نگاهی اجمالی به انقلاب Radeon RX 480!

پس از مدت ها سر و صدا بود که AMD از جدیدترین کارت گرافیکش به نام Radeon RX 480 رونمایی کرد! کارتی که در همان وهله اول و حتی از روی اسمش میشود تفاوتش با مدل های پیشین را حس کرد! وجود دو کلمه RX در کنار هم پیامی برای جدید بودن است و این یعنی ریبرندی یا نوسازی در کار نبوده! خیلی ها میگویند Radeon RX 480 یک کارت میان رده است، اما در تعاریف AMD از کارت های رده بالایش، Radeon RX 480 یک میان رده محسوب نمیشود. اما در منظر مقایسه اعداد و ارقام با رقیب سنتی میتوانیم Radeon RX 480 را در زمره میان رده ها  جای دهیم.

به هر حال این بحث مفصلی است که در موردش در مقاله «بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon RX 480» مفصل نوشتیم که خودتان میتوانید شرحش را بخوانید. AMD با عرضه Radeon RX 480 کار بزرگی کرده و موفق شده عملکرد کارت های گران قیمت رقیب سنتی اش را تنها با ۲۰۰ دلار (حدود ۸۰۰ هزار تومان) به طرفدارانش هدیه دهد! حضور دوربین های مجازی «VR» که در مقاله «بررسی فناوری Oculus Rift | انقلابی در دنیای بازی به کمک جان کارمک» مفصل در موردش نوشتیم، در کنار پلتفرم دایرکت ایکس ۱۲ و دیگر فاکتورهای موجود نقشه AMD برای عرضه ماشین گیمینگ پیشرفته و ارزان قیمت را تکمیل کرده تا این کمپانی بتواند اولین پرچمدار ۲۰۰ دلاری خودش را تولید کند.

قیمت مناسب کنسول های نسل هشتمی PlayStation 4 و Xbox One موجب هجوم بازیبازان به سمت دنیای کنسولی و بازی های انحصاری آنها شده و از آنجایی که خود AMD تولید کننده تراشه و پردازنده مرکزی دو کنسول PlayStation 4 و Xbox One بوده، با تشخیص به موقع زمان رو به پایان عمر کنسول های نسل هشتمی، موفق به عرضه جایگزین مناسبی برای آنها شده که تنها ۲۰۰ دلار قیمت دارد! این روند موجب میشود کارت خوش شانس Radeon RX 480 به عنوان کارت پیش فرض بسیاری از سیستم های گیمینگ شود و بسیاری از بازیبازان با صرف کمترین هزینه بتوانند بهترین نتیجه را از اجرای بازی دلخواهشان بگیرند.

بررسی کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 8 GB

قدرتمند شدن کارت های گرافیک جدید موجب افزایش کیفیت گرافیکی بازی ها شده، تا جایی که سونی و مایکروسافت در تلاشی زود هنگام از دو کنسول PlayStation 4 Pro و Xbox One Scorpio خبر دادند و وجود آنها را تایید کردند. حضور این دو کنسول به معنای افزایش نیاز به رزولوشن بالاتر با سرعت فریم بهتر است که در هر دو حالت با Radeon RX 480 برآورده میشود و این دقیقاً همان نکته سنجی به موقع AMD در عرضه Radeon RX 480 است که در مقاله «بررسی کارت گرافیک AMD Radeon RX 480» در موردش نوشتیم.

در بسیاری از موارد و مخصوصاً در بازار کارت های گرافیکی شاهد حضور و وجود نوعی دولت مخفی در جهت خط دهی به بازاریم و بسیار مشاهده شده با معرفی فناوری گرافیکی جدیدی، موج تضعیف و عدم قدرت پردازش کافی کارت های فعلی برای اجرای فلان فناوری به راه می افتد تا به سرعت کارت هایی جدید و با قیمت بالا روانه بازار شوند که نه تنها سودی برای بازیباز ندارند، بلکه با خالی کردن جیبشان فناوری مورد نظر راهم برایش فراهم نمیکنند! در واقع فناوری های تبلیغاتی ۲-۳ سال بعد از معرفی به مرحله استفاده میرسند و تازه این در صورتی است که استدیوهای بازی سازی هم از آن استقبال کنند که در اکثر مواقع به شکست می انجامد.

این روند موجب حضور کارت های بیش از ۴۰۰ دلار در بازار گرافیکی میشود که نتیجه آن خالی شدن بخش بازار میان رده ها است! این خلاء موجب شده AMD با Radeon RX 480 و با قدرتی در حد کارت های رده بالا در صدد پر کردن شکافش باشد تا بتواند سهم بازارش را افزایش دهد. شوالیه قرمز پوش AMD به خوبی میتواند همچون پیش قراولان میدان جنگ به پیش بتازد و یکه تاز میدان رقابت Full HD ها شود. حتی توانایی عرضه اندام در رزولوشن ۲K را هم دارد و میتواند عناوین بسیاری را با سرعت فریم بسیار مناسب ۶۰ فریم اجرا کند.

نگاهی اجمالی به کارت های سری Radeon RX 400

نگاهی اجمالی به انقلاب Radeon RX 480!

Radeon RX 480 میتواند تنها دلیل محکم بسیاری از بازیبازان متوسط برای ارتقا سیستم های قدیمی شان باشد تا بلکه دستی به سر و روی سیستم قدیمی شان بکشند و از اجرای عناوین Full HD1080p لذت ببرند. بنابراین به جرات میتوانیم بگوییم AMD با عرضه کارت ۱۹۹ دلاری RX 480 خودش به طور ویژه بازار روزولشن ۱۰۸۰p را هدف گرفته و اصلاً این کارت را برای رقابت با غولی همچون GTX 1080 آماده نکرده است. Radeon RX 480 بر پایه فاکتور مهم قیمت به عملکرد عرضه شده و دارای دو مدل ۴ و ۸ گیگابایتی است که هر کسی بنا به نیازش میتواند آن را خریداری کند.

این موارد موجب شده AMD مدعی باشد Radeon RX 480 از نظر فاکتور قیمت به عملکرد، بهترین کارت گرافیک فعلی جهان در مقابل کارت های بسیار محبوب و پر فروشی همچون GeForce GTX 970 باشد و عملکردی بهتر از این کارت را با قیمتی کمتر برای کاربر فراهم کند. نکته مهمی که باید اشاره کنیم این است که Radeon RX 480 برای اورکلاک نیست و افزایش فرکانس هسته گرافیکی بسیار محدود و کمتر از آن چیزی است که انتظارش را میکشید.

در واقع؛ AMD Wattman؛ نام ابزار جدیدی است که AMD برای اورکلاکرهای استاندارد طراحی کرده است. به واسه این پنل هر کاربری میتواند بدون درگیر شدن با سختی های اورکلاک، کارت مورد نظرش را اندکی افزایش کلاک دهد تا در بازی فریم ریت بهتری کسب کند. با AMD Wattman میتوانید از ویژگی های تنظیم سرعت هسته، سرعت حافه، مدار ولتاژ، توان مصرفی، سرعت چرخش فن و دمای کارت را کنترل کنید. اما فزایش وحشتناک دمای Radeon RX 480 موجب شده قدرت مانور حرفه ای ترین افراد هم با ابزار جدید AMD Wattman به پایین ترین میزان خودش برسد! البته این مورد فعلاً تا حدود زیادی بر طرف شده و با عملکرد بسیار با ثباتی از شوالیه Radeon RX 480 طرفیم.

بررسی تخصصی معماری GCN کمپانی AMD

نگاهی اجمالی به انقلاب Radeon RX 480!

در بحث توان مصرفی هم باید اشاره کنیم که AMD یک کارت شکست خورده را روانه بازارهای تجاری کرده و شاید مشکل عجیب و شدید حرارت بالای این کارت با نسخه های غیر مرجع و کولرهای قدرتمندشان حل شود که البته به نظر میرسد حل شده است. البته از نظر توان مصرفی کارت های جدید AMD به نسبت کارت های نسل پیشین یک برنده موفق محسوب میشوند، اما در مقابل طراحی بی نقص کارت های نسل جدید انویدیا با شکستی بزرگ مواجه ایم! در واقع نتایج نشان میدهد کارت های سری «پاسکال» انویدیا به نسبت کارت های مبتنی بر معماری «ماکسول» حدود ۷۰ درصد بهره وری انرژی داشته اند که رقم بی نظیری است.

همین مقدار بهره وری بیشتر موجب شد تا انویدیا اولین کارت های ۲ گیگاهرتزی تاریخ صنعت گرافیکی را روانه بازارهای تجاری کند و صد البته سود هنگفتی هم به جیب بزند! اما در طرف مقابل؛ کارت های جدید AMD نه تنها پتانسیل اورکلاک بالایی ندارد، بلکه از مشکل فرکانس هسته پایین هم رنج میبرند تا همین فاکتور به ظاهر کلیدی موفقیت این کمپانی هم از بین برود و تمام نگاه ها به کارت ها و سرمایه گذاری آتی AMD در این صنعت جلب شود. کارت گرافیک Radeon RX 480 تقریباً از همان الگوی طراحی کارت های پیشین استفاده میکند و به خوبی میتواند در روزولشن ۱۰۸۰p و ۱۴۴۰p طرافدارانش را راضی کند.

البته که این فاکتورها خیلی برای Radeon RX 480 مناسبت ندارند و Radeon RX 480 اصلاً یک کارت با توانایی های فرابشری و بسیار زیاد نیست که بخواهد با کارتی مثل GTX 1080 مقایشه شود که از پایه و اساس مقایسه اش اشتباه است. Radeon RX 480 فقط برای نیاز بازار روزولشن ۱۰۸۰p و ۱۴۴۰p طراحی و تولید شده و به راحتی با جدیدترین فناوری های گرافیکی موجود میتواند تمام نیازهای بازیبازان این حوزه را برآورده کند.

بررسی سه کارت HIS Radeon R9 390X, R9 390, R9 380

نگاهی اجمالی به انقلاب Radeon RX 480!

Radeon RX 480 در رزولوشن Full HD حدود ۵ درصد بهتر از GTX 970 نسل پیش و ۱۰ درصد ضعیف تر از GTX 980 است و تقریباً ما بین این دو کارت قرار میگیرد. اما در مقابل کارت های خود AMD باید بگوییم که حدود ۴۰ درصد بهتر از R9 380 نسل قبل است و در مقابل دو کارت Fury و FuryX هم به ترتیب ۱۳ و ۲۰ درصد ضعیف تر است! اما مصرف برقش کمتر است و از فناوری های بهتری و جدیدتری استفاده میکند. اما به طور قطع در رقابت با کارت هایی نظیر GTX 1080 و GTX 1070 شکست میخورد و اعداد و ارقام بنچمارک های مختلف هم این موضوع را تایید میکنند.

بنابراین سوال اینجاست که آیا ما با یک شاهکار گیمینگ مواجه ایم یا خیر؟! اما اجازه بدید اشاره کنم که اگر صاحب یکی از کارت های R9 290، R9 290X، R9 390، R9 390X و در سمت مقابل GTX 780 Ti یا GTX 970 هستید، نیازی به ارتقای کارت گرافیک به Radeon RX 480 ندارید؛ چون با عملکرد خیلی بهتری مواجه نمیشوید و حداکثر میتواند از چند فریم بیشتر به علاوه فناوری های جدیدتری استفاده کنید. البته که پشتیبانی از فناوری های جدیدتری همچون دایرکت ایکس ۱۲ و مخصوصاً دوربین های واقعیت مجازی «VR» میتواند بسیاری را وسوسه خرید Radeon RX 480 کند! بنابراین آیا ارزش ارتقا دارد یا خیر؟!

یادتان باشد که شایعات زیادی در مورد کارت گرافیک Radeon RX 480 شنیده میشود که بسیاری از آنها از بیخ و بن غلط و دروغ است! حتی پایداری Radeon RX 480 در بسیاری از تست ها به بیش از ۲۴ ساعت هم رسیده؛ با این حال مصرف برق بالای Radeon RX 480 موجب شده اندکی با احتیاط در موردش خریدش قضاوت کنیم. اما اگر سیستم خنک سازی Radeon RX 480 را مورد بررسی قرار دهیم؛ در وهله اول با عدم استفاده از لوله های ناقل حرارت مواجه میشویم که شایددر نگاه اول کمی عجیب باشد!

تحلیل | دعوای انویدیا و AMD در Ashes of the Singularity با DX12

این مورد از آنجایی اهمیت پیدا میکند که در فضاهای بسته و تست های ی که روی Radeon RX 480 صورت گرفته؛ دمای کارت بعضاً به رقم ۸۴ درجه سانتیگراد هم رسیده است! همچنین میزان سر و صدای فن دمنده Radeon RX 480 هم کمی عجیب و غریب و به نوعی زیاد است که در دراز مدت ممکن روی اعصابتان رژه برود! اما این مشکل به همین جا ختم نمیشود و بدتر اینکه در حالت بیکاری (idle) نیز فن Radeon RX 480 خاموش نمیشود و مقدار نویزش به ۲۹ دسیبل میرسد! این مقدار در تست های انجام در زمان بازی به ۴۱ دسیبل هم رسیده که میتوان آن را پر سر و صداترین کارت گرافیک تاریخ AMD نامید!

با این حال مدل های غیر مرجع این شوالیه AMD یعنی Radeon RX 480 میتواند معایب سیستم خنک کننده مدل مرجع را نداشته باشد. در مورد این کارت بهتر است یک نکته مهم را فراموش نکنید؛ نسخه ۴ گیگابایتی Radeon RX 480 فقط و فقط ۱۹۹ دلار (۶۹۶.۵۰۰ تومان) قیمت دارد! این بدین معناست که با کنار هم قرار دادن دو مدل «غیر مرجع» این کارت میتوانید از پتانسیل بسیار بسیار بالایی با کمترین هزینه ممکن برخوردار شوید. بنابراین در آخر باز هم سوالمان را تکرار میکنیم:

آیا ما با یک شاهکار گیمینگ مواجه ایم یا خیر؟! و آیا سیستم قدیمی ارزش ارتقا به این کارت را دارد یا خیر؟!

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
نگاهی به معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,کارت گرافیک

بررسی معماری وِگا «Vega»؛ طوفان AMD در راه است

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است