بررسی-اجمالی-NVIDIA-TITAN-X-Pascal

معماری پاسکال «PASCAL» برای اولین بار در مراسم GTC 2013 معرفی شد و علاوه بر این معماری از معماری وُلتا «Volta» هم رونمایی شد و اندک اطلاعاتی در موردش منتشر شد که البته آنچنان مهم نیست که بشود در موردش صحبت کرد! روال نام گذاری تراشه های اینتل بر پایه دانشمندان علم فیزیک است و حتما نام «پاسکال»  و «وُلتا» را شنیده اید! میتوان گفت که معماری پاسکال «PASCAL» پس از نسل دوم معماری ماکسول شاهکاری است که حرف های زیادی در موردش خواهیم گفت.

اساس معماری وُلتا بر پایه حافظه‌ DRAM داخلی بود که با فناوری «Through Silicon Via» یا به اختصار TSV روی قالب تراشه قرار میگرفت و به آن شکل میداد. نسل دوم معماری ماکسول یک معماری ناپخته و ناکامل بود و در نهایت به معماری پاسکال «PASCAL» میرسیم که نسخه تکامل یافته دو معماری قبلی است. در پاسکال برای بهبود عملکرد تراشه گرافیکی از حافظه‌های DRAM با فناوری TSV استفاده شده و همین مورد موجب شده در عمل با تراشه گرافیکی مواجه شویم که با استفاده از نسل دوم حافظه HBM پهنای باند عظیمی معادل ۱ ترابایت بر ثانیه را پشتیبانی کند.

TITAN X Pascal نیز به عنوان قویترین تراشه گرافیکی مبتنی بر معماری پاسکال «PASCAL» با سیلیکون GP102 طراحی شده و به عنوان قدرتمندترین کارت گرافیک این معماری از ۳۵۸۴ هسته کودا «CUDA»، مقدار ۲۲۴ واحد TMUs و ۹۶ واحد  ROPs استفاده میکند. TITAN X Pascal از ۱۲ گیگابایت حافظه ارتقا یافته GDDR5X استفاده میکند که با استفاده یک گذرگاه حافظه ۳۸۴ بیتی میتواند پهنای باندی معادل ۴۸۰ گیگابایت بر ثانیه را تامین کند.

بررسی کامل کارت گرافیک GeForce GTX 1080

از نظر طراحی معماری؛ GP102 تفاوت زیادی با GP100 ندارد و نوع بهینه شده این سیلیکون محسوب میشودکه به صورت ویژه ای برای اهداف گیمینگ طراحی شده است. همین مورد نشان میدهد تا زمان عرضه و معرفی رسمی معماری وُلتا «Volta» خبری از نسل دوم حافظه های HBM نخواهد بود. همچنین احتمال معرفی معماری و کارت های گرافیکی مبنی بر معماری وُلتا «Volta» در چند ماه آینده و تا پایان سال جاری میلادی وجود دارد و احتمالاً به زودی باید شاهد معرفی محصولات مربوط به ایستگاه های کاری «Workstation» مبتنی بر این معماری باشیم!

به گفته انویدیا TITAN X Pascal از کلاک پایه ۱۴۱۷ مگاهرتزی استفاده میکند که در حالت بوست به ۱۵۳۱ مگاهرتز قابل افزایش است. کلاک حافظه گرافیکی هم دقیقاً همان کلاک پیش فرض کارت گرافیک GTX 1080 است که در بررسی جداگانه ای به آن پرداختیم. در واقع کلاک TITAN X Pascal هم روی ۱۰ گیگاهرتز تنظیم شده، اما به لطف گذرگاه حافظه عریض تر با پهنای باند بیشتری مواجه تیم که در نتیجه نهایی عملکرد پردازشی TITAN X Pascal تاثیر بسزایی دارد.

این مقدار مشخصاتی که از TITAN X Pascal منتشر شده نشان میدهد با کارت گرافیکی مواجه ایم که میتواند تقریباً ۱۱ ترافلاپس قدرت خام پردازشی ۳۲ بیتی را در اختیارمان قرار دهد و این بدین معناست که TITAN X Pascal حدود ۶۰ درصد سریعتر از کارت های پیشین خودش و ۲۴ درصد هم سریعتر از GTX 1080 است. حداکثر توان مصرفی این کارت ۲۵۰ وات بر ساعت اعلام شده و از اطلاعات موجود نشان میدهد که برای تامین توان مصرفی این کارت از دو اتصال ۸+۶ پین استفاده شده است. بنابراین از این جهت تفاوت زیادی با گل سر سبد دو سال پیش انویدیا ندارد.

با تراشه گرافیکی پاسکال «PASCAL» آشنا شوید

بررسی-اجمالی-NVIDIA-TITAN-X-Pascal

کارت گرافیک TITAN X Pascal نیز همچون GTX 1080 از پیکربندی جدید HB SLI استفاده میکند که برخلاف نسل فعلی که کارت های گرافیکی که تنها از طریق یک کانکتور SLI به هم متصل می شوند، SLI HB از دو کانکتور به طور هم زمان استفاده میکند و زمانی که دو کارت گرافیک نسل بعدی را به واسطه پل SLI HB به هم متصل کنید میتوانید از مقدار کارایی همچون ۴Wat-SLI بهره مند شوید، با این تفاوت که تنها دو کارت به همدیگر وصل می شوند. البته هنوز درمورد روش اتصال SLI HB با دیگر کارت ها اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ اما کلیت SLI HB چیزی است که گفتیم!

اولین نتایج بنچمارک کارت گرافیک TITAN X Pascal

چندی پیش بود که اولین نتایج بنچمارک کارت گرافیک TITAN X Pascal توسط یکی از کارمندان فیس بوک منتشر شد که مربوط به مقایسه آماری هسته های کودا TITAN X Pascal و TITAN X نسل قبل بود. لازم به ذکر است که هر دو کارت از معماری و دستور العمل های cuDNN متفاوتی استفاده میکنند و به همین دلیل؛ نتایج بنچمارک ارائه شده تاثیری در بازی های کامیپوتری ندارند. اما نتایج نشان میدهد برنامه هایی که بر پایه CUDA و Deep Learning توسعه پیدا کرده اند از عملکرد بهتری روی TITAN X Pascal استفاده میکنند.

آنالیز اولیه تراشه های گرافیکی نسل بعد انویدیا پاسکال

بنچمارک-NVIDIA-TITAN-X-Pascal

این بدین معناست که TITAN X Pascal به نسبت TITAN X Maxwell از عملکرد بسیار بهتری و با  بهره وری بیشتری استفاده میکند و با این حال باید منتظر نتایج بنچمارک این کارت باشیم تا قدرتش را در بازی های مختلف بسنجیم. اما یکی از نکات مهمی که در این کارت هم خودنمایی میکند، مبحث Async Compute است که به لطف معماری پاسکال «PASCAL» با تغییرات عمده ای مواجه شده است. در معماری Pascal تعدادی تغییرات در بخش Asynchronous Compute یا پردازش های ناهمگام ایجاد شده که اکثر آنها را در «بررسی کارت گرافیک GTX 1080» توضیح دادیم.

در پاسکال برا افزایش بهبود Async Compute ویژگی جدیدی به نام Dynamic Load Balancing استفاده شده که موجب میشود منابع پردازشی مورد نیاز در اولویت بندی مناسبی برای پردازش نهایی قرار بگیرند. این حالت در نسل دوم معماری ماکسول «Maxwell» به صورت تفکیکی یا «Static Partitioning» انجام میشد که روش مناسبی برای به حداکثر رساندن میزان استفاده از منابع پردازشی تراشه گرافیکی (GPU) نبود. اما بهینه سازی های زیادی در معماری پاسکال انجام شده تا با ارائه درایورهای جدید از این الویت بندی به صورتی صحیح استفاده شود.

مقایسه کارت های سری NVIDIA TITAN X

TITAN X Pascal 2016TITAN X 2015
تراشه گرافیکی (GPU)۱۶nm FF GP102۲۸nm GM200-400
تعاداد ترانزیستورها۱۲ بیلیون۸ بیلیون
تعاداد هسته های کودا۳۵۸۴۳۰۷۲
واحدهای TMUs۲۲۴۱۹۲
واحدهای ROPs۹۶۹۶
حداکثر عملکرد در FP32۱۰.۹۷ TFLOPs ۶.۶۹ TFLOPs
پیکربندی حافظه ویدئویی۱۲ گیگابایت GDDR5X۱۲ گیگابایت GDDR5
گذرگاه حافظه۳۸۴ بیت۳۸۴ بیت
کلاک پایه۱۴۱۷ مگاهرتز۱۰۰۰ مگاهرتز
کلاک بوست۱۵۳۱ مگاهرتز۱۰۸۸۹ مگاهرتز
کلاک حافظه۱۲۵۰ مگاهرتز۱۷۵۳ مگاهرتز
فرکانس حافظه موثر۱۰ گیگاهرتز۷ گیگاهرتز
پهنای باند۴۸۰ گیگابایت۳۷۰ گیگابایت
حداکثر توان مصرفی۲۵۰ وات (۶+۸ پین)۲۵۰ وات (۶+۸ پین)
تاریخ عرضهسه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹
قیمت۱۲۰۰ لار۱۰۰۰ دلار
منبع videocardz
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
nvidia-logo
شاخه: Intel /Nvidia,اخبار,اخبار سخت افزار

اولین تصویر از کارت گرافیک GeForce GTX 980 Ti منتشر شد + مشخصات

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است