آیا رزولوشن 4K ایده مناسبی برای کنسول های Xbox scorpio و PlayStation Neo محسوب میشود!؟

چندی پیش بود که با معرفی Xbox One Scorpio و  Playstation Neo سر و صداهای مربوط به این دو کنسول از بین رفت و حالا با آرام شدن جو پیرامون این دو کنسول میتوانیم بررسی مناسب تری از آینده آنها داشته باشیم. آینده ای که در مقاله «نگاهی به کنسول جدید Xbox One Scorpio» کمی پیرامونش صحبت کردیم و اطاعات منتشر شده از آن را با شما به اشتراک گذاشتیم. ولی سوال مهمی که در حال حاضر پیش آمده این است که کنسول های جدید چه ۲ و چه ۴ برابر قویتر از کنسول های فعلی باشند چه طور میتوانند موجب پیشرفت صنعت بازی شوند؟!

چیزی که شنیدیم این بوده که با نرخ فریم بالاتر، فریم ریت بهتر و کیفیت بهتری مواجه خواهیم شد که طبیعی است!  اما جاه طلبانه نیست، چون از سخت افزارهای قدرتمند انتظار بیشتری میرود.  اما میان نسلی بودن کنسول های جدید بدین معناست که از نظر گیم پلی تغییری در نسل فعلی ایجاد نخواهد شد . بدین معنا که کنسول های فعلی برای اجرای بازی هایی با رزولوشن ۱۰۸۰p و کنسول های بین نسلی Xbox One Scorpio و  Playstation Neoهم برای رزولوشن ۴K  استفاده میشوند.  بنابراین با صرف هزینه ای اندک میتوانید کیفیت تصاویر تلویزیون های UHD را به تمام وجودتان حس کنید.

برای آشنایی با تلویزیون های UHD هم میتوانید از مقالات «راهنمای خرید تلویزیون های ۴K Ultra HD» و «۴K چیست!؟ بررسی فنی وضوح تصویری ۴K» و راهنمای «راهنمای خرید | انتخاب سیستم بازی ۱۲۰ هرتزی» استفاده کنید. به هر حال؛ اصل ماجرای بازی در هر دو کنسول یکی است و سونی برای جلب رضایت کاربرانش در متن راهنمایی که برای Playstation Neo در نظر گرفته، استدیوها را از ایجاد و به کار گیری ویژگی های گرافیکی خاص منع کرده است.

فریم ریت چیست؟ هر آنچه درباره فریم ریت باید بدانید (۱)

تجربه استفاده از کنسول های جدید مبهوت کننده است و این مورد را با تست های انجام شده روی GeForce GTX 1080 میتوان فهمید، تا جایی که استفاده از بالاترین سطح تنظیمات Rise of the Tomb Raider با رزولوشن ۴K و نرخ فریمی پایدار میتواند دست کم حسی از جنس یک نسل فاصله را برای بازیباز رقم بزند.  افکت ها برتر، جزئیات غنی تر و بافت های بسیار با کیفیت  همراه با نرخ فریم پایداری معادل ۳۵-۴۰ فریم میتواند تجربه خارق العاده ای به نسبت Xbox One برای بازیباز داشته باشد.

به هر حال؛ استفاده از چنین تجربه ای نیازمند خرید نمایشگرهای UHD و ۴K است که در حال حاضر گران است. در همین حالت اگر HDR را حذف کنیم و کیفیت و جزئیات بافت های به کار رفته در بازی را  برای تطبیق با یک مانیتور ۱۰۸۰P کاهش دهیم با تجربه فوق مواجه نمیشویم و تنها تفاوت ما همان تلویزیون های UHD خواهد بود که چندان جالب نخواهد بود. بنابراین در این حالت تنها چیزی که نصیب شما میشود بهبود سطح هوش مصنوعی «AA» است، در حالی که جزئیات بافت ها و دیگر جزئیات به خاطر رزولوشن پایین صفحه نمایش قربانی میشوند.

در همین زمینه نیز؛ آقای فیل اسپنسر نیز در مصاحبه با Giant Bomb گفته بود که  انجام بازی ها با Xbox One Scorpio در رزولوشن ۱۰۸۰p (کمی متفاوت به نظر میرسند و اندکی بهتر میشوند) و در ادامه هم اشاره کرده بود که (اگر نمایشگر ۴K ندارید) سراغ کنسول Xbox One Scorpio نروید. اما نکته قابل اشاره این است که کنسول های جدید به نسبت Xbox One و PS4 از پتاسنیل بسیار بالایی استفاده میکنند و البته آنقدرها که فکر میکنید قدرتمند نخواهند بود.

راهنمای خرید تلویزیون های ۴K Ultra HD

آیا رزولوشن 4K ایده مناسبی برای کنسول های Xbox scorpio و PlayStation Neo محسوب میشود!؟

کارت گرافیک GTX 1080 را در حال حاضر میتوانیم به جرات قویترین و پیچیده ترین کارت گرافیک جهان بدانیم که در دو مقاله «بررسی کامل کارت گرافیک GeForce GTX 1080» و «GTX1080 یا GTX1070؛ کدام یک برای بازی به صرفه است؟!» در موردش مفصل نوشتیم. مقدار قدرت پردازشی GTX 1080 در مقابل مقدار قدرت پردازشی خام Xbox One Scorpio بسیار بالاست و این دقیقاً چیزی است که Xbox One Scorpio  آرزویش را میکشد و البته Playstation Neo هم در مقابلش با خاک یکسان میشود. بنابراین به نظر میرسد کنسول های جدید از لحاظ کیفیت تفاوت خیلی زیادی با کنسول های فعلی نداشته باشند و بهتر بگوییم انقلابی در کار نیست …!

اما سوال مهمی که پیش می آید این است که میشود از قدرت نهفته در این کنسول ها به شکل متفاوتی استفاده کرد تا بدون نیاز به نمایشگرهای ۴K بتوان به نتایج مطلوب تری رسید؟! در واقع با توجه به افزایش قدرت و بهبود عملکرد تراشه گرافیکی «GPU» دو کنسول Xbox One Scorpio  و Playstation Neo میتوان گفت که انتخاب های بیشتر و بهتری در اختیار بازیسازان قرار میگیرد .  مثلاً میتوانیم از این به بعد شاهد بازی های ۶۰ فریمی به جای ۳۰ فریمی باشیم که در گیم پلی بازی تاثیر مهمی دارد.

حتی میتوانیم انتظار افزایش واقع گرایی بسیار زیاد بازی را داشته باشیم که میتواند شامل افزایش کاراکترهای هوش مصنوعی بیشتر «NPC»، فیزیک بهتر، نورپردازی بهتر و بهبود کلی تکنیک قدرتمند Global illumination باشد. حتی بازیسازان میتوانند روی تکنیک GPGPU کارهای بیشتری انجام دهند که در مقاله «GPGPU چیست؟! با پردازش گرافیکی آشنا شوید» به طور مفصل در موردش صحبت کردیم. این تکنیک فرآیند استفاده از عملکرد تراشه گرافیکی «GPU» برای پردازش اطلاعاتی که توسط پردازنده مرکزی «CPU» مورد استفاده قرار میگیرد را تسهیل میکند.

راهنمای خرید | سیستم مناسب برای اجرای ۴K

نقشه راه تراشه های گرافیکی AMD

به عبارتی بسیاری از پردازش های مختص پردازنده مرکزی، به واسطه این تکنیک میتوانند توسط تراشه گرافیکی «GPU» انجام شوند که به خودی خود میتواند موجب افزایش سرعت چند صد برابری حجم پردازش شود که از آن جمله میتوان به پردازش هوش مصنوعی بازی اشاره کرد که بخشی از آن را کاراکترهای هوش مصنوعی یا اصطلاحاً NPC ها تشکیل میدهند. حرکت به سمت ۴K و تلویزیون های UHD میتواند علاوه بر افزایش هزینه موجب افزایش فاصله بین کنسول های فعلی و کنسول های Xbox One Scorpio  و Playstation Neo شود و به همین دلیل پیش بینی میشود کنسول های حال حاضر تا نهایتاً ۲-۳ سال آینده عملاً به خاطره ها بپیوندند.

از طرفی روند تولید یک بازی بزرگ به طور میانگین ۲-۳ سال طول میکشد و تمام عناوینی که در حال حاضر در حال طراحی و ساخته شدن هستند، نهایتاً تا سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ عرضه میشوند! بنابراین انتظار دارید تا آن زمان سازندگان بازی همچنان به فکر ساخت بازی روی کنسول های سال ۲۰۱۳ باشند!؟ هر دو کمپانی سونی و مایکروسافت در کنسول های Xbox One Scorpio و Playstation Neo دور روزولشن ۷۲۰p خط قرمزی کشیده اند و البته سونی به اندکی ترحم به سازندگان اجازه استفاده از ۱۰۸۰p را داده تا خریداران Playstation Neo را زیاد به هزینه نندازد.

اما مایکروسافت چنین رویه در پیش نگرفته و احتمالاً از همان بد ورود کنسول Xbox One Scorpio با ۴k کارش را شروع میکند. اما استراتژی مایکروسافت بسیار وسیع تر از سونی است و این شرکت سعی میکند هر نوع عرضه نرم افزاری خودش را روی پلتفرم های مختلفش به اشتراک بگذارد تا هم کاربران ویندوز و هم کاربران کنسولی و … بتوانند از نرم افزارهای خریداری شده در هر پلتفرمی استفاده کنند. در ۲۹ ژوئن امسال بود که شرکت AMD کارت گرافیک رده بالای Radeon RX 480 را با قیمت ۱۹۹ دلار عرضه کرد.

راهنمای خرید | انتخاب سیستم بازی ۱۲۰ هرتزی

کارتی که سطح مشخصات و معماری بسیار مشابهی با Playstation Neo دارد و ما هم در مقالات ابتدایی مثل «بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon RX 480» و «نگاهی به آخرین اطلاعات منتشر شده از AMD Radeon RX 480» در موردش نوشتیم. اطلاعات موجود نشان میدهد تنها تفاوت این کارت با چیزی که در Playstation Neo استفاده در سرعت کلاک پایه آنها است که در Playstation Neo روی ۹۱۱ مگاهرتز تنظیم شده و در Radeon RX 480 روی  ۱۱۲۰ مگاهرتز تنظیم شده است.  در حالت بوست هم فرکانس Radeon RX 480 تا ۱۲۶۶ مگاهرتز افزایش دارد که بسیار نزدیک به چیزی است که برای تراشه گرافیکی Xbox One Scorpio شایع شده است.

اما چنین قدرتی برای Xbox One Scorpio و Playstation Neo میتواند تجربه ای همچون PC را برایمان داشته باشد و این بدین معناست که تجربه ۱۰۸۰p و سرعت ۶۰ فریم در نسل جدید کنسول های بازی امکان پذیر خواهد بود. Radeon RX 480 و رقیب قدرش یعنی GTX 1060 عملکرد بسیار خوبی به نسبت RX 390 و GTX 970 دارند و همین مورد میتواند تجربه بسیار مناسبی همچون PC را برای کنسول بازان فراهم کند. به هر حال؛ هنوز برای قضاوت زود است؛ ولی همین الان هم بازی Forza MotorSport با رزولوشن ۱۴۴۰p و  ۸x MSAA اجرا میشود!

این بدین معناست که نسل بعدی Forza MotorSport روی Xbox One Scorpio میتواند فکتان را به زمین بچسباند …! اما نتایجی که در پایین میبینید بسیار جالب است!  این بررسی در شبکه استیم انجام شده  و نشان میدهد ۹۵ درصد کاربران استیم از رزولوشن ۱۰۸۰p برای اجرای بازیهایشان استفاده میکنند و کمتر از ۱ درصد اعضای این شبکه از رزولوشن های ۴K و ۱۴۴۰p برای اجرای بازی استفاده میکنند. این بدین معناست که در بازار بازی های PC بازیبازان اهمیتی به ابعاد صفحه نمایش با رزولوشن بالا نمیدهند.

راهنمای خرید | پردازنده های Core i3 و Core i5 و Core i7

آیا رزولوشن 4K ایده مناسبی برای کنسول های Xbox scorpio و PlayStation Neo محسوب میشود!؟

بنابراین با در نظر گرفتن این نکته بسیار مهم؛ باید بگوییم AMD با تولید کارت گرافیک Radeon RX 480 اساساً بازار PC بازان را هدف گرفته و به همین دلیل بسیار محتمل است قدرت تراشه گرافیکی «GPU» کنسول Playstation Neo هم در همین حدود باشد. اما یادمان باشد سازندگان قطعات PC بیکار نخواهند نشست و با قطعات قوی تری برمیگردند. مثلاً فقط کافی است به مادربرد Asus B150 نگاهی بیندازید که با قیمت بسیار مناسبش به راحتی میتواند از تراشه های قدرتمند اسکای لیک «Intel Skylake» استفاده کند.

بنابراین اگر در کنارش از یک عدد کارت گرافیک GTX 1070، یک عدد پردازنده Core i5 Skaylake 6500 و ۸ گیگابایت حافظه DDR4 استفاده کنیم، به مراتب زا قدرت پردازشی بیشتری به نسبت دو کنسول Playstation Neo و Xbox One Scorpio دست میابیم. گفته شده Playstation Neo امسال عرضه میشود و مایکروسافت هم با Xbox One Scorpio به شدت برنامه سونی را زیر نظر دارد! بنابراین باید ببینیم کدام یک به راحتی میتوانند کاربرانشان را به کوچ کردن به سمت رزولوشن ۴K ترغیب کنند!

راي شما
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
Loading...

نوشته شده در تحلیل فنی

آخرین نقد و بررسی ها
بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

بررسی مانیتور Samsung CFG70 27-Inch gaming

تاريخ بررسي: ۲۶ آبان, ۹۶
بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

بررسی کارت گرافیک ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB

۱۹ مرداد, ۹۶

9.0

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

بررسی کارت گرافیک Zotac GeForce GTX 1080 Ti AMP! Extreme

۶ مرداد, ۹۶

9.6

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

بررسی کارت گرافیک Palit GTX 1080 GameRock Premium

۲۶ تیر, ۹۶

9.8

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

بررسی کارت گرافیک Sapphire Radeon RX 580 Nitro

۲۳ اردیبهشت, ۹۶

9.2

روزی سگی، شیری را گفت: با من ستیز کن؛ شیر سر باز زد؛ سگ گفت: نزد تمام سگان خواهم گفت شیر از مقابله با من می هراسد. شیر گفت: سرزنش سگان را خوشتر دارم تا شماتت شیران، که گویند چون شیری باشد که با سگی پنجه در پنجه شده

×
فریم ریت
شاخه: بررسی سخت افزار,پیشنهاد سردبیر,تلویزیون/مانیتور

فریم ریت چیست؟ هر آنچه درباره فریم ریت باید بدانید (۱)

تــیم گارد3دی

تیم گــارد3دی (Guard3d.com) سعی بر ارائه مطالب متفاوت در زمینه سخت افزار و بازی دارد و امیدوار است در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد . تیم گـــارد فعالیت خود را به صورت رسمی از تاریخ 2013-10-14 برابر با 1392-07-22 آغاز کرده و تمامی مطالب تولید شده توسط این سایت برای صاحبین آن محفوظ میباشد. کپی مطالب تنها با ذکر نام (Guard3d.com) مجاز است و ما از کپی مطالب بدون ذکر دقیق لینک منبع به صفحه مطلب راضی نیستیم. امیدواریم رضایت شما را جلب کنیم .

شبکه های اجتماعی

کپی رایت 2013 © تمامی حقوق نزد Guard3d محفوظ است | طراحی و کدنویسی توسط hosseincode

error: نمیتوانید کپی کنید!!! فقط لینک صفحه برای آدرس دهی به این مطلب قابل کپی است