GTC2015

از تراشه گرافیکی پاسکال «PASCAL» چه میدانیم؟!

GTC نام مراسم سالانه ای است که هر سال برای معرفی جدیدترین تحولات صنعت گرافیکی برگزار میشود و در GTC 2013 بود که انویدیا از نقشه راه آینده تراشه های گرافیکی اش رونمایی کرد و از شاهکاری به نام پاسکال «PASCAL» رونمایی کرد. البته در آن مراسم علاوه بر معماری پاسکال «PASCAL» از معماری وُلتا «Volta» هم رونمایی شد و اندک اطلاعاتی در موردش منتشر شد که البته آنچنان مهم نیست که بشود در موردش صحبت کرد! روال نام گذاری تراشه های اینتل بر پایه دانشمندان علم فیزیک است و حتما نام «پاسکال»  و «وُلتا» را شنیده اید! میتوان گفت که معماری پاسکال «PASCAL» پس از نسل دوم معماری ماکسول شاهکاری است که باید درموردش صحبت کنیم.

ما در دو مقاله «بررسی کامل نسل دوم معماری ماکسول (Maxwell)» و «بررسی پایه معماری ماکسول (Maxwell)» به طور کامل در مورد معماری ماکسول (Maxwell) صحبت کردیم و جا دارد اضافه کنیم که قرار بود پس از ماکسول شاهد عرضه تراشه های مبتنی بر معماری وُلتا «Volta» باشیم که با توجه به مشکلاتی نامعلوم، قرار است معماری پاسکال جایگزین معماری ماکسول شود. معماری کپلر به طور نسبی از قابلیت موازی سازی برخوردار بود و پس از آن شاهد معرفی ماکسولی بودیم که با حافظه‌ی مجازی یکپارچه «Unified Virtual Memory» همراه با کارت های گرافیک سری ۹۰۰ انویدیا عرضه شدند.

اما اساس معماری وُلتا بر پایه حافظه‌ی DRAM داخلی بود که با فناوری «Through Silicon Via» یا به اختصار TSV روی قالب تراشه قرار میگرفت و به آن شکل میداد. نسل دوم معماری ماکسول یک معماری ناپخته و ناکامل بود و برای تکامل این معماری است که باید شاهد عرضه معماری جدیدی باشیم که پاسکال نام گرفته است. در پاسکال برای بهبود عملکرد تراشه گرافیکی از حافظه‌های DRAM با فناوری TSV استفاده شده و همین مورد موجب شده در عمل با تراشه گرافیکی مواجه شویم که با استفاده از نسل دوم حافظه HBM پهنای باند عظیمی معادل ۱ ترابایت بر ثانیه را پشتیبانی کند.

نقشه-راه-تراشه-پاسکال-انویدیا

در حال حاضر از نسل اول HBM در تراشه های مبتنی بر معماری AMD Fiji استفاده شده که مادر مقاله مفصلی به نام «با معماری تراشه گرافیکی Radeon R9 Fury X آشنا شوید» به بررسی فناوری حافظه HBM پرداختیم. بر اساس شایعات منتشر شده گفته میشود انویدیا قرا است از ۱۶ گیگابایت پهنای باند بسیار عظیم HBM 2.0 برای کارت های رده بالای مبتنی بر معماری پاسکال (Pascal) استفاده کند و این در حالی است که این تراشه ها تنها از ۱۷ بیلیون ترانزیستور استفاده میکنند. این مقدار ترانزیستور به لطف استفاده انویدیا از فناوری لیتوگرافی ۱۶nm FinFET امکان پذیر است و قرار است این فناوری در TSMC تایوان به مرحله بهره برداری برسد.

معماری پاسکال در مرحله TAPE-OUT است و به گفته انویدیا از ۲ برابر بازدهی بیشتر به نسبت نسل دوم ماکسول برخوردار است. مرحله TAPE-OUT مرحله ای است که پس از سنتزهای سنگین مداری توسط سیستم های EDA مثل پالادیوم XP2 شرکت های مطرحی همچون Cadence قرار می گیرد و وبعد از این مرحله مدار طراحی شده به شکل PHOTO MASK برای شرکت های لیتوگراف کننده ای مثل TSMC، UMC یا گلوفو فرستاده میشوند تا توسط آنها ابتدا با Yield پایین و در آینده با بهینه سازی های خود سازنده با Yieldهای قابل قبول روی ویفر های (Wafer) سیلیکونی +۱۶nm FFحک شوند. (این پروسه در آینده با توضیحات مفصل به صورت یک مقاله جدا خدمت شما عزیزان قرار خواهد گرفت).

انتظار میرود انویدیا پاسکال (Pascal) از محاسبات دقت ممیز شناور ترکیبی (mixed floating point precision) پشتیبانی کند. بدین معنا که فراتر از دو معماری Kepler و Maxwell از این به بعد میتوانیم شاهد اضافه شدن محاسبات FP16 execution در کنار FP32 و FP64 باشیم. (نگارنده: برای درک این مقوله بهتر است بررسی تخصصی معماری GCN را مطالعه کنید). گفته شده پاسکال میتواند محاسبات FP16 را با نرخ سرعتی دو برابر بیشتر از FP32 انجام دهد. بدین معنا که با کاهش نرخ محاسبات در بازی ها (از FP32 به FP16) میتوان شاهد افزایش سرعت در پردازش بازی های رایانه باشیم.

تراشه گرافیکی پاسکال «PASCAL»

با سیلیکون GP100 آشنا شوید

شایعات موجود در سطح وب میگویند قلب تپنده کارت های گرافیک مبتنی بر پاسکال «PASCAL» را سیلیکون GP100 تشکیل میدهد. در این کارت ها از نسل دوم حافظه های HBM استفاده میشود که پیش از این در کارت هایی همچون Radeon R9 Fury X و R9 Nano مورد استفاده قرار گرفته است. گفته میشود سیلیکون GP100 پرچمدار کارت های نسل بعد انویدیا خواهد بود و از ۱۷ میلیارد ترانزیستور استفاده میکند که ۲ برابر قویترین کارت های GM200 و Fiji های AMD است.

برای درک بهتر این مقدار ترانزیستور بهتر است بگوییم که کارت قدرتمند GTX Titan X تنها از ۸ میلیارد ترانزیستور استفاده میکرد، در حالی که این مقدار در سیلیکون GP100 به ۱۷ میلیارد ترانزیستور با پهنای باند ۱ ترابایت بر ثانیه افزایش پیدا کرده است! همچنین Radeon R9 Fury X کمپانی AMD هم از ۸.۹ میلیارد ترانزیستور استفاده میکند که اندکی از ۸ میلیارد GTX Titan X بیشتر است. بنابراین باید شاهد جهش عظیمی در این تراشه ها باشیم و به نسل نوین تراشه های گرافیکی خوش آمد بگوییم!

فناوری ساخت این سیلیکون ۱۶ نانومتری است و طبق معمول توسط کارخانه TSMC  در کشور تایوان تولید میشوند. اطلاعات موجود حاکی از این است که در سیلیکون GP100 با ۱۶ گیگابایت حافظه HBM 2.0 طرفیم که برای پشتیبانی از تفکیک پذیری های بیشتر از ۴K هم مناسب خواهد بود! این مقدار حافظه ویدئویی میتوانند حدود ۱.۲ ترابایت بر ثانیه پهنای باند برای HBM 2.0 به همراه داشته باشد که رقم حیرت انگیزی است و اگر بخواهیم مقایسه ای داشته باشیم، میتوانیم بگوییم که حدود ۳ برابر بیشتر از آن چیزی است که در کارت گرافیک GTX 980 TI دیده بودیم!

SILICON NVIDIA GP 100

این اعداد و ارقام بدین معناست که قدرت پردازشی این کارت تا ۶۰ درصد از GTX Titan X و تا ۹۰ درصد از GTX 980 Ti قویتر است. گفته شده سیلیکون GP100 از ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ واحد سایه زنی یا هسته CUDA استفاده میکند که تصور این مقدار واحد سایه زنی در کنار استفاده از دومین نسل از حافظه های HBM میتواند سرعت بسیار وحشتناکی را به این کارت ببخشد. تراشه های گرافیکی مبتنی بر معماری Pascal، با فناوری ترانزیستورهای FinFET و لیتوگرافی ۱۶ نانومتری تولید می‌شوند و در آن سوی میدان نیز نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی AMD با بکارگیری حافظه HBM 2.0، با فناوری FinFET و لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید می‌شوند.

  • صفحه اول: آشنایی با تراشه گرافیکی پاسکال «PASCAL» و سیلیکون GP100

  • صفحه دوم:  آشنایی با کانکتور NVLink Express

  • صفحه سوم: با حافظه HBM 2.0 آشنا شوید

صفحه بندی 1 2 3
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
بررسی معماری Kaby Lake-S اینتل
شاخه: Intel /Nvidia,بررسی سخت افزار,پردازنده

بررسی معماری Kaby Lake-S اینتل

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است