بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega

پس از پولاریس «Polaris» نوبت به عرضه اندام ریز معماری جدیدی با اسم رمز وِگا «Vega» است که در «نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹» بخشی هایی از آن را بررسی کردیم. طبق چیزی که در نقشه راه AMD دیدم، معماری وِگا «Vega» از دو برابر کارایی و عملکرد بهتر به نسبت معماری  پولاریس «Polaris» بهره مند میبرد. وِگا «Vega» نام ستاره ای است که از خورشید سیاره ما ۲۵ سال فاصله نوری دارد و در جوامع علمی، پس از خورشید به عنوان دومین ستاره منظومه شمسی معروف شده است.

روند-کوچک-شدن-تراشه-های-گرافیکی

داده های بدست آمده از این ستاره در طول قرن های متمادی به اکتشافت بزرگی در زمینه اجرام سماوی (اختر فیزیک ها) انجامیده است. وِگا «Vega» از جایگاه مهمی بین فرهنگ ها و اساطیر مختلف برخوردار است. تراشه های وِگا «Vega» را میتوانیم مهمترین طراحی سیلیکون کمپانی AMD پس از  پردازنده های AMD Zen محسوب کنیم که در مقاله مفصل «بررسی معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است» در مورد نوشتیم.

وِگا «Vega» بر اساس ریز معماری GCN 0.5 (مخفف Graphics CoreNext) توسعه پیدا کرده اند و به عنوان پنجمین نسل از معماری GCN راه درازی و مهمی را پشت سر گذاشته اند تا به تکامل برسند. این تراشه در واقع یک Number-Crunching (کامپیوترهایی که از توانایی محاسباتی بسیار زیادی بر پایه اعداد برخوردارند) بسیار مهم و با طراحی کاملاً جدید است که میتواند روند رو به رو شد AMD را تکمیل کند. همانطور که گفتیم؛ تراشه وِگا «Vega» بر پایه ریز معماری GCN تولید میشود، ولی از اجزای کاملاً متفاوتی استفاده میکند که تا به حال در هیچ یک از تراشه های گرافیکی قبلی AMD دیده نشده است.

این اجزا میتوانند میزان بهروه وری معماری وِگا «Vega» را برای پردازش گرافیک سه بعدی پیچیده و به طور کلی حجم پردازشی بالا آماده کنند. ایده ساخت وِگا «Vega»، به طور کلی همان روش مرسومی است که برای طراحی و ساخت دیگر تراشه های گرافیکی استفاده میشود. صنعت گرافیک کامپیوتری به سرعت در حال پیشرفت است و با ظهور رزولوشن های ۲K و ۴K، شاهد جهشی عظیم در پردازش گرافیک کامپیوتری بودیم که مدت ها بود به صورت یک آب راکد در رزولوشن ۱۰۸۰p مانده بود.

معماری وِگا «Vega»

معماری وِگا «Vega»

چنین تغییری نیازمند افزایش و حتی جهش سخت افزاری قدرتمندی در معماری تراشه های گرافیکی است تا بتواند پاسخگوی این صنعت باشد. بنابراین چنین حجم عظیمی از داده های کامپیوتری نیاز شدید به بهینه سازی در سیلیکون های گرافیکی را ایجاد میکند تا از نظر بهره وری با شرایط بهتری مواجه شویم. این مورد بدون در نظر گرفتن ارائه منظم درایورهای گرافیکی در جهت بهینه سازی کارت های گرافیکی است و بدین معناست که برای این جهش و حجم انبوه پردازش گرافیکی در رزولوشن های ۲K و ۴K نیاز به جهش سخت افزاری و افزایش سطح بهره وری در سطح سخت افزار داریم نه نرم افزار!

تراشه وِگا «Vega» برای رندر صحیح تصاویر سه بعدی واقعی نیاز به گسترش قدرت پردازش هندسی دارد. در واقع برای کار با مقادیر عظیمی از محاسبات ریاضی، تراشه گرافیکی به طراحی واحدهای محاسبه «Compute Unit» جدیدی نیاز دارد تا بتواند عملکرد بالایی ار از خودش به نمایش بگذارد. همچنین موتور پیکسل تراشه هم باید برزو شود تا بتواند صحنه سه بعدی را ترسیم کند. AMD مدعی تمام این تغییرات را در معماری وِگا «Vega» به کار گرفته!

در این مطلب قرار نیست حرفای تکراری دیگر مقالات موجود در سایت را بزنیم، بلکه میخواهیم شما را در جریان آخرین اطلاعات مربوط به این معماری قرار دهیم.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶: اولین بنچمارک های AMD Vega

بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega

در این تاریخ شاهد اولین اطلاعات خروجی از کارت های گرافیک AMD Vega بودیم که با کدهای رسمی ۶۸۷F:C1، ۶۸۷:C2 و C3 در پایگاه بنچمارک ۳D Mark 3 به ثبت رسیده بود. نکته قابل اشاره این است که بنچمارک های ۳D Mark 3 هیچگاه به عنوان یک سند قطعی شناخته نشده اند، با این حال در آزمایش های  Time Spy و Fire Strike میتوانند عملکردی مشابه خروجی نهایی را به نمایش بگذارند. نتایج اولیه منتشر شده توسط این پایگاه داده حاکی از آن بود که سیلیکون AMD Vega 10 یک نمونه مهندسی شده به  ۸ گیگابایت حافظه ویدئویی و یک حافظه ۱۲۰۰ مگاهرتزی است که موفق شده در آزمون Fire Strike مقدار ۱۴۴۱۲ امتیاز را به ثبت برساند.

اطلاعات موجود حاکی از آن است که در این سیلیکون از حافظه های نسل جدید HBM2 استفاده نشده است، اما فرکانس ثبت شده برای حافظه ویدئویی این سیلیکون ۷۰۰ مگاهرتز است که پایین بودنش نشان دهنده استفاده از حافظه های HBM2 است. این کارت گرافیک با قوی ترین پردازنده AMD Ryzen به نام ۱۸۰۰X و سیستم عامل ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ آزمایش شده و شناسه ۶۸۷F:C1 این کارت نشان میدهد که دقیقاً با همان کارت گرافیکی طرفیم که پیش از این در انجام تست رزولوشن ۴K عناوینی همچون Star Wars Battlefron و DOOM 2016 مورد استفاده قرار گرفته بود.

آزمایش ۳DMark Fire Strike نشان داده بود که کارت فوق از نظر قدرت پردازشی عملکردی بسیار مشابه GeForce GTX TITAN X مبتنی بر نسل دوم معماری مسکول دارد و در مقابل شاهکار AMD R9 Fury X هم عملکردی فراتر از انتظار دارد. از طرفی گفته شده نمونه مهندسی شده امتیازی برابر با GeForce GTX 1070 دارد که از این مورد سندی در دست نیست. در حال حاضر فقط میدانیم برخی مدل های AMD Vega برای پر کردن خلاء بین GTX 1070 و GTX 1080 عرضه میشوند.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶: لیتوگرافی ۷ نانومتری

بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega

مهمترین خبری که در این تاریخ و در در جریان مراسم ۲۰۱۷ Financial Analyst Day منتشر شد این بود که خانم لیزا سو در پاسخ به سوال یی از خبرنگاران حاضر در مراسم اعلام میکند: ما چشم انداز خوبی میبینیم که با گذشت زمان بهتر میشود. کمپانی AMD قصد دارد معماری AMD ZEN2 و AMD ZEN+ از  لیتوگرافی ۷ نانومتری استفاده کند و این موضوع در تولید معماری گرافیکی تراشه های ناوری «Navi» نیز اعمال خواهد شد. در نتیجه این شرکت در آینده به سمت معماری ۷ نانومتری حرکت میکند.

GlobalFoundries و TSMC  نیز در همین زمینه اعلام کرده اند که توافق های نهایی برای حرکت به سمت لیتوگرافی ۷ نانومتری با AMD نهایی شده و احتمالاً تا سال ۲۰۲۲ اولین سیلیکون های مبتنی بر این لیتوگرافی را مشاهده میکنیم. از طرفی اینتل هم اعلام کرده که پردازنده های KabyLake آخرین نمونه تولید شده با لیتوگرافی ۱۴ نانومتر یهستند و پس از این به سمت لیتوگرافی های پایین تری همچون ۱۰ و ۷ نانومتری حرکت میکنند.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶: شایعه تغییرات در معماری AMD Vega

بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega

این شایعه از آنجایی گسترش یافته که شرکت کرده اسکی هاینیکس «SK Hynix» به عنوان نماینده AMD در تامین کننده تراشه های حافظه گرافیکی AMD Vega به مشکلاتی بر خورد کرده که موجب تاخیر در عرضه این کارت ها شده است. گفته شده آنها قادر نیستند حافظه های نسل جدید HBM2 را در حجم و اندازه کافی برای کارت های AMD Vega تولید کنند و به همین دلیل تولید کارت های AMD Vega با مشل رو به رو شده است. به گفته اسکی هاینیکس «SK Hynix»؛ دو نمونه حافظه HBM2 برای کارت های AMD Vega تولید شده که یکی از آنها از پهنای باند ۲ گیگابیت و دیگری از پهنای باند ۱.۶ گیگابیت بر ثانیه استفاده میکند و تنها به دلیل شکست در برخی آزمون های کنترلر حافظه تولید آنها متوقف شده است.

این مشکل موجب شده کمپانی AMD حتی تا زمان کامپیوتکس ۲۰۱۷ که همین چند روز پیش برگذار شده بود، قادر به تولید انبوه  کارت های AMD Vega مبتنی بر حافظه HBM2 نباشد. بنابراین شایعه تغییراتی به گوش میرسد که از احتمال استفاده حافظه های GDDR5X و جایگزینی آنها به جای حافظه HBM2 صحبت میکنند که البته تایید شده نیست. در سمت دیگر؛ اسکی هاینیکس «SK Hynix» از حافظه های GDDR6 رونمایی کرده و گفته تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی از این حافظه ها به صورت رسمی رونمایی میکند! این به معنای نصب آسان، قیمت کمتر و سرعت تولید بالاتر است که در نهایت میتواند به نفع مصرف کننده نهایی باشد.

تاخیرهای زیاد و سکوت AMD شایعات زیادی پیرامون کارت های AMD Vega ایجاد کرده که هنوز صحت و سقم دقیق هیچکدامشان مشخص نیست.

۱۶ خرداد ۱۳۹۶: اولین بلوک دیاگرام سیلیکون AMD Vega 10

بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega

انتظار میرفت در جریان نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۷ از کارت های AMD Vega رونمایی شود، اما AMD بر خلاف تمامی پیش بینی ها باز هم عرضه این کارت ها را بنا به دلایل نامعلومی به تعویق انداخت. با این حال تصویری از بلوک دیاگرام سیلیکون AMD Vega 10 منتشر شده که البته چیز زیادی را فاش نمیکند. گفته شده این سیلیکون با استاندارد MCM (چند ماژول بر روی یک قطعه) تولید شده و ابعاد ویفر «Die» آن تنها کمی کوچکتر از سیلکون های فیجی «Fiji» است و شامل دو پشته حافظه ویدئویی HBM2 است.

اطلاعات موجود نشان میدهد که این سیلیکون از ۸ موتور سایه زنی «Shader Engine» و ۸ موتور محاسباتی «GCN Compute Units» استفاده میکند. برای مقایسه بد نیست بدانید که این مقدار در پرچمدار فیجی شامل ۴ موتور سایه زنی «Shader Engine» و ۱۶ موتور محاسباتی «GCN Compute Units» بود. این بدین معناست که هر بلوک CU در این سیلیکون دارای ۶۴ پردازنده جریانی FP32 (پردازش ۳۲ بیتی) است که در مجموع ۴۰۹۶ پردازنده جریانی را تشکیل میدهند. برای مقایسه باید بدانید که این رقم در سیلیکون های مبتنی بر معماری هاوایی «Hawaii» تنها شامل پردازنده های جریانی FP16 (پردازش ۱۶ بیتی) میشد که تفاوت بین این دو را به خوبی آشکار میکند.

گفته شده برای تامین پهنای باند این سیلیکون از یک گذرگاه ۲۰۴۸ بیتی متصل به حافظه ویدئویی HBM2 استفاده شده که میتواند عملکرد بسیار بالایی را برای این سیلیکون فراهم کند. بنابراین احتمال تعویض عرضه کارت های AMD Vega تا سال ۲۰۱۸ میلادی وجود دارد.

۲۶ خرداد ۱۳۹۶: اولین نمایش رسمی از کارت های گرافیک AMD Vega

بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega

این تاریخ بهترین زمان برای معرفی کارت های AMD Vega است! اما نه برای کاربران خانگی و بازیبازان دو آتشه! فرانتیر ادیشن وگا یا AMD Radeon Pro Vega Frontier Edition نام اولین کرات گرافیک مبتنی بر معماری AMD Vega است که ۵ تیر ماه عرضه میشود! اما این کارت یک کارت باز ینیست و هدف از معرفی و عرضه آن توسعه دهندگان بازی، گرافیک، واقعیت مجازی، سیستم ایستگاه کاری و سیستم های مخصوص رندرینگ برای امور گرافیکی است. گفته شده کارت های AMD Vega با دو مدل کولر آبی و بادی عرضه میشود و از توان پردازشی وحشتناکی برخوردار است.

در یک مقایسه اجمالی که بین AMD Radeon Pro Vega Frontier Edition و Nvidia Titan Xp انجام شده مشخص شده که مدل انویدیا از ۱۲ گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5X استفاده میکند و در مقابل مدل AMD از ۱۶ گیگابایت حافظه ویدئویی HBM2 بهره میرد که عملاً بهره وری بهتری به مدل AMD میدهد. AMD Radeon Pro Vega Frontier Edition از نظر پردازشی معادل ۱۳.۱ ترافلاپ توان محاسباتی عملیات مستقیم PSP FP32 را در هر ثانیه انجام میدهد و در مقابل Nvidia Titan Xp حدود ۱۲ ترافلاپ توان محاسباتی عملیات مستقیم  دارد و از توان حرارتی معادل ۲۵۰ وات بهره مند است که از رقیبش بهتر است.

گزارش های موجود نشان میدهند که کارت گرافیک AMD Radeon Pro Vega Frontier Edition در مدل کولر آبی با قیمت ۱۸۰۰ و در مدل کولر بازی با قیمت ۱۲۰۰ دلار عرضه میشود که البته کمتر کسی، مخصوصاً در ایران سراغ خرید این مدل ها میرود!عرضه و معرفی مدل تجاری کارت های AMD Vega نشان میدهد که مدل های خانگی این کارت ها نیز آماده شدند و از مدت ها پیش تحت آزمایشات مختلفی قرار گرفتند و حتی برای نقد و بررسی به وب سایت های معتبر داده شدند تا بررسی های لازم از میزان پتانسیل رقابتی آنها انجام و به AMD اعلام شود! اما نکته قابل ذکر در این بین، دو ورودی ۸ پین تغذیه برق AMD Radeon Pro Vega Frontier Edition است که توان حرارتی،مصرفی ۳۰۰ وات بر ساعت را برای این مدل در بر میگیرد!

اولین نگاه به تراشه های گرافیکی AMD Vega10 و AMD Vega20

این یعنی ۵۰ وات مصرفی بشتر مدل انویدیا ک هالبته بهنیه سازی های زیادی رویش صورت گرفته است. به گفته راجا کودوری «Raja Koduri» یکی از مهمترین دلایل تولید کارت گرافیک قدرتمندی همچون AMD Radeon Pro Vega Frontier Edition را میتوانیم استفاده در زمینه هایی همچون DeepBench و هوش مصنوعی بدانیم که انویدیا به واسطه غول هایی همچون P100 و V100 از خانواده Tesla در آنها حضوری قدرتمند دارد.

صحبت پایانی؛ AMD Vega پلتفرمی قدرتمند برای AMD

انتظار میرفت در کامپیوتکس ۲۰۱۷ از کارت های گرافیک جدید AMD Vega رونمایی شود که خوب اینطور نشد! در جریان این مراسم، دکتر لیزا سو به عنوان مدیر عامل شرکت AMD پس از معرفی پردازنده‌ ۱۶ هسته‌ ای تردریپر «AMD Threadripper» و پردازنده‌ ۳۲ هسته‌ مخصوص سرور با نام اپیک «AMD Epic» در مورد آینده کارت های گرافیک AMD صحبت مکیند و در همان مراسم اعلام میکند که نسخه رسمی کارت گرافیک Radeon RX Vega در مراسم سالانه SIGGRAPH معرفی میشود. برای صحت صحبت های خانم لیزا سو  میتوانیم به دموی تکنیکی جدیدی اشاره کنیم که طی مراسم کامپیوتکس ۲۰۱۷ پخش شد.

در این دمو از یک پردازنده ۱۶ هسته‌ ای تردریپر «AMD Threadripper» و دو کارت گرافیک Radeon RX Vega برای اجرای نسخه مخصوصی از بازی Prey در رزولوشن ۴K استفاده شد که البته به دلیل عدم نمایش فریم ریت چیز دندان گیر و شگفت انگیزی نبود! ضمن اینکه کارت گرافیک GTX 1080 که سال گذشته عرضه شده، به راحتی میتواند عنوان نه چندان تکنیکی Prey در رزولوشن ۴K اجرا کند! بنابراین پخش دموی فوق فقط یک تضمین برای وجود این کارت از سوی AMD به هوادارنش بود.

بررسی آخرین اطلاعات کارت های گرافیک AMD Vega

اما نکته قابل اشاره اینجاست که باتوجه به احتمال معرفی کارت های گرافیک مبتنی بر معماری جدید ولتا «Volta» توسط انویدیا در ماه‌ های آینده، فرصت AMD برای رقابت در بازار کارت های گرافیک رده بالا «High-End» روز به روز کمتر میشود و این شرکت هر چه زودتر باید کارت های فوق را عرضه کند. مگر آنکه برنامه جدیدی برای مقابله با کارت های گرافیک مبتنی بر معماری ولتا «Volta» تدارک دیده باشد! البته با توجه به محدودیت های تولید کارت هایی که از حافظه ویدئویی HBM2 استفاده میکنند، میتوانیم اینطور نتیجه گیری کنیم که احتمالاً دلیل تأخیر طولانی در عرضه‌ این کارت ها به دلیل کمبود منابع AMD برای تأمین هزینه حافظه‌ مورد نیاز HBM2 است.

هیچ کدام یک از این موارد به صورت قطعی مشخص نشده اند و تا زمان شروع مراسم SIGGRAPH امسال، باید در سکوت پیشروی کنیم. لازم به ذکر است که این مراسم امسال از ۳۰ جولای (۸ مرداد) تا ۳ آگوست (۱۲ مرداد) در لس‌ آنجلس آمریکا برگزار خواهد شد. این بدین معناست که حداقل دو ماه دیگر شاهد معرفی رسمی این کارت ها و حداقل ۱ ماه پس از آن نیز شاهد عرضه این کارت ها به بازار مصرفی خواهیم بود!

منبع techpowerup
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
فناوری فناوری TressFX 2.0

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است