• امکانات گیمینگ مناسب
 • پشتیبانی از حافظه های DDR4
 • پشتیبانی از پردازنده های اسکای لیک
 • پشتیبانی از هر دو حافظه DDR3 و DDR4
 • پشتیبانی از فناوری Turbo Boost 2.0
 • مصرف برق بسیار پایین
 • قیمت مناسب
 • پورت USB 3.1 ندارد
 • پورت DisplayPort ندارد
 • خروجی HDMI 2.0 ندارد
 • عدم پشتیبانی از حافظه های M.2 یا SATA Express
 • عدم پشتیبانی از اورکلاک پردازنده
 • عدم پشتیبانی از پیکربندی RAID 0/1/5/10
 • عدم پشتیبانی از فناوری صوتی Intel Smart
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

8.3

خوب

قیمت: مشخص نشده

سازنده: ایسوس

گارانتی: مشخص نشده

عرضه کننده: ایسوس

سایت/تلفن:

مشاهده پروفایل نویسنده

مادربرد گیمینگ B150I Pro Gaming/Aura

نگاهی اجمالی به پلتفرم اسکای لایک

صحبت ها در باره اسکای لایک بسیار است و ما نیز بسیاری از آنها را در مقاله جداگانه ای با عنوان «با پردازنده های اسکای لیک (Skylake) آشنا شوید» بررسی کردیم و به همین دلیل به طور خلاصه وار به این پلتفرم اشاهر میکنیم. اسکای لیک (Skylake) نام رمز  گل سرسبد پردازنده های دسکتاپی بود که مدتی پیش توسط اینتل با همین نام عرضه شد. پردازنده های ۱۴ نانومتری که با چیپست های سری ۱۰۰ اینتل عرضه شدند تا زنگ صدای ورود به نسل جدید پردازنده ها را آغاز کنیم.

اسکای لیک (Skylake) دارای چهار رده بندی اصلی با نام های Y/U/H و S است که سری S در رده دسکتاپ و دیگر مدل ها به پلتفرم های موبایل اختصاص داده شدند. این پردازنده ها برای اتصال به درگاه مادربرد به سوکت پردازنده جدید LGA 1151 نیاز دارند و اکثر پردازنده های این سری از هر دو حافظه نسل DDR3 و DDR4 پشتیبانی میکنند. پلتفرم اسکای لیک (Skylake) به خریدارانش این امکان را میدهد تا با توجه به نوع پردازنده خود از اسلات حافظه متفاوتی استفاده کنند که میتواند یکی از دو مدل DDR3 و DDR4 باشد.

مادربرد گیمینگ B150I Pro Gaming/Aura

کمپانی اینتل برای اسکای لیک (Skylake) حدود ۸ چیپست جدید معرفی کرد که شامل B150، Q150، Q170، H110، H170 و چیپست قدرتمند و رده بالای Z170 و دو چیپست سرور C232 و C236 میشوند. در مورد چیپست قدرتمند Z170 در مقاله ای جدا به نام «مقایسه چیپست جدید اینتل Z170 با Z97 و روش نام گذاری آنها» توضیحات مفصلی دادیم که پیشنهاد میکنیم از دستش ندهید. Skylake-S اینتل پردازنده ضریب بازی است که برای استفاده از حداکثر بازدهی ممکن به چیپست قدرتمند Z170 نیاز دارد.

سری پردازنده های اسکای لیک (Skylake) در سه رده پردازنده های ضعیف (با ۳۵ الی ۶۵ وات برق مصرفی)، پردازنده های میان رده (۳۵ تا ۶۴ وات برق مصرفی) و پردازنده های ۹۱ واتی رده بالا قرار میگیرند و اکثر مدل های معرفی شده تاکنون، جزو مدل های ۴ هسته ای موجود در بازار هستند که از هر دو نسل حافظه های DDR3 و DDR4 به طورکامل پشتیبانی میکنند. Skylake از نسل جدیدی از تراشه های گرافیک مجتمع (APU) موسوم به iGPU استفاده میکند و قادر است از تمامی رابط های برنامه نویسی مدرنی همچون DX12، OpenGL 4.4 و OpenCL2.0 پشتیبانی کند.

رمز گشایی پیشرفته کُدک های تصویری HEVC، VP8 و VP9 به همراه پشتیبانی از حداکثر وضوح تصویر ۴۰۹۶×۲۳۰۴ پیکسل از جمله موارد دیگر موجود در معماری جدید پردازنده های سری اسکای لیک است. این سری پردازنده ها از تراشه مجتمع جدیدی استفاده میکنند که اینتل آن را iGPU نامیده است. این تراشه های گرافیکی مجتمع از API (رابط های برنامه نویسی) جدیدی همچون DX12 ،OpenGL 4.4 و OpenCL2.0 پشتیبانی میکنند و شامل رمزگشایی شتاب یافته کدک های تصویری HEVC ،VP8 و VP9 میشوند.

تیک تاک

پشتیبانی از حداکثر وضوح ۴۰۹۶×۲۳۰۴، پردازنده های ضریب باز (قابل اورکلاک)، فرکانس پایه (BCLK) بدون محدودیت و بدون وابستگی به Multiplier، فناوری RST 14 با پشتیبانی از حداکثر از چهار درگاه ارتباطی M.2 و دو درگاه ارتباطی SATA Express برای وسائل ذخیره سازی مبتنی بر شکاف های PCIe ،Turbo Boost 2.0 Hyper Threading ،DMI 3 و در نهایت سه درگاه خروجی تصویر دیجیتال از جمله دیگر تغییرات این پردازنده ها محسوب میشوند.

بررسی چیپست B150

بهتر است ابتدا در مورد روش نام گذاری چیپست های اینتل اندکی توضیح دهیم. همانطور که پیش از این در مقاله «مقایسه چیپست جدید اینتل Z170 با Z97 و روش نام گذاری آنها» توضیح دادیم، نام هر چیپست ترکیبی از یک حرف به همراه دو یا سه عدد است و معنای هر کدام را میتوان اینطور گفت که: حرف X: (پردازنده های مخصوص سرور)، حرف P و Z: (مخصوص دسکتاپ یا همان کامپیوترهای خانگی است، پردازنده های حرف P منقرض شدند و پردازنده هایی با پسوند Z مخصوص اورکلاک است)، حرف H: (همان سری Z با چند قابلیت کمتر است)، حرف Q و B: (چیپست های رده پایین و میان در این بخش قرار میگیرند). (برگرفته از علم روز)

همانطور که گفتیم، چیپست B150 در رده چیپست های میان رده/پایین رده قرار میگیرد و با توجه به استفاده از پل ارتباطی DMI 3.0 میتوان گفت که میتواند حداکثر ۸ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند را در اختیار پردازنده قرار دهد. B150 بر خلاف پلتفرم اسکای لیک (Skylake) ای که با فناوری ۱۴ نانومتری تولید شده، از فناوری ۲۲ نانومتری استفاده میکند و حداکثر توان حرارتی معادل ۶ وات انرژی دارد که رقم بسیار کمی است و برای دفع آن یک هیت سینک کوچک هم جوابگو خواهد بود.

چیپست B150

چیپست B150 از حداکثر ۱۲ پورت USB 2.0 و ۶ پورت USB 3.0 به همراه ۶ پورت ساتا ۶ گیگ پشتیبانی میکند که این مقدار تقریباً دو برابر کمتر از همین حالت در چیپست Z170 میباشد. با توجه به ماهیت چیپست B150 میتوان گفت که عدم  پشتیبانی از حافظه های M.2 یا SATA Express در این چیپست امر غیرطبیعی به شمار نمیرود. PCI تعریف شده در این چیپست را میتوان علاوه بر کارت های توسعه، برای کارت های USB و WiFi هم مورد استفاده قرار داد.

اسلات PCI Express (PCIe) 3.0  چیپست B150 نهایتاً میتواند از ۸ مسیر پشتیبانی کند و از مهمترین فناوی های استفاده شده در B150 میتوان به Small Business Basics و Small Business Advantage اشاره کرد. B150 را میتوان یک چیپست ارزان و ساده در نظر گرفت که مشخصاتش برای برطرف کردن نیازهای کاربران خانگی و ادارای مناسب است.

مقایسه سه چیپست B150 ،H170 و Z170

 چیپست Z170چیپست H170چیپست B150
پیکربندی CPU PCI-E 3.0۱x16 یا ۲x8 یا ۱x8 + 2x4۱x16۱x16
پشیبانی از نمایشگر مستقل۳۳۲
کانال حافظه (DIMM در هر کانال) ۲/۲۲/۲۲/۱
پشتیبانی از اورکلاک پردازندهبلهخیرخیر
فناوری صوتی Intel Smartبلهبلهخیر
Intel Small Business Advantage 4.0خیربلهخیر
Intel Small Business Basicsخیربلهبله
پشتیبانی پیکربندی RAID 0/1/5/10بلهبلهخیر
فناوری Intel Smart Responseبلهبلهخیر
حداکثر RST برای PCI-E
۳۲۰
انعطاف پذیری I/Oبلهبلهخیر
حداکثر خطوط HSIO۲۶۲۲۱۴
پشتیبانی چیپست از PCI-E۲۰ لاین PCI-E 3.0۱۶ لاین PCI-E 3.0۶ لاین PCI-E 2.0
USB و USB 3.0۱۴ و ۱۰ تا USB 3.0۱۴ و ۸ تا USB 3.0۱۰ و ۴ تا USB 3.0
SATA 3.0 Ports۶۶۵

صفحه بندی 1 2 3
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,مادربرد

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کارت های گرافیک AMD Radeon 300
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

با کارت های گرافیک سری AMD Radeon 300 آشنا شوید

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است