاوت است. در Killzone ShadowFall با حرکت هر لحظه دوربین تصاویر از نو بازپرداخت می شود و همین حالت در Rainbow Six Siege با تکنیک مشابه MSAA انجام میشود که هر نمونه ازفریم های قبلی دوباره رندر میشوند. مشکل Quantum Break زمانی شروع میشود که در حرکات ناگهانی، با وجود افکت های مختلف گرافیکی همه چیز خراب میشود.

این مورد در کنار افزایش سرعت گیم پلی موجب میشود با اختلالاتی در سطح اشیاء مواجه شویم و همینطور برخی اشیاء به صورت مات دیده میشوند که ممکن است در نسخه PC بهتر شوند. سایه های بازی هم شامل مشکلاتی است که در زمان حرکات سریع حالتی مصنوعی به خودش میگیرد و حتی در حالت عادی هم دقت بالایی ندارند. دربرخی مواقع هم دیده شده که در اشیاء با زاویه مشابه دو سایه با متفاوت از هم دیده میشود که به صورت کلی پایین تر از سطح انتظارات است.

به بهانه Rainbow Six Siege: نگاهی گذار به روند توسعه بازی

جمع بندی نهایی

بازی Quantum Break را میتوان یکی از شاهکارترین عناوین کنسول بازی Xbox One نامید که باوجود تمام موارد مثبتش خالی از اشکال هم نیست. موتور بازی بسیار قدرتمند و قوی است و موفق شده دنیای بی نظیری خلق کند، اما کیفیت دنیای بازی آن چیزی نیست که از آن انتظار میرفت که شاید دلیل محدودیت های پردازشی و ضعف Xbox One باشد. بازی Quantum Break در اکشن خالی از اشکال نیست و همین موجب میشود Rainbow Six Siege را از آن بهتر بدانیم.

ضعف های موجود در کیفیت سایه پردازی، جران داده و بافت هایی که در بازی دیر لود میشوند موجب میشود از لذت نهایی بازی کاسته شود. بااین حال Quantum Break قطعاً یکی از لذت بخش ترین عناوین امسال است و این لذت را میدن فناوری های اختصاصی رمدی و شاهکار استاد «سم لیک» هستیم. Quantum Break چالشی بود که رمدی موفق شد از آن بگذرد و شاید اولین امتحان سنگین آنها برای شروعی مجدد است. شروعی که ممکن است به ساخت Alan Wake 2 ختم شود.

منبع eurogamer
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در تحلیل فنی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی-فنی-Gravity-Rush-Remastered

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است