GeForce GTX 680 600X300

مقدمه

از قدیم گفته اند ” تا تنور داغ است ، نان را بچسبان! ” اما از همان زمان های قدیم هم گفته اند که ” ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است! ” ما هم بنا بر ضرب المثل دوم قصد داریم ماهی جدیدی صید کنیم و آن را در این بررسی معرفی و کمی تبادل نظر کنیم! میخواهیم به گذشته برگردیم و ببینیم در نسل قبل کارت های گرافیکی چه اتفاق مهمی بین بهترین کارت های سری ۶۰۰ انویدیا و سری ۷۰۰۰ کمپانی AMD افتاد. بیش از یک سال از عرضه اولین کارت های سری ۶۰۰ کمپانی انویدیا میگذرد. یکی از محصولات بسیار ارزشمند کمپانی انویدیا که فشار زیادی به کمپانی AMD وارد کرده بود ، کارت گرافیک ارزشنمد GTX 680 بود. کارتی که به نسبت کارت رقیبش یعنی AMD Radeon 7970 هم قدرت بیشتری داشت و هم مصرف برق کمتر! در عوض هر دو قیمتی تقریبا یکسان داشتند! اما چرا کارت GTX 680 بردنه میدان شد!؟

کمپانی AMD به دلیل برخی سیاست های پشت پرده و برخی معماری های انحصاری انویدیا و اینتل ، همیشه یک گام عقب تر از این دو بوده است. با اینحال هیچگاه پس نکشیده است و بارها با محصولات جدید و خلاق خود فشاری هر چند موقت به کمپانی انویدیا آورده است. اما در اندکی زمانی جوابی سخت و محکم دریافت کرده است. پس از معرفی GTX 680 و موفقیت بی چون چرای این کارت در بازار کارت های سطح بالا ، AMD که به خاطر ناکامی های اخیرش منزوی شده بود ، ناچار به کاهش قیمت کارت های سری Radeon HD 7900 شد و متقابلا کارت جدیدی با نام AMD Radeon HD 7970 GHZ Edition که مدل تقویت شده AMD Radeon HD 7970 بود را معرفی کرد.

در نهایت پس از معرفی AMD Radeon HD 7970 GHZ Edition بود که AMD موفق به مهار GTX 680 شد! طوریکه در بسیاری از تست ها تفاوت این دوکارت حتی در فریم ها مساوی بود! البته GTX 680 از نظر قدرت خیلی قویتر از AMD Radeon 7970 نبود و در بسیاری از تست ها اختلاف بین این دو کارت تنها ۲ تا ۳ فریم بود! اما با توجه به مصرف برق کمتر و قیمت مشابه موفق به شکست رقیبش شده بود. در این بررسی قصد داریم نگاهی به ویژگی هایی بیندازیم که موجب شد کمپانی AMD را این طور به تکاپو بی اندازد و موجب شود سهم بسیار بزرگی از بازار کارت های رده میانی را به رقیبش واگذار کند.

نگاه نزدیک به معماری GTX 680

GTX 680 که به نوعی ارتقا یافته کارت GTX 580 به حساب می آید ، دقیقا سه برابر GTX 580 قدرت دارد و تعداد تراشه های به کار رفته در آن هم سه برابر GTX 580 میباشد! از نظر معماری ، GTX 680 از تراشه گرافیکی انویدیا GK104 استفاده میکند که با فناوری ساخت ۲۸ نانومتری و تحت معماری کپلر ( Kepler ) تولید شده است. این تراشه از ۱۵۳۶ هسته CUDA تشکیل شده که قدرت بی نظیری به آن میدهد. ۲ گیگابایت حافظه پرسرعت GDDR5 که با سرعت ۶ گیگاهرتز بر ثانیه کار میکنند ، به واسطه رابط ۲۵۶ بیتی پهنای باندی برابر با ۱۹۲GB را به این کارت داده که به تنهایی از پهنای باند کنسول های PS4 و Xbox One بیشتر است! هر چند طبق شایعات و البته تئوری مهندسان مایکروسافت ، Xbox One در حالت تئوری قادر به ارائه پهنای باندی برابر با ۱۹۲GB است که البته هنوز تایید نشده است!

بلوک های موجود در تراشه gk104

بلوک های موجود در تراشه gk104

این میزان حافظه به عنوان فریم بافر در اختیار این کارت گذاشته شده بود که درنهایت موجب شده GTX 680بتواند چنین پهنای باندی را به واسطه گذرگاه PCI E 3.0 ارائه دهد. این گذرگاه از لحاظ تئوری پهنای باندی دو برابر نسل قبلی خود دارد. تراشه گرافیکی GK104 دارای ۴ واحد کنترلر مجزا است که هر کدام میتوانند ۵۱۲ مگابایت حافظه GDDR5 را مدیریت کنند. همچنین معماری GTX 680 شامل واحد های فوق پیشرفته ای به نام Polymorph 2.0 Engine و Raster Engine است که وظیفه آنها پردازش دستورات بسیار پیچیده ای همچون Screen Space Processing و world Space Processing است.

در واقع این واحد ها نوعی Mini CPU قدرتمند حساب میشوند که در نهایت موجب افزایش راندمان کاری پردازنده در پردازش های سنگین خواهد شد. استفاده از این موارد موجب افزایش راندمان کلی این پردازنده تا ۳۰% به نسبت GTX 580 شده که رقم کمی نیست! با توجه به استفاده GTX 680 از معماری جدید و ۲۸ نانومتری GK104 ، شاهد راندمان فوق العاده بالای این کارت در مصرف انرژی هستیم. به گونه ای که با دو کانکتور ۶ پین ، این کارت در نهایت اوج مصرف خود حدود ۱۹۵ وات انرژی مصرف میکند که برای چنین کارتی رقم فوق العاده ای محصوب میشود. در تصویر زیر تفاوت تراشه های انویدیا کاملا مشخص است.

  ROP
pixels/
clock
Texels
filtered/
clock
(int/fp16)
Shader
ALUs
Rasterized
triangles/
clock
Memory
interface
width (bits)
Estimated
transistor
count
(Millions)
Die size
(mm²)
Fabrication
process node
GF114 ۳۲ ۶۴/۶۴ ۳۸۴ ۲ ۲۵۶ ۱۹۵۰ ۳۶۰ ۴۰ nm
GF110 ۴۸ ۶۴/۶۴ ۵۱۲ ۴ ۳۸۴ ۳۰۰۰ ۵۲۰ ۴۰ nm
GK104 ۳۲ ۱۲۸/۱۲۸ ۱۵۳۶ ۴ ۲۵۶ ۳۵۰۰ ۲۹۴ ۲۸ nm
Cypress ۳۲ ۸۰/۴۰ ۱۶۰۰ ۱ ۲۵۶ ۲۱۵۰ ۳۳۴ ۴۰ nm
Cayman ۳۲ ۹۶/۴۸ ۱۵۳۶ ۲ ۲۵۶ ۲۶۴۰ ۳۸۹ ۴۰ nm
Pitcairn ۳۲ ۸۰/۴۰ ۱۲۸۰ ۲ ۲۵۶ ۲۸۰۰ ۲۱۲ ۲۸ nm
Tahiti ۳۲ ۱۲۸/۶۴ ۲۰۴۸ ۲ ۳۸۴ ۴۳۱۰ ۳۶۵

۲۸nm

مقایسه تراشه های مختلف با تراشه GK104

  Peak pixel
fill rate
(Gpixels/s)
Peak bilinear
filtering
(Gtexels/s)
Peak bilinear
FP16 filtering
(Gtexels/s)
Peak shader
arithmetic
(TFLOPS)
Peak
rasterization
rate
(Mtris/s)
Memory
bandwidth
(GB/s)
GeForce GTX 560 Ti ۲۹ ۵۸ ۵۸ ۱.۴ ۱۸۰۰ ۱۳۴
GeForce GTX 560 Ti 448 ۲۹ ۴۱ ۴۱ ۱.۳ ۲۹۲۸ ۱۵۲
GeForce GTX 580 ۳۷ ۴۹ ۴۹ ۱.۶ ۳۰۸۸ ۱۹۲
GeForce GTX 680 ۳۲ ۱۲۹ ۱۲۹ ۳.۱ ۴۰۲۴ ۱۹۲
Radeon HD 5870 ۲۷ ۶۸ ۳۴ ۲.۷ ۸۵۰ ۱۵۴
Radeon HD 6970 ۲۸ ۸۵ ۴۳ ۲.۷ ۱۷۸۰ ۱۷۶
Radeon HD 7870 ۳۲ ۸۰ ۴۰ ۲.۶ ۲۰۰۰ ۱۵۴
Radeon HD 7970 ۳۰ ۱۱۸ ۵۹ ۳.۸ ۱۸۵۰ ۲۶۴

مقایسه نزدیک کارت ها به کارت Geforce GTX 680

معماری کپلر موجب شده ، کمپانی انویدیا در ساخت این کارت از ۳.۵۴ میلیون ترانزیستور در فرآیند ساخت ( DIE ) یا ویفر GK104 استفاده کرد که خود این میزان در کاهش مصرف برق چیپ گرافیکی این کارت تاثیر داشته است. پس از عرضه GTX 680 ، همانطور که گفتیم تراشه این کارت ۳ برابر قدرتش از GTX 580 بیشتر بود ، با این حال سوالی که پیش می آید این است که چرا فقط ۳۰% افزایش در راندمان نهایی و عملکرد کارت داشتیم!؟ یکی از مهمترین دلایل افزایش ۳۰ درصدی راندمان به کاهش تعداد SM های موجود در این کارت و یکسری دلایل فنی و تخصصی برمیگردد که از حوصله این مقاله و حوصله خانندگان خارج است. GTX 680 دارای یکسری ویژگی های اختصاصی است که به اختصار آنها را بررسی میکنیم :

ویژگی Dynamic Clock Adjustment Technology

تمام کارت های جدید و معماری های جدید از پردازش موازی به خوبی پشتیبانی میکنند ، چون یکی از الزامات پردازش بازیهای رایانه ای سنگین است. بر همین اساس قابلیت فوق که همانند قابلیت Turbo Boost است موجب میشود در یک بازی ، اگر از تمامی قابلیت های پردازش موازی به هر دلیی استفاده نشد ، قابلیت فوق به طور اتوماتیک بین ۵ تا ۱۵ درصد فرکانس هسته کارت گرافیک را افزایش میدهد تا مشکل کارایی حل شود! حداکثر میزان افزایش فرکانس هم با توجه به حداکثر توان مصرفی کارت گرافیک تعیین میشود. این قابلیت در تمامی پردازنده های جدید و پردازنده هایGK104 قابل استفاده است.

ویژگی ۳D Vision Surround On A Single GPU

این ویژگی به کاربر این امکان را میدهد تا با استفاده از یک کارت GTX 680 از پیکربندی ۳ مانیتور با اجرای بازی های ۳D استفاده کند و با مانیتور ۴ ام در اینترنت به گشت و گذار بپردازد! GTX 680 از تمام مانیتور های با وضوح تصویر ۳۸۴۰X2160 یا ۴K پشتیبانی میکند و به خوبی میتواند از پس سنگین ترین بازیهای ۳D برآید.

3D Vision Surround On A Single GPU

۳D Vision Surround On A Single GPU

 

ویژگی Adapting Vsync

Vsync یا همگام سازی ، تکنیکی است که جهت همانگ سازی نرخ FPS ( فریم ریت ) و Refresh Rate ( نرخ نو سازی تصاویر بر حسب ثانیه ) در مانیتور ها به کار میرود. اگر از این تکنیک استفاده نشود ، در صورتیکه میزان نرخ FPS از Refresh Rate بیشتر شود ، تصاویر به صورت Screen Tearing ( بریده بریده ) دیده خواهد شد و برعکس اگر میزان نرخ FPS از Refresh Rate کمتر شود با افت فریم روبرو خواهیم شد. ویژگی Adapting Vsync از درایور R300 به بعد به کارت های انویدیا اضافه شد تا با کنترل این دونرخ ، توازنی بین تصویر صاف و بدون لرزش ایجاد کند. البته اخیرا هم شاهد معرفی چیپ G-Sync از طرف انویدیا بودیم و حالا روش Adapting Vsync  به صورت سخت افزاری به مانیتور ها اضافه خواهد شد که تاصیر و کارایی آن به مراتب بیشتر از حالت نرم افزاری آن است.

Adapting Vsync

Adapting Vsync

 

ویژگی NVENC

NVENC یک موتور انکودر گرافیکی بر پایه H.264 در پردازنده های جدید است.این انکودر قابلیت رمز گذاری ویدئوهاییی با ابعاد ۴۰۹۶×۴۰۹۶ را دارد و از فرمت هایی همچون Multi-View Video و استریوسکوپ هم پشتیبانی میکند.

ویژگی GPU Boost

اساس کار این تکنیک این طور است که زمانیکه مصرف انرژی GPU پایین است فرکانس افزایش میابد و زمانیکه مصرف برق GPU بالا میرود ، فرکانس کاری پردازنده گرافیکی کم و به میزان استاندارد میرسد. مثلا در این حالت با افزایش دمای این چیپ از ۷۰ درجه سانتیگراد به بالا ، موجب میشود فرکانس GPU کاهش یابد.

فناوری tech-boost

فناوری tech-boost

 

صحبت آخر

با توجه به نکات گفته شده میتوان نتیجه گرفت که معماری کپلر یک معماری جدید نیست و چیز جدید برای عرضه نداشت و در واقع همان معماری فرمی ( Fermi ) با ویژگی های جدید است. در واقع میتوان اینطور گفت که تغییرات اصلی در هسته های اجرایی تراشه صورت گرفته است. انویدیا پیش بینی کرده بود که با معماری کپلر به راندمان کاری برابر با ۵ تا ۶ برابر خواهد رسید و اینگونه شد و البته این معماری برخلاف معماری GCN و قدرتمند کمپانی AMD هم چیزی جدیدی برای عرضه نداشت. اشتباهات AMD در سری ۷۰۰۰ و مخصوصا کارت ۷۹۷۰ موجب شد انویدیا Flag ship یا گل سرسبد سری ۶۰۰ رو به GK104 اختصاص بده و بدین ترتیب از موقعیت پیش آمده استفده کند تا شاهکاری به یاد ماندنی را خلق کند.

شاید اگر کمپانی AMD پرچمدار نسل خودش را از همان اول با قدرت بیشتری ارائه میکرد ، دیگر انویدیا مجبور نبود برای رقابت با AMD از تراشه های GK104 استفاده کند و آن وقت میتوانستیم شاهد عرضه یکی از بهتری شاهکار های تاریخ انویدیا با GK100 باشیم .اما عجله AMD همه چیز را خراب کرد. به عبارتی بهتر میتوان گفت  GTX 680 یکی از شاهکار های رده متوسط انویدیا است که موفق به کسب سهم زیادی از بازار کارت های گرافیک رده متوسط شد. توضیحاتی که در بالا نوشتیم ، درنهایت موجب شکست Radeon HD 7970 ( در زمان اجرای بازی ) در مقابل GTX 680 شد . GTX 680 بهبود های راضی کننده ای داشت و تقریبا دو برابر بهتر از GeForce GTX 560 Ti بود.

نسل سری ۶۰۰ رو به اتمام است و در حال حاضر در بازار کارت های گرافیکی شاهد کارت های بسیار قدرتمند سری ۷۰۰ و در مقابل کارت های سری R9 از کمپانی های AMD و انویدیا هستیم. باید دید در این دو کمپانی در نسل جدید کارت های گرافیک خود ، باز هم اشتباهات تاکتیکی و سنگیین برای از دست دادن بخش عمده ای از بازار ، مرتکب میشوند یا خیر.

منبع Guard3d
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,Intel /Nvidia,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

تاريخ بررسي: ۱۹ مرداد, ۹۶
بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

بررسی کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

۲۷ اسفند, ۹۵

9.3

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کارت گرافیک Radeon R9 Nano
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بررسی کارت گرافیک Radeon R9 Nano

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است