کمپانی AMD پس از مدت ها شایعه و خبرهای مختلف؛ بالاخره در مراسم GDC 2016 امسال خودش به نام AMD Capsaicin از جدیدترین و آخرین کارت گرافیک قدرتمند نسل فعلی خودش رونمایی کرد. کارتی که پرچمدار نسل فعلی کارت های دو هسته ای است و میتوان آن را قویترین کارت گرافیک فعلی جهان دانست. AMD Radeon Pro Duo نام جذابی است که برای دو هسته ای جدید AMD‌ انتخاب شده و قرار است تا مدت ها یکه تاز بازار گرافیکی باشد.

AMD Radeon Pro Duo از دو هسته قدرتمند مبتنی بر فیجی «Fiji» تشکیل شده  هدف از عرضه آن حضوری قدرتمند در بازار جدید واقعیت مجازی «VR» اعلام شده است. اولین شایعات مربوط به این کارت در ژوئن ۲۰۱۵ منتشر شد و انتظار میرفت اواخر ۲۰۱۵ به صورت رسمی عرضه شود که اینگونه نشد. پس از آن؛ شاهد رویداد AMD Polaris بودیم که این کمپانی از آخرین نسل معماری های گرافیکی آینده خودش پرده برداری کرد.

پس از این مراسم بود که AMD اعلام کرد طی مراسم دیگری که در سال ۲۰۱۶ برگذار میشود؛ از کارت گرافیک جدیدی رونمایی میکند که هدف از ساختش؛ ورودی قدرتمند به بازار هدست های واقعیت مجازی «VR Headsets» خواهد بود. ین بدین مفهوم است که AMD با تولید این کارت تمایل زیادی برای ورودی به بازار جدید هدست های واقعیت مجازی دارد و برای این بازار هم برنامه ای جدی در پیش دارد. از طرفی میتوان دلیل تاخیر بیش از حد این کارت را ضعف جدی در زمینه مقایس گذاری تکنیک AFR <یا «AFR scaling» در عناوین اخیر  AAA دانست که AMD در صدد برطرف کردنش بوده است.

مشخصات کارت های گرافیک قدرتمند کمپانی AMD

 Radeon Pro DuoRadeon R9 Fury XRadeon R9 FuryRadeon R9 295X2
پردازنده های جریانی۲x4096۴۰۹۶۳۵۸۴۲x2816
واحد بافت زنی۲x256۲۵۶۲۲۴۲x176
واحد ROPs۲x64۶۴۶۴۲x64
بوست کلاک۱۰۰۰MHz۱۰۵۰MHz۱۰۰۰MHz۱۰۱۸MHz
کلاک حافظه۱Gbps HBM۱Gbps HBM۱Gbps HBM۵Gbps GDDR5
گذرگاه حافظه۲x4096 بیت۴۰۹۶ بیت۴۰۹۶ بیت۲x512 بیت
حافظه ویدئویی۲x4GB۴GB۴GB۲x4GB
دستور FP64۱/۱۶۱/۱۶۱/۱۶۱/۸
TrueAudioدارددارددارددارد
تعداد ترانزیستورها۲x8.9 بیلیون۸.۹ بیلیون۸.۹ بیلیون۲x6.2 بیلیون
برق مورد نیاز۳۵۰ وات۲۷۵ وات۲۷۵ وات۵۰۰ وات
لیتوگرافیTSMC 28nmTSMC 28nmTSMC 28nmTSMC 28nm
معماریGCN 1.2GCN 1.2GCN 1.2GCN 1.1
نام تراشهFijiFijiFijiHawaii
زمان عرضه۳ ماهه دوم ۲۰۱۶۰۶/۲۴/۲۰۱۵۰۷/۱۴/۲۰۱۵۰۴/۲۱/۲۰۱۴
قیمت عرضه۱۴۹۹ دلار۶۴۹ دلار۵۴۹ دلار۱۴۹۹ دلار
بررسی در سایتدارددارددارددارد

همین مشکل جدی میتوانست فروش کارت دو هسته ای جدید AMD‌ را در بازی های PC با مشکلی جدی مواجه کند. بنابراین میتوانیم دلیل تاخیر بیش از حد کارت را کمی منطقی بدانیم.  در طرف مقابل این ماجرا به هدست های واقعیت مجازی «VR» میرسیم که با فناوری هایی مثل Affinity Multi-GPU سازگاری بهتری دارند.  در زمینه هدست های واقعیت مجازی دو دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول این است که داده ها میتواند به وسیله هر تراشه گرافیکی (GPU) نگاشته/نقشه برداری شود و دیدگاه دوم عدم وابستگی به AFR scaling است.

در نهایت با عرضه هدست های واقعیت مجازی؛ AMD هم از کارت دو هسته ای مبتنی بر Fiji خودش رونمایی کرد تا بتواند با AMD Radeon Pro Duo سهم جدیدی در بازار واقعیت مجازی کسب کند. کارت جدید AMD هنوز رقیب جدی ای در بازار ندارد و شاید بتوانیم بگوییم تنها رقیبان آینده این کارت از خانواده پاسکال خواهند بود. با این و قبل از اینکه بیشتر وارد ماجرا شویمٰ بد نیست به مشخصات فنی کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo نگاهی بیندازیم تا با هیولای سرخ پوش AMD بیشتر آشنا شویم.

AMD به طور رسمی اعلام کرده AMD Radeon Pro Duo از قدرت پردازشی معادل ۱۶ ترافلاپس «TFLOPS» استفاده میکند که آن را به قویترین کارت دو هسته ای جهان تبدیل میکند. این مقدار قدرت پردازشی فقط در حالت تک نرخی «Single-precision floating-point» مورد محاسبه قرار گرفته است و بی شک این کارت را سریعتر از آخرین دو هسته ای انویدیا یعنی GTX TITAN Z میکند. همچنین لازم است اشاره کنیم از نظر مقایسه تفاوت بین AMD Radeon Pro Duo و دو هسته ای بسیار قدرتمند R9 295X2 حدود ۱۲۰ درصد است که تفاوت کمتری به نسبت GTX TITAN Z را شامل میشود.

مقایسه GTX 980 Ti و R9 Fury X کدام بهتر است!؟

 کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo

نکته: کلمه Single precision معنای دقیقی در فارسی ندارد. میزان دقت حافظه و ریجستر از عدد صفر به بالا است. یعنی دقتی بسیار بالا که این دقت برای  ۳۲ بیت اعشار چیزی معادل ١.٠٩٨٧۶۵۴٣٧۴ است. Single precision به معنای پردازش ۳۲ بیتی است و Double precision به معنای پردازش مقدار ریجستر ۶۴ بیتی است که مبنای محاسبات مکان هندسی یک vertex است. تصویر زیر مربوط به Single precision تحت استاندارد IEEE 754 است.

single-precision-IEEE-754

اما میزان این دقت برای ۶۴ بیت بسیار بسیار بالاست و رقمی معادل ۱.۸۵۷۸۴۶۸۴۷۵۸۵۹۲۰۳۶۴۶۵۸۴۹۳۰۰۳۸۴۶۵۵۴۷۳۰۲۷۶۴ است. این یعنی حجم ذخیره سازی عدد بسیار بسیار بیشتر میشود و قدرت محاسبات در حالت دقت مضاعف یا همان محاسبات اعشاری در حالت Double precision بسیار بیشتر از مقدار Single precision یا محاسبات اعشاری با دقت واحد است. این دو جمله «Single precision و Double precision به معنای حجم ذخیره سازی اعداد است که در زمینه های مهندسی و علوم کاربردی استفاده میشوند.

با AMD Polaris آشنا شوید؛ نسل بعدی معماری تراشه های گرافیکی AMD

جایی که محاسبات بسیار بسیار مهم باشد از Double precision یا ۶۴ بیت استفاده میکنند که بسیار بزرگتر و دقیق تر از مقدار محاسبات اعشاری عدد صحیح Single precision است و در اینگونه  محاسبات معمولا  stageهای EU Pipline ها نیز قطورتر است. البته محسابات ۱۶ بیت هم داریم که بسیار بدرد بخور است و معمولا از آن در پردازش هوش مصنوعی استفاده میشود. تصویر زیر مربوط به محاسبات ۶۴ بیتی IEEE 754 float است.

64bit-IEEE-754-float

 کلاک هر هسته این کارت ۱ گیگاهرتز تعیین شده که میتواند حداکثر کارایی ممکن را برای این کارت ایجاد میکند و میتواند عملکردی نزدیک به پیکربندی کراس فایر کارت گرافیک R9 Fury X را به همراه داشته باشد. با حال نکته مهم بین این دو کارت «توان مصرفی یا حداکثر اتلاف حراراتی» است که میتواند کفه ترازو را به نفع R9 Fury X سنگین کند. AMD Radeon Pro Duo همان فیجی «Fiji» است و چیزی جدید و شگفت انگیزی ندارد و AMD هم کار آنچنان خاصی رو این کارت صورت نداده است.

در واقع با دو برابر کردن هسته های فیجی «Fiji» ما برای هر هسته از دو برابر واحد ROP و واحدهای بافت زنی «Texture Units» برخورداریم و ۴ گیگابایت حافظه HBM در هر هسته را نیز میتوان از دیگر مزیت های AMD Radeon Pro Duo دانست که چیز جدید و عجیبی محسوب نمیشود. از طرفی کلاک حافظه هر هسته ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه بود که در مجموع و با ترکیب هردو هسته به رقم ۱ گیگاهرتز بر ثانیه رسیده است. از منظر مصرف برق هم که AMD اعلام کرده AMD Radeon Pro Duo با یک بُرد پایه ۳۵۰ واتی عرضه میشود.

این مقدار مصرف برق در عمل خیلی بیشتر از دو جفت R9 Nano است، چرا که هر کارت R9 Nano مصرف برقی معادل ۱۷۵ وات بر ساعت دارد و با توجه به قیمت تمام شده دو جفت R9 Nano میتوان به این نتیجه رسید که AMD Radeon Pro Duo حتی از نظر قیمت و مصرف برق هم صرفه اقتصادی بالایی ندارد. با این حال انتظار میرود این کارت هم مثل R9 Nano زیر بار پردازشی سنگین کم بیاورد و سرعت ۱ گیگاهرتزی هر دو هسته هم به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد.

تست و بررسی کارت گرافیک AMD R9 Fury X

 کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo

حتی با ۳۵۰ وات توان مصرفی، باز هم در کنفرانس مطبوعاتی AMD این کارت را با سه کانکتور PCIe هشت پینی دیدیم! این یعنی حداکثر توان پایه مصرفی این کارت با سه کانکتور PCIe به رقم ۵۲۵ وات بر ساعت میرسد که اندکی بیش از دو هسته ای AMD Radeon R9 295X2 است. البته با توجه به اینکه این کارت به عنوان یک کارت تجاری در نظر گرفته شده و بیشتر برای ایستگاه های کاری است تا مصرف خانگی، بی تردید استفاده از سه کانکتور PCIe هشت پینی امری منطقی و قابل قبول است تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

البته این مسئله به ندرت برای مصرف کنندگان مهم است، ولی برای OEM ها اهمیت بسیاری دارد که شاید یتوانند کارت های سفارشی خودشان را به صورت یک باندل برای مصرف کننده نهایی عرضه کنند. به هر حال این بدین معناست که قرار است کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo از لحاظ مصرفی برق، کمی کمتر از کارت دو هسته ای نسل قبلی AMD یعنی Radeon R9 295X2 مصرف برق داشته باشد و علاوه بر آن بهره وری بیشتری در هر بیت برای مصرف کننده داشته باشد تا حداقل خریدش توجیحه پذیر باشد.

بنابراین با ۳۵۰ وات برق مصرفی احتمالاً AMD برای خنک سازی هر هسته مجور به استفاده از خنک کننده مایع میشود. دقیقاً شبیه همان چیزی که در کارت گرافیک R9 Fury X شاهدش بودیم. در حال حاضر مشخصات دقیقی از رادیاتورهای خنک کننده این کارت در دست نیست و فقط میدانیم از یک رادیاتور ۱۲۰ میلیمتری برای خنک سازی AMD Radeon Pro Duo استفاده میشود و به نظر میرسد شبیه همان رادیاتوری است که در R9 Fury X دیده بودیم.

بررسی کارت گرافیک Radeon R9 Nano

 کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo

همینموارد به خودی خود نشان میدهند چرا AMD به یک CLLC بزرگتر نیازی ندارد. این امر همچنین بدین معنی است که Radeon Duo Pro نوع بهبود یافته ای بر R9 295X2 در قالبی کوچک و راهی مهم است که همه چیز در آن به واسطه رادیاتور خنک میشود و خبری از فن های کوچک در بالای کارت های گرافیک برای خنک سازی شان نخواهد بود. بنابراین ممکن است این سوال مطرح شود که ما وارد عصر جدیدی از خنک سازی تراشه های گرافیکی میشویم یا خیر؟!

AMD تایید کرده که برای خروجی های تصویر این کارت از چهار عدد DisplayPort استفاده کرده که در تصاویر منتشر شده از این کارت هم مشخص است. میتوان گفت استفاده از این کانکتور به نوبه خودش کار اشتباهی است. این یک معالمه عجیب است که AMD انجام داده و استفاده از چهار پورت DisplayPort به جای HDMI نوعی ریسک محسوب میشود. مخصوصاً زمانی قرار باشد از درایوهای HTC و هدست واقعیت مجازی Oculus Rift استفاده کنیم.

در اتبدا تصورات اینگونه بود که Radeon Duo Pro برای بازار واقعیت مجازی «VR» عرضه میشود، اما مشخصات کارت و وضعیت فعلی نشان میدهد AMD در مسیر دیگری قرار گرفته است. در واقع Radeon Pro Duo را میتوان یک کارت به اصطلاح «ایجاد محتوا» نامید که همین مورد هم موجب میشود برای قرار گیری در دو دسته Radeon و FirePro غیر عادی تلقی شود. یعنی مشخص نیست Radeon Duo Pro در زمینه کارت های FirePro (مثل کوآدروهای انویدیا که مصخصو رندر هستند) قرار گرفته یا باید آن را یک کارت عمومی از سری Radeon بدانیم!

با معماری تراشه گرافیکی Radeon R9 Fury X آشنا شوید

 کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo

در آخر بهتر است درمورد قیمت و در دسترس بودن Radeon Duo Pro صحبت کنیم. AMD اعلام کرده این کارت قیمتی معادل ۱۴۹۹ دلار خواهد داشت. یعنی دقیقاً همان قیمتی که برای ،دو هسته ای Radeon R9 295X2 در ۲۰۱۴ اعلام کرده بود. این قیمت بیش از دو برابر قیمت یک جفت R9 Fury X است و مسلماً با قیمت گذاری بسیار هجومی ای از طرف AMD مواجه ایم که توجیه اش سخت به نظر میرسد. اما در دست دیگر یک جفت R9 Fury X یا حتی یک جفت R9 Nano قرار گرفته که از نظر قیمتی صرفه اقتصادی بهتری خواهند داشت. بنابراین برای توجیه قیمت باید از استدلال ها فضایی و عجیب و غریبی استفاده کنیم! در نهایت گفته شده Radeon Duo Pro در اوایل سه ماهه دوم ۲۰۱۶ عرضه میشود، بدین معنا که این کارت در طی یکی دو ماه آینده در دسترس خواهد بود.

منبع anandtech
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بازی Ashes of the Singularity
شاخه: AMD/ATI,Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,تحلیل فنی,کارت گرافیک

تحلیل | دعوای انویدیا و AMD در Ashes of the Singularity با DX12

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است