از-شایعه-تا-واقعیت؛-بررسی-کنسول-PlayStation-4.5

وب سایت کوتاکو اولین سایتی بود که شایعه کنسول PlayStation 4.5 را برای اولین بار در سطح وب منتشر کرد. این خبر تنها به فاصله چند روز از معرفی دوربین واقعیت مجازی سونی «PlayStation VR» منتشر شد تا این ذهینت ایجاد شود که دوربین واقعیت مجازی سونی برای اجرای بهتر رزولوشن ۴K یازمبرمی به سخت افزاری قویتر دارد که میتوان همان کنسول PlayStation 4.5 باشد. احتمال اینکه این کنسول فقط برای بازی های مربوط به دوربین واقعیت مجازی سونی «PlayStation VR» باشد بسیار است و در این بررسی قصد داریم به جزئیات منتشر شده از PlayStation 4.5 بپردازیم.

گفته می‌شود که این کنسول قدرت پردازش گرافیکی بالاتری نسبت به پلی‌استیشن ۴ دارد و می‌تواند بازی‌ها را با رزولوشن ۴K به نمایش بگذارد و این درست همان چیزی است که برای اجرای عناوین PlayStation VR مورد نیاز است. ما در حال حاضر به سمت لیتوگرافی ۱۶ و ۱۴ نانومتری در حرکتیم و کنسول های PS4 و Xbox One از لیتوگرافی ۲۸ نانومتری استفاده میکنند. بنابراین اگر PlayStation 4.5 را یک شایعه درست بدانیم، این احتمال وجود دارد که سونی در این کنسول از پردازنده و تراشه گرافیکی قدرتمندتری استفاده کند.

با دقت به تصویر زیر میتوانید متوجه سرعت زیاد کاهش فرایند لیتوگرافی تراشه ها شوید و این بدان معنی است که با کوچک شدن سریع Die تراشه های کامپیوتری، سرعت و قدرت پردازشی آنها هم افزایش میابد. یکی از موارد مهم استفاده معماری GCN به کنسول های نسل هشتمی PS4 و Xbox One برمیگردد. جایی که AMD موفق شده از این معماری در تراشه هایی با اسم رمز «Liverpool» در PlayStation 4 و تراشه «Durango» در Xbox One مایکروسافت استفاده کند.

بررسی تخصصی معماری GCN کمپانی AMD

لیتوگرافی-تراشه

تراشه «Liverpool» استفاده شده در کنسول PlayStation 4 توان خام محاسباتی معادل ۱۸۴۳.۲ گیگافلاپس که با استفاده از یک رابط حافظه یا همان باس ۲۵۶ بیتی میتواند ۱۷۶ گیگابایت پهنای باند برای این کنسول فراهم کند. (توجه کنید منظور از کلمه کنسول، پهنای باند کلی موجود در PS4 است نه خود قاب پلاستیکی کنسول! ضمن اینکه این پهنای باند در تراشه به واسطه MMU ها با حافظه در ارتباط هستند و درواقع MMUتمام کارهای تراشه را انجام میدهند) این در حالی است که تراشه «Durango» موجود در Xbox One در خوش بینانه ترین حالت فقط میتواند ۶۸.۳ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند برای این کنسول به همراه داشته باشد.

این یعنی اختلاف دو کنسول رقم قابل توجهی است. رم (Ram) قابل توجه ترین تفاوت هر دو کنسول است.  هر دو کنسول از ۸ گیگابایت حافظه GDDR5 برای خود استفاده میکنند که این مقدار روی PS4 برابر است با ۸ گیگابایت حافظه GDDR5 و برای Xbox One برابر است با ۸ گیگابایت حافظه GDDR3 که مایکروسافت برای جبران مشکل پهنای باند از ۳۲ مگابایت حافظه فوق سریع SRAM استفاده کرده است که در هر مسیر ۱۰۲ گیگابایت و مقدار پهنای باند کلی ای برابر با ۲۰۴ گیگابایت بر ثانیه را در اختیار Xbox One قرار میدهد.

به هر حال بحث ما مقایسه این دو کنسول نیست و فقط گوشه ای از معماری های GCN موجود در این دو کنسول را تشریح کردیم. میکرو معماری GCN از معماری RISC SIMD به عنوان پایه طراحی خودش برای انجام محاسبات موازی و … بهره میبرد که جانشین میکرو معماری VLIW SIMD موجود در معماری گذشته TeraScale است. GCN در حال حاضر در سه نسل مختلف عرضه شده که شامل معماری GCN 1.0 (ایسلند جنوبی/Southern Islands، استفاده شده در HD 7000 و سری Rx 200)، نسل دوم GCN به نام GCN 1.1 (جزایر دریایی/Sea Islands، استفاده شده در HD 7790 و سری Rx 290/260) و در نهایت نسل سوم GCN به نام GCN 1.2 (استفاده شده در جزایر آتشفشانی/Volcanic Islands و R9 285) میشود.

همراه با PS4: بررسی معماری سخت افزار کنسول PS4

GCN-CU

ما قصد بررسی معماری نهفته در تراشه PS4 را نداریم و قبلا در بررسی تخصصی معماری GCN به آن پرداختیم و تمامی زوایای آن را بررسی کردیم. منتهی بزرگترین مانع AMD بر سر راه ادامه و گسترش نسل های جدیدتر معماری VLIW این بود که در زمینه محاسبات (Compute)، که هدف AMD برای نقشه راه پردازنده های APU محسوب میشد، حرفی برای گفتن نداشت و همانطور که در اولین تصویر میبینید، آینده تراشه های گرافیکی را میتوان یک APU قدرتمند دانست که هر دو شرکت انویدیا و AMD به سرعت در حال طراحی بهینه ترین APU های نسل جدید هستند.

هدف اصلی AMD از ساخت و طراحی GCN این بود که بتواند پردازنده و تراشه گرافیکی را در یک هسته واحد و در کنار هم قرار دهد و همین امر برای سونی از مهمترین مزایا به شمار میرفت تا بتواند کنسولی جمع و جور تولید کند. بنابراین احتمال عرضه PlayStation 4.5 با تراشه گرافیکی مبتنی بر معماری GCN امر بعیدی به نظر نمیرسد و با توجه به جزئیاتی که از معماری نسل بعدی AMD Polaris منتشر شده، شاید بتوان کفت که PlayStation 4.5 را باید با تراشه هایی مبتنی بر AMD Polaris ببینیم!

اطلاعات موجود از AMD Polaris نشان میدهد قرار نیست به این زودی ها با معماری GCN خداحافظی کنیم که دلیلش مشخص است. معماری GCN به نسبت معماری VLIW از توان خام پردازشی بسیار بالایی در داده های ۶۴ بیتی با دقت مضاعف (Double pricision) برخوردار است و همین مورد است که موجب شده GCN به مرور زمان همچون نوزادی رشد کند و در AMD Polaris از آن به عنوان GCN 4.0 یاد شود! میتوان اینطور گفت که AMD یک بیس یا پایه کاری مشترک، اما قابل انعطاف برای محصولات آینده اش تولید کرده و تمامی طراحی های تراشه های گرافیکی آینده خود را روی این بیس پیاده میکند.

با AMD Polaris آشنا شوید؛ نسل بعدی معماری تراشه های گرافیکی AMD

نقشه راه AMD

این یعنی زمان کمتر طراحی و تولید تراشه، سرعت بیشتر، دقت و در نهایت توان خام محساباتی فراتر از روی کاغذ و شاید همین دلیل برای استفاده سونی از معماری GCN در PlayStation 4.5 را توجیه کند. درواقع مقدار Compute های موجود در معماری GCN شامل GCN 1.1 و GCN 1.2 بسیار بسیار قدرتمند است و از توان خام محساباتی بسیار وحشتناکی برخوردار است. بنابراین بی راهه نیست اگر در ساخت PlayStation 4.5 از همان معماری آشنای پرچمداران فعلی سری R9 Fury استفاده شود.

اما احتمالات دیگری همچون استفاده PlayStation 4.5 از تراشه های ۲۸ نانومتری هم شنیده میشود که البته کمی دور از ذهن است. زیرا سونی با استفاده از تراشه های ۱۶ و ۱۴ نانومتری میتواند از توان بازدهی دو برابر بیشتر به از نسل فعلی PS4 بهره مند شود که این خودش برای PlayStation VR و اجرای ۶۰ فریم رزولوشن ۴K مناسب تر است. میتوان گفت شاید PlayStation 4.5 ای که در سال ۲۰۱۷ عرضه میشود از پردازنده های زِن «Zen» استفاده میکنند که به صورت رسمی جانشین خانواده پردازنده های معروف به بولدوزر (Bulldoze) شدند.

البته استفاده از پردازنده های زِن «Zen» نیز کمی دور از ذهن به نظر میرسد، چون ممکن است از لحظا پردازشی تغییر چندانی مشاهده نشود. بنابراین از آنجایی که PlayStation 4.5 قرار است با یک تلویزیون ۴K Ultra High-Definition یا همان ۴K Ultra HD همراه شود باید بتواند از بازی هایی با چنین کیفیت بصری بالایی پشتیبانی کند. ۴K Ultra HD نسل بعدی فناوری نمایش تصاویر با وضوح بالاست که میتواند ۸ میلیون پیکسل در رزولشن، رنگ های بیشتر و کنتراست بسیار بالایی فراهم کند.

۴k چیست!؟ بررسی فنی وضوح تصویری ۴K

تفات 4k و HD

با این مقدار پیکسل ۴K Ultra HD را میتوان همان کیفیت واقعی سینمای ۴K دیجیتال (۴K Digital Cinema) توصیف کرد که  در زمان تماشای تصاویر مختلف با خطوطی صاف تر، منحنی هایی نرم تر و جزئیاتی بیشتر مواجه میشویم. با حال دقت کنید که رسیدن به قدرت پردازشی معادل دو برابر قدرت فعلی PS4 با وجودی که کار بسیار بزرگی است، اما خیلی هم خوشبینانه به نظر نمیرسد. نکته مهم دیگر این است برای اجرای بی نقص ۴K نیاز به حافظه بیشتری داریم که همین مورد قیمت تمام شده PlayStation 4.5 را افزایش میدهد. بنابراین سونی با انتخاب های محدودی مواجه است که باید از بین آنها پازل نهایی خودش را بچیند.

اگر سونی از تراشه گرافیکی مبتنی بر AMD Polaris استفاده کند میتوانیم به طور پیش فرض از امتیازاتی همچون پیشتبانی از درگاه HDMI 2.0، رزولوشن ۴K، محافظ محتوای دیجیتالی با پهنای باند بالا «HDCP 2.2» و دامنه دینامیکی بالا (HDR) را صاحب شویم که خودش مزیت بزرگی است و البته استفاده از AMD Polaris میتواند میزان بهره وری کنسول را به شدت افزایش دهد. اعلام شده میزان بهره وری این معماری برای هر وات مصرف انرژی به قدری بهبود یافته که در آینده پیشرو این صنعت خواهد شد و به خوبی میتواند از مانیتورهایی با کانکتورهای HDR ،HDMI 2.0a ،DisplayPort 1.3 و دقت تصویر ۴K پشتیبانی کند.

استفاده از معماری با اسم رمز پولاریس «AMD Polaris» میتواند یم برگ برنده با اندکی افزایش قیمت برای سونی باشد که در مقاله مفصل «با AMD Polaris آشنا شوید؛ نسل بعدی معماری تراشه های گرافیکی AMD» به بررسی آن پرداخیتم. اما اگر احتمالات بالا را کنار بگذاریم به یک احتمال دیگر میرسیم. تغییرات گسترده در PlayStation 4.5 میتواند روی توازن بازی های فعلی PS4 تاثیر گذار باشد و این کنسول نوپا را از گردونه رقابت با Xbox One خارج کند. بنابراین سونی نمیتواند با PlayStation 4.5 با جامعه ۴۰ میلیونی طرفداران و کاربران PS4 پشت کند!

مقایسه مشخصات سخت افزاری PS4 و Xbox One

مقایسه-سخت-افزاری-X-One-و-PS4

این موارد نشان میدهد احتمال استفاده از یک معماری کاملاً جدید در طراحی PlayStation 4.5 یا PlayStation 4.5 اسلیم یا هر اسم دیگری، امری کاملاً منتفی است. زیرا استفاده از معماری جدید نیازمند طراحی دوباره‌ی تراشه است که در حال حاضر از منظر هزینه و زمان و … اصلاً به صرفه نیست. اما یک حالت محتمل تر هم وجود دارد که قبلاً توسط سونی استفاده شده است. ممکن است PlayStation 4.5 یک کنسول کوچک تر از PS4 فعلی با تراشه هایی با لیتوگرافی پایین تر از ۲۸ نانومتر و صد البته تقویت قدرت حافظه رم کنسول باشد تا بتواند علاوه بر پخش محتوای ۴K برای پشتیبانی از PlayStation VR هم آماده باشد.

البته موارد گفته شده تنها یک حدس و گمان از آن چیزی است که در رسانه ها به نام PlayStation 4.5 منتشر شده و خیلی غیر منطقی به نظر میرسد که سونی بخواهد در کمتر از ۳ سال به عمر کنسولش خاتمه دهد. آن هم زمانی که هنوز نسل هشتم در اوایل راه است و هنوز از پتانسیل کامل کنسول های این نسل استفاده نشده است. بگذارید در پایان این بررسی خیالتان را راحت کنم. سونی با تمام ابزارهایی که دراختیار دارد و با تمام پیشرفت هایی که از نظر بصری در زمینه ۴K و نمایگشرهای مربوط به این رزولوشن داشتیم، اجرای بازی های شاخص فعلی در رزولوشن  «Native» واقعی ۴K غیر ممکن است.

حال اگر فرض کنیم این رزولوشن روی کنسول های بازی به صورت ۶۰ فریم هم اجرا شود که دیگر وارد تخیلات میشویم! در واقع در حال حاضر چنین امکانی تا چند سال آینده وجود ندارد. یک ارتقا بین نسلی برای کنسول های بازی شاید در حال حاضر یک امر سردرگم کننده به نظر برسد. ولی اگر هم این طور باشد، مایکروسافت با Xbox One ضعیف ترش بیشتر نیازمند چنین ارتقایی است تا سونی.

این مطلب برداشتی آزاد از مقاله یوروگیمر است که در لینک زیر آدرس اصلی آن وجود دارد.
منبع eurogamer
راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در تحلیل فنی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
کارت گرافیک AMD Radeon R9 Fury X
شاخه: AMD/ATI,بررسی سخت افزار,کارت گرافیک

نگاهی به تمام شایعات ابتدا تا انتهای عرضه Radeon 300 و Radeon Fury

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است