اولین نگاه به تراشه های گرافیکی AMD Vega10 و AMD Vega20

در چند هفته اخیر؛ شایعات غیر رسمی بسیاری در مورد نسل بعدی تراشه های گرافیکی AMD  به نام Vega و Navi منتشر شده که اطلاعات جالبی در آنها دیده میشود که به اختصار در موردشان توضیح میدهیم. البته پیش از این هم در مقاله مفصلی به نام «نگاهی به تراشه های گرافیکی AMD Vega» به توضیح و تفصیل اسامی رمز معماری های جدید AMD و اطلاعات مربوط به تراشه های وگا «Vega» که پیشنهاد میکنیم از دستش ندهید.

Radeon Pro S9 Nano

فعلاً میتوانیم EOL ها تنها مصرف کنندگان تراشه های گرافیکی فیجی «Fiji» بدانیم که همچنان از این تراشه برای تولید محصولات رده بالای خودشان استفاده میکنند. اطلاعات موجود حاکی از آن است که AMD تصمیم گرفته از کارت های گرافیک Radoen R9 Nano در سرورها استفاده کند و به همین دلیل این تراشه ها با اندکی تغییرات و با اسم جدید Radeon Pro S9 Nano به بازار معرفی میشوند. انتظار داریم مشخصات فنی هر دو تراشه Radeon Pro S9 Nano و Radoen R9 Nano یکسان باشد، ولی هنوز جزئیات این تراشه ها مشخص نشده است.

AMD VEGA 10

قرار است سیلیکون Vega 10 در اولین چهار ماهه سال ۲۰۱۷ عرضه شود و از ۶۴ واحد محاسباتی «Compute Units» و ۲۴ ترافلاپس قدرت محاسباتی در پردازش های ۱۶ بیتی استفاده میکند. سیلیکون Vega ۱۰ با معماری GFX9 و لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید میشود و از ۱۶ گیگابایت حافظه HBM2 با پهنای باند حافظه ای معادل ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه استفاده میکند. انتظار میرود این سیلیکون ها از حداکثر توان مصرفی معادل ۲۲۵ وات بر ساعت استفاده کنند.

اولین نگاه به تراشه های گرافیکی AMD Vega10 و AMD Vega20

در همین حال گفته میشود مدل دو هسته ای سیلیکون Vega 10 در چهار ماهه دوم ۲۰۱۷ عرضه میشود و از حداکثر توان مصرفی معادل ۳۰۰ وات بر ساعت استفاده میکند که البته تایید نشده است.

AMD VEGA 11

همانطور که قبلاً گفتیم و در پایین هم توضیح دادیم جزئیات رسمی این تراشه هنوز مشخص نشده است. با این حال میتوانیم بگوییم که سا بعد، سیلیکون های Polaris 10 جایگزین Vega 11 میشوند. البته این مورد احتمالاً محدود به بازار تراشه های حرفه ای یا همان رده بالا خواهد بود و البته بدین معنا نیست که سال بعد شاهد تراشه های مبتنی بر سیلیکون Polaris 10 نخواهیم بود. درواقع سال بعد باید منتظر تراشه های گرافیکی بسیار قدرتمند تری از سری Radeon Pro باشیم که در کنار سیلیکون های Vega میتوانند بازار خوبی را برای AMD ایجاد کنند.

AMD VEGA 20

در مورد این تراشه یا بهتر است بگوییم سیلیکون جدید نکات جالب توجهی وجود دارد که تا پیش از این نمیدنستیم. Vega 20 با لیتوگرافی ۷ نانومتری GFX9 طراحی شده و از ۳۲ گیگابایت حافظه HMB2 با پهنای باند ۱ ترابایت بر ثانیه استفاده میکند و از حداکثر توان مصرف برق بسیار خوب ۱۵۰ وات بر ساعت بهره مند است. تمام کارت های گرافیک مبتنی بر این سیلیکون یا تراشه از گذرگاه جدید PCI-Express 4.0 پشتیبانی مکنند. این سیلیکون همچون AMD Vega 10 دارای از ۶۴ واحد محاسباتی «Compute Units» است.

AMD VEGA 11 و AMD NAVI 10 و ۱۱

قبلاً و در مقاله «نگاهی به تراشه های گرافیکی AMD Vega» گفتیم که کمپاین AMD قصد دارد سال آینده سیلیکون های Polaris 11 و Vega 11 را عرضه کند. سیلیکون هایی که مشخصات دقیق و قابل استنادی ندارد و فقط میتوانیم انتظار داشته باشیم Vega 11 با همان فرآیند لیتوگرافی ۱۴ نانومتری Vega 10 تولید و عرضه شود. اگر اطلاعات منتشر شده درست باشد، سیلیکون های Navi 10 و Navi 11 در سال ۲۰۱۹ عرضه میشوند و این بدین مناست که نقشه راه AMD که در مقاله «بررسی نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD تا سال ۲۰۱۹» در موردش صحبت کردیم تغییر کرده و سیلیکون های AMD Navi در برنامه ریزی های این کمپانی یک سال تاخیر خورده اند.

لیتوگرافی ساخت

VEGA در مقابل PASCAL

برای درک بهتر تفاوت سیلیکون های Vega و Pascal بهتر است در ابتدا نگاهی به جدول زیر بیندازید. مثلاً میتوانید سیلیکون های Vega 10 را با دو پُشته «stack» حافظه HBM2 ببینید  که به صورت عمودی روی هم قرار گرفتنند و در مجموع یک پیکربندی ۱۶ گیگابابتی را تشکیل میدهند . بااین حال؛ مشخص نیست این پیکربندی به چه صورتی قرار است در سری Radeon RX مورد استفاده قرار بگیرد.

در همین حال؛ دو عدد سیلیکون Vega 10 شامل چهار پُشته «Stack» حافظه HBM2 میشوند که در مجموع میتوانند ۳۲ گیگابایت حافظه ویدئویی را برای سیلیکون Vega 10 به همراه آورند. این بدین معناست که پهنای باند حافظه ویدئویی این کارت از ۵۱۲ گیگابایت به ۱ ترابایت بر ثانیه افزایش پیدا میکند که رقم واقعاً بالایی است. سیلیکون Vega 10 در حالت توان عملیاتی محاسبات خام Dual-Precision  قدرت پردازشی معادل ۷۵۰ و در حالت Sinle-Precision هم قدرت پردازشی خامی معادل ۱/۱۶ گیگا فلاپس به همراه دارد.

کارت-گرافیک-Tesla-P100

البته احتمال میرود که این سیلیکون به چند دلیل با سیلیکون Vega20 عوض شود. این کار به چند دلیل صورت میگیرد؛ اول اینکه برخی تراشه های گرافیکی «GPU» قدیمی مثل سیلیکون های هاوایی «Hawaii» میتوانند در حالت محاسباتی خام Dual-Precision عملکرد بسیار بالایی از خودشان به نمایش بگذارند و به همین دلیل در سال بعد هم شاهد حضورشان در بازار گرافیکی هستیم. درواقع Vega10 در حالت Sinle-Precision عملکرد مشابه Pascal GP100 های انویدیا به همراه دارد.

دوم اینکه AMD در حالت توسعه پل ارتباطی تراشه گرافیکی خودش به نام xGMI است که قرار است جای NVLink انویدیا را بگیرد. رابطی که قرار است با معماری Naples و مبتنی بر پردازنده های نسل بعدی AMD Zen و تراشه های گرافیکی Vega 20 باشد که انظتار میرود در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی عرضه شوند.

مشخصات معماری AMD VEGA

Vega11Vega10Vega10x2Vega 20GP100 Tesla P100
زمان عرضه۲۰۱۷ میلادی۳ ماهه اول ۲۰۱۷۳ ماهه دوم ۲۰۱۷۳ ماهه دوم ۲۰۱۸نا مشخص
معماری۱۴nm GFX9۱۴nm GFX9۱۴nm GFX9۷nm GFX9۱۶nm Pascal
کلاسترهای محاسباتینا مشخص۶۴۶۴x2۶۴۵۶
مقدار حافظهنا مشخص۱۶ گیگابایت HBM2 با ۲ پُشته۱۶ گیگابایت HBM2 با ۴ پُشته۱۶/۳۲ گیگابایت HBM2 با ۴ پُشته۱۲/۱۶ گیگابایت HBM2 با ۳/۴ پُشته
پهنای باند (بر ثانیه)نا مشخص۵۱۲ گیگابایت۱ ترابایت۱ ترابایت۵۴۰/۷۲۰ گیگابایت
حداکثر توان مصرفینا مشخص۲۲۵ وات ۳۰۰ وات ۱۵۰-۳۰۰ وات ۲۵۰ وات
رابط حافظهPCI-E 3.0 PCI-E 3.0 PCI-E 3.0 PCI-E 4.0/xGMIPCI-E 3.0/NVLink
قدرت پردازش محاسبات
(Double-precision)
نا مشخص۷۵۰ گیگافلاپس (در SP 1/16)نا مشخصدر SP 1/2۴.۷ ترافلاپس
قدرت پردازش محاسبات
(Single-precision)
نا مشخص۱۲ ترافلاپسنا مشخصنا مشخص۹.۳ ترافلاپس
قدرت پردازش محاسبات
(Half-precision)
نا مشخص۲۴ ترافلاپسنا مشخصنا مشخص۱۸.۷ ترافلاپس

نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD شامل تراشه های گرافیکی، Vega 10، تراشه دو هسته ای Vega 10 x2، تراشه Vega 11 تراشه Vega 20، تراشه Navi 10، تراشه دو هسته ای Navi 10 x و تراشه Navi 11 است.

نقشه راه تراشه های گرافیکی سرور نسل بعد AMD

۲۰۱۶۲۰۱۷۲۰۱۸۲۰۱۹
HPCهاوایی «HAWAII»هاوایی «HAWAII»VEGA20 VEGA20
DEEPLEARNINGفیجی «FIJI» و POLARIS10VEGA10
VEGA10x2
VEGA10
VEGA10x2
NAVI10
NAVI10x2
INFERENCERadeon Pro S9 Nano و POLARIS10/11
VEGA11VEGA11NAVI11

لازم به اشاره است که سیلیکون Vega 10 از نظر قدرت پردازشی بین دو سیلیکون رقیب GP104 و GP102 (یعنی چیزی بین تراشه به کار رفته در کارت گرافیک GTX 1080 و Nvidia Titan X Pascal) قرار میگیرد واز نظر عملکرد در بین سیلیکون های AMD هم بهتر از سیلیکون های سری پولاریس فعلی است. سیلیکون های جدید توسط کمپانی معروف GlobalFoundries تولید میشوند و با پشتیبانی از گذرگاه نسل جدید PCI-Express 4.0 میتوانند پهنای باند بی نظیر ۱ ترابایت بر ثانیه برای کارت گرافیک فراهم کنند.

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
XFX Radeon R9 390

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است