کانکتور-های-نسل-جدید

Thunderbolt 2

 • Thunderbolt 2
  کانکتور Thunderbolt 2
 • Thunderbolt 2
  کانکتور Thunderbolt 2
 • Thunderbolt 2
  کانکتور Thunderbolt 2 روی یکی از دستگاه ها
 • مبدل-Thunderbolt-2_2
  مبدل هاب کانکتور Thunderbolt 2

Thunderbolt 2 | این پورت سریعترین پورت نقل و انتقال فعلی جهان با سرعتی معادل ۲۰ گیگابیت بر ثانیه است! این کانکتور پر سرعت در سال ۲۰۱۱ و با اسم رمز Light Peak از سوی اینتل و اَپل به عنوان رابط بسیار پرسرعت اتصالات انواع سخت افزارهای کنونی معرفی شد. از نظر عملکرد، این کانکتور همانند Mini DisplayPort است و از ترکیب PCI Express  و DisplayPort به یک سیگنال سریال تشکیل شده است. نسل دوم این کانکتور علاوه بر پشتیبانی از استاندارد ۱۰ گیگابیت بر ثانیه نسل قبلی، قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات با سرعتی بیش از ۲۰ گیگابیت بر ثانیه را میسر میکند!

به گفته کمپانی اینتل، با چنین پهنای باند عظیمی میتوان یک ویدئو با کیفیت ۴K را جه به جا کرد  در همان زمان نیز آن را برای پخش به یک مانیتور دیگر فرستاد! این کانکتور در اکثر مادربوردهای سطح بالا (High-End) ای همچون Gigabyte EZ29 X-UD7 TH وجود دارد.

DisplayPort

 • پورت-DisplayPort
  کانکتور DisplayPort
 • پورت-DisplayPort
  کانکتور DisplayPort
 • پورت-DisplayPort
  مبدل کانکتور DisplayPort
 • پورت-DisplayPort
  کانکتور DisplayPort

DisplayPort| این کانکتور از نظر کارکرد شبیه کانکتور HTMI است و به نوعی کانکتور آینده یا جایگزین برای HTMI محسوب میشود. البته با آمدن HTMI 2 برای پشتیبانی از فرمت ۴K این امید به فراموشی سپرده خواهد شد و هر دو کانکتور در کنار هم به رقابت میپردازند. DisplayPort محصول اَپل است و در اکثر سخت افزارهای تولید شده توسط این کمپانی و کارت های گرافیک و مانیتورهای جدید دیگر کمپانی ها دیده میشود. کابل های DisplayPort در دو نسخه MST و SST تولید میشوند که اولی مخصوص تصاویر ۶۰ هرتز یا ۶۰ فریم و دومی مخصوص تصاویر ۳۰ هرتز است.

اگر به هر دلیلی به DisplayPort علاقه ندارید میتوانید از HTMI 1.4 با نرخ نوسازی ۳۰ هرتز استاندارد استفاده کنید. نسخه جدید پورت یا کانکتور DisplayPort توسط VESA تصویب و نهایی شده است و قرار است در سال ۲۰۱۵ به صورت رسمی جایگزین دیگر کانکتورهای گذشته شود.

دقت تصویر قابل پشتیبانی در DisplayPort

نام پورت حداکثر دقت تصویر قابل پشتیبانی
پورت Display Port 1.2۲۵۶۰x1600 در حالت فضای رنگ RGB و فرکانس ۶۰ هرتز
پورت Display Port 1.3۳۸۴۰x2160 در حالت فضای رنگ RGB و فرکانس ۶۰ هرتز
پورت Display Port 2.1۵۱۲۰x2880 در حالت فضای رنگ RGB و فرکانس ۶۰ هرتز
پورت Display Port 2.1۷۶۸۰x4320 در حالت فضای رنگ YUV420 و فرکانس ۶۰ هرتز

 Mini DisplayPort

 • Mini DisplayPort
  کانکتور Mini DisplayPort
 • Mini DisplayPort
  کانکتور Mini DisplayPort روی یکی ازدستگاه های اپل
 • Mini DisplayPort
  مبدل کانکتور Mini DisplayPort
 • Mini DisplayPort
  کانکتور Mini DisplayPort

Mini DisplayPort | این کانکتور نگارشی کوچک شده از DisplayPort است و تفاوت خاصی با آن ندارد و بیشتر مخصوص نوت بوک های اَپل است. دو نسخه از این کانکتور در اکتبر ۲۰۰۸ و نوامبر ۲۰۱۳ میلادی توسط اپل معرفی شدند. از این کانکتور عمدتا در محصولاتی مانند  MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac, Mac Mini, Mac Pro, و Xserve استفاده میشود که بیشتر تولیدات خود اپل هستند. کانکتور Mini DisplayPort همچنین با نوت بوک های تولید شده توسط کمپانی های Asus, Microsoft, Lenovo, Toshiba, HP و Dell سازگار است و در برخی از مادربورد ها هم پشتیبانی میشود.

کانکتور Mini DisplayPort برخلاف Mini-DVI و Micro-DVI قادر به پشتیبانی از دقت تصویر ۲۵۶۰×۱۶۰۰ و ۴۰۹۶×۲۱۶۰ یا همان ۴K نخواهد بود.

 HDMI 2

 • کانکتور HDMI-2.0
  کانکتور جدید HDMI 2.0
 • HDMI-2.0
  کانکتور HDMI
 • HDMI-TO-DVI
  مبدل HDMI به DVI
 • HDMI-Adaptor
  مبدل HDMI به DVI

HDMI 2| علت تولید و بازبینی این کانکتور و کابل های HDMI 1.4 وجود کانکتور رقیب DisplayPort نبود. تنها علت این ارتقا وجود و حضور فرمت ۴K و نیاز به افزایش پهنای باند و نرخ نوسازی بالاتر از استاندارد ۳۰ هرتزی بود که باعث تصویب قوانین مربوط به کانکتور HDMI 2 شد. این کانکتور در نسخه HDMI 1.4 میتواند تصاویر ۴K را فقط با ۳۰ فریم منتقل کند که امروزه این مقدار برای کار های معمول با ویندوز هم ناکافی است! فناوری HDMI 2 به علاقه مندان این امکان را میدهد تا بتوانند تصاویر ۴K را با ۶۰ فریم در ثانیه منتقل کنند و از تماشای آن روی تلویزیون های بزرگ لذت ببرند.

پس یادتان باشد برای استفاده از ۴K نیاز با مانیتورهایی با پشتیبانی از فناوری HDMI 2 یا DisplayPort به همراه کابل MST برای DisplayPort میباشد. نکته بسیار مهم برای استفاده از ۴K این است که برای پخش تصاویر با این ابعاد و کیفیت باید از کابل های Display Port 2.1 و HDMI 2.0 استفاده کنید! زیرا کانکتور DVI نهایت وضوح تصویری که میتواند منتقل کند ۲۵۶۰×۱۶۰۰ با حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه است! نه بیشتر! در حالیکه Display Port 2.1 میتواند تصاویر ۴K را با ۶۰ فریم (۶۰ هرتز) در ثانیه پخش و منتقل کند.

البته اوضاع کمی پیچیده تر از این حرف هاست! کابل های Display Port در دو مدلMulti-Stream Transportیا (SMT) و Single-Stream Transport یا (SST) تولید و عرضه شدند! مدل اول میتواند تصاویر را با نرخ نو سازی ۶۰ فریم بر ثانیه یا ۶۰ هرتز منتقل کند ومدل دوم هم میتواند تصاویری با نرخ نوسازی ۳۰ فریم در ثانیه به صورت ۳۰ هرتز را منتقل کند. کارت گرافیک GTX 970 و GTX 980 هر دو دارای پورتی به نام HDMI 2.0 هستند. با این پورت می‌توان محتوای ۴K را با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه منتقل کرد.

پهنای باند و سرعت انواع پورت های HDMI

نام پورتپهنای باند
پورت HDMI 1.2حداکثر ۴.۹۵ گیگابیت بر ثانیه
پورت HDMI 1.4حداکثر ۱۰.۲ گیگابیت بر ثانیه
پورت HDMI 2.0حداکثر ۱۸ گیگابیت بر ثانیه با پشتیبانی از پخش ۴K و ۶۰ فریم بر ثانیه
پورت Display Port 1.2حداکثر ۱۷.۲۸ گیگابیت بر ثانیه
پورت Display Port 1.3حداکثر ۳۲.۴ گیگابیت بر ثانیه
پورت Display Port 2.1بیش از ۴۰ گیگابیت بر ثانیه با پشتیبانی از پخش ۴K و ۶۰ فریم بر ثانیه

USB 3.0

 • انواع مدل های USB 3.0 در این تصویر مشخص است
  انواع مدل های USB 3.0 در این تصویر مشخص است
 • پورت های USB 3.0
  پورت های USB 3.0
 • این کانکتور به مدل B از USB 3.0 معروف است که بیشتر در شبکه استفاده میشود
  این کانکتور به مدل B از USB 3.0 معروف است که بیشتر در شبکه استفاده میشود
 • مقایسه دو کانکتور USB 3.0 و USB 2.0
  مقایسه دو کانکتور USB 3.0 و USB 2.0

USB 3.0| کانکتور USB 3.0 یا Universal Serial Bus که به معنی گذرگاه عمومی سریال است به عنوان ساتانداردی برای ننقل و انتقال اطلاعات بین دستگاه های ذخیره سازی عمل میکند. این گذرگاه تا به امروز در سه نسخه USB 1.0 و USB 2.0 و USB 3.0 ارائه شده که هر کدام سرعت بیشتری از دیگری دارد. نسخه سوم این گذرگاه مدتها است در دسترس است و دلیل حضورش در این لیست این است که هنوز آنطور که باید در بین کاربران و مردم جا نیفتاده است. این کانکتور در اتحادیه اروپا و چین به عنوان استانداردی برای شارژ گوشی و انواع سخت افزارهای قابل حمل محسوب میشود و بدین صورت دیگر نیازی به کابل های شارژ مختلف برای هر گوشی نخواهد بود.

در این گذرگاه مهم نیست که کابل به چه صورتی به کانکتور متصل میشود، بلکه از هر طرفی قابل اتصال است. نسخه اصلی این کابل از سرعت ۵ گیگابیت بر ثانیه (یعنی ۶۲۵ مگابایت بر ثانیه) استفاده میکرد که در نسخه های جدید این مقدار به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرده است. این مقدار تقریبا ۱۰ برابر USB 2.0 است که تفاوت بسیار زیادی است. استانداردهای USB 3.0 را در اسلاید بالا مشاهده کردید. این استاندارد به نسبت USB 2.0 از ۱۰ برابر سرعت بیشتر برخوردار است و سرعتش به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه میرسد در صورتی که این مقدار در USB 2.0 به ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است.

کانکتور SATA Express

 • کانکتور SATA-Express هارد جامد SSD
 • کانکتور SATA-Express مخصوص مادربورد
 • پورت درگاه SATA-Express پشت مادربورد
 • کابل مخصوص SATA-Express

SATA Express| ساتا اکسپرس و یا SATA 3.2 نسخه جدیدی از رابط پرسرعت SATA است که برای ارتباط مادربرد با درایوهای ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این درگاه چند مسیر PCI Express و دو SATA 6Gb/s ارائه می کند. از آنجایی که کانکتور این درگاه ها یکسان است، کاربر می تواند از هر دو نوع حافظه PCI Express یا SATA در آنها استفاده کند. مسیرهای PCI Express بدون لایه های اضافی و افت سرعت، بصورت اسمی توانایی انتقال اطلاعات تا سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را داراست و طی آزمایش ها و بصورت تجربی حداکثر سرعت ۱۹۶۹ مگابایت بر ثانیه (۱.۵ برابر بیشتر) نیز برای آن به دست آمده است و این در حالی است که نسخه قبلی (SATA 3) دارای حداکثر سرعتی معادل ۶Gb/s می باشد.

رابط SATA Express از پیکر بندی ذخیره سازی RAID و AHCI نیز پشتیبانی می کند و با تمام هاردهای مغناطیس و درایوهای حالت جامد که از طریق رابط SATA یا PCIe به انتقال اطلاعات می پردازند، سازگاری کامل دارد. SATA Express شباهت بسیار بسیار زیادی با کانکتور M.2 دارد با این تفاوت که از لحاظ انعطاف پذیری از M.2 کمتر است و هر نوع ماژولی را نمیتوان روی آن نصب کرد. اما هر دو از سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه برخوردارند و هر دو از SATA3 سریعتر هستند.

کانکتور M.2

M.2| جدیدترین و آخرین کانکتوری است که قرار است جایگزین کانکتور قدیمی SATA 3 و mSATA برای انواع دستگاه های ذخیره ساز شود. این کانکتور که Next Generation Form Factor یا به صورت مخفف (NGFF) یعنی نسل بعدی فرم فاکتور نامیده میشود، نسل جدید اتصالات داخلی کامپیوتر و ابزارهای مربوط به آن محسوب میشود که قرار است با اولویت بالا جایگزین کانکتور mSATA ای شود که از قالب مینی PCI Express برای اتصال استفاده میکرد. M.2 مشخصات فیزیکی قابل انعطاف پذیر تری دارد و سرعتی معادل ۱۰ گیگابیت بر ثانیه دارد.

در واقع برای اتصال انواع SSD های میتوانید از این کانکتور به جای SATA Express استفاده کنید. کانکتور M.2 قابلیت پشتیبانی از تمامی ابزارهایی که از PCI Express 3.0 و Serial ATA 3.0 و SATA نسخه سوم (همان ساتا ۶ گیگ) به همراه USB 3.0 استفاده میکنند را خواهد داشت. بدین معنا که هر  کدام از این ابزارها را میتوانید روی کانکتور M.2 استفاده کنید که در این صورت روی هر کدام سرعتی معادل جدول زیر بدست خواهید آورد. همانطور که در اسلاید بالا میبینید، این کانکتور از ماژول هایی با ابعاد و اندازه های مختلفی پشتیبانی میکند و طبق جدول زیر در هر کدامشان سرعتی متفاوت و مطابق با جدول زیر ارائه میدهد.

۴K چیست!؟ بررسی فنی وضوح تصویری ۴K

کارایی و عملکرد M.2

خروجی اتصالات M.2حداکثر سرعت تئوری خروجیحداکثر سرعت واقعی خروجی
SATA III۶ گیگابیت (۷۵۰ مگابایت)۴.۵ گیگابیت (۶۰۰ مگابایت)
PCI-E 2.0 x2۸ گیگابیت (۱ گیگابایت)۶.۴ گیگابیت (۸۰۰ گیگابایت)
PCI-E 2.0 x4۱۶ گیگابیت (۲ گیگابایت)۱۲.۸ گیگابیت (۱.۶ گیگابایت)
PCI-E 3.0 x4
(بدون محصول تولد شده)
۳۲ گیگابیت (۴ گیگابایت)۲۵.۶ گیگابیت (۳.۲ گیگابایت)
نمونه محصول تست شدهدارد بررسی Samsung XP941 و Plextor PX-G256
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در بررسی سخت افزار,تلویزیون/مانیتور

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بازی Star Wars Battlefront
شاخه: بنچمارک بازی ها

تست و بنچمارک بازی Star Wars Battlefront

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است