• کنتراست عالی سطح سیاه و سفید
 • سیستم تولید رنگ جامد
 • دنباله ای مناسب برای مدل پیشین
 • طراحی چشم نواز
 • طراحی OSD نا مناسب
 • حالت صفحه نمایش «Screen modes» اصلاً مفید نیست
 • از بین رفتن بسیاری از تنظیمات
  کارایی
  امکانات
  طراحی
  قیمت به کارایی

8.3

خوب

قیمت: 850.000 هزار تومان

سازنده: BenQ

گارانتی: ندارد

عرضه کننده: ندارد

سایت/تلفن: ندارد

مشاهده پروفایل نویسنده

مانیتور BenQ EW2750ZL

نگاه اول؛ مانیتور BenQ EW2750ZL

برای بعضی کاربران؛ کنتراست تصویر مهمترین بخش یک مانیتور محسوب میشود و این مورد در مانیتورهایی با فناوری پنل VA (معادل Vertical Alignment یا تراز عمودی) به بهترین نحو ممکن دیده میشود. در کنار سامسونگ؛ کمپانی BenQ هم از فناوری های گسترده ای در ساخت پنل هایش استفاده میکند و مانیتور ۲۷ اینچی EW2750ZL را میتوان یکی از بهترین مانیتورهای این کمپانی دانست که با پشتیبانی از رزولوشن Full HD و پنل VA میتواند تجربه مناسبی را به عاشقان ۱۰۸۰p هدیه دهد.

BenQ EW2750ZL تقریباً همان مدل قدیمی BenQ EW2740L با فناوری و طراحی جدید است و حتی خود کمپانی  BenQ هم اعلامیه ای مبنی بر جایگزین کردن مانیتور BenQ EW2750ZL با مدل قدیمی نداده و تنها به این نکته بسنده کرده که این مانیتور نسخه تکامل یافته مدل BenQ EW2740L است. مهمترین تفاوت طراحی ظاهری این مدل با مدل قدیمی مربوط به حالت Edge-to-Edge (لبه به لبه/منظور فریم یا همان قاب بسیار نازک دور نمایشگر) است که نما و زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

نگاه دوم؛ بررسی فنی مانیتور BenQ EW2750ZL

EW2750ZL از نوعی فناوری پنل سفارشی شده به نام  AMVA+ (یا Advanced Multi-Domain Vertical Alignment +) استفاده میکند که با سرعت ۶۰ هرتز میتواند به خوبی از رزولوشن Full HD (معادل ۱۹۲۰x1080p) به صورت ۶۰ تا ۷۵ فریم پشتیبانی کند. اما چیزی که این مانیتور را از بقیه مانیتورهای هم رده خودش متمایز کرده، نرخ کنتراست استاتیک ۳۰۰۰:۱ است (داینامیک ۲۰ میلیون به ۱) که معمولاً در مانیتورهای دیگر رقم کمتری است. با این حال زمان پاسخگویی به تصویر BenQ EW2750ZL حدود ۴ میلی ثانیه GTG است که برای مانیتورهای رده گیمینگ مناسب نیست.

مانیتور BenQ EW2750ZL

لازم به ذکر است G2G مخفف خاکستری به خاکستری «Gray to Gray» است. یعنی مقدار زمانی که طول میکشد تا پیکسل ها روی صفحه مانیتور روشن شوند و زمان پخش تصویر هیچ ردی از خود به جا نگذارند. این مبنا روش اندازه گیری زمان پاسخ گویی «Response time» به تصویر در مانیتورهای جدید است که به صورت G2G عنوان میشود. یعنی خاکستری ترین نقطه به خاکستری ترین نقطه! (یا سنجش مدت‌زمان تبدیل پیکسل از یک طیف خاکستری به طیف دیگر) معیار اندازه گیری در مانیتورهای قدیمی به این صورت بود که چه قدر طول میکشد یک پیکسل از رنگ سیاه به سفید و مجدداً برعکس تغییر حالت دهد.

در واقع هر چه قدر نسبت کنتراست بیشتر باشد، تفاوت بین نواحی سفید و تیره ترین نواحی سیاه قابل تولید توسط نمایشگر بیشتر خواهد بود. این معیار یکی از نکات مهم انتخاب مانیتور است و هر چه قدر تفاوت این دو میزان بیشتر باشد با تصاویر با کیفیت تر و رنگ های دلپذیر تر و زنده تری مواجه خواهیم شد. کنتراست داینامیک همانطور که از اسمش پیداست متغییر است و معیار درستی برای قضاوت کیفیت تصویر مانیتور نیست و همواره متغییر است. اما نسبت کنتراست استاتیک همانطور که از نامش پیداست ثابت است و مهمتر از نسبت کنتراست داینامیک به شمار میرود.

بنابراین؛ این عدد نمیتواند تبلیغاتی باشد و معمولاً نشان دهنده کیفیت واقعی نمایشگر است. به همین دلیل در این روش از استاندارد (ANSI) برای اندازه گیری نسبت کنتراست استاتیک استفاده میشود و برای اندازه گیری آن از یک الگوی شطرنجی متشکل از ۱۶ مستطیل سیاه و سفید روی صفحه نمایشگر استفاده میشود که به استاندارد (ANSI) معروف شده است. مانیتور BenQ EW2750ZL میتواند از حداکثر رنگ های ۸ بیتی تا ۱۶.۷ میلیون رنگ در هر پیکسل را بدون هیچ گونه لرزش پیکسلی پشتیبانی کند و به همین دلیل شاهد رنگ های پایدار و زنده ای خواهیم بود که از کنتراست بی نظیری برخوردارند.

کنتراست

BenQ EW2750ZL از طراحی جذاب و شیکی با جنس پلاستیک براق سیاه و سفید استفاده میکند و در پشتش جایگاه مخصوصی برای پورت هایی همچون VGA؛ HDMI 1.4 با پشتیبانی از MHL (برای اتصال گوشی های موبایل و تبلت و اجرای بازی های دستگاه های فوق روی نمایشگر تلویزیون) به همراه جک ۳.۵ میلیمتری صدا و خروجی برق دیده میشود که به طرز ماهرانه ای در قسمت وسط این مانیتور جایگذاری شده اند. این مانیتور با استفاده از فناوری Cinema Mode میتواند رنگ های بسیار با کیفیتی را با فناوری فناوری Revolution Eyes تولید کند که برای راحتی چشم ها در زمان تماشای طولانی برنامه های مختلف کاربرد دارد.

Revolution Eyes میتواند با استنفاده از دو قابلیت Zero Flicker و Low Blue Light نورهای مضر و خسته کننده را حذف کند تا هم آسیب کمتری در اثر استفاده طولانی مدت از نمایشگر متوجه کاربر شود و هم خستگی چشم ها را کاهش دهد. همچنین استفاده از فناوری Smart Focus نیز به کاربر اجازه می دهد تا با پنهان کردن تصاویر پیرامونی و ایجاد تمرکز بر قسمت خاصی از تصویر بصورت انتخابی، نظر مخاطبانش را به آن قسمت خاص بیشتر جلب نماید.

BenQ موفق شده ۱۰۰ درصد حیطه رنگی sRGB را در این مدل فعال کند که نتیجه آن افزایش بسیار با کیفیت تصاویر پخش شده با حذف سایه های اضافی روی تصاویر است که نتیجه آن طراوت بسیار جالبی است که BenQ EW2750ZL برای شما به همراه دارد. در واقع سیستم تولید رنگ به کار رفته در مانیتور BenQ EW2750ZL میتواند رنگ های بسیار شفاف و واقع گرایی در بازی های مختلف تولید کند. این مدل به واسطه پنل سفارشی شده خودش میتواند بهترین رنگ های ترکیبی را به نسبت دیگر پنل های VA ایجاد کند و در این زمینه هم یک سرو گردن بالاتر از دیگر رقبایش قرار گرفته است.

مانیتور BenQ EW2750ZL

پنل های VA معمولاً به درجه خاصی از زاویه دید «Viewing Angle» با توجه به منحنی گاما وابسته اند و در برخی نقاط نمایشگر این مدل شاهد از بین رفتن اشباع رنگ در نواحی دور قاب مانیتور هستیم که البته خیلی هم محسوس نیست. این مورد در این پنل و با این ابعاد نباید دیده شود و شاید علت استفاده BenQ از پنل سفارشی AMVA+ همین مورد باشد. تنها تعداد کمی از مانیتورها از پنل AMVA+ استفاده میکنند و این مانیتور تنها یک مدل بهبود یافته از روی مانیتور EW2740L است که با طراحی ظاهری متفاوت و امکان بهتری عرضه شده و به همین دلیل استفاده از پنل AMVA+ در این مدل دور از ذهن نبود.

اصولاً پنل های VA و نمونه سفارشی نصب شده روی BenQ EW2750ZL از نظر زمان پاسخگویی پیکسل ها «Pixel Response» کندتر از پنل های TN عمل میکنند و به همین دلیل از عمومیت بیشتری برخوردارند. اما در مقابل VA و حتی پنل AMVA+ به علت کنتراست بالا و نمایش واقعی رنگ ها برای کارهای گرافیکی تناسب بهتری دارد، اما اکثر این پنل ها به دلیل ایجاد نوعی هاله نوری در تصاویر متحرک «Ghosting Effect» در بازی مشکل زا میشوند و ممکن است در تصاویر با سرعت بالا حالت روح مانندی در انتهای تصاویر مشاهده کنید.

درمقابل دو پنل فوق IPS قرار دارد از نظر عملکرد و زمان پاسخگویی به تصویر در بهترین شرایط ممکن قرار میگیرد و زاویه دید گسترده ای را پوش میدهد که در زوایای مختلف میزان عملکردش کاهش پیدا نمیکند. به هر جهت؛ بهتر است برای بازی از پنل های TN استفاده شود که حداقل از سرعت پاسخگویی به پیکسل پایینی استفاده میکنند. اما اصلاً کیفیتی مثل پنل های جدیدتری همچون IPS را در خود ندارند.

مانیتور BenQ EW2750ZL

BenQ EW2750ZL عملکرد متضادی به نسبت مدل های پیشین دارد و کنتراست ۳۰۰۰:۱ این مدل هم تنها نمونه کوچکی از آن است. همچنین نقاط سیاه و سایه های تاریک این مدل نیز بسیار عمیق تر از مدل های قبلی است و در زمینه سایه های روشن هم درخشان تر از دیگر مدل ها به نظر میرسد. این یعنی تضاد کنتراست بسیار مطلوبی در این مدل دیده میشود که در مدل های پیشین نبود. سطح صفحه نمایشگر این مدل نیز از نوع مات مشکی است و میتواند تصاویر صاف و شفافی را نمایش دهد.

BenQ EW2750ZL بیشتر بدرد کاربردهای معمولی میخورد تا گیمینگ و با وجود زمان پاسخگویی به تصویر ۴ میلی ثانیه G2G احتمال حالت روح مانند در تصاویر متحرک یا «Ghosting Effect» افزایش میابد. از طرفی، استفاده از امکاناتی مثل Super-resolution، SmartFocus، Low blood و Flicker Free میتواند BenQ EW2750ZL را یک سروگردن بالاتر از مدل های PLS سامسونگ قرار دهد. در واقع پنل AMVA+ استفاده شده در مانیتور BenQ EW2750ZL فقط در زاویه دید و کیفیت رنگ از مانیتورهای مبتنی بر پنل IPS ضعیف تر است و برعکس، در کنتراست تصویر با اختلاف زیادی بهتری از پنل های IPS عمل میکند.

به عنوان یک نتیجه گیری نهایی باید اشاره کنیم که هر چند مانیتور BenQ EW2750ZL بدون عیب و ایراد نیست، اما به وضوح ویژگی های مثبتش به ویژگی های منفی اش میچربد و یکی از بهترین مانیتورهای Full HD 1080p برای استفاده عمومی است. بنابراین اگر شما به دنبال یک مانیتور Full HD مقرون به صرفه با امکانات بسیار خوب و سطح بالا هستید، BenQ EW2750ZL میتواند تمام نیازهای شما را پوشش دهد.

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,تلویزیون/مانیتور

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
ASUS Radeon R9 Fury STRIX 4GB
شاخه: بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

بررسی کارت گرافیک ASUS Radeon R9 Fury STRIX 4GB

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است